Narkoza u psa i kota – kiedy jest konieczna?

W sytuacji niektórych zabiegów weterynaryjnych narkoza u psa lub kota to konieczność. W przypadku wielu właścicieli czworonogów niesie ona jednak ze sobą strach znacznie większy niż sama operacja. Warto zatem wiedzieć, że podanie psu znieczulenia ogólnego to w pełni bezpieczna procedura wymagana w czasie takich zabiegów jak np. kastracja, sterylizacja, usuwanie ciał obcych z przewodu pokarmowego, usuwanie zmian nowotworowych czy korekta podniebienia. Niekiedy lekarz weterynarii zaleca również podanie narkozy zwierzętom, u których planowane jest wykonanie mało inwazyjnych zabiegów wymagających precyzji, np. usuwania kamienia nazębnego. Odpowiednie przygotowanie psa do zabiegu jest gwarancją jego bezpieczeństwa i pomyślności operacji.

Narkoza u psa lub kota – jak przygotować do niej zwierzaka?

Szczęśliwy pies w moro ubranku pooperacyjnym

Operacja psa i kota zawsze wiąże się z obecnością szwów. Zwierzęta często podgryzają ranę, co kończy się jej otwarciem. Kubraczek pooperacyjny pozwala na spokojna rekonwalescencję.

Podstawową zasadą, jaką należy kierować się przygotowując psa lub kota do zabiegu jest przestrzeganie zaleceń weterynarza. Postępując zgodnie ze wskazówkami specjalisty, zapewnisz swojemu pupilowi maksymalne bezpieczeństwo i zminimalizujesz ryzyko powikłań, które mogłyby pojawić się po zabiegu.

Przed zabiegiem pies lub kot powinni zostać poddani badaniom krwi. Mają one na celu określenie parametrów wątrobowych i nerkowych, które dają informację na temat metabolizowania przez zwierzę leków znieczulających. Niekiedy zleca się również opiekunowi czworonoga oddanie próbki moczu do analizy lub przeprowadzenie badania serca. Badania te mają na celu określenie stanu pacjenta oraz dostarczenie informacji pod kątem doboru odpowiednich leków.

Postępowanie kilka dni przed operacją

Przez kilka dni przed zabiegiem należy oszczędzać psiaka lub kotka, nie narażając go na sytuacje stresowe, które mogłby być obciążeniem dla organizmu czworonoga. Ponadto należy na niego szczególnie uważać, aby nie skaleczył się w czasie spacerów. Wszelkie infekcje bakteryjne mogą bowiem doprowadzić do zakażenia rany pooperacyjnej i skutkować powikłaniami.

W czasie kilku dni przed planowaną operacją należy podawać pupilowi lekkostrawny pokarm w umiarkowanych porcjach, aby nie doprowadzić do przejedzenia się i przesadnego obciążenia układu pokarmowego. 

Zobacz również: Miopatie u psów

Jak pobrać mocz lub kał od psa?

Często przed zabiegiem weterynaryjnym lekarz zleca właścicielowi psa pobranie próbki moczu do sterylnego pojemnika. Zadanie to, choć z pozoru proste, nierzadko skutkuje jednak wielogodzinnym wysiłkiem. Każda próba zbliżenia się do psa oddającego mocz sprawia, że zwierzę nagle przestaje siusiać. W takich sytuacjach pomocne okazują się różnego rodzaju chochle i konstrukcje na wysięgniku, obowiązkowo wcześniej zdezynfekowane. Metoda ta zawodzi jednak w przypadku posiewu, czyli badania moczu w kierunku obecności bakterii.

W ostateczności można zabrać psa do weterynarza, który założy psu cewnik i pobierze próbkę do analizy.

W przypadku kotów pobranie próbki moczu jest prostsze niż ma to miejsce u psów. Wystarczy skorzystać ze specjalnego żwirku, który nie wchłania i nie zanieczyszcza moczu kota, a następnie pobrać próbkę pipetą. W sytuacji, gdy Twój kot nie toleruje jednak obcego podłoża zawsze możesz pobrać mocz metodą jak w przypadku psa. Z kotami jest bowiem o tyle łatwiej, że kiedy zaczną one siusiać, nie mogą przestać.

Pobranie próbki kału jest znacznie prostsze i sprowadza się do zbierania próbek kału stałego wielkości orzecha włoskiego 3-krotnie w odstępach dwudniowych. Jeśli Twój zwierzak cierpi na biegunkę, konieczne jest jego wcześniejsze wyleczenie.

Badanie krwi u psa i kota – jak się przygotować?

Jeśli lekarz zleci wykonanie badań krwi przed zabiegiem weterynaryjnym, konieczne jest następujące przygotowanie pupila:

  • głodówka – przez 8-12 godzin przed pobraniem krwi kot lub pies może przyjmować wyłącznie wodę;
  • zachowanie spokoju – pobranie krwi to duży stres dla każdego zwierzęcia, przez co przed wizytą w przychodni weterynaryjnej zaleca się go minimalizować, np. poprzez spokojne mówienie do pupila lub zabranie ze sobą jego ulubionych zabawek;
  • ograniczenie aktywności fizycznej – przed pobraniem psu krwi niewskazane są zabawy ruchowe ze zwierzakiem.

Czy pies przed narkozą może jeść?

Eleganckie plecione legowisko dla psa Elżbieta

Legowisko po operacji psa i kota jest niezbędne w szybkiej rekonwalescencji. To plecione, designerskie legowisko nie dość, że pasuje do większości wnętrz, to jeszcze jest bardzo miękkie i wygodne.

Przed planowanym terminem psiej operacji należy przygotować zwierzę do podania mu znieczulenia. W tym celu 12 godzin przed operacją psa i kota należy zastosować głodówkę. W tym czasie nie należy podawać zwierzakowi nic do jedzenia i pilnować, aby sam nie dobrał się do miski. Z reguły zabiegi chirurgiczne są zaplanowane na rano, więc przykładowo, jeśli pies zostanie poddany narkozie o 9 rano należy zabrać mu jedzenie o 21. Co więcej dwie godziny przed samym zabiegiem należy odstawić również wodę do picia. Głodówka zmniejsza ryzyko związane z wystąpieniem wymiotów po lekach anestetycznych i tym samym przedostanie się treści żołądkowej do dróg oddechowych.

Badanie krwi u kota – czy kot powinien być na czczo?

Podobnie jak w przypadku psów, koty również przed każdym zabiegiem weterynaryjnym, uwzględniającym znieczulenie, powinny przejść głodówkę. Ma to duże znaczenie zarówno z uwagi na możliwość pojawienia się wymiotów w czasie zabiegu, jak również z punktu widzenia wchłaniania preparatów znieczulających.

Jak przygotować zwierzaka do sterylizacji?

Przysmaki trenerki dla psa z jagnięciną

Po operacji bardzo ważne jest zadbanie o odpowiednią dietę. Takie trenerki są doskonałą przekąską między posiłkami, a ich wzbogacony minerałami i witaminami skład pozwoli na wzmocnienie zwierzęcia po zabiegu.

Kastracja i sterylizacja to dwa zabiegi rutynowo wykonywane zarówno u kotów, jak i u psów. Decydując się na zabieg, należy pamiętać, że suczka lub kotka w czasie sterylizacji nie może mieć cieczki. Najlepszym momentem na wykonanie zabiegu jest czas ok. 1,5-2 miesiące po ostatniej cieczce. Ponadto warto zwrócić uwagę na stan zdrowia zwierzaka w dniu zabiegu. Jeśli jest przeziębiony lub chory konieczne jest przełożenie zabiegu sterylizacji lub kastracji na późniejszy okres. Nie wykonuje się ich również bezpośrednio po szczepieniu lub odrobaczaniu. Jeśli pojawia się taka konieczność, należy przełożyć termin operacji na kilka tygodni wprzód. Przed kastracją lub stylizacją nie należy także strzyc lub kąpać czworonoga. Każdy stres może obniżyć bowiem jego odporność.

W ciągu kilku dni przed planowanym zabiegiem nie należy podawać psu nieznanych przysmaków, które mogłyby być źródłem alergii. W dniu kastracji lub sterylizacji pies lub kot powinien być na czczo, ok. 8-12 godzin bez jedzenia. Nie należy podawać im wówczas jedzenia w żadnej formie, w tym również przekąsek.

Przed zabiegiem pies lub kot powinien się wypróżnić, niemniej odradzane są długie spacery, które mogłyby zmęczyć czworonoga.

Co warto wiedzieć przed kastracją lub sterylizacją psa lub kota?

Przed wykonaniem kastracji lub sterylizacji zwierzę powinno zostać przebadane przez lekarza weterynarii, w celu oceny jego stanu zdrowia i kondycji. Dobrym pomysłem jest również przeprowadzenie morfologii i badań biochemicznych klasyfikujących zwierzę do narkozy. Badania te sprawdzą czy kot lub pies dobrze poradzi sobie z każdym znieczuleniem i dojdzie do siebie po operacji. Przed oddaniem zwierzaka do lecznicy warto się upewnić czy jej personel o nich pamięta.

Jak przygotować pupila do zabiegu ze znieczuleniem? Podsumowanie

Podstawową zasadą, jaką należy się kierować, przygotowując psa lub kota do zabiegu weterynaryjnego jest bezwzględne kierowanie się wskazówkami specjalisty wykonującego zabieg, niezależnie od rodzaju operacji, jakiej zostanie poddany Twój pupil. Przed operacją należy wykonać wszelkie badania zlecone przez lekarza kierującego zwierzę na zabieg oraz przestrzegać reguły głodówki. Podanie psu lub kotu nawet drobnej przekąski w ciągu 8-12 godzin przed operacją niesie ze sobą poważne konsekwencje. 

Przeczytaj także: Ból brzucha u psa

Dodaj komentarz