Zima – czy to dobra pora na dłuższe spacery? Czy może spać na dworze, mimo, że jest z nami cały czas w domu? Każda pora roku ma swoje plusy i minusy. Pewnie, że można wyjść na spacer, a jeśli ma dużo futra i tam mu wygodniej, to niech idzie do swojej budy na chwilę! Wszystko jest dozwolone, ale z umiarem i przede wszystkim – z głową.
Co grozi psu zimą?
Psu zimą grozi wiele rzeczy – hipotermia to najcięższe z powikłań, które mogą nastąpić tą porą roku. Tak samo wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że należy większą uwagę poświęcić łapom psa. Po każdym spacerze należy usunąć śnieg i lód spomiędzy poduszek psiaka, gdzie przez nadmiar wilgoci może spowodować stany zapalne. Sól w takich momentach to najgorsza zmora pieszych wędrówek. Można temu zaradzić – obuwie zimowe dla psa to zbawienie w takie pogody i temperatury.
By chronić psa przed hipotermią należy zadbać o ciepłotę psów, szczególnie tych, które są na zewnątrz lub są starsze, czy schorowane. Tutaj należy zakupić różne ubranka pomagające utrzymać odpowiednią temperaturę ciała. Kurtki zimowe dla psów są teraz szeroko dostępne i przybywa ich coraz więcej, jest w czym wybierać.
Do jakiej temperatury pies może być na dworze?
Każdy pies inaczej znosi temperaturę. Na pewno kiedy mamy psa na dworze należy baczniej obserwować czworonoga. Ocieplona porządnie buda, dbanie o stały dostęp do świeżej wody i uważać, by nie zamarzła oraz chociaż raz dziennie podać ciepły posiłek to podstawy. Są dostępne podgrzewane miski na wodę – genialny gadżet w miejscach, gdzie zima potrafi być naprawdę sroga. Rasy krótkowłose nie poradzą sobie w takich warunkach, a psy ras długowłosych z podszerstkiem są bardziej dostosowane do niższych temperatur. Należy jednak pamiętać, że jeśli termometr wskaże koło -10°C niezwłocznie czworonoga zabieramy do ocieplanego pomieszczenia. Nie można dopuścić do hipotermii.
Czytaj także: Buty dla psa na różne pory roku
Jak pomóc psu zimą?
Odpowiednio skonstruowana buda, wysokokaloryczna dieta i świeża woda, ubrania dla psa, obuwie i nasze spostrzeżenia – tak możemy pomóc psiakowi. Dieta powinna dostarczyć więcej “paliwa”, które odkładając się w tkance tłuszczowej pozwala nie odczuwać tak zewnętrznej temperatury. Woda nie może zamarznąć! Należy często ją sprawdzać by w razie czego nalać świeżą. Wszelka odzież dla psa nie jest żadną fanaberią – warto poszukać kurtki, kombinezonu, swetra, bluzy by pomóc zimową porą.
Musimy też bacznie obserwować psa, który większość czasu spędza na dworze. Nie ryzykujmy życiem naszego pupila. Najczęściej nasze spostrzeżenia są najbardziej kluczowe i pozwalają psu uniknąć wielu niebezpiecznych sytuacji. Tak samo pamiętajcie, że zimą psów nie kąpiemy! Odbudowanie warstwy ochronnej nie trwa godzinę, a w tym czasie pies jest narażony na infekcję. Działa to tak samo, jakbyśmy my wyszli z świeżo po umyciu głowy.
Zimowe ubranie dla psa
Ubranko dla psa powinno być przede wszystkim ocieplone – polarem czy inną formą, ale zawsze dodatkowa warstwa materiału się przyda. Kurtki czy kombinezony są wytrzymałe i co najważniejsze wodoodporne i wiatroszczelne, co nie pozwala wychłodzić czworonoga. Ściągacze pomagają także w tym znacznie, więc sprawdźcie, czy dane ubranie posiada właśnie taki dodatek.
Jakiekolwiek ubranie na porę zimową nie powinno krępować ruchów, ani przeszkadzać w codziennej aktywności – ma być wygodne i funkcjonalne, co najbardziej właścicieli interesuje. Kaptur nie jest czymś niezbędnym – niektóre z psów nienawidzą, kiedy coś spada im na oczy i się nie dziwmy. Forma zapięcia też jest istotna – większość psów woli, kiedy zamek czy napy znajdują się od strony pleców niż na brzuchu.
Wybierając ubranie warto zapytać się sprzedawcy o dany produkt, niż kupić coś, czego nie jesteśmy pewni.
Czytaj także: Jak modnie i z klasą ubrać psa na święta?
Ocieplanie legowiska i budy
Ocieplanie budy dla psa ma kilka zasad, do których należy się stosować. Buda nie może być za mała – pies powinien w niej swobodnie móc się obrócić, ale także nie za duża, by nie spowodować pustej przestrzeni, która przyniesie więcej zimna, niż ciepła. Podstawa samej budy nie może dotykać podłoża! Ściany, podłoga ocieplamy – styropian to najczęściej wybierana forma wśród właścicieli, ale znajdą się też inne sposoby. Najlepiej jakby buda posiadała swoisty przedpokój, a jeśli jest to niemożliwe wejście do budy powinno być osłonięte np. kawałkiem grubszego materiału.
Wnętrze budy wypełniamy słomą – nie chłonie wilgoci, a musi być jej tyle, by pies mógł się w niej zagrzebać. Sprawdzajcie czy pies w środku ma sucho – to jest bardzo istotna kwestia akurat, kiedy nasz czworonóg śpi na dworze.
Odżywianie psa zimą
Jeśli mamy psa, który uwielbia spędzać czas na dworze, nie bacząc czy to lato, wiosna, a nawet zima, ale w tą chłodną porę roku, należy odpowiednio żywić czworonoga. Potrzebna wtedy jest karma, która dostarczy więcej energii, a najczęściej możemy znaleźć większą kaloryczność w większości karm “active”. Warto także zasięgnąć informacji bezpośrednio od lekarza weterynarii, który z pewnością udzieli nam fachowej porady i wskaże, która będzie najlepsza dla naszego czworonoga. Zaproponuje także przeróżne dodatki zimowe do diety psa – suplementy itp.
Jak widzicie, pies na dworze to żadna zła rzecz, to nie jest wynik zaniedbania, a tego czego pies potrzebuje. Niektóre rasy psów wolą być na dworze, a z odpowiednim właścicielem, który rozumie potrzeby czworonoga, nie będzie żadnego problemu. Niech tam będzie jak chce i mamy taką możliwość, ale wszystko planujcie z głową i umiarem.