Odpowiednie karmienie kota jest ważne zarówno z punktu widzenia zaspokajania ich zapotrzebowania na energię, jak również dostarczania im składników odżywczych niezbędnych, by mogły cieszyć się zdrowiem i witalnością. Każdy kot powinien mieć odpowiednio zbilansowaną dietę bogatą w białko i mikroelementy, dzięki którym będzie mógł zdrowo wzrastać i uniknie wielu poważnych schorzeń. Kocia dieta jest jednak obarczona szeregiem mitów, przez co osobom niemającym dużego doświadczenia w opiece nad kotami, może być trudno skomponować menu dla swojego pupila. Poniżej znajdziesz wskazówki jak karmić dorosłe koty i małe kotki tak, by ich układ pokarmowy działał bez zarzutu, a one były zdrowe i pełne energii.

Mokra karma czy sucha karma – która karma dla kota będzie odpowiednia?

nietypowe zachowanie kotów
Miska jest dla kota równie ważna, co jedzenie. Większość kotów jest dość wybredna. Miska Eggshell pozwala na dostosowanie nachylenia miski, dzięki czemu będzie ona dopasowana do naszego zwierzaka, ułatwiając mu spożywanie posiłków.

Koty to drapieżniki mięsożercy. W naturalnych warunkach koty polują na drobne zwierzęta, spożycie których dostarcza im białka i tłuszczu oraz niewielką porcję błonnika i węglowodanów. Za optymalne uważa się więc podawanie kotom pokarmu zbliżonego do tego, który jedzą dzikie koty, tj. karmy mokrej, bogatej w białko i tłuszcz. Wysoka wilgotność karmy mokrej sprawia, że przypomina ona mięso ofiar kotów żyjących w naturze.

Ciepła czy zimna – jaka karma dla kota będzie najlepsza?

Preferencje kotów dotyczące temperatury ich żywienia również wynikają z ich dzikiego charakteru i przyzwyczajeń ich przodków i kuzynów – lwów, gepardów i lampartów. W naturalnych warunkach koty spożywają swoje ofiary bezpośrednio po ich upolowaniu, kiedy są jeszcze ciepłe i świeże. Dlatego właśnie w domowych warunkach również preferują jedzenie kociej karmy w temperaturze pokojowej zamiast takiej pochodzącej wprost z lodówki.

Jak często karmić kota? Ile razy dziennie karmić kota?

Częstotliwość karmienia kotów różni się od częstotliwości karmienia psów. Koty powinny mieć stały dostęp do pokarmu. Zwykle lubią jeść małymi porcjami, lecz często – nawet 20 posiłków w ciągu doby. Częstotliwość spożywania posiłków przez koty zwiększa się w okresie popołudniowym i wieczornym.

Żywienie kociąt. Jak karmić kocięta? Jaką karmę dla kociąt wybrać?

Karmienie małych kotów ma ogromne znaczenie z punktu widzenia ich rozwoju. Jak karmić małego kotka, aby zapewnić mu zdrowy wzrost i rozwój, zaspokoić zapotrzebowanie energetyczne i nie podrażnić jego młodego układu trawiennego? Po pierwsze należy zwrócić szczególną uwagę na skład karmy dla kociąt. Im prostszy i krótszy, tym lepiej. Gotowe karmy dla młodych kotów dostępne w sklepach powinny zawierać mięso i nie zawierać zbóż. Układ pokarmowy kotów nie jest przygotowany do trawienia węglowodanów, przez co szczególnie w młodym wieku koty powinny unikać ich zjadania. Ponadto warto podawać kotkowi karmę w małych porcjach kilkanaście razy na dobę.

Czym karmić kota po kastracji lub sterylizacji?

Miska dla psa
Miska Felli Pet z wymiennym wkładem jest wygodnym rozwiązaniem, które nadaje się zarówno dla kotów, jak i psów. Wkłady można dostosować do swojego zwierzęcia, przez co chętniej będzie ono spożywać pokramy.

Kastracja i sterylizacja to zabiegi, którym poddaje się zwierzęta, w celu uniemożliwienia im rozmnażania się, co skutkuje mniejszą liczbą bezdomnych zwierząt. Choć zapotrzebowanie energetyczne kotów sterylizowanych i kastrowanych jest niższe niż przed zabiegiem, wzmaga się ich apetyt. Warto wówczas zaopatrzyć się w specjalną karmę dla kotów sterylizowanych lub kastrowanych, która dzięki obniżonej zawartości tłuszczu jest mniej kaloryczna i tym samym zdrowsza dla kotów, którym dopisuje apetyt. Dobrym rozwiązaniem jest również dokładnie przemyślane porcjowanie jedzenia i podawanie zwierzakowi precyzyjnie wydzielonych porcji karmy przez cały dzień. Biorąc pod uwagę, że pod nieobecność właścicieli większość kotów drzemie, wystarczy podawać im jedzenie przed wyjściem z domu i po powrocie w rozsądnych dawkach. Ponadto, zważywszy na często występujące u kotów kastrowanych i sterylizowanych chorób dróg moczowych, zaleca się unikanie podawania im karmy suchej. Spożywanie karmy mokrej przez koty korzystnie wpłynie na ich nawodnienie i zabezpieczy przed rozwojem schorzeń układu moczowego. 

Zobacz także: Kocimiętka – co to jest i jak działa na koty?

Dieta dla kota seniora. Czym różni się karmienie kota dorosłego od żywienia małego kota

Życie kota dzieli się na cztery etapy – okres wzrostu (do 1 roku życia), dorosłości (od 1 do 6 roku życia), dojrzałości (od 7 do 12 roku życia) i starości (po 12 roku życia). Starzejące się koty tracą apetyt i ochotę na jedzenie tego co dotychczas, w efekcie czego tracą na wadze. Ponadto są mniej skore do zabawy i więcej czasu spędzają, śpiąc. Zdolność absorbowania substancji odżywczych przez ich układ pokarmowy maleje, przez co stają się lżejsze, a ich wygląd się pogarsza. Sierść staje się matowa i osłabiona, a zmysły ulegają przytępieniu. W tym okresie warto sięgnąć po karmę dla kotów seniorów o podwyższonej zawartości składników odżywczych, dzięki której zachowają one zdrowie i witalność.

Dlaczego kot chce jeść myszy?

Mało kto zdaje sobie sprawę z faktu, że koty lubią jeść myszy z uwagi na zawartą w ich ciele taurynę – aminokwas niezbędny do prawidłowego funkcjonowania kociego organizmu. Mysz zawiera jej 5 razy więcej niż wołowina! Tauryna korzystnie wpływa na układy krwionośny i odpornościowy kociego organizmu, chroni go przed metalami ciężkimi i wspiera podczas antybiotykoterapii. Ponadto ułatwia wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, w efekcie czego pożywienie zjadane przez koty jest jeszcze bardziej odżywcze. Niedobór tauryny w jedzeniu dla kota skutkuje niewydolnością układu rozrodczego, degeneracją siatkówki i kardiomiopatią rozstrzeniową. Składnik ten poza myszami i wołowiną znajdziemy w krewetkach, tuńczyku, kurzych wątróbkach czy mięsie z indyka.

Czy kot powinien jeść mięso na każdy posiłek? Czy należy podawać kotu warzywa?

Choć kwestia ta jest źródłem licznych kontrowersji, koty nie funkcjonują dobrze na diecie wegetariańskiej. Po pierwsze opisana wyżej tauryna to aminokwas egzogenny, którego koty nie syntezują, lecz muszą go przyjmować razem z pożywieniem, tj. z mięsem. Jego niedobór prowadzi do poważnych chorób i niewydolności licznych układów kocich organizmów. Ponadto, układ pokarmowy kota jest dość krótki, przystosowany do trawienia surowego mięsa. Dodając do tego ograniczony zasób enzymów trzustkowych, łatwo można dojść do wniosku, że koty nie są stworzone po to, by być wegetarianami.

Dieta BARF dla kota. Czy warto karmić swojego kota jak dzikie zwierzę?

Miska Felli Pet Oblik z Wymiennym Wkładem 500ml
Felli Pet Oblik jest miską przystosowaną do mniejszych zwierząt. Dzięki wymiennym wkładom łatwo dostosować miskę do aktualnego zapotrzebowania. Miska doskonale nadaje się do karmienia kotów i psów.

Na przeciwnym biegunie względem wegetarianizmu u kotów znajduje się dieta BARF (ang. Biologically Appropriate Raw Food – biologicznie odpowiednia surowa żywność). Założeniem diety BARF jest oparcie sposobu żywienia zwierząt domowych na obserwacjach diety dziko żyjących zwierząt. Karmienie kotów zgodnie z wytycznymi diety BARF sprowadza się do podawania im surowego mięsa, podrobów i kości oraz naturalnych suplementów. Dobrze skomponowana dieta BARF pozytywnie wpływa na stan sierści i skóry kotów, ułatwia im utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej i chroni przed licznymi schorzeniami układu pokarmowego.

Czego nie powinien jeść kot, nawet jeśli o to prosi?

Za szczególnie szkodliwe dla kociego organizmu uważa się następujące pokarmy:

  • jedzenie z “ludzkiego” stołu – nawet jeśli bogate w białko i tłuszcz, ludzkie posiłki są najczęściej solidnie doprawione solą, która ma niekorzystny wpływ na pracę nerek kotów;
  • desery – cukier szkodzi kotom, a zawarta w czekoladzie teobromina jest dla nich wręcz toksyczna;
  • surowe pokarmy – choć zgodnie z założeniami diety BARF koty powinny jeść surowe mięso, ze względu na wiążące się z jego spożywaniem możliwe zagrożenie mikrobiologiczne, jest to kwestia sporna;

psia karma – koty jedzą inny pokarm niż psy – to dwa zupełnie odrębne gatunki zwierząt. Nie należy karmić kotów psią karmą, ponieważ jest ona źle zbilansowana z punktu widzenia zdrowia kotów.

Zobacz także: Nietypowe zachowania kotów. Co warto wiedzieć?

Dodaj komentarz