Psy starzeją się dość szybko. Gdy Twój pies przejdzie z dorosłego do seniora, zauważysz pewne zmiany. Teraz muszą zostać spełnione nowe, specjalne wymagania. Wiedza o tym, czego się spodziewać, pomoże Ci przygotować się na ten czas i lepiej poradzić sobie ze starszym psem i opieką nad nim. W tym artykule znajdziesz odpowiedni na to, jakich zmian się spodziewać, jak im zapobiegać i jak dbać o psiego seniora.
Kiedy można powiedzieć, że Twój pies jest stary? Jak starzeją się psy?
Dla większości psów starość zaczyna się około 7 roku życia. Ta liczba może się różnić w zależności od rasy i stanu zdrowia. Małe rasy starzeją się później, natomiast duże rasy – znacznie wcześniej.
Jakich zmian możesz się spodziewać wraz z wiekiem psa?
Pierwszą rzeczą, którą prawdopodobnie zauważysz, jest to, że Twój pies jest mniej aktywny. Podobnie jak ludzie, stare psy mają mniej energii niż wtedy, gdy były młode. Zmiany wagi u starszych psów też są powszechne. Zmniejszona aktywność zmienia metabolizm, co z kolei może prowadzić do przyrostu lub utraty wagi.
Choroby u starszych psów – problemy zdrowotne psich seniorów
Wiele chorób występuje częściej u starszych psów. Należą do nich:
- choroby zębów,
- problemy z sercem,
- choroby nerek,
- cukrzyca,
- choroba zwyrodnieniowa stawów,
- rak.
Zaburzenia psychiczne / behawioralne też mogą się pojawić (tak jak w przypadku starszych ludzi) i również powodować problemy u każdego psiego seniora.
Powszechne objawy choroby u psich seniorów
Następujące objawy są powszechne i mogą wskazywać, że Twój psi senior może być chory:
- zwiększone pragnienie lub zwiększone oddawanie moczu,
- pies ma coraz gorszy oddech i kamień nazębny,
- trudność wchodzenia po schodach lub podskakiwania,
- zwiększona sztywność mięśni lub utykanie psa,
- nadmierne dyszenie lub szczekanie,
- zamieszanie i dezorientacja – demencja u psów nie jest rzadkością,
- zmiany na skórze lub sierści.
W starszym wieku pies może mieć też nietrzymanie moczu – potrzebuje wtedy pieluchy dla psa i podkładów do kojca. Spanie z psem w jednym łóżku może być w takim przypadku nie lada wyzwaniem.
Jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów u swojego psa, powinieneś je sprawdzić u weterynarza.
Postęp medycyny sprawia, że wiele rzeczy jest możliwych w przypadku psich seniorów
Niezależnie od tego, czy pies jest stary, czy przewlekle chory, cierpi na ostrą infekcję lub na skutek wypadku ma jakąś kontuzję – opieka weterynaryjna daje wiele możliwości. Weterynarze, kliniki dla zwierząt i fizjoterapeuci dla psów mogą Ci pomóc w tym, aby Twój przyjaciel szybko stanął na czterech łapach.
Jak dbać o starszego psa?
Istnieją również wytyczne dla starszych psów, które pomagają znieść typowe oznaki starzenia. Właściciel zwierzęcia, weterynarz i pies wspólnie wyznaczają granice tego, co jest możliwe. Dopóki pies ma siłę do życia i można przewidzieć, że chorobę da się okiełznać lub przynajmniej uniknie bólu, zaleca się leczenie.
Niestety nie wszystkie choroby można wyleczyć. To samo dotyczy psów, jednak zdrowy tryb życia może znacznie zmniejszyć ryzyko chorób.
Ile opieki potrzebuje pies? Jak zapobiegać psim chorobom związanym z wiekiem?
Twój pies polega na Tobie, że zadbasz o niego – dasz mu opiekę, zapewnisz zdrowie i dobre samopoczucie. To, ile pielęgnacji wymaga Twój starszy pies, zależy głównie od:
- rasy,
- stanu zdrowia,
- wieku,
- długości sierści.
Na przykład, jeśli Twój pies wytarzał się w czymś, co powoduje silny zapach lub bardzo zabrudził swoją sierść – czas na letnią kąpiel z szamponem dla psów. Nie używaj żadnych produktów dla ludzi, skóra psa ich nie toleruje. Psa krótkowłosego po błotnej kąpieli można umyć wodą, pozwolić mu wyschnąć na powietrzu, a następnie rozczesać. W przypadku psów długowłosych to zwykle nie wystarczy. Jeśli nie chcesz sam kąpać psa, znajdź groomera w swojej okolicy. Zwykle ma niezbędną wiedzę i niezbędną przestrzeń oraz narzędzia, akcesoria i kosmetyki dla psa. Jeśli Twój psi senior nigdy nie był u profesjonalnego groomera, nie martw się – oni dobrze wiedzą jak zachowywać się wobec wszystkich psów – młodych, starych, chorych czy wymagających specjalnej opieki.
Czytaj także: Dlaczego pies kaszle?
Standardowe zabiegi pielęgnacyjne dla każdego psa – nie tylko seniora
Czyszczenie uszu jest konieczne tylko w przypadku problemów zdrowotnych i należy je wykonać u lekarza weterynarii. W razie potrzeby weterynarz poleci Ci środki do czyszczenia uszu i pokaże jak robić to dobrze. Są to specjalne płyny przeznaczone do czyszczenia uszu chorych psów. Obcinanie paznokci jest konieczne tylko w rzadkich przypadkach, np. u bardzo starych psów. Możesz to zrobić samodzielnie, postępując zgodnie z profesjonalnymi instrukcjami.
Odpowiednio zadbaj o swojego starszego psa – obcinanie pazurów i czyszczenie uszu u starszego psa
Zawsze pytaj o instrukcje weterynarza i rób dokładnie tak, jak zaleci weterynarz. Każdy pies jest inny – nie sugeruj się poradnikami w Internecie. Odwiedź weterynarza i razem z nim sprawdź, czy poprawnie obcinasz paznokcie swojemu starszemu psu lub, czy poprawnie czyścisz mu uszy.
Kiedy należy odwiedzić weterynarza? Niepokojące objawy u psiego seniora
Oprócz zwykłych rutynowych badań kontrolnych powinieneś skonsultować się z weterynarzem, jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki złego samopoczucia starszego psa – psiego seniora. Poniżej podajemy kilka przykładów:
- częste potrząsanie głową – ciało obce w uchu, stan zapalny,
- niezwykła niechęć do ruchu – gorączka, infekcja,
- skrajny niepokój – gorączka, infekcja, lęk, choroba serca,
- zmniejszona ilość kału lub moczu – niedrożność jelit, inwazja robaków, infekcja, brak dostępu do żywności/wody,
- biegunka lub zauważalna zmiana stolca – zatrucie, zarobaczenie, infekcja, zmiana diety,
- uporczywe wymioty – zatrucie, infekcja,
- silne drapanie – pchły, alergie,
- utykanie, problemy z poruszaniem się – zapalenie kości / stawów,
- widoczne obrażenia – ugryzienie, wypadek,
- częste oddawanie moczu i utrata wagi – cukrzyca,
- niewytłumaczalne zachowanie – ból, strach,
- apatia – zatrucie, gorączka, choroba serca, infekcja,
- drgawki, Twój pies często się trzęsie – szok, choroba serca, infekcja, strach,
- obolałe łapy – przeciążenie, infekcje, skaleczenia.
Jak sprawić, by psy seniorzy byli szczęśliwi i zdrowi?
Kiedy pies zachoruje, cierpi również człowiek. Oprócz dobrej opieki medycznej istnieje wiele innych środków, które mogą utrzymać i poprawić zdrowie psa oraz zapobiegać rozwojowi psich chorób.
Istnieje wiele sposobów na dostosowanie stylu życia psa do jego wieku. W ten sposób może spędzić starość w jak najlepszym zdrowiu i z odpowiednią do wieku wysoką jakością życia. Poniżej znajdziesz niektóre sposoby jak utrzymać psiego seniora w zdrowiu i odpowiednim wigorze:
- karm swojego psa zdrowym i wysokiej jakości pożywieniem – prawidłowe odżywianie odgrywa ważną rolę w zdrowiu psa, zwłaszcza w starszym wieku,
- zwiększ częstotliwość rutynowych kontroli weterynaryjnych – są doskonałym sposobem wykrywania nowo pojawiających się chorób na wczesnym etapie, a do tego terminowe leczenie zwiększa szanse na wyzdrowienie lub przynajmniej łagodzi przebieg choroby,
- uważnie obserwuj swojego psa – nawet niewielkie zmiany w jego zachowaniu mogą wskazywać, że nie czuje się dobrze,
- dostosuj codzienną rutynę do zmienionych potrzeb psa – pamiętaj, że nadal potrzebuje aktywności fizycznej, jednak być może będziesz musiał chodzić z nim częściej na spacer niż kiedyś, ponieważ nie może wytrzymać tak długo bez oddania moczu,
- daj mu dłuższe okresy odpoczynku i snu – w okresie starości Twojego psa, kupno nowego szczeniaka nie jest najlepszym pomysłem – taka mała trąba powietrzna może całkowicie przytłoczyć Twojego ukochanego psiego seniora.
Umożliwienie starszemu psu życia w szczęśliwej i zdrowej starości wymaga wiele uwagi i pewnych zmian. Jednak jeśli posłuchasz wskazówek i informacji zawartych tutaj, możesz użyć prostych środków, aby pomóc swojemu psu spędzić cudowną starość.
Czytaj także: Operacja psa – przygotowanie