Wielu z psiarzy, za radą weterynarza, będzie regularnie wykonywać odrobaczanie psa. Dzieje się tak dlatego, że psy często mają robaki (i jest to zupełnie normalne), które szkodzą zdrowiu czworonożnego przyjaciela, a także ich właścicielom. Jednak inwazja robaków nie jest w żadnym wypadku oznaką nieczystości lub złej hodowli, ale raczej wynikiem posiadania psa odpowiedniego dla gatunku, z dużą ilością ruchu na świeżym powietrzu.
Inwazja robaków u psów – mój pies ma robaki – co robić?
Szczenięta, a także dorosłe psy są narażone na wysokie ryzyko zarażenia się robakami. Po zakażeniu larwy migrują do jelit zwierzęcia, gdzie rozwijają się w robaki. Ze względu na wysokie ryzyko infekcji, hodowcy zwykle odrobaczają swoje szczenięta po raz pierwszy dwa tygodnie po urodzeniu. Jest to również zalecane przez ESCCAP (European Association of Parasites in Animals), europejskie stowarzyszenie parazytologów weterynaryjnych. Najczęstsze robaki to:
- glisty,
- tęgoryjce,
- i tasiemce.
Możliwości infekcji – skąd pies ma robaki?
W zasadzie każdy pies jest podatny na inwazję robaków. Przykłady tego, jak pies może złapać robaka:
- obwąchując odchody innych zwierząt,
- tarzając się po łące,
- zjadając muchę, mysz lub coś innego znalezionego na dworze.
Czytaj także: Jak pozbyć się owadów obsiadających psa?
Objawy i przyczyny zarobaczenia psa – robaki u psa – symptomy
Twój pies może nabawić się robaków nawet podczas codziennych spacerów. Czworonóg obwąchuje przecież fekalia innych zwierząt (psów, borsuków, lisów), liże je lub zjada wszystko z ziemi. Pozwala to na zarażenie się pasożytami poprzez spożywanie jaj lub larw w kale. Jeśli zarażony pies wydali robaki po mniej więcej około czteru tygodniach, ponownie istnieje ryzyko zakażenia innych zwierząt, które mają kontakt z kałem. O kontakcie z niektórymi owadami pies może również zarazić się robakami. Ponadto psy jedzące surowe mięso (dieta BARF) mogą również zarazić się robakami poprzez mięso.
Suki mogą złapać robaki przez wąchanie odchodów innych zwierząt, a szczeniaki mogą zarazić się od swojej matki nawet w ciąży
Szczenięta mogą również zarazić się będąc w macicy – glisty mogą się tam przedostać i zainfekować nienarodzone pieski. Po urodzeniu szczeniąt glisty mogą być również przenoszone przez mleko matki. Ponieważ inwazja robaków może spowodować poważne szkody, a nawet doprowadzić do śmierci, weterynarze zalecają regularne odrobaczanie.
Odrobacz swojego psa i siebie za jednym razem – możesz zarazić się robakami od swojego psa
Oprócz konsekwencji w postaci złego samopoczucia zwierzaka i pogorszenia jego zdrowia, my, ludzie, możemy również zostać zarażeni pasożytami. Mogą być przenoszone z kałem, ale także przez głaskanie lub całowanie psa. Dzieje się tak, ponieważ jaja robaków są również w ślinie.
Pies ma robaki – czy można się zarazić?
Jeśli pies liże swoją sierść, którą następnie gładzisz lub po głaskaniu (pies ma robaki na sierści) dotykasz swojej twarzy, lub jesz i nie umyjesz wcześniej rąk, pasożyty są przenoszone. Zakażenie lisim tasiemcem może nawet zagrażać życiu ludzi, ponieważ może infekować narządy. Psie pasożyty atakują również narządy ludzi, ale można je zwalczać za pomocą środków na odrobaczenie. Infekcja może być szczególnie niebezpieczna dla dzieci.
Objawy inwazji robaków – odrobaczanie psa kiedy
Jeśli ukochane zwierzę jest zaatakowane przez robaki, nie zawsze jest to wyraźnie rozpoznawalne. Jeśli Twój pies wydaje się słaby i wyraźnie traci na wadze, mogą to być pierwsze oznaki. Jednak objawy takie jak:
- wymioty,
- krwawa biegunka,
- swędzenie odbytu,
- wzdęty żołądek,
- swędzenie lub matowa sierść,
mogą również wskazywać na inwazję robaków. W zależności od stopnia zaawansowania inwazji pasożytów objawy mogą się pogorszyć.
Inwazja robaków – czy jest niebezpieczna dla mojego psa?
Jako właściciel psa często nie zauważasz nawet lekkiej inwazji robaków, ponieważ układ odpornościowy może sam regulować niektóre rzeczy. Pasożyty są najbardziej niebezpieczne dla psów młodych, starych i chorych.
Diagnoza i leczenie – odrobaczanie psa tabletkami
Każdy, kto zauważy u swojego psa oznaki zarobaczenia, powinien jak najszybciej udać się do weterynarza! Zbada on, czy Twoje podejrzenia są podstawne przez badanie mikroskopowe próbki kału. Aby to zrobić, właściciel musi zbierać psie odchody przez trzy dni z rzędu. Może się jednak zdarzyć, że próbka będzie negatywna, mimo że pies jest zarażony robakami. Dzieje się tak, ponieważ pasożyty rozmnażają się i rozwijają w organizmie przez kilka tygodni. Dopiero wtedy zwierzę wydala jaja i larwy, które stają się widoczne w próbce kału. Jeśli wynik testu jest negatywny, można wykonać również badanie krwi na obecność robaków (przeciwciał) – badania z krwi na pasożyty dla psa (parazytologiczne). Jeśli zostanie zdiagnozowana inwazja robaków, następuje leczenie. Weterynarz z reguły proponuje odrobaczanie psa tabletki.
Odrobaczanie psa skutki uboczne
Im szybciej robaki zostaną wyeliminowane, tym większe szanse na wyzdrowienie psa. Oczywiście najlepiej, jeśli nie ma wtórnych chorób spowodowanych inwazją pasożytów. Po pozytywnym wyniku lekarz weterynarii przepisze Twojemu psu odpowiedni lek (tabletki na zabieg odrobaczający), który zapewni odtransportowanie robaków z ciała czworonoga. Często zwierzęta zarażone robakami cierpią również na anemię. Można je leczyć za pomocą suplementów żelaza i witamin – są to najczęstsze skutki uboczne po odrobaczeniu psa.
Odrobaczanie psa – jak często, co ile i po co?
Wielu lekarzy weterynarii radzi swoim pacjentom odrobaczanie psów, nawet jeśli nie są one zaatakowane przez robaki. Działają zgodnie z wytycznymi ESCCAP (European Association for Parasites in Animals), które zaleca strategiczne odrobaczanie psów i kotów w regularnych odstępach czasu. Jednak są też krytycy tego profilaktycznego leczenia i odrobaczania psów. Ostatecznie decyzja za lub przeciw strategicznemu odrobaczeniu należy do Ciebie, właściciela zwierzaka.
Odrobaczanie psów – kiedy i jak często?
Kupując szczeniaka od hodowcy, zwykle jest on już odrobaczony. Wynika to z faktu, że szczenięta, takie jak Labrador, są najpierw odrobaczone, gdy mają zaledwie dwa tygodnie, ponieważ szczenięta mogą być zarażone robakami w macicy (pisaliśmy o tym powyżej). Następnie leczenie powinno odbywać się co dwa tygodnie do dwóch tygodni po ostatnim spożyciu mleka matki przez szczenięta. Ryzyko przeniesienia glisty przez mleko matki jest ogromne. Dla małych psów, takich jak Shih Tzu, infekcja może być śmiertelna. Aby temu zapobiec, wskazane jest regularne podawanie środka odrobaczającego, zwłaszcza w okresie szczenięcia.
Zgodnie z wytycznymi, dorosłe zwierzęta należy odrobaczać od jednego do dwunastu razy w roku
Częstotliwość zależy wyłącznie od tego, jak wrażliwe jest zwierzę. Na przykład koty domowe należy odrobaczyć tylko raz w roku, ponieważ ryzyko infekcji jest niskie. Psy, które polują, jedzą zdobycz, padlinę lub ekskrementy innych psów należą do tzw. grupy ryzyka. Są narażone na wysokie ryzyko zarażenia się różnymi pasożytami. Z tego powodu zaleca się ich leczenie do dwunastu razy w roku w przypadku tasiemców i czterokrotnie w przypadku obleńców i tasiemców. Jeśli Twój pies może swobodnie biegać po dworze pod nadzorem i ma kontakt z innymi psami, ale zwykle nie je odchodów ani padliny, że trzeba go odrobaczyć cztery razy w roku.
Na jak długo wystarczy odrobaczenie psa?
Strategiczne odrobaczanie ma na celu zabicie wszelkich robaków, które mogą rozwijać się w jelitach psa. Ale jak tabletki na odrobaczenie dla psa chronią przed inwazją robaków? Odpowiedź brzmi – jeden dzień (24 godziny)!
Tabletki na odrobaczenie dla psa
Jeśli psu podaje się tabletkę na odrobaczenie, robaki w psich jelitach są eliminowane w ciągu 24 godzin. Oznacza to, że wydalanie jaj zakaźnych robaków nie jest już możliwe. Oznacza to również, że inne zwierzęta i ludzie nie mogą się już zarażać. Jednakże, jeśli czworonożny przyjaciel wącha kał zawierający stadia zakaźnego robaka dwa dni po podaniu środka odrobaczającego, zostanie ponownie zainfekowany. Jaja robaków rosną następnie w jelitach zwierzęcia przez okres od trzech do sześciu tygodni (w zależności od rodzaju robaka). Ten czas nazywa się okresem prepatentnym. Dopiero po zakończeniu okresu prepatentnego pies sam wydala zakaźne stadia robaków i może zarażać ludzi i inne psy.
Czy wskazane jest regularne, profilaktyczne odrobaczanie?
Zawsze znajdą się ludzie, w tym profesorowie uniwersyteccy, którzy uważają, że strategiczne odrobaczanie jest bezcelowe. Uważają, że jeśli nie wiesz, czy pies ma robaki, nie powinieneś podawać psu leków profilaktycznych. Preferują regularne badania kału, które powinny wykazać, czy występuje inwazja robaków, czy nie. Dopiero gdy istnieją dowody na infekcję, zalecają odrobaczenie.
Czy badanie kału zawsze jest wiarygodne?
Problem z badaniem kału polega jednak na tym, że trzeba to robić bardzo konsekwentnie. Oznacza to, że co cztery tygodnie będziesz musiał przesyłać do weterynarza trzy próbki kału zebrane w ciągu trzech dni. Zadaj więc sobie pytanie, czy chcesz włożyć wysiłek i zachować niezbędną konsekwencję, aby regularnie to robić. Jeśli tak nie jest, narażasz swoje zdrowie, swojego zwierzaka i swoje dzieci na ryzyko. Z drugiej strony, środek odrobaczający to lek, który przyjmowany regularnie stanowi obciążenie dla organizmu psa. Substancje chemiczne, które zabijają potencjalne robaki, mogą na dłuższą metę zaszkodzić psu. Jednak w większości przypadków skutki uboczne kuracji ograniczają się do krótkotrwałej biegunki lub wymiotów.
Ogólnie rzecz biorąc, wysiłek finansowy i organizacyjny związany z profilaktycznym odrobaczaniem jest mniejszy. W przypadku:
- psów myśliwskich mających kontakt z lisami,
- psów regularnie jedzących padlinę i kał,
- oraz kotów przebywających na zewnątrz, które łapią myszy,
zdecydowanie zalecane jest strategiczne odrobaczanie w krótkich odstępach czasu. W przypadku psów o niższym ryzyku infekcji, od Ciebie zależy, czy wolisz regularne odrobaczanie, czy wykonywać badanie kału. Najlepiej porozmawiać z weterynarzem swojego czworonożnego przyjaciela o odpowiedniej metodzie.
Czytaj także: Ile kosztuje wizyta u weterynarza?