Komunikacja międzyludzka, inaczej rozmowa, podczas której przekazujemy sobie nawzajem informacje, myśli, uczucia itd. Jeżeli mówimy w jednym języku nie ma z tym żadnych problemów. A jak wygląda sytuacja w komunikowaniu się z psem? W jaki sposób do niego mówić i czy pies nas rozumie? Pies to bardzo inteligentne stworzenie, które z całą pewnością jest w stanie zrozumieć polecenia jakie mu wydajemy, o ile go tego uprzednio nauczymy.
Czy psy rozumieją ludzką mowę?
Odpowiedzi na to pytanie jest naprawdę wiele, tak samo jak krążących na ten temat mitów. Rozumienie mowy związane jest z jej ośrodkiem, który znajduje się w ludzkim mózgu. Niestety psy tego ośrodka mowy nie posiadają, dlatego nie rozumieją sensu wypowiadanych przez nas słów i zdań. Jak zatem wytłumaczyć fakt, że psy reagują na to co mówimy i wydawać się może, że dokładnie nas rozumieją? Główną rolę odgrywa tutaj przede wszystkim mowa ciała, czyli gesty oraz to, w jaki sposób mówimy do czworonoga. I właśnie w głównej mierze z tonacji naszego głosu pies może wiele wywnioskować i zrozumieć.
Jak zwrócić uwagę psa?
Umiejętność zwracania uwagi psa to podstawa, kiedy chcemy go czegoś nauczyć, np. nowych sztuczek. Aby uzyskać skupienie psa najlepiej nauczyć go patrzenia nam prosto w oczy, choć nie każda rasa jest do tego skora, ponieważ patrzenie się prosto w oczy mogą traktować jako rzucenie wyzwania przewodnikowi. Dlatego też psy podświadomie mogą unikać kontaktu wzrokowego z właścicielem. Jest to jednak rzecz do wyuczenia, która będzie wymagać po prostu więcej czasu i cierpliwości. Na sam początek musimy wybrać komendę, która będzie dla psa znakiem, że ma na nas zwrócić uwagę. Może to być np. jego imię lub proste polecenie typu “patrz”. Po wydaniu komendy czekamy, aż pies na nas spojrzy. Na samym początku dobrze jest wynagradzać nawet małe spojrzenia w naszą stronę, aby zachęcić czworonoga do dalszej nauki. Nagrodą mogą być smakołyki lub zabawa. Po kilku razach pies powinien zrozumieć, czego od niego oczekujemy. Wtedy przy kolejnych komendach dla psa wymagamy od niego, aby spojrzał nam prosto w oczy, co później również nagradzamy. Następnie wydłużamy czas patrzenia prosto w oczy. Jeżeli mamy już opanowane skupianie uwagi psa na sobie, możemy przejść do nauki nowych rzeczy.
Jakim głosem mówić?
Ponieważ psy nie reagują na sens naszych słów a na sposób i intonację naszego głosu, musimy zwracać się do niego w odpowiedniej intonacji. Mówiąc do niego spokojnym, łagodnym i czułym głosem sprawimy, że nasz pupil zaczyna merdać ogonem i po prostu się cieszyć. Natomiast w przypadku, jeśli mówimy nieprzyjemnym i podniesionym głosem pies może czuć się nie tylko niepewnie ale także i tak, jakby zrobił coś złego. Również podczas szkoleń i treningu intonacja głosu przy wydawaniu komend dla psa ma duże znaczenie. Jeżeli będziemy je wymawiać w dość wyrazistym i dosadnym tonie, zwierzę wykaże z pewnością większe pobudzenie i zainteresowanie.
Czytaj także: Tłumacz pies-człowiek. Podstawy psiego języka
Używanie psiego imienia
Wybór imienia dla psa jednym przychodzi dość łatwo, dla innych może być to dość trudne zadanie. Każdy chce, aby imię dla jego psa było oryginalne, niespotykane ale także i łatwe w wypowiadaniu a przede wszystkim odzwierciedlało jego charakter lub wygląd. Nadanie psu stałego imienia jest bardzo ważnym elementem w komunikowaniu się z nim. Dzięki temu łatwiej będzie wzbudzić jego reakcję oraz zainteresowanie, by móc skupić uwagę na sobie. Jest to istotny czynnik zwłaszcza w uczeniu czworonoga wykonywania komend, szkoleń i nauki nowych rzeczy. Warto także dodać, że posiadanie indywidualnego imienia daje psu poczucie wyjątkowości i odrębności, co sprzyja nawiązaniu głębokiej więzi między czworonogiem a jego właścicielem.
Jak nauczyć psa komend?
Naukę jakichkolwiek poleceń powinniśmy zacząć od umiejętnego skupienia uwagi psa na sobie, tak, aby patrzył nam prosto w oczy. Jeżeli tę kwestię mamy opanowaną, możemy przejść do dalszej nauki. Oczywiście wszystko małymi kroczkami, dlatego musimy uzbroić się w cierpliwość i poświęcić pupilowi dużo czasu. Warto także pomyśleć o nagrodach za wykonane polecenie. Idealnie oczywiście sprawdzą się smakołyki, które później możemy zastąpić np. wspólną zabawą z czworonogiem. Naukę najlepiej zacząć w domu, gdzie zwierzę będzie się czuć bezpiecznie. Ćwiczenia nie powinny trwać długo. Jeżeli widzimy, że pies się niecierpliwy najlepiej je przerwać i wrócić do nich później. Przy nauce komend powinniśmy wydawać jasne i krótkie polecenia o odpowiedniej ekspresyjnej intonacji. Jeśli pies nie chce wykonywać zadania pod żadnym pozorem nie możemy go za to karać, ponieważ może to przynieść całkiem odwrotny skutek do zamierzonego.
Czy powinno się powtarzać polecenia?
Zbyt częste powtarzanie komend dla psa jest jednym z najczęstszych błędów, jakie popełniane są podczas jego nauki. Opiekunowie dość często powtarzają polecenia aż do skutku, gdy widzą, że pies na nie w ogóle nie reaguje. W ten sposób problem może się nasilać a pies widząc bezradność opiekuna może wykorzystać to jako metodę na nieposłuszeństwo. Musimy w takim wypadku także zwrócić uwagę na inne czynniki, pies może być rozkojarzony, poirytowany lub zainteresowany czymś całkiem innym. Nie zmuszamy psa do nauki. Najlepiej po prostu odczekać chwilę i wrócić do niego ponownie.
Czytaj także: Pies, wilk i człowiek – wspólna historia