Koty mają lepszy węch niż ludzie i dlatego odbierają zapachy znacznie intensywniej. Zapach niektórych roślin może mieć szczególny wpływ na koty. Jedną z tych roślin jest kocimiętka. Może kupiłeś kotu zabawkę i widzisz jak ściska ją mocno łapami – małą wypełnioną czymś poduszkę i jest nią bardzo mocno zaabsorbowany… tak, ale co to właściwie jest? Prawdopodobnie poduszeczka jest wypełniona kocimiętką. Aromatyczny zapach kocimiętki jest bardzo silny dla kotów i może mieć różne skutki behawioralne. Może działać uspokajająco, relaksująco, a nawet pobudzająco. Jednak nie każdy kot reaguje w ten sam sposób na ten silny zapach. Wiele kotów to uwielbia, niektóre w ogóle nie reagują, inne mogą nawet reagować agresywnie.
Co to jest kocimiętka? Kocimiętka i jej działanie na koty
Kocimiętka ( łac. nepeta cataria ) to roślina zielna z rodziny miętowych. Potocznie nazywana jest kocim ziołem, kocim balsamem lub po prostu kocimiętką.
Kocimiętka osiąga wysokość od 50 do 100 cm. Małe, sercowate, ząbkowane, filcowate, owłosione liście osadzone są na włochatej łodydze. W okresie od lipca do września roślina rodzi kwiaty fioletowo niebieskie, czasem białe lub różowe. Roślina jest dystrybuowana m.in. w Europie, Azji i Afryce.
Z ludzkiego punktu widzenia zapach kocimiętki można określić jako aromatyczny i miętowy.
Kocimiętka – dlaczego i jak wpływa na koty?
Kocimiętka zawiera między innymi substancje aktynidynę i nepetalakton. Są one bardzo podobne do feromonów, które wydziela kot.
Jednak tylko około 50% kotów w ogóle reaguje na zapach kocimiętki. Szczególnie młode lub bardzo stare koty często nie wykazują zainteresowania rośliną. Chociaż substancje, o których mówi się, że mają atrakcyjny wpływ na nasze koty domowe, są porównywalne z feromonami kotów, wiele kastratów reaguje również na kocimiętkę.
Czytaj także: Ubranko dla kota po sterylizacji
Jak można używać kocimiętki?
Na przykład kocimiętka ze względu na swoje działanie uspokajające jest stosowana w celu zmniejszenia stresu u kota. Może to być zaletą, gdy trzeba uspokoić temperament kota. Zapach może stworzyć relaksującą atmosferę. Kocimiętki możesz używać też na inne sposoby:
- Zapach kocimiętki powinien sprawić, że nieśmiałe koty będą bardziej ufne, a kocimiętka może pomóc kotom przyzwyczaić się do przerażającego transporterka w bardziej zrelaksowany sposób.
- Kocimiętka służy również do przekierowywania uwagi. Na przykład, jeśli kot lubi drapać meble, posypanie kocimiętką drapaka może sprawić, że będzie on dla kota o wiele bardziej atrakcyjny, a w przyszłości zaoszczędzi to podrapanie mebli.
- Kocimiętka może uatrakcyjnić niekochane zabawki i zachęcić z powrotem do zabawy nimi.
- Kocimiętka jest dostępna między innymi jako roślina doniczkowa, w postaci sprayu do zraszania, lub jako wypełnienie zabawki.
Jaką kocimiętkę kupić kotu?
Kocimiętkę można kupić w różnych formach produktowych:
- roślina ogrodowa – kocimiętka do sadzenia w ogrodzie lub doniczce,
- suszona – dostępna w postaci proszku lub w postaci pokruszonych liści,
- spray zapachowy – odpowiedni do przygotowywania różnych przedmiotów.
Możesz używać tych produktów z kocimiętką na wiele sposobów, aby wpłynąć na kota w pożądany sposób, na przykład uspokoić go lub ożywić. To zależy od formy dawkowania kocimiętki. Ma też znaczenie, czy kot zjada roślinę, czy po prostu wchłania zapach.
Uprawa kocimiętki jako rośliny ogrodowej – czy to możliwe?
Chcesz uszczęśliwić swojego kota i sam wyhodować kocimiętkę? We własnym ogrodzie lub na słonecznym balkonie to żaden problem. W dobrze zaopatrzonych sklepach ogrodniczych można uzyskać uprawiane formy kocimiętki jako byliny. Jeśli masz zacięcie ogrodnika, możesz spróbować rozmnażać ją z sadzonek lub nasion wiosną, lub jesienią. Ponieważ kwiaty kocimiętki są samopylne, a jednocześnie zbliżają się do nich owady, gwarantowane jest obfite tworzenie nasion – raz zadomowiona na wolnym powietrzu, kocimiętka sama się rozprzestrzenia. Roślina potrzebuje żyznej, najlepiej piaszczystej gleby i słonecznego stanowiska.
Jedzenie czy zapach kocimiętki – jak to działa na kota?
Zapach kocimiętki pobudza kota. Zabawki dla kotów przygotowane z kocimiętką (rozpoznawalne po dopisku na opakowaniu „kocimiętka”) są hitem wśród kotów. Poduszki zapachowe lub szeleszczące tunele pobudzają zwierzęta do aktywności i sprawiają, że nawet zatwardziały leń i obrażony kot zamruczy. Przedmioty takie jak nowe posłanie do spania lub niekochany transporter mogą być atrakcyjne, o ile zapach kocimiętki jest dla kota interesujący.
Wskazówka na temat kocimiętki:
Nigdy nie powinieneś oferować kocimiętki do codziennej zabawy, aby uniknąć nadmiernej stymulacji kota.
Spożycie kocimiętki uspokaja kota. Zmieszana z karmą dla kotów kocimiętka może działać pobudzająco na apetyt lub lekko uspokajająco. Jest to pomocne przy ratowaniu kota lub uspokajaniu go, gdy jest bardzo zestresowany. Jednak nigdy nie eksperymentuj z podawaną doustnie kocimiętką bez konsultacji z weterynarzem!
Jaki jest efekt kocimiętki?
W konfrontacji z kocimiętką większość kotów zaczyna zachowywać się w pozornie dziwny sposób:
- chodzą wokół rośliny,
- ocierając się o nią, by poczuć jej zapach,
- niektóre zwierzęta podgryzają listki, liżą zabawki,
- ocierają się i tarzają po podłodze.
Jednak koty nie popadają w trwałe odurzenie. Efekt kocimiętki trwa od około pięciu minut do pół godziny – później kot zwykle traci zainteresowanie i zwraca się do innych rzeczy.
Ciekawostka na temat kocimiętki – nie tylko koty domowe
Nawiasem mówiąc, efekt kocimiętki nie ogranicza się do kotów domowych. Duże koty, takie jak lwy i jaguary, również zachwycają się kocimiętką.
Oprócz kocimiętki, roślina zwana walerianą może mieć podobny wpływ na koty.
Czy kocimiętka może być toksyczna?
Kocimiętka jest nietoksyczna. Nie martw się, jeśli Twój kot od czasu do czasu podgryza kocimiętkę w doniczce. Jednak od każdej reguły są wyjątki. Jeśli kot nie toleruje substancji czynnej w kocimiętce, może zacząć się denerwować – syczeć, gryźć i stroszyć sierść. W takim wypadku nie podawaj mu kocimiętki i wyeliminuj ją z zasięgu kota.
Czy kocimiętka może być niebezpieczna?
Czy stan odurzenia kocimiętką nie jest szkodliwy dla mojego kota? Czy może się od tego uzależnić? Odpowiedź brzmi – nie, kocimiętka nie powoduje uzależnień, ani nie jest szkodliwa dla zdrowia Twojego kota.
Tylko nadmierne spożycie może wywołać ból brzucha u kota domowego, ale większość kotów dobrowolnie nie wychodzi poza delikatne skubanie rośliny.
Mój kot nie interesuje się kocimiętką, czy to normalne?
Wszystko jasne, jeśli Twój kot nie może uzyskać „stanu odurzenia” to znaczy, że po prostu kocimiętka na niego nie działa! Około 67% wszystkich tygrysów domowych odurza się kocimiętką. Twój kot może być w tej drugiej grupie. Nie przejmuj się więc, jeśli kocimiętka jest dla Twojego kota nieatrakcyjna.
Czytaj także: Rana po sterylizacji kotki