Krótki wyjazd z psem do weterynarza, na weekend za miasto czy planowany urlop, wiąże się z przewiezieniem pupila samochodem. Wielu właścicieli przewozi swoje psiaki “luzem” w bagażniku auta, w nogach lub na siedzeniu, bez żadnego zabezpieczenia. Czy przewożenie psa w taki sposób jest dla niego odpowiednie? Absolutnie nie! Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się jak bezpiecznie przewozić psa podczas krótkich wypadów za miasto oraz dłuższej trasie.
Pasy dla psa: konieczność czy fanaberia właściciela?
Spośród setek dostępnych w sklepach gadżetów dla psów, znaleźć można te bardziej, ale i mniej przydatne. Wielu właścicieli psów widząc kolejną nowinkę na sklepowych półkach, która w założeniu producenta miała wspomagać rozwój, aktywność psiaka czy ułatwić właścicielowi opiekę nad nim, często nie widzi zastosowania dla ów gadżetu.
Przyzwyczajeni, że psu do szczęścia potrzebna jest pełna miska, posłanie, smycz i obroża, często z założenia omijają nowinki, które jednak po bliższym przyjrzeniu się, mogą okazać się przydatne.
Tak było z pasami dla psa do samochodu. Jeszcze kilka lat temu omijane w sklepach szerokim łukiem, określane jako fanaberia i zbędne akcesorium. Z biegiem lat jednak, świadomość właścicieli czworonogów wzrosła, a pasy dla psa nie są już tylko wymysłem zatroskanego właściciela, a standardem i zwyczajnie koniecznością, jeśli na co dzień przewozimy pupila samochodem. Zamiast zatem kupować kolejną zabawkę dla psiaka, lepiej zainwestować w jego i nasze bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem.
Czytaj także: Czy choroba lokomocyjna występuje u psa?
Przewożenie psa w samochodzie. Co na to prawo?
Kwestia pasów dla psa do samochodu co prawda nie jest jednoznacznie określona w przepisach prawa o ruchu drogowym, jednak właściciele czworonogów są zobligowani do przewożenia psów w taki sposób, aby nie powodowały zagrożenia zarówno dla użytkowników pojazdu, jak i innych uczestników drogi. Niejednokrotnie bowiem zdarzają się sytuacje, kiedy właściciel nie zastosował szelek bezpieczeństwa dla psa ani pasów i w przypadku nagłego hamowania lub innej, niespodziewanej sytuacji na drodze, pupil zareagował nerwowo i doprowadził do kolizji, a nawet wypadku.
Podstawową rolą opiekuna psa jest przewożenie go w taki sposób, aby nie tylko nie przeszkadzał kierowcy, ale i nie stwarzał zagrożenia dla nikogo innego. Zaskoczyć może, iż zdarzają się sytuacje, że za niewłaściwe przewożenie psa w samochodzie można nawet otrzymać mandat.
Największą motywacją jednak do zaopatrzenia się w pasy dla psów do auta, powinno być przede wszystkim zdrowie i bezpieczeństwo pupila.
Jak dobrać pasy dla psa do auta?
Dobór pasów samochodowych dla psa nie powinien nastręczać wielu trudności. Wyróżnić można 2 typy pasów dla psów do samochodu: rozciągliwe i nie rozciągliwe. Co do zasadności stosowania tych drugich można mieć nieco wątpliwości, mimo, iż bez problemu można kupić je w dowolnym sklepie zoologicznych. Co prawda zabezpieczają psiaka przed przemieszczaniem się po pojeździe w trakcie jazdy, ale dają również pewną możliwość i zakres ruchu, dzięki rozciągliwemu elementowi pasów. Nie jest to polecane rozwiązanie.
Zdecydowanie bezpieczniej stosować pasy bezpieczeństwa dla psa, które nie dają żadnej możliwości ruchu.
Pasy dla psów do auta zawsze posiadają możliwość regulacji ich długości. Oznacza to, że bez problemu mogą być stosowane zarówno dla psa typu york, jak i większych gabarytów psiaka. Jest to bardzo uniwersalne rozwiązanie, które jest na pewno sporym ułatwieniem podczas podejmowania decyzji o zakupie pasów. Warto kupić pasy dla psa z atestem, ponieważ nie tylko wykonane są z dobrej jakości materiałów i są gwarancją trwałości. Ich zaletą jest przede wszystkim bezpieczeństwo pupila, którego w podróż z pasami atestowanymi możemy zabrać bez obaw.
Istotnym jest, aby podczas zakupu zwrócić uwagę czy karabińczyk w pasie dla psa oraz samo wpięcie do gniazda pasa, wykonane było z mocnych materiałów.
Jakie szelki do przewozu psa?
Nie można jednak zapominać, że pasy do przewożenia psiaka to nie wszystko. Nieodłącznym elementem bezpieczeństwa podróży z pupilem, jest dobranie odpowiednich szelek bezpieczeństwa dla psa. Od razu warto wspomnieć, iż przypinanie psa do obroży pasami bezpieczeństwa jest dla niego śmiertelnym zagrożeniem w przypadku mocnego hamowania czy kolizji. Stosowanie obroży zamiast szelek samochodowych, skutkować może nie tylko trwałym kalectwem pupila, ale nawet śmiercią.
W dopasowanych do rozmiarów psa szelkach samochodowych, pupil będzie bezpieczny, bez ryzyka nagłego przemieszczenia się czy uduszenia w razie wypadku czy innej nagłej sytuacji na drodze. W tym przypadku również polecamy stosowanie atestowanych szelek.
Pasy dla psów do samochodu
Pasy dla psów to obecnie standard, choć zdarzają się jeszcze osoby nie do końca świadome zagrożenia, jakim jest przewożenie psa w aucie bez żadnego zabezpieczenia. Mając na uwadze zdrowie i życie ukochanych pupili, ale i rodziny, z którą najczęściej podróżujemy w towarzystwie psa, warto zatroszczyć się o bezpieczeństwo i na stałe stosować pasy, nawet podczas podróży na krótkich odcinkach.