Piłki, sznurki czy gryzaki dla psa to zabawki, które powinny znaleźć się w każdej psiej wyprawce. Oczywiście z zabawą na świeżym powietrzu nic nie może konkurować, ale gdy pogoda za oknem nas nie rozpieszcza, musimy szukać ciekawych zajęć dla czworonoga w domowym zaciszu. Producenci zabawek dla psa oferują nam naprawdę szeroki wybór produktów, ale co wybrać? Które z zabawek dla psa będą warte jeszcze uwagi? Bardzo ciekawe z pewnością będą zabawki interaktywne, które pozytywnie wpływają na rozwój naszego czworonoga. Dodatkowo tego typu zabawki dla psa świetnie sprawdzą się podczas naszej nieobecności, kiedy pies musi zostać sam w domu u szuka sobie zajęcia. Idealnym przykładem będzie mata dla psa, która dzięki swoim właściwościom i zaletom, okazać się może hitem.

 

Czym jest mata węchowa?

 

Mata węchowa, mimo tego, że posiada wiele zalet, to bardzo prosta zabawka dla psa. Można by rzec, dywanik z frędzelkami. To nic innego, jak wszyte w podstawę materiałowe paski, które tworzą zwartą strukturę. Dzięki temu można między nimi ukryć karmę i smakołyki dla psa. Jego zadaniem będzie je znaleźć. Interaktywne zabawy tego typu bardzo to bardzo ciekawe zajęcia dla psa a dodatkowo pozytywnie wpłyną na rozwój czworonoga, głównie jego węchu.

 

Do czego służy mata węchowa?

Talarki z kaczki
Takie talarki z kaczki to dobre uzupełnienie codziennej diety. Pies, który znajdzie przysmak najpierw będzie go żuć, co oczyści zęby i dziąsła.

 

Mata węchowa dla psa to jedna z wielu zabawek, dzięki którym pies może rozwijać się intelektualnie. Ale przede wszystkim za sprawą maty węchowej pies może rozwijać swój najcenniejszy zmysł, jakim jest właśnie węch.  Dzięki temu, że pies sam szuka ukrytego pokarmu między “frędzelkami”, znalezienie go jest dla niego nagrodą, która bardzo cieszy pupila. Przecież jedzenia ze zwykłej miski bywa czasem całkiem nudne. Dodatkowo mata węchowa dla psa uczy go samodzielności. To właśnie pies sam szuka pokarmu. Samodzielne zdobywanie jedzenia pobudza jedne z pierwotnych instynktów zwierzęcia. Warte uwagi jest także to, że mata dla psa w pewien sposób może także uspokoić. Szukanie ukrytych smakołyków wymaga pełnego skupienia i koncentracji, co z kolei pochłania dużo energii. Pupil najzwyczajniej w świecie po poszukiwaniach może być zmęczony i będzie ucinał drzemkę. Mata węchowa dla psa w takim wypadku będzie idealnym zajęciem dla psa podczas naszej nieobecności. Nasz pupil zje, nie będzie się nudził a do tego będzie ćwiczył swój węch.

Czytaj także: Psi węch – jak traktować taki nos?

Jak zrobić matę węchową?

 

Choć w sklepach z artykułami dla psów znajdziemy ogromny wybór zabawek, to z pewnością niektóre z nich można łatwo wykonać samodzielnie w domu, w tym również matę węchową. Co zatem będziemy potrzebować do jej wykonania? Wystarczy gumowa wycieraczka z otworami i materiał, np. polar lub stare i zużyte ubrania. Warto pamiętać, że psy widzą kolor żółty i niebieski, dlatego najlepiej wybrać właśnie materiał w tej barwie. Tniemy go na paski o kilkucentymetrowej szerokości i ok.20 cm długości. Wszystko zależy oczywiście od wielkości psa. Tak przygotowane “frędzle” przywiązujemy przez oczka wycieraczki, które stworzą zwartą formę. Między paskami ukrywamy karmę lub smakołyki i gotowe! 🙂

 

Wkład silikonowy spowalniający do miski niebieski
Gdy nasz pies woli jeść smakołyki z miski możemy wymusić na nim wolniejsze jedzenie poprzez taki wkład do miski.

Pies nie lubi maty

 

Mata węchowa jest idealna praktycznie dla każdego psa. Ale zdarzyć się może, że nie przypadnie ona od razu do gustu każdego z nich. Przyczyną tego mogą być głównie dwie opcje. Pierwszym powodem, dla które pies z niechęcią korzysta z maty jest jej złe wykonanie. Tutaj chodzi przede wszystkim o jakość materiału i ilość jego warstw. Jeżeli będzie to zwykły i tani materiał, może swoim zapachem zniechęcić czworonoga a dodatkowo, jeśli jest go za mało, pokarm wpada pod matę, a pies szukając bezsilnie nagrody może po prostu odejść sfrustrowany. Drugą przyczyną jest często brak odpowiedniego podejścia do zabawy. Nie każdy pies w lot załapie o co w tej całej zabawi chodzi i najzwyczajniej w świecie będzie się irytował. Warto poświęcić więcej czasu na pierwsze podejścia do maty węchowej i pokazać pupilowi, że przysmaki dla psa są ukryte i należy je po prostu poszukać.

Przysmaki do zabawy

 

Jakie smakołyki dla psa sprawdzą się w zabawie z matą węchową? Najlepszym rozwiązaniem oczywiście będą te o intensywny zapachu, np. rybne przekąski, ale równie dobrze mogą to być ulubione przysmaki lub karma dla psa, którą pupil codziennie je. Mogą to być także pokrojone owoce lub warzywa albo kawałki ugotowanego mięsa. Wszystko w zależności od tego, co nasz pupil lubi i z przyjemnością zajada.

 

Duża czy mała mata

 

Mała mata dla małego psa a duża dla dużego? Wbrew pozorom, nawet w przypadku mniejszych psiaków warto zdecydować się na większą matę. Duża mata węchowa dla psa to dużo więcej możliwości z zabawach węchowych dla psa. Im większa powierzchnia i więcej miejsca, tym więcej przysmaków dla psa można w niej ukryć. A im więcej skarbów, tym dłuższa i lepsza zabawa. Oczywiście mniejsze maty dla psów są również dobrym pomysłem, ale ogranicza nieco pole do ukrywania przysmaków. Pupil z pewnością poradzi sobie szybciej z ich znalezieniem i trzeba będzie dołożyć nowe “skarby”.

Czytaj także: Pies niszczy zabawki – czy to źle?

 

Dodaj komentarz