Gdy pojawia się w naszym domu nowy czworonożny członek rodziny wszystko się zmienia. Pojawiają się nowe obowiązki takie jak np. wychodzenie na spacer. Oczywiste jest, że do tego potrzebne są pewne akcesoria. Obecnie mamy nieograniczony ich wybór. Jedni w takiej sytuacji czują się jak ryba w wodzie. Innych za to przysparza to o zawrót głowy. W sklepach znajdziemy różne typy szelek dla psa i obroży. Co wybrać?

Obroża czy szelki dla psa?

Szelki bezuciskowe Comfy
Szelki bezuciskowe to stylowy wybór. Są one bardzo wygodne i nie uwierają, przez co nasz pupil będzie zrelaksowany na spacerze.

Opiekunowie czworonogów są podzieleni. Niezależnie na co się zdecydujemy, musimy wiedzieć jak wybrać szelki dla psa czy obrożę. Akcesoria te przede wszystkim powinny być bezpieczne i wykonane z trwałych i dobrych gatunkowo materiałów. Zarówno źle dobrana obroża jak i szelki mogą sprawić psu ból i być przyczyną urazów. Szelki dla teriera sprawdzą się np. dużo lepiej niż podduszająca go obwódka. Obróżka natomiast jest częściej wykorzystywana na początku szkolenia i nauki chodzenia na smyczy. Daje bowiem większą kontrolę nad zwierzakiem a co za tym idzie nasza reakcja na jego zachowania może być natychmiastowa. Trzeba oczywiście wiedzieć jak wybrać bezpieczne szelki dla psa i żeby naszemu pupilowi było w nich wygodnie. Właściciele piesków małych ras na pewno zdają sobie sprawę, że głównie na delikatną budowę tych zwierzaków rozsądniejsze będzie zdecydowanie się na któryś z typów szelek dla psa. Pamiętajmy jednak, że szelki nie są rozsądnym wyborem dla szczeniaków. Weterynarze alarmują, że szelki dla małego psa nie będą bezpieczne bo mogą wpływać negatywnie na rozwój jego szkieletu. Przed zakupem konkretnego modelu dobrze, byśmy zrobili rozeznanie jakiego właściwie sprzętu potrzebujemy i jakie mamy wobec niego oczekiwania.

Czytaj także: Pasy dla psa

Rodzaje szelek dla psa

Wszystkie szelki zostały zaprojektowane w myśl zasady by nie zrobić psu krzywdy. Występują w różnych kolorach, fasonach. Są większe, mniejsze, delikatniejsze i te bardziej sztywne. Jakie szelki wybrać dla psa? Może się okazać, że jedne to za mało. Najprościej dobre szelki dla psa możemy podzielić na:

  • spacerowe ( guardy i walk-in);
  • treningowe;
  • sportowe;
  • samochodowe;
  • dla psów małych i szczeniaków.
Mocne szelki dla psa
Szelki dla psa Tucker to wybór doskonały dla silniejszych i większych psów. Pozwalają na zapanowanie nad psem, ponadto są bardzo wygodne.

Szelki spacerowe są chyba najpopularniejsze. Guardy zbudowane są z dwóch obręczy i dwóch łączących je pasków. Obręcze są dookoła szyi i klatki piersiowej. Paski natomiast biegną zarówno po stronie grzbietowej jak i piersiowej. Jak wybieramy szelki dla psa powinny one być łatwe do założenia a ten model właśnie taki jest. Modele treningowe sprawdzają się szczególnie przy szkoleniu. Zapięcie smyczy znajduje się w nich przy pysku, przez co łatwiej jest nam niepokornego czworonoga kontrolować. Najlepsze szelki dla psa, który ma nam towarzyszyć podczas biegania czy jazdy na rowerze, to model sportowy. Samochodowe natomiast są “must have” jeśli chcemy przewozić psa autem. Modele dla psów małych i szczeniaków wymagają nieco innej budowy aby być bezpieczne dla maluchów. Kupowane przez nas rodzaje szelek dla psa powinny być wykonane z materiałów łatwych do czyszczenia i w dodatku szybkoschnących.

Jak wybrać szelki dla psa?

Dobre szelki dla psa przede wszystkim powinny być bezpieczne, wygodne i trwałe. Dlatego najważniejsze jest dobrać ich prawidłowy rozmiar. Powinniśmy też zwrócić uwagę aby były wykonane z wytrzymałych materiałów. Najrozsądniejsze jest poszukanie takich, które mają możliwość regulacji wielkości. Daje to nam pewność, że sprzęt posłuży nam dłużej i będzie przynajmniej czasowo rósł z naszym czworonogiem. Jak chcemy dobrać szelki dla psa powinniśmy najpierw sprawdzić na stronie producenta w jaki sposób prawidłowo zmierzyć naszego pupila. Odpowiednio pobrane pomiary są niezbędne gdy dobieramy akcesoria nie mając psa pod ręką. Zanim zdecydujemy się na konkretny model zgłębijmy nasza wiedzę aby wybrać najlepsze szelki dla naszego psa. Zwróćmy również uwagę na ich przeznaczenie. Innych atrybutów będziemy oczekiwać od modelu spacerowego a innych od tych do przewożenia psiaka w samochodzie. Radą będą z pewnością służyć inni opiekunowie, często mający większe doświadczenie od nas. Nie bójmy się pytać i radzić na psich forach. Tam na pewno znajdziemy merytoryczne wsparcie. Przymierzając pupilowi nowy sprzęt sprawdźmy, czy na pewno nie będzie w stanie się z nich samodzielnie wyswobodzić.

Jakie szelki dla psa małego?

Szelki dla psa Senior Dog Pomarańczowe
Szelki dla psa Senior Dog to rozwiązanie dobre dla w pełni rozwiniętych, dorosłych psów. Szelki są wytrzymałe oraz posiadają duży stopień regulacji.

Pieski małych ras mają specyficzną budowę krtani i tchawicy. Są to u nich organy bardzo delikatne. Z tego powodu zamiast obroży powinniśmy wybrać szelki np. dla teriera. Modele dedykowane delikatnym maluchom są zazwyczaj wykonane z delikatniejszych materiałów. Mogą być dodatkowo wyposażone w filcowe wyściółki, które z jednej strony amortyzują doznania a z drugiej sprawdzają się gdy nie chcemy aby paseczki spowodowały otarcia na skórze. Dobre szelki dla psa małej rasy mają najczęściej tylko dwa szersze pasy, których nie zakłada się przez głowę. Wkładamy w nie przednie łapki malucha i już gotowe. Rozwiązanie to sprawdza się również w przypadku psów z wrażliwymi uszami i strefą głowy. Wybierając, poszukajmy modeli z miękkiego, lekkiego materiału, który będzie szybko schnąć. Dobre szelki dla psa będą miały szersze podparcie na klatce piersiowej, dzięki któremu siły będą się lepiej rozkładać. Szelki dla psiaka o małych rozmiarach powinny być też dość lekkie.

Gdzie kupić najlepsze szelki dla psa?

Jak wiemy już jakie szelki dla psa staniemy przed wyborem gdzie je kupić. W obecnych czasach mamy wiele możliwości. W Internecie bez problemu znajdziemy towar, który powinien sprostać naszym oczekiwaniom. Pamiętajmy tylko, że zaopatrując się w e-sklepie nie mamy możliwości wcześniejszego przymierzenia czy to szelek czy obroży. Taki rodzaj zakupów daje nam oczywiście mnogość możliwości porównywania artykułów między sobą. Zważmy, by przed zakupem zmierzyć psa zgodnie z wytycznymi dostępnymi na stronie producenta. Pomoże to w uniknięciu zakupu nietrafionego towaru. Bardziej praktyczne okazać się może pójście do stacjonarnego sklepu zoologicznego czy takiego dedykowanego naszym czworonogom. Personel pracujący tam bez problemu doradzi nam najlepszy wybór a co najważniejsze, mamy wtedy możliwość bezpośredniego sprawdzenia czy dany model będzie dla psa wygodny i odpowiedni.

Pamiętajmy aby w zakupach akcesoriów kierować się przede wszystkim dobrem i wygodą naszego pupila. Wybierajmy więc rozsądnie.

Czytaj także: Co warto wiedzieć wybierając ubranko dla psa

Dodaj komentarz