Istnieje wiele powodów, dla których warto zakupić buciki dla psa. Zabezpieczenie wrażliwych łapek u naszych pupili jest niezmiernie ważne, zwłaszcza u psów rasowych. Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem bucików dla psa, zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem!
Buciki dla psa
Dzięki selekcji rasowej hodowlanej rasy towarzyszące psów wymagają troskliwej opieki oraz zabezpieczenia w warunkach zimowych, jesiennych czy wczesnowiosennych, kiedy zmienna pogoda funduje nam niskie temperatury, deszcz i śnieg. Wiele osób mówi o tym, aby zimą opuszki intensywnie smarować wazeliną, a po spacerach zmywać z nich sól i inne środki rozpuszczające lód i śnieg. Jednakże w skrajnych przypadkach potrzeba dodatkowego zabezpieczenia w postaci butów które bywają drogie bądź trudne do znalezienia w odpowiednim rozmiarze. Wystarczy jednak trochę chęci plus pomysł i chwila czasu, aby stworzyć dla naszego pupila takie buty. Poza tym taki but może się okazać bardzo pomocny w przypadku skaleczenia, uszkodzenia czy problemów z łapkami.
Kiedy zakładać psu buty?
Kryterium zakładania psu butów powinno być to, jak znosi niskie temperatury i podrażnienia soli, czy nie ma potrzeby zabezpieczenia przed wodą oraz brudem. Jeżeli reakcja psa jest wyjątkowo silna należy na zapas wyposażyć się w buty oswoić pupila do ich noszenia, a nade wszystko nie przejmować się opinią osób, które twierdzą, że są kompletnie niepotrzebnym gadżetem, przecież “dawniej psy w butach nie chodził wcale i żyły”. Pamiętajmy, że to my jesteśmy odpowiedzialni za naszego psa i za jego życie i zdrowie. Dawniej rasy psów nie były aż tak delikatne, częściej przebywały poza domem i dużo lepiej dostosowywały się do panujących warunków. Spędzanie większości czasu w ciepłych pomieszczeniach spowodowało zanikanie naturalnych procesów obronnych organizmu.
Czytaj także: Obroża zaciskowa – jak działa?
Jak zabrać się za uszycie butów?
Podstawą do uszycia naszych butów będzie zdjęcie wymiaru. W zależności od wielkości psa musimy przewidzieć jaki wymiar materiału będzie potrzebny na część przypadającą wewnątrz buta oraz wodoodporną, szczelną na jego wierzch. Wodoodporność to konieczność z tego względu, że łapa psa będzie stykała się z podłożem mokrym i zimnym. Uchroni to również opuszki w momencie poruszania się po nieznanym terenie. Musimy więc wyposażyć się w materiał wodoodporny a od wewnątrz możemy spróbować wszyć materiał polarowy bądź inny ciepły i przyjemny dla skóry. Jego grubość również może być różna, w zależności od potrzeb.
Szycie, modelowanie, używanie
Gdy już mamy wymiary naszych butów możemy przejść do ich tworzenia, nie jest to zbyt skomplikowany proces. Wystarczy wyciąć z materiałów odpowiedni kształt, zagiąć i zastosować najlepiej sznurówkę – pozwoli to na szybkie ubieranie i ściągania buta. Warto zabezpieczyć warstwę zewnętrzną przed ewentualnym przemoknięciem – jeżeli jest to skóra to najlepiej ją zaolejować i zabezpieczyć środkami które nie przepuszczają wilgoci, najlepiej na bazie wosku pszczelego, który nie pozwoli na przedostawanie się wody. Dobrze, jeżeli wewnętrzna część buta jest wyciągalna, dzięki temu możemy ją spokojnie wyprać i wysuszyć. Żaden materiał może nie
okazać się w stu procentach szczelny, dlatego należy mieć na uwadze łatwą konserwację butów, ich mycie i suszenie. Skóra jest bardzo fajnym materiałem na tego typu elementy, gdyż można ją wiele razy czyścić i zabezpieczać olejem, będzie wtedy służyć wiele lat. Pamiętajmy również, aby były one bezpieczne dla psa oraz komfortowe do noszenia.
W zależności od potrzeb możemy wykorzystać również materiał sztuczny typu poliester, który będzie odporny na wodę, jednakże dobrze dopasowana skóra zawsze będzie lepszym rozwiązaniem bardziej oddychającym i naturalnym. Materiały poliestrowe świetnie się spiszą, aby zabezpieczyć przed zabrudzeniem łap, gdyż można nim szczelnie je opleść, a nie przepuści on zupełnie nic. Poza tym jest zdecydowanie mniej wymagający w zakresie konserwacji – wystarczy go wyprać.
Buty mogą przydać się każdemu psu, zwłaszcza rasom delikatnym i wymagającym szczególnej uwagi. Nikomu nie życzymy, ale warto zabezpieczyć się również w przypadku urazów – nigdy nie wiemy, kiedy nasz psiak będzie potrzebował specjalnej troski o swoje łapki.
Czytaj także: Płaszcz przeciwdeszczowy dla psa