Kaganiec dla psa to obok obroży i smyczy jeden z najpopularniejszych sprzętów, w jakie powinni być wyposażeni właściciele czworonogów. Zwłaszcza opiekunowie psów agresywnych powinni mieć go na podorędziu, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji na spacerach. Założenie kagańca uniemożliwia zwierzakowi zjadanie śmieci na spacerach, przez co chroni go przed chorobami trawiennymi, a nawet zatruciem. Ponadto, zakładanie psu kagańca jest obowiązkowe w przypadku psów ras niebezpiecznych (zgodnie z listą znajdującą się w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji), podczas korzystania z komunikacji publicznej i na niektórych obszarach (w niektórych parkach lub miastach). Zakładanie kagańca niekiedy jest również koniecznie w przypadku badań weterynaryjnych, szkoleń behawiorystycznych i zajęć resocjalizacyjnych.

Najlepszy kaganiec dla psa – który kaganiec wybrać?

Świecąca Obroża Led USB SuperLux dla Psa Niebieska Husky

Każdy pies na spacerze powinien być wyposażony w obrożę. Świecąca obroża LED jest doskonałym wyborem na wieczorne spacery. Dzięki niej, nasz pies widoczny jest z daleka, dając nam spokój.

Wybierając kaganiec dla psa, warto zwrócić uwagę na jego rozmiar, kształt i materiał.

  • Plastikowe kagańce dla psów są lekkie, trwałe i tanie, jednak z uwagi na fakt, że zazwyczaj są dostępne w jednym kształcie, nie sprawdzają się w przypadku ras o „niestandardowej” budowie kufy, np. u charcików włoskich czy cane corso.
  • Skórzane kagańce dla psów są równie lekkie i wygodne co plastikowe modele, a w dodatku bardziej elastyczne, przez co bardziej uniwersalne. Z drugiej jednak strony skórzane kagańce nie zabezpieczą Waszego psa przed zjadaniem śmieci i z czasem mogą się wybrudzić lub przetrzeć.
  • Metalowe kagańce dla psów są wyjątkowo trwałe i wytrzymałe. Komfort ich noszenia jest silnie uzależniony od kształtu kufy Twojego psiaka.

Kaganiec u lekarza weterynarii

Wybierając się na zabieg lub badanie do lecznicy weterynaryjnej, należy zabezpieczyć pysk psa kagańcem. Nawet najbardziej sympatyczne i spokojne zwierzę pod wpływem stresu lub bólu może bowiem odruchowo ugryźć. W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem będzie weterynaryjny kaganiec dla psa wykonany z nylonu. Skutecznie uniemożliwia psu otwieranie pyska i gryzienie, a w dodatku jest tani i łatwo dostępny. Warto jednak pamiętać, że jego używanie podczas codziennych spacerów jest absolutnie niedopuszczalne. Pies otwierając pysk reguluje temperaturę swojego ciała, zabezpieczając się przed przegrzaniem. Zakładając psu kaganiec weterynaryjny, uniemożliwiamy mu tę czynność i zagrażamy jego życiu, zwłaszcza gdy na zewnątrz panują wysokie temperatury.

Kaganiec koszyczkowy

Kundelek w czerwonych szelkach, wokół niego wszytskie warianty szelek GOOFY.

Aby spacer był udany i bezpieczny, warto ubrać swojego psiaka w szelki. Bezuciskowe szelki są doskonałym wyborem, ponieważ zapewniają psu wygodę. Sprawdź sam!

Najpopularniejszym rodzajem kagańców dla psówkagańce koszyczkowe, zakładane na pysk i zapinane za uszami. W zależności od materiału, z którego zostały one wykonane, komfort ich używania jest nieco inny. Kagańce koszyczkowe skórzane są dość delikatne i dają psu możliwość chwycenia znajdujących się przed nim przedmiotów przez szpary. Ponadto łatwo się brudzą i nasiąkają wodą. Bardziej trwałe, jednak mniej elastyczne są modele metalowe. Dobierając je, warto zmierzyć szerokość kufy psa przy nasadzie nosa tak, aby wybrać odpowiedni rozmiar. 

Zobacz również: Przysmaki dla psa – coś w nagrodę!

Kaganiec fizjologiczny

Najbardziej komfortowym rozwiązaniem dla psów są kagańce fizjologiczne. Ich budowa umożliwia czworonogom swobodne dyszenie, zjadanie przysmaków podawanych przez właściciela i picie wody. To jedyny kaganiec dla psa przeznaczony do długotrwałego noszenia.

Jak przyzwyczaić psa do kagańca? Co zrobić, gdy pies nie chce nosić kagańca?

Nie każdy pies chce bez problemu włożyć pysk do środka kagańca. Jego noszenie nierzadko wywołuje sprzeciw zwierzaka. Pies odmawia spacerowania i robi wszystko co w swojej mocy, by zdjąć kaganiec. Co zatem zrobić, aby psiak nie tylko zaakceptował akcesorium, ale i czuł się w nim dobrze? Po pierwsze należy wyposażyć się w dobry, odpowiednio dopasowany kaganiec dla psa, który umożliwi mu swobodne dyszenie i oblizywanie pyska oraz nie będzie uciskał na nos czy też dotykał wibrysów. Po drugie należy uzbroić się w cierpliwość, by małymi kroczkami przyzwyczaić psa do kagańca. Oczywiście do noszenia kagańca łatwiej jest przyzwyczaić szczeniaka niż dorosłego psa, niemniej nie jest to niemożliwe. Budując pozytywne skojarzenia z akcesorium, można osiągnąć oczekiwany efekt.

Zapoznanie psa z kagańcem

Na wstępie należy pozwolić psu zapoznać się z kagańcem. W tym celu należy położyć go na podłodze w zasięgu wzroku zwierzaka i w pewnym oddaleniu podawać psu smaczki. Następnie należy nagradzać psa w coraz mniejszej odległości od kagańca. Można wówczas prosić go o wykonanie pewnych komend, aby odciągnąć jego uwagę od niepokojącego sprzętu. Kiedy Twój pies sam dobrowolnie podejdzie do kagańca i go powącha, sprezentuj mu wyjątkowy przysmak!

Naucz psa, że zakładanie i noszenie kagańca to nic złego!

Kiedy pies oswoi się z widokiem kagańca, można go wziąć do ręki, a drugą podsuwać zwierzakowi smakołyki. Jeśli nadal będzie czuł obawę wynikającą ze zbyt małej odległości dzielącej go od kagańca, można go nieco oddalić od jego pyska tak, aby czuł się swobodnie. Gdy psiak nie będzie miał problemu z dotykaniem akcesorium nosem lub pyskiem, należy go nagrodzić.

Zachęć psiaka do włożenia pyska w kaganiec nagrodami

smycz

Dobrej jakości smycz z kieszonką na przysmaki jest nieodzownym elementem każdego spaceru. Smycz, tak jak i kaganiec jest niezbędnym elementem wyposażenia, który wpływa na bezpieczeństwo zarówno nasze jak i naszego psa.

Kolejnym krokiem jest podawanie zwierzakowi przysmaków w kagańcu tak, aby zachęcić go do włożenia pyska do środka. Dobrym pomysłem jest wysmarowanie wewnętrznej części kagańca mokrą karmą tak, aby zachęcić psa do wylizania jej z pyskiem w środku. Psiak musi wiedzieć, że kaganiec nie jest niczym złym i nie czeka go żadna nieprzyjemność z nim związana. Gdy zjadanie smaczków w kagańcu nie będzie stanowiło dla zwierzaka problemu, można zacząć podawać mu przysmaki od zewnątrz tak, aby musiał poczekać na nie chwilę z pyskiem w środku.

Zapnij pupilowi kaganiec na karku

Gdy głowa psa będzie komfortowo spoczywać w kagańcu, można przejść do zapinania kagańca na jego szyi. Najpierw należy położyć swobodnie pasek kagańca na karku psa i obserwować reakcję pupila. Jeśli nie wywoła to żadnej negatywnej reakcji i pies spokojnie będzie wciąż zajmował się wyjadaniem smakołyków, można zapiąć kaganiec i rozpiąć go nim jeszcze skończy jeść. Jeśli i to nie wywołuje strachu, kolejnym razem można poczekać aż pies skończy jeść, a następnie podać mu smaczek z cały czas zapiętym kagańcem. Każda kolejna próba powinna być nieco dłuższa od poprzedniej.

Nauka noszenia kagańca przez psa

Kiedy pies nauczy się nie reagować na kaganiec zapięty wokół jego szyi, pora przyzwyczaić go do chodzenia w nim. W tym celu można zachęcać zwierzaka do podążania za przysmakiem znajdującym się na dłoni właściciela. Dobrym pomysłem jest również oddalenie się od psa na kilka kroków i przywoływanie go do siebie. Za każdym razem, gdy pies prawidłowo wykona zadanie należy nagrodzić go ulubionym smakołykiem.

Spacerowanie w kagańcu – ostatni krok nauki zakładania psu kagańca

Kiedy pies może swobodnie chodzić w kagańcu po mieszkaniu, pora na pierwszy spacer. Należy wówczas zachować szczególną czujność i za każdym razem gdy zwierzak odmawia dalszego spacerowania, należy przywołać go do siebie i wręczyć mu smakołyk. W czasie pierwszych spacerów warto regularnie podawać psu smaczki przez kaganiec, z czasem zwiększając odstępy między nimi aż do całkowitego porzucenia tego zwyczaju.

Jak przyzwyczaić psa do noszenia kagańca. Podsumowanie

Przyzwyczajenie do noszenia kagańca to proces długotrwały i wymagający wytrwałości. Każdy pies jest inny i w przypadku każdego powyżej opisane zadania mogą zająć więcej lub mniej czasu. Warto więc uzbroić się w cierpliwość i nie rozpoczynać kolejnego etapu nauki chodzenia w kagańcu, gdy wcześniejszy nie został jeszcze należycie opanowany. 

Czytaj także: Akcesoria dla psa

Dodaj komentarz