Obroża zaciskowa jest jednym z podstawowych akcesoriów każdego psa. Jej główną rolą jest umożliwienie przypięcia psu smyczy na spacerze w celu kontrolowania jego zachowania. Do obroży często przypina się również identyfikator z imieniem psa i numerem telefonu jego właściciela, które mogą znacząco ułatwić poszukiwania zwierzaka, gdy ten się zagubi.

Obecnie w sklepach możemy znaleźć szeroki wybór smyczy dla psów. Różnią się one nie tylko wyglądem, lecz również rozmiarem, kształtem, sposobem działania i przeznaczeniem. Ich wybór jest tak duży, że amatorowi może być trudno podjąć decyzję, którą obrożę wybrać. Przykładowo dużym zainteresowaniem cieszą się obroże zaciskowe i półzaciskowe dla psów, powszechnie znane jako obroże behawioralne. Wiele osób korzysta z nich de facto nie mając pojęcia czym są i jak działają obroże zaciskowe dla psa, co może być dla czworonogów fatalne w skutkach.

W niniejszym artykule wyjaśnimy Ci zasadę działania obroży zaciskowych i półzaciskowych dla psów oraz przybliżymy zdanie ekspertów na temat ich stosowania. Przeczytaj, a dowiesz się czy warto stosować obroże zaciskowe dla psów oraz jakie rodzaje obroży cieszą się największym uznaniem osób zawodowo zajmujących się opieką nad zwierzętami. Mamy nadzieję, że lektura tekstu pozwoli Ci lepiej zapoznać się z tematem wyboru obroży dla psów!

Rodzaje obroży dla psa

Do najpowszechniej stosowanych obroży dla psów można zaliczyć:

Obroża i smycz flower boom
Obroża dla psa z kokardą to świetny pomysł na wyróżnienie się z tłumu. Obroża nada twojemu psiakowi niepowtarzalnego wyglądu!
  • obroże zapinane na klamrę – to jeden z najpopularniejszych rodzajów obroży dla psów. Plastikowa lub metalowa klamra umożliwia szybkie zapinanie i odpinanie obroży na szyi pupila, choć w przypadku dużego i silnego psa może nie być wystarczająco wytrzymała;
  • obroże zapinane na sprzączkę – to drugie, obok obroży zapinanych na klamrę, najczęściej stosowane obroże dla psów. Zapięcie podobne do tego, które mamy w paskach do spodni, sprawdza się zarówno w przypadku dużych, jak i małych psiaków;
  • obroże przeciw pchłom i kleszczom – to obroże, których przeznaczeniem jest chronienie psów przed pasożytami. Z reguły nie można do nich doczepić smyczy, a w przypadku psów długowłosych mogą nie spełniać swojej funkcji, gdyż ich działanie wymaga kontaktu ze skórą zwierzaka;
  • obroże odblaskowe i LED – jeśli boisz się, że Twój psiak zniknie Ci z oczu pod osłoną nocy zainwestuj w obrożę LED. Dzięki niej będzie widoczny nawet po zmroku!
  • obroże półzaciskowe i zaciskowe – działanie obroży półzaciskowych i zaciskowych omówiono poniżej.

Czytaj także: Reaktywność smyczowa – jak ją rozpoznać

Obroża LED
Obroża świecąca LED to doskonały pomysł na zwiększenie widoczności swojego czworonoga. Obroża ta jest doskonała na wieczorne spacery.

Obroża półzaciskowa – jak działa?

Obroża półzaciskowa dla psów to obroża o zmieniającym się obwodzie. Gdy zwierzę ciągnie na spacerze lub rusza do ataku obwód obroży zmniejsza się, a obroża zaciska się na szyi psa. Z kolei gdy zwierzak idzie spokojnie i nie szarpie obroża pozostaje luźna.

Spektrum działania obroży półzaciskowej jest ograniczony przez metalowe kółka, które umożliwiają zaciśnięcie się obroży jedynie w pewnym zakresie. Dzięki temu odpowiednio wyregulowana obroża półzaciskowa nie poddusza psa, a jedynie daje mu sygnał, aby zwolnił.

Niektórzy właściciele psów wykorzystują obroże półzaciskowe ucząc swoje zwierzaki spokojnego chodzenia na smyczy. Niemniej, fakt jak działa obroża półzaciskowa sprawia, że wiele osób unika zakładania jej swojemu zwierzakowi.

Obroża zaciskowa – jak działa?

Opisując jak działa obroża zaciskowa dla psów odsyłamy Cię najpierw do powyższego opisu zasady działania obroży półzaciskowej. Obroża zaciskowa działa bowiem podobnie z tą różnicą, że nie posiada ogranicznika i działa “do oporu”. Krótko mówiąc to zwykły dławik, który wyrządza psu krzywdę, dlatego podobnie jak obroże elektryczne i kolczatki nie powinien być stosowany w stosunku do zwierząt.

Regulowana obroża chustka dla psa rock czerwona
Obroża regulowana z chustą jest uniwersalnym wyborem nadającym się zarówno na imprezy kostiumowe jak i na sesje zdjęciowe.

Obroża półzaciskowa – opinie ekspertów

Sposób działania obroży półzaciskowej i zaciskowej budzi wiele kontrowersji. Jedni wierzą w skuteczność działania produktów tego typu, z kolei inni widzą w nich jedynie akcesoria przeznaczone do znęcania się nad zwierzętami.

Obecnie rezygnuje się z awersyjnych metod szkolenia psów, a podczas treningów behawioralnych większą wagę przywiązuje się do nagradzania zwierząt za ich właściwe zachowanie.

Co zamiast obroży półzaciskowej?

Jeśli zastanawiasz się nad tym jak działa obroża zaciskowa dla psa, ponieważ szukasz najlepszego modelu obroży dla swojego pupila, radzimy Ci zrezygnować z obroży zaciskowej na rzecz tradycyjnych modeli, np. obroży z klamrą lub ze sprzączką. Jeśli natomiast szukasz informacji na temat działania obroży półzaciskowych, ponieważ zachowanie Twojego psa jest problematyczne, zamiast korzystać z narzędzi awersyjnych na własną rękę skorzystaj z pomocy fachowych behawiorystów.

Gdzie kupić obrożę dla psa?

Wysokiej jakości obroże dla psów znajdziesz w sklepie internetowym petinio.com. Oferujemy szeroki wybór wysokogatunkowych modeli, które będą bezpieczne dla Twojego pupila. Nie czekaj i sprawdź, która obroża czeka na Twojego psa!

Czytaj także: Smycz behawioralna – jak z niej korzystać?

Dodaj komentarz