Biegunka u psów może mieć wiele przyczyn. Powiemy Ci, jakie domowe środki mogą pomóc i kiedy powinieneś udać się do weterynarza z tym problemem swojego czworonoga. Dowiesz się też, jakie mogą być przyczyny biegunki u psów. Jeśli pies nie czuje się dobrze, od razu to zauważysz. Objaw, znany medycznie jako biegunka, może mieć wiele różnych przyczyn.
Pies ma biegunkę – dlaczego i co robić?
Jako właściciel psa, ważne jest teraz, aby rozróżnić, czy zmienione zachowanie jelit jest prawdopodobnie poważną chorobą, czy też kryje się za nią nieszkodliwa przyczyna, jak na przykład biegunka u psa po odrobaczaniu lub po zmianie karmy suchej na mokrą. Przede wszystkim biegunkę u psów należy zawsze traktować poważnie. Ponieważ przyczyny są bardzo zróżnicowane, dokładna diagnoza jest trudna, a w ostrych przypadkach zwykle może ją postawić tylko weterynarz.
Jednak przed wizytą można dokładnie zastanowić się, czy za biegunkę może odpowiadać np.:
- zmiana karmy,
- stres – biegunka u psa ze stresu,
- lub infekcja.
Należy również zawsze pamiętać, że pies mógł zjeść coś trującego, wtedy kiedy tego nie widziałeś lub gdy nie było Cię w domu.
Jakie mogą być przyczyny biegunki u psów?
Poniżej znajduje się lista możliwych przyczyn biegunki u psa, o których należy pamiętać, jeśli Twój pies ma biegunkę:
- zbyt szybka zmiana diety,
- pies zjadł za dużą porcję,
- zepsuta karma,
- nieczysta woda pitna,
- nietolerancje lub alergie,
- skutki uboczne leków,
- zatrucie trującymi roślinami, trującymi przynętami lub trującym pokarmem,
- stres lub inne przyczyny psychologiczne w wyniku strachu i nerwowości,
- infekcja wirusowa,
- zakażenie Giardia,
- inwazja pasożytnicza przez robaki,
- przewlekły stan zapalny w przewodzie pokarmowym,
- choroby narządów wewnętrznych, nowotwory,
- choroby hormonalne,
- połknięte ciała obce.
Kiedy należy odwiedzić weterynarza jeśli pies ma biegunkę?
Jeśli już możesz wykluczyć kilka możliwych wyzwalaczy, jest to z pewnością cenna informacja dla prowadzącego lekarza weterynarii. Z reguły należy go zawsze odwiedzić natychmiast, jeśli biegunka trwa dłużej niż 24 godziny. Szczenięta i młode psy należy pokazać weterynarzowi tego samego dnia, ponieważ mogą się szybko odwodnić i dostać zapaści. Rosnący organizm również szybko traci wiele ważnych składników odżywczych.
Czytaj także: Nadwaga u psa – jak z nią walczyć
Dodatkowe objawy przy biegunce u psa
Jednak dorosłe psy, które reagują:
- wyczerpaniem,
- utratą apetytu,
- gorączką (>40°C),
- apatią,
- lub dodatkowymi wymiotami,
należy jak najszybciej zgłosić do weterynarza. Nawet przy pierwszych oznakach zatrucia należy natychmiast udać się do kliniki. Może się to objawiać np. w postaci drgawek, wymiotów czy krwawej biegunki – biegunka u psa z krwią.
Biegunka u psa ze śluzem – co to może być?
Śluzowata biegunka to również przypadek dla weterynarza. Może to wskazywać na zakażenie Giardia i musi być leczone przez weterynarza. Zasadniczo lepiej jest chodzić do weterynarza raz za często niż raz za mało!
Biegunka u psa – domowe sposoby
Ponieważ istnieje również wiele całkiem nieszkodliwych przyczyn krótkotrwałych – problemów trawiennych u psów, niektóre domowe środki sprawdzają się jako natychmiastowe leczenie. Co więcej, jeśli pies cierpi na biegunkę i nie wykazuje innych objawów towarzyszących, zawsze odczekaj kilka godzin. W tym czasie można stosować wymienione poniżej domowe środki zaradcze na biegunkę u psa. Niektóre wskazówki są również przydatne i niezbędne jako terapia towarzysząca w przypadku cięższej biegunki.
Biegunka u psa – węgiel, odpowiednie nawodnienie
W przypadku biegunki najwyższym priorytetem powinien być zawsze bilans wodny psa. Dlatego podczas korzystania z wymienionych poniżej domowych środków zaradczych zawsze upewnij się, że Twój pies ma wystarczającą ilość świeżej wody i nadal ją przyjmuje.
Wskazówka:
Użyj kilku prostych testów, aby regularnie sprawdzać, czy Twój pies nadal ma wystarczającą ilość płynów w organizmie lub, czy już wykazuje pierwsze oznaki odwodnienia:
- Czy błona śluzowa jamy ustnej jest jeszcze wilgotna, czy już lepka, sucha i jasnoróżowa?
- Test fałdów skórnych – czy kiedy podnosisz fałd skóry, zamyka się on szybko, czy wolno się cofa?
- Czy oczy są czyste i czujne, czy też wydają się suche i zapadnięte?
Zagotuj wodę pitną
Jeśli Twój czworonożny przyjaciel jest bardzo podatny na biegunkę lub jest aktualnie w ostrej fazie, warto zagotować wodę pitną dla psa. Dzięki temu pies nie wchłania z wody żadnych bakterii ani zanieczyszczeń, które mogą dodatkowo obciążać przewód pokarmowy.
Węgiel aktywny – domowy sposób na biegunkę u psa
Tabletki z węglem drzewnym mogą być prawdziwą pomocą w przypadku biegunki. Dotyczy to nie tylko ludzi, ale także pomaga jelitom psa wrócić na właściwe tory. Dlatego nie powinno ich zabraknąć w żadnej psiej aptece. Węgiel aktywny ma zdolność wchłaniania toksyn z psich jelit i zapewnia lepszą eliminację.
Nawet jeśli pies zjadł coś, co jest dla niego toksyczne, jak czekolada, natychmiastowe podanie tabletek lub proszku z węgla drzewnego może być pomocne, aby toksyny mogły zostać bezpośrednio wchłonięte. W celu dawkowania należy postępować zgodnie z instrukcjami producenta lub skontaktować się telefonicznie z weterynarzem.
Ostrożnie!
Tabletki z węglem drzewnym mogą być ważnym środkiem pierwszej pomocy w przypadku podejrzenia zatrucia. Jednak nadal powinieneś jak najszybciej udać się do weterynarza, aby mógł on ustalić dokładną przyczynę biegunki psa i pomóc Twojemu czworonożnemu przyjacielowi.
Zupa marchewkowa – domowe sposoby na biegunkę u psa
Tak zwana zupa marchewkowa Moro’sche często sprawdza się jako domowe lekarstwo na psią biegunkę. Zupa z marchwi jest skuteczna zarówno dla ludzi, jak i psów. W tym celu obiera się 500 gramów marchwi i gotuje w jednym litrze wody przez co najmniej godzinę. Zupa jest następnie oczyszczana i uzupełniana wodą do jednego litra. Dodaj szczyptę soli i karm psa małymi porcjami przez cały dzień.
Długie gotowanie tworzy cząsteczkę cukru, która przyczepia się do ściany jelita i zapewnia, że bakterie się tam przyklejają, a nie na ścianie jelita. Ten efekt jest równoważny z naturalnym antybiotykiem.
Bez smakołyków i kości do żucia -pies ma biegunkę po zmianie karmy – powrót do starej karmy lub diety lekkostrawnej
Nie zaleca się podawania smakołyków i kości do żucia podczas ostrej biegunki ani wkrótce po niej. Spożycie tych produktów może doprowadzić do ponownego przeciążenia przewodu pokarmowego i ponownego wystąpienia biegunki. Podobnie jak my ludzie, czworonożny przyjaciel na początku powinien być karmiony lekkim pokarmem.
24-godzinna dieta – pies ma biegunkę – domowe sposoby
Dieta całodobowa lub dieta zerowa jest również przydatna. Twój czworonożny przyjaciel jest pozbawiony jedzenia przez co najmniej 24 godziny, aby przewód pokarmowy mógł się zregenerować i opróżnić. Jednak konieczne jest upewnienie się, że w tym czasie pies przyjmuje wystarczającą ilość płynów, ponieważ jest on tracony wraz z pożywieniem. W razie potrzeby należy zachęcić psa do picia.
Jeśli Twój pies ma problemy z brakiem jedzenia, na przykład dlatego, że masz w domu kilka psów lub jeśli ostra faza biegunki już się skończyła, karmienie go lekkostrawnym pokarmem może być koniecznością. Do takiej grupy pokarmów należy na przykład:
- gotowany ryż,
- gotowany, chudy kurczak (bez skóry i kości!),
- oraz w razie potrzeby twarożek lub twaróg bez laktozy.
Uwaga:
Niektóre psy nie tolerują laktozy, dlatego w tym przypadku zdecydowanie należy unikać produktów mlecznych, lub podawać nabiał bez laktozy.
Tarte jabłko na biegunkę dla psa
Nieobrane, starte jabłko można również podać na biegunkę. Skórka jabłka zawiera pektynę, substancję wiążącą wodę i pomagającą wzmocnić konsystencję stolca oraz złagodzić biegunki. Zawarte w jabłku rozpuszczalne włókna roślinne stymulują również wzrost „dobrych” bakterii jelitowych, a tym samym wspierają florę jelitową. Proces ten przeciwdziała namnażaniu się zarazków.
Pamiętaj, ten artykuł został napisany wyłącznie w celach informacyjnych. Zalecamy korzystanie z porady weterynarza w celu zasięgnięcia medycznych informacji na temat leczenia Twojego pupila.
Czytaj także: Specyfika karmienia zwierząt domowych