Jak wygląda świat oczami kota? Jak koty widzą świat?

Co widzą koty? Czy koty widzą kolory? Co koty widzą w nocy? Pytania te często pojawiają się w myślach kocich opiekunów. Choć zmysł wzroku kotów obrósł wieloma mitami, w niektórych z nich jest ziarnko prawdy. Do niedawna sądzono, że mruczki widzą jedynie biel i czerń, dziś już wiemy, że skala barw, które są w stanie dostrzec jest znacznie szersza. Kwestia ta cieszy się zainteresowaniem wielu naukowców, którzy z pasją przeprowadzają badania, by lepiej zrozumieć jak widzi kot. By lepiej pojąć tę kwestię warto w pierwszej kolejności zapoznać się ze sposobem działania zmysłu wzroku kotów.

Ćwierkający błękitny ptaszek zabawka dla kota BONDO
Zabawki dla kotów, oprócz wyraźnych kolorów, często wydają również dźwięki

Zmysł wzroku u kota – jak zbudowane jest kocie oko?

Gałka oczna kota składa się z tych samych elementów co oko człowieka – z tęczówki, rogówki, soczewki i siatkówki. Podobnie jak w przypadku ludzi, za ochronę oka kota odpowiadają powieki, z tą różnicą, że u kociaków stwierdza się istnienie trzeciej powieki, tzw. migotki. Jest ona odpowiedzialna za nawilżanie oczu i oczyszczanie rogówki. Ponadto, cechą charakterystyczną kociego oka jest wąska źrenica przypominająca kształtem szczelinę.

Za charakterystyczną dla kociego oka uważa się również budowę siatkówki, tj. elementu odpowiedzialnego za przetwarzanie impulsów świetlnych w elektryczne. Na zlokalizowanej na tylnej ścianie oka siatkówce znajdują się dobrze wszystkim znane receptory światła – pręciki i czopki. O ile jednak oko kota zawiera znacznie mniej odpowiedzialnych za rozpoznawanie kolorów czopków niż oko człowieka, jest ono solidnie wyposażone w pręciki, umożliwiające zwierzęciu dobre widzenie w warunkach kiepskiego oświetlenia. Szacuje się, że oko kota posiada wielokrotnie więcej pręcików niż oko ludzkie. Efektywność działania kociej siatkówki dodatkowo potęguje znajdująca się za nią błona, która odbija promienie światła, które przeszły już przez fotoreceptor lub w niego nie trafiły.

Czy koty widzą w ciemności? Co kot widzi w nocy?

Powszechnie uważa się, że zmysł wzroku kotów jest silnie rozwinięty, podobnie jak ich słuch i węch. Wiele osób uważa wręcz, że koty dostrzegają nawet rzeczy, których nie widzi ludzkie oko. Wpatrując się intensywnie w pusty punkt na ścianie, dają swoim opiekunom do zrozumienia, że jest tam coś interesującego, czego oni nie są w stanie zauważyć. Czy to jednak prawda, że koty widzą lepiej niż człowiek? I tak, i nie. Biorąc pod uwagę powyższy opis budowy kociego oka, wiesz już, że koty widzą w ciemności znacznie lepiej niż człowiek i dobrze orientują się w przestrzeni nawet przy minimalnym oświetleniu. Z drugiej jednak strony ich postrzeganie kolorów nie jest tak zaawansowane jak u ludzi.

Badania Nickolaya Lamma na temat kociego wzroku

Kwestia jak widzą koty od lat budzi zainteresowanie ludzi na całym świecie. Jedną z osób, które postanowiły bliżej zbadać to zagadnienie jest Nickolay Lamm. Naukowiec – artysta spędził wiele godzin na badaniu zwierząt i konsultacji z lekarzami specjalizującymi się w okulistyce weterynaryjnej, by w efekcie zrozumieć, co i jak widzą koty. Jednym z jego najbardziej interesujących wniosków jest twierdzenie, że zakres widzenia kotów jest szerszy niż u ludzi. Podczas gdy pole widzenia oka ludzkiego wynosi 180 stopni, u kotów wartość ta jest równa 200 stopniom. To, co Ty dostrzegasz zaledwie kącikiem oka, Twój pupil widzi całkiem dobrze. Zdolność ta jest szczególnie ważna u kotów dziko żyjących, na które czyha zagrożenie ze strony innych zwierząt.

Jak koty widzą ludzi?

Wydająca dźwięk zabawka dla kota FINN, na sprężynce wbity w kartonowy drapak
Ruchome elementy szczególnie skupiają uwagę kota

Badania Nickolaya Lamma dowiodły również, że koty widzą świat podobnie jak ludzie, jest on jednak bardziej rozmazany. Zwierzęta są w stanie rozróżnić poszczególne elementy wyposażenia mieszkania lub ludzi, nie widzą ich jednak tak ostro, jak my. Widząc jak koty skaczą między meblami, w obliczu powyższego odkrycia niektórym trudno może być zrozumieć precyzję ich ruchu.

Koci świat – jakie kolory widzą koty?

Jakie kolory widzą koty? Do niedawna uważano, że wyłącznie biel, czerń i szarość. Dziś już wiemy, że paleta barw widzianych przez koty jest znacznie szersza. Koty widzą w tzw. trichromii, co oznacza, że ich świat ma odcienie żółtego, zielonego i niebiesko-fioletowego. Nie oczekuj więc, że Twój pupil rozróżni kolor różowy od niebieskiego. Dla kotów czerwień ma barwę wyraźnej żółci, jeśli więc kupisz swojemu mruczkowi nową, czerwoną zabawkę, może okazać się, że nawet jej nie dostrzeże na tle innych, wielobarwnych akcesoriów.

Czy koty widzą kolory z odległości?

Kolejną kwestią, która budzi zainteresowanie kociarzy jest widzenie kotów na odległość. Wiesz już, że zarówno kolorystyka, jak i ostrość widzenia kotów są uboższe od tego, co widzą ludzie. Prawidłowość tę widać również w przypadku widzenia na odległość. Podczas gdy ludzie ze zdrowym wzrokiem dobrze widzą przedmioty oddalone od nich o 30 metrów, dla kotów obiekty oddalone o więcej niż 6 metrów będą już bardzo rozmazane.

Pole widzenia kota

Jak już wiesz, pole widzenia kotów jest szersze o 20 stopni od pola widzenia ludzi. Warto jednak dodać, że widzenie peryferyczne kotów (czyli to co widać w kąciku oka) jest również szersze niż u ludzi. W przypadku kotów wynosi 30 stopni, u ludzi – 20 stopni. Pomijając fakt, że obraz w tym zakresie jest silnie rozmazany, koty są w stanie dostrzec ruch tak, gdzie ludzie nie widzą już nic. Jeśli więc chcesz przestraszyć swojego kociaka, skradając się ku niemu po cichu, nie dziw się, kiedy nie uda Ci się go zaskoczyć.

Kot stoi na dwóch łapkach i interesuje się zabawkowymi wędkami
Czy Twój kot ma swój ulubiony kolor?

Ostrość widzenia kota

Podsumowując, ostrość widzenia kotów jest gorsza niż ludzi. Czopki odpowiadają bowiem nie tylko za rozróżnianie barw, lecz także ostrość widzenia. Problem ten nasila brak plamki żółtej u kotów, czyli miejsca na siatkówce, gdzie występuje zagęszczenie czopków. Mimo, że zakres widzenia kota jest szerszy niż u ludzi, centralne, ostre widzenie jest u nich znacznie węższe. Koty mają również problem z widzeniem wolno poruszających się przedmiotów. Gdy obiekty przemieszczają się szybciej problem znika, ponieważ za ich postrzeganie zaczynają odpowiadać pręciki.

Jak koty widzą obraz? Podsumowanie

Czy fakt, jak widzą koty ma wpływ na to, jak postrzegają one swoich właścicieli? Trudno powiedzieć. Nie wiemy, czy koty rozróżniają swoich opiekunów właśnie po wyglądzie. Być może rozróżniają one poszczególnych ludzi po tonie głosu lub zapachu. Jeśli do tej pory podejrzewałeś jednak, że Twój kot ma problemy ze wzrokiem, ponieważ nie widział Cię z odległości lub nie ekscytował nie na widok nowej, czerwonej zabawki, mamy nadzieję, że lektura powyższego artykułu nieco złagodziła Twoje obawy.

Dodaj komentarz