Właściciele czworonogów planując urlop na okres letni, ale nie tylko, często zastanawiają się, czy mogą zabrać ze sobą swojego towarzysza. Wielu turystów decyduje się na wspólną wyprawę z psem w góry, a mianowicie w Bieszczady. Jest to świetny pomysł, jednak warto pamiętać, że nie każde miejsce można odwiedzić razem. Jak przygotować się na wyjazd w Bieszczady z psem? Podpowiadamy, o czym należy pamiętać i na co uważać.

Bieszczadzki Park Narodowy z psem — czy można go wspólnie odwiedzić?

Bieszczadzki Park Narodowy, podobnie zresztą jak inne polskie parki, zachwyca przyrodą i nie tylko. Nic dziwnego, że wiele osób chce odwiedzić to piękne miejsce. Właściciele czworonogów muszą jednak wiedzieć, że jest zakaz przebywania na terenie bieszczadzkiego parku narodowego z psem. Przepis ten dotyczy się nie tylko wspomnianego parku, ale też wszystkich innych. Wynika to z faktu, iż ustawodawcy chcieli zadbać o zapewnienie maksymalnego komfortu życia naturalnym mieszkańcom wspomnianego terenu.

Dlaczego nie można odwiedzać bieszczadzkiego parku narodowego z psem? Zwierzęta te roznoszą bowiem różnego rodzaju bakterie i patogeny, specyficzne dla zwierząt domowych, które są niezwykle groźne dla zwierząt mieszkających w lesie – wilków, niedźwiedzi czy nawet rysiów. Nie tylko drobnoustroje są dla nich groźne. Nie tolerują one również hałasu czy też pojawienia się innego zapachu.

Planując wyprawę z psem w góry, można jednak zobaczyć wiele innych, ciekawych miejsc. Gdzie można chodzić z psem w Bieszczadach? Podpowiadamy, co obowiązkowo należy zobaczyć.

Czarne Mocne Szelki Z Rączka Dla Psa
Mocne szelki Tucker do dobre rozwiązanie dla większych psów. Pozwoli nam zapanować nad naszym psem, który niewątpliwie będzie podekscytowany spacerami w bieszczadach.

Gdzie można chodzić z psem w Bieszczadach?

W Bieszczadach można znaleźć wiele interesujących punktów, które są ulokowane poza granicami parku narodowego. Z tego też względu właściciele nie muszą w żadnym wypadku rezygnować z zabrania psa w Bieszczady. Które miejsca z czystym sumieniem można odwiedzić razem z pupilem? Proponujemy:

  • Wysoki Dział;
  • Rezerwat Gołoborze.

Bieszczady to nie tylko teren parku narodowego. Właściciele czworonogów planując wyprawę z psem w Bieszczady, obowiązkowo powinni na swojej liście punktów do odwiedzenia umieścić:

  • Rezerwat Gołoborze,
  • Wysoki Dział.

Miejsca te nie tylko zachwycają widokami, ale można je przede wszystkim odwiedzić z psami.

Rezerwat Gołoborze

Rezerwat przyrody Gołoborze to wyjątkowe miejsce, które znajduje się tuż przy granicy Wysokiego Działu. To, czym wspomniany teren urzeka turystów, to przede wszystkim wyjątkowa przyroda. Na jego obszarze można spotkać rzadkie rośliny takie jak np. tojad mołdawski. Co więcej, po obszarze tym można spokojnie wędrować, stąd też w tym wypadku Bieszczady z psem pozwolą poznać okolicę, ale też zregenerować siły.

Wysoki Dział

Osoby, które planują wycieczkę w góry z psem, a ich głównym celem jest poruszanie się po szlaku, powinny zdecydować się na odwiedzenie Wysokiego Działy. Jest to pasmo górskie, znajdujące się w niedalekiej odległości od Doliny Osławy. Urzeka przepięknymi widokami, ale też różnorodnością. Szlaki górskie zostały tak rozplanowane, by stanowiły wyzwanie zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych.

obroża led
Obroża świecąca jest przydatna do chodzenia po górach, gdzie wieczorem robi się bardzo szybko ciemno. Wygodna obroża spowoduje, że nasz pupil będzie widoczny z daleka.

Jak przygotować się na wyjazd z psem w góry?

Planując wyjazd z psem w góry, należy zadbać o odpowiednie przygotowanie. Ważne jest nie tylko zabranie niezbędnych rzeczy dla właściciela, ale przede wszystkim przygotowanie zwierzaka. Zdecydowanie najgorszym rozwiązaniem jest spontaniczna wyprawa w góry z psem. Wśród elementów, o których należy pamiętać, jest nie tylko zaplanowanie atrakcji, ale przede wszystkim wzięcie pod uwagę kondycji czworonoga. Bieszczady z psem to świetny wybór, jednak zbyt długie wyprawy mogą być zbyt dużym wyzwaniem dla towarzysza. Jako właściciel musisz pamiętać, by:

  • sprawdzić, gdzie można chodzić z psem w Bieszczadach,
  • zabrać odpowiednią ilość wody, ale też karmy,
  • zadbać o ewentualne wsparcie w postaci weterynarza dla psa w górach.

Dlaczego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie do wyprawy z psem w góry?

Gdzie można chodzić z psem w Bieszczadach?

Jak już wspomniano, z psem w Bieszczadach nie można poruszać się po terenie parku. Ponadto właściciel powinien pamiętać, że zarówno wycieczki po bieszczadzkich lasach i dolinach wymagają odpowiedniego traktowania zarówno fauny i flory, jak i zwierzęcia. Z tego też względu najlepszym rozwiązaniem jest zabranie ze sobą smyczy. Dzięki niej pies w górach będzie zawsze pod okiem właściciela, w przypływie strachu nie oddali się od niego, a w efekcie sam właściciel zyska pewność, że nie wpadną w poważne kłopoty.

Czytaj także: Płaszcz przeciwdeszczowy dla psa

Pupreme X
Kurtka przeciwdeszczowa Pupreme X to dobry wybór na wycieczki górskie. Szybko zmieniająca się pogoda nam nie straszna, z tą stylową kurtką! Dostępna w trzech kolorach.

Pokarm i karma na wyprawę w Bieszczady z psem

Wybierając się w góry z psem, należy pamiętać o przygotowaniu prowiantu, zarówno dla człowieka, jak i zwierzęcia. Najważniejsza, zwłaszcza w okresie letnim, jest woda. Należy pamiętać, że nie tylko człowiek może się szybko odwodnić, ale pies też. Jeśli chcesz poznać Bieszczady z psem i zaplanowałeś długą trasę do pokonania, pamiętaj, że ruch wywołuje pragnienie. Oczywiście w dolinach można spotkać potoki i strumyki, które nie tylko będą świetnym źródłem wody dla psa, ale też ochłody. Nie oznacza to jednak, że nie trzeba jej ze sobą brać. Wybierając się z psem w góry, warto zabrać również jego karmę – pokonując duże odległości, traci on cenne kalorie, które będzie musiał uzupełnić, by mieć siłę na dalsze dalekie podróże.

Zadbaj o pomoc weterynarza

Jak już wspomniano, wyprawa w Bieszczady z psem może nie być łatwa. Wręcz przeciwnie – dla niektórych gatunków psów może być ogromnym wyzwaniem. Dodatkowo w Bieszczadach na psy czyhają różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Jednym z nich jest żmija zygzakowata, która może ukąsić zwierzę. Eksperci zalecają stosowanie podczas wypraw w góry z psem specjalnych butów, które chronią ich łapy. Nie zawsze jednak psy akceptują tego typu rozwiązania. W przypadku ukąszenia przez żmiję pies powinien zostać jak najszybciej zbadany przez weterynarza. Aby jednak było to możliwe, jego właściciel musi wiedzieć, gdzie ma jechać. Stąd też konieczne jest poznanie lokalizacji najbliższego gabinetu.

O czym jeszcze pamiętać przed wyprawą z psem w Bieszczady?

Osoby, które planują wspólną wyprawę z psem w Bieszczady, powinny również pamiętać, że muszą zadbać o nocleg, zarówno dla siebie, jak i swojego towarzysza. W dzisiejszych czasach wiele hoteli, pensjonatów i innych punktów noclegowych akceptuje obecność zwierząt, jednak należy pamiętać, by zawsze upewnić się, że ich wizyta nie będzie sprawiała kłopotów. Informacje o możliwości zabrania ze sobą psa w góry, można znaleźć na oficjalnych stronach ośrodków bądź też na portalach skupiających wszystkie dostępne oferty noclegowe.

Bez względu na to, czy wyprawa w Bieszczady z psem ma być powodem do odpoczynku, czy też poznania wszystkich najważniejszych punktów, należy pamiętać, by zawsze liczyć się z realnymi możliwościami – nie tylko zwierzęcia, ale też właściciela. Najgorsze co można zrobić podczas wyprawy w góry z psem to przeliczenie swoich możliwości i chęci. Te drugie z pewnością są spore, jednak pamiętajmy, że z psem w góry należy wybierać się ostrożnie i małymi krokami zwiększać mu dystans. Spacery po Bieszczadach z psem są bardziej wymagające – podłoże nie jest płaskie, a i powietrze jest inne.

Czytaj także: Pies na plaży – na co zwrócić uwagę

Dodaj komentarz