Większość właścicieli psów, którzy wychowali swojego czworonożnego przyjaciela od najmłodszych lat, prawdopodobnie zna ten problem. Szczenięta lubią „szczypać” i gryźć swojego właściciela. Jest to nie tylko irytujące, ale także szczególnie bolesne ze względu na spiczaste zęby mleczne. Poza tym takie zachowanie jest oczywiście absolutnie niepożądane u psów w każdym wieku. Dlatego ważne jest, abyś coś z tym zrobił, zamiast po prostu zaakceptować ukąszenia młodego zwierzęcia. W tym artykule wyjaśniamy, jak oduczyć psa gryzienia.

Najważniejsze fakty w skrócie na temat podgryzania u szczeniaków

Szczenięta muszą najpierw nauczyć się, że nie można traktować ludzi tak brutalnie, jak innych psów. Tak zwane „hamowanie gryzienia”, „miękkie gryzienie” można szybko wytrenować. To normalny proces, przez który przechodzą wszystkie szczenięta.

Dlaczego w ogóle szczenięta gryzą? Szczeniak gryzie podczas zabawy

Podczas zabawy z panem lub panią często zdarza się, że szczenięta wgryzają się w ubranie, a czasem chwytają człowieka za rękę lub łydkę. Oczywiście nie dzieje się tak z powodu agresji, ale po prostu dlatego, że młode psy nie są jeszcze nauczone odpowiedniego zachowania. Nie mają też takiego wyczucia jak dorosłe psy – jak dzieci – muszą się wszystkiego nauczyć.

Szczeniaki są jak dzieci – muszą nauczyć się siły gryzienia

Mali czworonożni przyjaciele wciąż muszą się nauczyć, co jest w zabawie w porządku, a co nie. Szczenięta zachowują się bardzo podobnie podczas interakcji z innymi psami. Również tam podszczypywanie i gryzienie są częścią gry. Jeśli szczeniak zbyt mocno gryzie swojego towarzysza, zwykle nie tylko zaczyna on głośno wyć, ale w tym momencie gra się kończy. Na podstawie tej reakcji młody pies uczy się zachowania podczas zabawy.

Szczeniak gryzie ręce

Ponieważ nasza skóra jest znacznie bardziej wrażliwa niż u psów, ukąszenia ostrymi zębami są dla nas oczywiście bardziej bolesne. Szczeniak musi więc nauczyć się, że musi być bardziej ostrożny w kontaktach z ludźmi niż z rówieśnikami.

Czytaj także: Rasy psów z włosami

Zabawka dla psa KIMDYKTATOREK szpagat
Zabawka pluszowa do gryzienia z piszczałką w środku. Szczeniak może ją gryźć, gdy będzie odczuwać dyskomfort dziąseł, spowodowany wyrzynaniem się stałych zębów.

Każdy szczeniak musi rozwinąć hamowanie gryzienie i nauczyć się miękkiego gryzienia

Jako właściciel psa bardzo ważne jest, abyś mógł dotykać swojego czworonożnego przyjaciela w dowolnym miejscu bez jego sprzeciwu. Jednak u szczeniąt, często możesz liczyć na to, że pies może Cię lekko ugryźć. Dzieje się tak, ponieważ nie jest w stanie oszacować, jak mocno może ugryźć bez powodowania bólu lub nawet zranienia. Gryzie, bo po prostu myśli, że dotykając go, chcesz się z nim bawić.

W tym kontekście należy pamiętać, że szczenięta są zazwyczaj o wiele bardziej szorstkie względem siebie. Twoim celem musi być zatem całkowite odzwyczajenie swojego czworonożnego przyjaciela od gryzienia ludzi i chwytania za ubrania. Tylko w ten sposób może rozwinąć hamowanie podgryzania.

Co to jest hamowanie gryzienia u szczeniąt? Nauka miękkiego gryzienia

Hamowanie gryzienia to zachowanie, które zapewnia, że ​​nie wystąpią poważne urazy po złapaniu np. Twojej ręki przez pysk psa. Twój szczeniak musi nauczyć się oceniać i kontrolować siłę ugryzienia. Jeśli przyprowadzisz swojego małego czworonożnego współlokatora do swojego domu, musi się nauczyć, że musi jeszcze bardziej uważać na ludzi. Jednym z pierwszych ćwiczeń powinno być zatem hamowanie gryzienia i nauka miękkiego gryzienia lub dokładniej mówiąc – miękkiego chwytania. Szkolenie to jest idealnie ukończone do 16 tygodnia życia. Wtedy zęby mleczne wypadają i prawdziwe zęby zaczynają się wyrzynać.

Pies, który nigdy nie nauczył się ostrożnie używać zębów, może szybko stać się niebezpieczny

Powinieneś przywiązywać do tego dużą wagę, zwłaszcza jeśli w Twoim gospodarstwie domowym mieszkają dzieci. W kontaktach z innymi psami gra może szybko stać się poważna, jeśli jeden z dwóch nie będzie miał pod kontrolą zębów.

Dlaczego szczenięta gryzą?

Poznawanie świata za pomocą zębów jest częścią normalnej fazy rozwoju szczeniąt. Nawet gdy oczy i uszy są jeszcze mocno zamknięte, młody pies zdobywa doświadczenie przez usta. Na przykład podczas szukania mleka od matki. W późniejszym okresie rozwoju, kiedy formują się zęby mleczne, Twój mały kłębek futra uczy się używać swoich zębów podczas gry z rodzeństwem z tego samego miotu. Pamiętaj, aby kontynuować zabawę, gdy przyniesiesz szczeniaka do domu.

Pluszowy miś Bobby
Pluszowy miś Bobby będzie najlepszym przyjacielem waszego szczeniaka. Posiada piszczałkę i szumiące łapki, a na sznurku umieszczone są serduszka z kieszonkami na przysmaki.

Przystosowanie szczeniaka do ludzkich rąk – nauka delikatnego gryzienia – oduczanie gryzienia szczeniaka

Twój mały czworonożny przyjaciel dorasta wraz z matką i rodzeństwem w renomowanej hodowli. Tutaj w naturalny sposób nauczy się kontrolować zęby już od 4-ego tygodnia życia. Uczy się tego w zabawny sposób, odczuwając konsekwencje zbyt mocnego gryzienia. Matka następnie odmawia mu dostępu do źródła mleka lub rodzeństwo kończy grę wyciem i skomleniem. Dowiaduje się więc, że musi być ostrożny.

Podczas zabawy z ludźmi należy szczególnie uważać na rozbawionego szczeniaka, ponieważ nasza skóra jest bardziej wrażliwa niż skóra psiego rodzeństwa. Psia skóra jest też dodatkowo zabezpieczona futrem. Dlatego zabawy między psami są często brutalniejsze i nie są tak szybko przerywane.

Są też inne powody gryzienia szczeniąt:

  • Wgryza się w smycz lub przy jej zakładaniu ja gryzie – trenuj chodzenie na smyczy i pozytywne używanie szelek, obroży i smyczy.
  • Gryzie się (np. ogon, łapy) – sprawdź, czy to może być problem zdrowotny lub alergia.
  • Gryzie przedmioty (np. kanapę, dywan lub meble) – jest to zwykle spowodowane zmianą zębów, gdy ma około 4 miesięcy. Daj mu gryzaki lub zabawki jako alternatywę.
  • Gryzie, gdy czegoś nie chce (np. gdy coś jest zabronione lub gdy mu coś odbierzesz) – jego problemem nie jest gryzienie, ale akceptacja granic.

Jak oduczyć psa gryzienia?

Chociaż szczenięta mogą oddać sobie “oko za oko”, mocno zakładamy, że nie ugryziesz swojego szczeniaka, gdy poczujesz jego zęby na Twojej ręce. Niemniej jednak istnieje kilka sposobów na zmianę zachowania zwierzęcia i powstrzymanie go przed gryzieniem.

Instrukcja oduczenia szczeniaka gryzienia

Aby to zrobić, wykonaj następujące czynności:

  1. Przestań bawić się ze szczeniakiem, gdy tylko ugryzie.
  2. Głośne „ała” lub krótki skowyt sygnalizuje, że Cię skrzywdził.
  3. Zignoruj ​​szczeniaka przez kilka minut i odwróć się od niego.
  4. Nie zwracaj na niego uwagi, dopóki nie zaakceptuje Twojego zachowania.

Dzięki tym prostym krokom Twój szczeniak nauczy się, że gryzienie nie jest częścią zabawy z Tobą. Większość psów przyswaja to dość szybko. W końcu chcą się z Tobą bawić i zdecydowanie nie chcą być ignorowani.

Pies bawiący się gumowym kurczakiem z piszczałką
Piszczący gumowy kurczak do doskonała zabawka do gryzienia. Wytrzyma wiele godzin gryzienia, a piszczałka będzie prowokować szczeniaka do dalszej zabawy.

Jak chronić swoje meble przed zębami szczeniaka? Szczeniak gryzie meble

Chyba nie ma szczeniaka, który z biegiem czasu nie rozwinie zamiłowania do gryzienia mebli, butów lub innych nieodpowiednich przedmiotów. Najpóźniej, gdy psy zmienią zęby, co zaczyna się u psów około czwartego miesiąca życia, nogi od stołu i inne elementy mebli zaczynają być bardzo interesujące.

Podobnie jak w przypadku gryzienia podczas zabawy, szczeniak musi się nauczyć, że to zachowanie nie jest w porządku. Zatrzymaj małego czworonożnego przyjaciela, gdy tylko zacznie żuć przedmioty, które nie nadają się do żucia.

Ponadto pomocne jest zaoferowanie młodemu psu alternatywy, w której może zaspokoić chęć przeżuwania do syta. Może to być na przykład zabawka do żucia lub smaczny gryzak wykonany ze skóry bydlęcej. Jednak mądrze wybieraj alternatywy. W przeciwnym razie możesz łatwo zmylić szczeniaka i uniemożliwić mu nauczenie się, jakie przedmioty może, a czego nie może gryźć.

Odzwyczajanie szczeniąt od gryzienia – podsumowanie

Podszczypywanie i gryzienie jest częścią normalnego rozwoju szczeniąt, ku rozczarowaniu wszystkich właścicieli psów. Dlatego Twoim zadaniem jest aktywne zachęcanie Twojego małego psa do powstrzymywania gryzienia (rąk, nogawek, rękawów, łydek) i nauczenie go właściwego postępowania z ludźmi.

Oczywiście nie oznacza to, że powinieneś zająć się zwierzęciem. Niemniej jednak ważne jest, aby zachować spójność i nie tolerować nawet lekkich ukąszeń młodego zwierzęcia. Za każdym razem, gdy szczeniak ugryzie, przestań się z nim bawić – większość szczeniąt dość szybko przełamie wtedy nawyk gryzienia.

Aby chronić meble przed ostrymi zębami czworonożnego przyjaciela, zalecamy zapewnienie odpowiedniej alternatywy w postaci gryzaków i zabawek.

Czytaj także: Akcesoria dla psa

Dodaj komentarz