Akcesoria dla kota

Koty są znane ze swojej niesamowicie niezależnej natury, ale to nie znaczy, że nie możesz im pomóc w pielęgnacji. Akcesoria dla kotów, takie jak szczoteczki do zębów, czyściki do uszu i szczotki, mogą pomóc w utrzymaniu świetnego wyglądu i samopoczucia Twojego futrzaka. Szczotki dla kotów są dostępne w różnych rozmiarach i rodzajach, więc możesz znaleźć idealną, która będzie pasowała do długości i rodzaju futra Twojego kota. Szczoteczki do zębów stworzone specjalnie dla kotów są zaprojektowane tak, aby wygodnie mieściły się w ich ustach, zapewniając jednocześnie skuteczne czyszczenie. Specjalne środki do czyszczenia uszu dla kotów ułatwiają delikatne usuwanie zanieczyszczeń z uszu kota bez uszkadzania delikatnej tkanki wewnątrz. Z tymi wszystkimi dostępnymi na rynku produktami nie ma wymówki, aby nie zapewnić swojemu kotu najlepszej możliwej opieki! Przekonaj się, jakie akcesoria pielęgnacyjne dla kotów mają Ci do zaoferowania producenci działający na rynku.

Szary kot jest czesany szczotką AXIS
Kot jest czesany szczotką

Szczotki, trymery i inne akcesoria do pielęgnacji sierści kota 

Codzienna pielęgnacja sierści kota jest istotnym elementem opieki nad zwierzakiem, a szczotki, grzebienie, trymery i inne akcesoria są ważnymi narzędziami pomagającymi utrzymać gładką i zdrową sierść Twojego pupila. Szczotka powinna być używana codziennie, aby usunąć z sierści wszelkie zanieczyszczenia, natomiast grzebień może być używany do rozczesywania dłuższej sierści i pomagać w rozprowadzaniu naturalnych olejków, aby dodać jej blasku. Przydatne mogą być również trymery, dzięki którym futro Twojego kota będzie wyglądało schludnie, bez konieczności oddawania go do profesjonalnego groomera. Ponadto istnieją specjalne szampony i odżywki przeznaczone dla kotów, które pomagają usunąć bakterie powodujące nieprzyjemny zapach, a także środki usuwające zapachy, które można rozpylać na sierść między kąpielami. Dzięki odpowiednim środkom pielęgnacyjnym dla kotów i właściwej pielęgnacji możesz sprawić, że Twój kot będzie wyglądał jak najlepiej przez cały rok.

Profesjonalne akcesoria do pielęgnacji oczu kotów

Mimo że koty nie zaliczają się do zwierząt, które miewają poważne problemy ze z oczami, w przypadku niektórych ras, np. kotów perskich, warto wyposażyć w specjalne akcesoria i preparaty do pielęgnacji kocich oczu. Koty, które mają tendencję do łzawienia wymagają bowiem specjalnej opieki w tym zakresie i bez dwóch zdań docenią Twoją pomoc.

Do akcesoriów przeznaczonych do pielęgnacji oczu kotów zaliczamy krople do oczu, płyny do przemywania powiek, waciki i chusteczki oraz specjalne preparaty dla oczu łzawiących, ułatwiające pozbycie się z oka zanieczyszczeń, kurzu i brudu. Biorąc pod uwagę, że wszystkie preparaty do pielęgnacji kocich oczu są delikatne i zostały stworzone z myślą o dobrobycie kociaków, korzystając z nich, nie ryzykujemy podrażnień czy też wysuszenia kocich powiek.

Niezbędne akcesoria do pielęgnacji uszu kotów

Wężyk z masażerem

Pielęgnacja uszu kota polega przede wszystkim na ich regularnym czyszczeniu. W tym celu wykorzystuje się takie środki do pielęgnacji kocich uszu jak emulsje i płyny do higieny kociego ucha, krople do pielęgnacji oraz chusteczki i patyczki do usuwania woskowiny. Preparaty do uszu dla kotów mają za zadanie przede wszystkim zmiękczyć woskowinę i ułatwić jej usunięcie z przewodu słuchowego. W czasie czyszczenia kocich uszu należy zachować szczególną ostrożność, aby nie doprowadzić do uszkodzenia kanału słuchowego. Wszystkie preparaty do pielęgnacji kocich uszu stosujemy wyłącznie do czyszczenia małżowin usznych. Pod żadnym pozorem nie należy wkładać patyczków ani wacików w głąb kociego ucha, ponieważ mogłoby to się zakończyć fatalnie dla Twojego pupila.

Inną grupą środków pielęgnacyjnych dla uszu kotów są preparaty o charakterze leczniczym. Jeśli podejrzewasz u swojego czworonoga zapalenie lub grzybicę ucha, w pierwszej kolejności skontaktuj się z weterynarzem, który wskaże Ci konkretne produkty. Nie należy samodzielnie stawiać diagnoz ani też sięgać po medykamenty na własną rękę, ponieważ w ten sposób możemy wyłącznie zaszkodzić swojemu futrzanemu pupilowi.

Pielęgnacja zębów u kotów

Czyszczenie kotom zębów bywa nie lada wyzwaniem dla ich właścicieli. Mimo że szczoteczki do zębów dla kotów zostały stworzone w ten sposób, aby być łatwe i wygodne w użyciu, mało który kociak godzi się na szczotkowanie sobie zębów. Niemniej na rynku znajdziemy takie akcesoria do pielęgnacji kocich zębów jak szczoteczki, płyny i żele do higieny jamy ustnej kotów. Producenci przyborów pielęgnacyjnych dla kotów oferują również chusteczki i proszki dentystyczne zapewniające delikatną pielęgnację kocich zębów. Największą popularnością cieszą się jednak dodatki do kociej karmy, które nie tylko są znacznie bardziej łatwe w użyciu niż zwykła szczoteczka, lecz również całkiem skuteczne. Ich jedzenie razem z pożywieniem ogranicza odkładanie się kamienia na kocich zębach i poprawia zapach z kociej mordki.

Ważnym elementem pielęgnacji kocich zębów jest również odpowiednio skomponowana dieta. Włączając do diety zwierzaka twardy pokarm, sprawiamy, że kot ściera osad z zębów podczas gryzienia kąsków. Z tego właśnie względu koty nie powinny być karmione wyłącznie mokrą karmą.

drapak dla kota jednorożec alex kot na drapaku miniaturka
Drapak dla kota jednorożec alex

Drapak – podstawowe akcesorium do pielęgnacji kocich pazurów

Pielęgnacja kocich pazurów sprowadza się do ich regularnego przycinania, dlatego każdy koci opiekun powinien być wyposażony w porządne cążki do przycinania kocich pazurów. Ponadto koniecznie należy zadbać, aby w mieszkaniu, w którym żyje kot znalazł się drapak. Koty odczuwają wrodzoną potrzebę drapania, ponieważ w czasie tego procederu usuwają one stare łuski z pazurów. Jeśli w Twoim mieszkaniu nie znajdzie się choć jeden drapak dla kota, możesz być pewien, że zwierzak zechce ostrzyć pazury o Twoją kanapę, regał lub drzwi.

Obcinanie kotom pazurów nie zawsze jest konieczne, a w niektórych sytuacjach nie jest nawet wskazane. Jeśli Twój futrzasty pupil daje sobie radę sam, korzystając z drapaka, nie ma sensu interweniować. Problem pojawia się dopiero gdy za długie paznokcie utrudniają mu normalne funkcjonowanie. Sygnałem informującym opiekuna, że pora chwycić za cążki są na przykład zadrapania pojawiające się na jego skórze podczas zabawy z kotem.

Jeśli Twój kot nie spędza całych dni w domu, obcinanie mu paznokci to nie najlepszy pomysł. Zwierzęta wychodzące wykorzystują pazury jako broń w czasie polowań. Mruczki korzystają z nich także, wspinając się na drzewa lub płoty. Osobniki żyjące dziko lub półdziko nie potrzebują obcinania pazurów, ponieważ same świetnie kontrolują ich długość. W naturalnych warunkach okazji do ścierania paznokci jest bowiem wiele.

Akcesoria do pielęgnacji kotów. Podsumowanie

Akcesoria do pielęgnacji kotów to temat bardzo złożony. Mimo że koty są uznawane za czyściochy, które dużo czasu spędzają na samodzielnym czyszczeniu i wylizywaniu swojej sierści, warto im niekiedy pomóc. Wypielęgnowana sierść, zadbane zęby i zdrowe uszy świadczą bowiem o dobrym samopoczuciu i zdrowiu zwierzaka.

Jak widzisz, rynek produktów pielęgnacyjnych dla kotów obejmuje całą masę preparatów i akcesoriów, które ułatwiają kocim opiekunom dbanie o futra, oczy, zęby i pazury swoich pupili. Sięgając po produkty do pielęgnacji kotów, warto jednak w pierwszej kolejności mieć na uwadze dobro swojego czworonoga i sięgać wyłącznie po artykuły rzetelnych producentów mogących się poszczycić wieloletnim doświadczeniem w branży.

Dodaj komentarz