Decydując się na psa musimy zdawać sobie sprawę, że jest to nie lada wyzwanie. Wymagać to będzie od nas poświęcenia czasu na zbudowanie właściwych i przyjacielskich relacji z naszym czworonogiem. Co robić, gdy mój pies ciągnie na smyczy? Jak oduczyć go ciągnięcia na smyczy?

Dlaczego pies ciągnie na smyczy?
Spacer powinien być miło spędzonym czasem na świeżym powietrzu. Gdy pies ciągnie opiekuna czy szarpie, wyjście staje się koszmarem . Na początku powinniśmy zastanowić się co jest przyczyną takiego zachowania, że szczeniak ciągnie na smyczy. Zazwyczaj jest to zwykła ciekawość lub chęć dostania się do nowego zapachu. To, dlaczego pies ciągnie na smyczy, może być spowodowane zbyt małą swobodą. Pamiętajmy, żeby każda nauka chodzenia i posłuszeństwa powinna być przeplatana zaspokajaniem psich potrzeb. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z faktu, że to właśnie przez nasze nieumiejętne posługiwanie się linką potęgujemy złe nawyki i niepożądane zachowania naszego czworonoga. Szarpanie się z psem zamiast odpowiednich komend nie spowoduje, że będziemy wiedzieć jak nauczyć psa nie ciągnięcia na smyczy. Naturalne jest, że psiaki są ciekawe otoczenia. Chcą obwąchać przechodzącego obok człowieka czy sprawdzić nowe zapachy na słupie.
Nauka chodzenia na smyczy step by step
Nauka chodzenia przy nodze powinna być wprowadzana etapami i związana jest z odpowiednim wyposażeniem w obrożę do nauki chodzenia na smyczy. Musimy najpierw poznać temperament pupila, żeby wiedzieć jak naszego psa nauczyć nie ciągnąć na smyczy. Etapy nauki:
- oswajanie z obrożą czy szelkami
- ćwiczenia w zaciszu domowym
- ćwiczenia na spacerze
- doskonalenie chodzenia przy nodze i na luźnej smyczy.
Aby szczeniak nie ciągnął na smyczy powinniśmy zacząć od oswajania go z tym sprzętem od maleńkości. Zacznijmy od zakładania kilka razy dziennie na kilka minut. Pierwsze ćwiczenia robimy w domu. Przypiętą do obroży czy szelek smycz trzymamy w lewej ręce i mobilizujemy pieska aby podążał obok nas. Każde prawidłowo wykonane kilka kroków powinniśmy nagradzać. Gdy nasz pupil pojmie tę umiejętność możemy spróbować treningu na dworze. Wybierzmy do tego miejsce zaciszne. Bez ludzi i zwierząt, które mogłyby go dodatkowo rozpraszać. Zachęcamy szczeniaka by szedł przy nas. Pochwal psa gdy smycz będzie luźno zwisać. Co robić gdy pies ciągnie na smyczy? Zatrzymaj się i poczekaj aż psiak do Ciebie wróci. Zwierzak powinien zauważyć zależność i w krótkim czasie dostosować się do wprowadzonych zasad spacerowych.
Czytaj także: Szelki dla psa który ciągnie

Jakie smycze dla psa żeby nie ciągnął?
Do wyboru mamy:
- smycze tradycyjne;
- smycze rozciągane z blokadą;
- ringówki.
Jak chcemy oduczyć psa ciągnięcia na smyczy najlepiej wybierzmy smycz ze skóry, taśmy czy plecionki. Dobrze by była wyposażona w obrotowy karabińczyk przypinany do obroży. Bardzo często właściciele decydują się na smycze wyciągane z blokadą typu Flexi. Smycze tego rodzaju nie sprawdzają się gdy pies ciągnie na spacerze. Do wyboru mamy również smycze wystawowe tzw. ringówki służące do nauki chodzenia na wystawie. Uczymy na niej stać małe psy na stoliku, ustawiać się lewym bokiem do sędziego czy marszu kłusem. Jak się okazuje najlepsza smycz dla psa żeby nie ciągnął to model najprostszy.
Obroża do nauki chodzenia na smyczy
Przede wszystkim pamiętajmy, że obroża powinna być dobrze dopasowana. Musi przylegać do psiej szyi ale nie uciskać. Pośród ogromnego asortymentu znajdującego zastosowanie gdy pies ciągnie na smyczy wyróżniamy:
- obroże klamerkowe;
- sprzączkowe;
- półzaciskowe i zaciskowe;
- uzdowa;
- kolczatka czy obroża elektryczna.

Klasyczne obroże z zapięciem na zatrzask są najbardziej popularne. Jednakże w przypadku dużego, silnego i ciągnącego na smyczy psa plastikowa klamra może nie wytrzymać. Innym wyborem może być obroża z klasycznym zapięciem sprzączkowym ( jak w paskach). Sprawdza się szczególnie u psów większych i tych z bujną sierścią. Minusem może być dłuższy czas jej zapinania. Modele półzaciskowe i zaciskowe sprawdzają się przede wszystkim podczas nauki chodzenia na smyczy. Jak chcemy oduczyć psa ciągnięcia smyczy powinniśmy wybrać opaski bardziej zaawansowane. Półzaciskowe wyposażone są w blokadę zacisku, natomiast zaciskowe zamykają się na szyi psa. Jeśli pies ciągnie na spacerze da nam to pewność, że szarpiący się pupil nie wyswobodzi się z niej. Jednak nieumiejętne jej użytkowanie może spowodować u naszego zwierzęcia uszkodzenie krtani czy tchawicy. Dlatego ten rodzaj obroży powinien być stosowany przez profesjonalistów a nie tylko wtedy gdy my sami nie wiemy jak oduczyć psa ciągnięcia na smyczy. Obroże uzdowe wyglądem i działaniem przypominają halter dla konia. Przypięcie smyczy znajduje się pod pyskiem. Powoduje to, że gdy pies ciągnie jego głowa automatycznie odwracana jest w drugą stronę. Sprawdza się ona bardzo przy psiakach żywiołowych, które jeszcze nie opanowały techniki spokojnego spacerowania. Kolczatka czy obroża elektryczna są sprzętem nie zalecanym do codziennego użytku. I jedna i druga sprawiają że negatywne zachowanie gdy pies ciągnie jest karane bólem powodowany przez kolce (kolczatka) lub impulsem elektrycznym. Obecnie dla wielu właścicieli są one niedopuszczalne do codziennego treningu. Dlatego właśnie jest to sprzęt dopuszczony do stosowania ale powinien być używany jedynie przez osoby zajmujące się szkoleniem profesjonalnie. W niepowołanych rękach może wyrządzić więcej szkody niż pożytku.
Inne przydatne akcesoria
Nauka prawidłowych zachowań i odpowiednich reakcji na nasze komendy jest trudna i czasochłonna. Jedne psiaki chwycą to w lot, innym zajmie to dużo więcej czasu. Postępując zgodnie z zasadą chwalenia za dobre powinniśmy uzbroić się przede wszystkim w cierpliwość. Żmudną pracę możemy sobie jednak ułatwić. Zbawienne od samego początku okażą się smaczki dawane psiakowi jako nagroda za prawidłowo wykonane zadania. Zwierzę bardzo szybko skojarzy odpowiednią reakcję z nagrodą co znamiennie przyspiesza proces edukacji. Jednym z dodatkowych akcesoriów jest również obroża w formie uzdy. Sprawdza się głównie dzięki specjalnemu miejscu przypięcia smyczy. Gdy szczeniak ciągnie na smyczy lub gdy mamy pieska małej rasy powinniśmy zakupić szelki. Najlepiej sprawdzą się odpowiednio dopasowane szelki typu guard, dla szczeniaków dodatkowo wyposażone w miękką wkładkę na klatce piersiowej. Jeśli chcemy aby duży pies szkolił się w szelkach powinniśmy wybrać szelki treningowe, które dzięki zapięciu bliżej pyska umożliwiają nam większą kontrolę.
Zanim zaczniemy naukę wybierzmy najbardziej odpowiadającą nam technikę i osprzęt. Odpowiednie ułożenie psa to gwarancja dobrych więzi między zwierzęciem a właścicielem.
Nie zniechęcajmy się zbyt szybko, bo to właśnie od nas w największej mierze zależy powodzenie szkolenia
Czytaj także: Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy?