Choć dla niektórych może to być zaskoczeniem, to musimy Wam przekazać tę bolesną prawdę – Wasz mops wcale nie musi być tłuściutki, a labrador nie potrzebuje już kolejnej porcji smakołyków do szczęścia. Niestety, nadmierne rozpieszczanie naszego psa przysmakami i pysznym jedzonkiem może doprowadzić do nadwagi Waszego pupila, a ta ma ogromny wpływ na jego zdrowie. Dowiedz się, co grozi pupilom, które mają za dużo zbędnych kilogram oraz co robić, żeby do takiej sytuacji nie dopuścić. 

Miska Spowalniająca Wymienny Wkład Kaleido Good Manners różowa góra
Miski z wymiennymi wkładami spowalniającymi jedzenie to doskonały wybór, gdy nasz pies je zbyt łapczywie. Spożywanie posiłków z takiej miski wymaga od psa dużo skupienia i cierpliwości.

Główne czynniki prowadzące do otyłości u psów

Na otyłość naszych czworonożnych przyjaciół wpływa ma kilka czynników i predyspozycji. Do tych najważniejszych należą:

  • Rasa psa – wiele badań jasno pokazało, że istnieją rasy, które są znacznie bardziej podatne na otyłość. Należą do nich m.in. beagle, basset hound, jamnik, labrador retriever, terier szkocki czy owczarek szetlandzki. Jak widzicie, niektóre z tych psów, jak np. beagle czy jamnik, należą do psów gończych, więc pierwsze skojarzenia o rasie raczej nie przywołują na myśl nadwagi – a jednak. Dlatego tak ważne jest, aby przed zakupem psa dowiedzieć się jak najwięcej o jego predyspozycjach i potrzebach.
  • Wiek czworonoga – obniżenie tempa metabolizmu u naszych czworonogów działa na tej samej zasadzie, co u ludzi. Wraz z wiekiem niestety się pogarsza. Starsze psiaki mają też zmniejszoną masę mięśniową, a co za tym idzie, nie potrzebują już dostarczać organizmowi tyle kalorii, co w szczeniackich latach. Zwierzę nie jest już tak energiczne jak wcześniej – woli spokojne eksplorowanie terenu niż dzikie, godzinne harce za piłką, Połączenie wszystkich tych elementów sprawia, że o nadwagę nietrudno…
  • Zabieg kastracji/sterylizacji – spowolnienie tempa metabolizmu może nastąpić również podczas spadku poziomów hormonów płciowych, czyli tego, z czym wiążę się zabieg kastracji/sterylizacji naszego pupila. Dodatkowo wzmaga również jego apetyt, więc jeśli zaniedbamy w tym czasie jego dietę to kilka nadprogramowych kilogramów mamy jak w banku.
  • Dieta – czyli to, na co mamy największy wpływ. Jadłospis psa powinien być zbilansowany i dostosowany do indywidualnych potrzeb naszego pupila. Jeśli mamy w domu małego łakomczucha to ciężko nam odmawiać mu kolejnego smaczka, ale niestety – dla jego zdrowia, powinniśmy.

Czytaj także: Dieta psa – co i ile pies może zjeść?

Jak uniknąć otyłości?

Przysmak dla psa Maced żwacze wołowe 500g
Może się nam wydawać, że takie żwacze wołowe nie mają zbyt dużo kalorii. Jeżeli jednak nie doliczymy ich kaloryczności w diecie naszego pupila, może on zacząć tyć.

Lepiej zapobiegać niż leczyć, prawda stara, jak świat. Nie zapominaj o tym i dbaj o swojego czworonoga, a wszystko będzie w porządku. Po pierwsze, stosuj się do wskazówek producenta karmy lub tego, co w kwestii żywienia Twojego czworonoga zalecił Ci weterynarz. Pamiętaj też, że każdy jednej przysmak i smakołyk należy wliczyć do dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Warto też wprowadzić stałe pory karmienia, unikaj sytuacji, w których pies cały czas ma dostęp do pełnej miski – zwłaszcza jeśli jest łakomczuchem! No i ruch! Odpowiednia ilość aktywności fizycznej to klucz do zdrowia i szczęścia Twojego pupila!

 Odchudzanie psa

Jeśli weterynarz stwierdzi, że pupil musi zgubić kilka kilogramów, to na pewno zaleci też odpowiednia dietę i musicie się do tego stosować. W takim wypadku często zwykła karmę zamienia się na specjalny rodzaj karmy dietetycznej. Istnieje też możliwość przygotowywania psu dietetycznych posiłków samodzielnie, a w niektórych miastach funkcjonują dedykowane firmy cateringowe, które zrobią to za Ciebie. Podczas stosowania diety zwierzęcia należy często ważyć i oceniać jego kondycję według skali BCS – jeśli ustalona początkowo dieta nie będzie przynosić efektów, na podstawie tych pomiarów będzie można ją zmodyfikować.

Skutki otyłości

Warto też wiedzieć do czego może doprowadzić zaniedbanie diety naszego czworonoga. Otyłość wiąże się bowiem z poważnymi, zdrowotnymi konsekwencjami. Może prowadzić do zapalenia stawów, chorób układu krążenia, chorób skóry, cukrzycy, a nawet niewydolności nerek czy wątroby. Nie musimy chyba wspominać z jak ogromną dawką stresu i bólu wiążą się te wszystkie schorzenia? Dbajcie o swoich przyjaciół!

Czytaj także: Rally-O – trening dla każdego?

Dodaj komentarz