Mały i słodki szczeniak często bywa ulubioną maskotką całej rodziny. Skory do zabaw wnosi wiele radości do każdego domu. Ale będąc opiekunem psa, musimy zaspokajać jego potrzeby. Pomijając już fakt pożywienia, wody i opieki weterynaryjnej bardzo ważną rolę w życia psa odgrywa spacer i zabawa. Psy to zwierzęta, które potrzebują naprawdę wiele aktywności fizycznej. Spacer i bieganie z psem powinno być obowiązkiem każdego właściciela czworonoga.

 

Pies najlepszym przyjacielem człowieka

 

Psy bardzo często są dla nas jak członkowie rodziny, będąc dla nas ważną częścią życia. Spędzamy z nimi naprawdę wiele czasu poprzez wspólne zabawy, spacery czy wspólne spotkania z bliskimi, w których psiaki także uczestniczą. Niejednokrotnie zwierzę bywa naszym najlepszym przyjacielem. Psy to bardzo inteligentne stworzenia, które rozumieją, kiedy jest nam na przykład smutno i są dla nas wsparciem duchowym. A dla tych, którzy prowadzą aktywny tryb życia, czworonogi mogą być także idealnym kompanem do uprawiania sportu. Jazda na rowerze lub bieganie z psem? Żaden problem!

 

Aktywność zależna od rasy psa

 

Jak wiemy, każdy pies uwielbia ruch, zwłaszcza ten na świeżym powietrzu. Wspólne zabawy w ogrodzie, w parku lub podczas spaceru to wymarzone zajęcie dla każdego czworonoga. To, ile czasu powinien spędzić na zabawach i ćwiczeniach zależne jest głównie od jego rasy i jej uwarunkowań. Aczkolwiek musimy pamiętać, że nie jest to sztywna zasada, bowiem każde zwierzę ma swój charakter i jego podejście do aktywności fizycznej może być indywidualne. Pod względem aktywności możemy podzielić psy na kilka kategorii: psy o niskiej, umiarkowanej i wysokiej aktywności oraz psy hiperaktywne. W zależności od tego, do jakiej grupy należy pies, będzie potrzebował mniej lub więcej ruchu. I tak psy o niskiej i umiarkowanej aktywności(np. cockapoo, yorkshire terrier, miniaturowy pinczer terier szkocki, cocker spaniel) potrzebują ok. 1-3 godzin ruchu w ciągu dnia, te o wysokiej aktywności(np. border collie, labrador, golden retriever, owczarek niemiecki)  od 3-6 godzin. W przypadku psów hiperaktywnych potrzeba ruchu jest naprawdę bardzo wysoka, na którą nie mają wpływu nawet dość ekstremalne warunki atmosferyczne. Będzie to np. husky syberyjski.

Czytaj także: Duży pies a mieszkanie w bloku

Smycz dla psa Luigi
Smycz dla psa Luigi to doskonały wybór dla Twojego psa. Smycz jest wykonana z ekoskóry co zapewnia jej wytrzymałość oraz stylowy wygląd.

Bieganie z psem

 

Jednym z ulubionych sportów jaki można uprawiać z psem będzie z całą pewnością bieganie. Taka forma aktywności fizycznej będzie idealna zwłaszcza w przypadku psów, które potrzebują dużo ruchu. Będą to zazwyczaj duże psy, których rasa właśnie charakteryzuje się większym zapotrzebowaniem na ruch. Poranny jogging z najlepszym przyjacielem na czterech łapach? Idealnie! Należy jednak pamiętać o odpowiednich do tego akcesoriach. Bardzo fajna i praktyczna w tym przypadku będzie smycz do biegania z psem. Regulowany pas biodrowy z przypiętą smyczą to idealne rozwiązanie podczas joggingu z pupilem. Świetnie sprawdzą się te, które posiadają kieszonki. Doskonale nadadzą się na przysmaki i zabawki dla czworonoga. Smycze do biegania z psem powinny być wytrzymałe i elastyczne, dlatego warto wybierać produkty o wysokiej jakości.

 

Korzyści wynikające z aktywności

 

Aktywność ruchowa u psa to jedna z wielu jego potrzeb, jaką powinniśmy zaspokajać. W zależności od tego jakiej rasy jest pies a także od jego indywidualnych preferencji będzie od potrzebował mniej lub więcej ruchu. Ale zawsze można połączyć przyjemne z pożytecznym. Lubisz biegać? Zabierz zatem swego przyjaciela ze sobą! Jogging z psem staje się coraz bardziej popularny, a wszystko dzięki jego zaletom i korzyściom, jakie z niego wynikają. Przede wszystkim jako forma sportu wpływa bardzo dobrze na zdrowie psa i jego kondycję. Zwłaszcza w przypadku psów po zabiegu kastracji i suk po sterylizacji, które mogą mieć tendencję do przybierania na wadze, ważne jest, by zadbać o ich odpowiednią wagę. Oczywiście właściwa dieta to podstawa ale także i ruch jak najbardziej wskazany. 

Wspólne bieganie z psem także pozwala na lepszy kontakt ze zwierzęciem. Czas spędzony z ukochanym opiekunem sprawia psu wiele radości, przez co relacja między nimi także się zawęża.

 

W co ubrać psa do biegu

Dwustronny płaszcz wełniany
Ten płaszcz jest idealnym rozwiązaniem dla osób które lubią spacerować lub biegać ze swoim pupilem niezależnie od pogody.

Wygodne sportowe ubranie oraz obuwie to podstawa jeśli chodzi o bieganie. A jak to wygląda w przypadku psa? Tutaj główną rolę odgrywają akcesoria. Konieczny będzie pas do biegania, który zapewnia nam swobodę rąk. Świetnie sprawdzą się pasy do biegania z kieszonkami, które idealne będą na smakołyki. Obowiązkowo dochodzi smycz dla psa, najlepiej z amortyzatorem. Dzięki takiej smyczy możemy ograniczyć przenoszenie wstrząsów ze smyczy na pas i uprząż psa, która również jest ważnym elementem podczas biegania z psem. Rozkładają one równomiernie siły na barki psa, jednocześnie nie ograniczając pracy łopatek. No i oczywiście odpowiednia garderoba. Ale tutaj zachowujemy rozwagę i pamiętamy o tym, że pies nie może się przegrzewać. O jakimś ubraniu dla psa w tym wypadku pomyśleć trzeba, jak jest naprawdę zimno i temperatura spada poniżej zera. Dobrze wybrać zatem takie ubranie, które będzie zakrywało uda, nasadę ogona i ramiona, miało otwory na smycz. Musi być także elastyczne w okolicy ramion, tak by nie ograniczało ruchów zwierzęcia.

Czytaj także: Kiedy pies może się przeziębić

Dodaj komentarz