Narkoza u psa – w czasie jakich zabiegów jest konieczna?

Narkoza, czyli znieczulenie ogólne to stan spowodowany lekami anestetycznymi, polegający na całkowitej i odwracalnej utracie świadomości i czucia. Jest on wymagany w czasie wszystkich zabiegów chirurgicznych, w tym podczas kastracji, sterylizacji, usuwania ciał obcych z przewodu pokarmowego czy też korekty podniebienia. Niekiedy lekarz weterynarii zaleca również narkozę w przypadku mniej inwazyjnych praktyk, np. w czasie usuwania kamienia nazębnego.

Podaniu czworonogom znieczulenia ogólnego często towarzyszy strach ich właścicieli – niekiedy nawet większy niż ten spowodowany samą operacją. Warto zatem wiedzieć, narkoza u psa to dość bezpieczna, rutynowa procedura, niosąca ze sobą niskie prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań.

Czym jest narkoza u psa – na czym polega zabieg?

Piesek stojący na stoliku w moro ubranku pooperacyjnym.

Ubranie psa po operacji w takie ubranko pooperacyjne zapewni naszemu psiakowi odpowiednią temperaturę, a także uniemożliwi mu rozdrapanie rany. Ubranko przyspiesza rekonwalescencję i uniemożliwia wygryzienie szwów.

Narkoza u psa powoduje zwiotczenie mięśni szkieletowych, utratę przytomności i bezbolesność tkanek organizmu. W przypadku wielu zabiegów weterynaryjnych nie tylko ułatwia ona ich wykonanie, lecz jest wręcz niezbędna.

Nim weterynarz poda Twojemu pupilowi leki znieczulające, prawdopodobnie przeprowadzi premedykację przy użyciu leków uspokajających. Środki te ułatwią założenie psu wenflonu, przez który zostaną podane leki. Po wprowadzeniu zwierzaka w stan narkozy, na język psa zostaje założony pulsometr. Kontroluje on parametry fizjologiczne psa w czasie całego zabiegu.

Narkoza dożylna a narkoza wziewna u psa

Narkoza u psa posiada dwa zasadnicze rodzaje narkozę dożylną i narkozę wziewną. Pierwsza polega na podaniu psu leków znieczulających za pomocą strzykawki. Najczęściej podaje się wówczas kilka środków, których wspólny efekt doprowadza do efektu uśpienia i zwiotczenia mięśni psa. Stosowanie narkozy dożylnej niesie ze sobą wręcz natychmiastowy efekt i nie wymaga stosowania tak wysokich dawek leków, jak w przypadku innych metod.

Narkoza wziewna jest znacznie bezpieczniejsza od dożylnej i daje możliwość łatwiejszego kontrolowania stanu zwierzęcia w czasie operacji i jego szybszego wybudzenia. Narkoza wziewna jest opcją domyślną w przypadku starszych i bardziej schorowanych zwierząt obciążonych większym prawdopodobieństwem wystąpienia powikłań po zabiegu. Stosuje się ją również w celu przedłużenia działania narkozy dożylnej podczas dłuższych zabiegów chirurgicznych. Substancje podawane czworonogowi wraz z narkozą wziewną są wchłaniane przez pęcherzyki płucne i wydalane tą samą drogą, przez co nie kumulują się w organizmie psa. Poddanie psa narkozie wziewnej wymaga jednak zaintubowania czworonoga, czyli umieszczenia w jego tchawicy rurki, przez którą gaz znieczulający zostanie przetransportowany do płuc pacjenta. 

Czytaj także: Biegunka u psa – skuteczne przeciwdziałanie

Wybudzanie psa z narkozy – co warto wiedzieć?

Wybudzenie psa z narkozy powinno odbywać się pod okiem specjalisty w lecznicy weterynaryjnej. Wybudzenie z narkozy jest to bowiem proces, podczas którego trzeba kontrolować stan psa i w razie zaistniałych komplikacji reagować odpowiednio. Nie należy zatem zgadzać się na zabranie zwierzaka do domu, aby ten wybudził się w znajomym otoczeniu. Mając na uwadze dobro zwierzaka, należy zabrać psa do domu, dopiero gdy wszystko będzie z nim w porządku.

Bywa, że w celu szybszego wybudzenia psa z narkozy podaje mu się leki znoszące działanie leków anestetycznych. Podnoszą one ciśnienie krwi i znoszą senność, przez co następuje szybsze wybudzenie. Niestety mogą one również skutkować nadmiernym krwawieniem z rany pooperacyjnej. Nie można ich również stosować w przypadku wszystkich leków znieczulających. Niektóre z nich, aby przestać działać, muszą zostać zmetabolizowane przez organizm psa.

Ryzyko związane z narkozą – skutki uboczne i powikłania po narkozie u psa

Miska dla psa

Karmienie psa po operacji jest złym pomysłem. Z pierwszymi posiłkami należy poczekać. Pierwszą rzeczą, jaką możemy dać psu jest woda, aczkolwiek należy ją dać dopiero po czasie określonym przez weterynarza. Podawanie psu wody powinno odbyć się w ergonomicznej misce, dzięki czemu zminimalizujemy ryzyko zakrztuszenia.

Podobnie jak w przypadku wszystkich innych leków, również podawanie psu środków znieczulających niesie ze sobą ryzyko powikłań. Działania niepożądane po narkozie to wymioty, biegunka, otumanienie i rozchwiany chód. Objawy te mogą utrzymywać się nawet do 24 godzin po wybudzeniu czworonoga z narkozy. Biorąc pod uwagę wspomniane symptomy, aż do momentu zaprzestania działania środków znieczulających pies nie powinien być karmiony. Należy także uważać z podawaniem psu wody, ponieważ w czasie wymiotów może dojść do zakrztuszenia. W tym czasie nie należy podawać pupilowi żadnych leków na własną rękę, ponieważ można mu tym solidnie zaszkodzić. Jedyne co można zrobić dla swojego psiaka w czasie pierwszej doby po wybudzeniu to zapewnienie mu komfortowego wypoczynku i baczne obserwowanie jego stanu zdrowia.

Jak przygotować Twojego psa do podania znieczulenia?

W celu zapewnienia psu bezpieczeństwa w czasie zabiegu oraz uchronienia go przed ryzykiem powikłań po narkozie u psa należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarza weterynarii wykonującego zabieg. Po pierwsze przed zabiegiem należy poddać zwierzę wszystkim badaniom zleconym mu przez weterynarza. Badania krwi w kierunku parametrów wątrobowych i nerkowych określą zdolność psiaka do metabolizowania substancji znieczulających oraz dadzą lekarzowi informację, jakie środki wolno mu podać. Być może opiekun psa zostanie również poproszony o dostarczenie próbki moczu psa lub poddanie go badaniom serca. Wstępna diagnostyka jest niezwykle ważna, ponieważ umożliwia dobranie odpowiedniej metody leczenia psa i podawanych mu środków oraz ocenienie prawdopodobieństwa wystąpienia powikłań po narkozie.

Kwestią, której trzeba dopilnować przed poddaniem psa narkozie jest również głodówka czworonoga. Przez 8-18 godzin przed podaniem psu znieczulenia należy przestać go karmić i pilnować, aby nie zjadł niczego na własną rękę. Leki znieczulające powodują zwiotczenie mięśni układu pokarmowego, w związku z czym w czasie zabiegu mogłoby dojść do ulewania się treści żołądkowej zwierzaka, przedostania się jej do płuc, a w najgorszym przypadku nawet do ususzenia. Zwierzę przygotowywane do narkozy nie powinno również przyjmować płynów przez 2-3 godziny przed zabiegiem.

Opieka nad psem po narkozie – jak długo zwierzak dochodzi do siebie?

Eleganckie plecione legowisko dla psa Elżbieta

Pies po operacji będzie zmęczony. Aby mógł spokojnie wypocząć, warto zakupić takie designerskie legowisko. Jest ono wygodne, dzięki czemu pies lepiej będzie przechodził przez okres rekonwalescencji.

Biorąc pod uwagę, że wszystkie leki znieczulające niosą ze sobą ryzyko powikłań, nie należy spieszyć się z zabraniem psa do domu. Najlepiej zrobić to dopiero, gdy psiak w pełni odzyska świadomość. Jeśli chodzi o opiekę nad psem po znieczuleniu, należy pamiętać, że nie ma dwóch takich samych zwierząt, więc czas rekonwalescencji może się bardzo różnić. Ogólnie rzecz biorąc, pełny powrót do zdrowia po znieczuleniu może trwać od kilku godzin do 24-48 godzin. W tym czasie właściciele powinni uważnie obserwować zachowanie i parametry życiowe swojego pupila. Ważne jest również, aby upewnić się, że pies pozostaje spokojny i nie jest zbyt aktywny w tym okresie. Dodatkowo, należy podawać mu niewielką ilość wody i małe porcje jedzenia w ciągu dnia, aby uniknąć jakichkolwiek rozstrojów żołądka. Dobrym pomysłem jest również wstrzymanie się z karmieniem czworonoga aż do następnego dnia po powrocie z lecznicy.

Narkoza u psa – przestrzegaj zaleceń lekarza

Chociaż komplikacje związane ze znieczuleniem są rzadkie, po narkozie zaleca się ścisłe monitorowanie zwierzęcia pod kątem wszelkich nietypowych oznak lub zachowań, takich jak pobudzenie, wymioty lub krwawienie. W czasie rekonwalescencji po zabiegu nie należy podawać pupilowi żadnych leków na własną rękę. W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości dotyczących opieki po narkozie należy skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Zobacz także: Jak skutecznie odrobaczyć psa? 

Dodaj komentarz