Wspólna podróż i wakacje razem z psem? Owszem, czemu nie! Wszystko jest przecież możliwe. Niemniej jednak, jeżeli planujemy podróż z pupilem publicznym środkiem transportu takim jak pociąg czy samolot, musimy dokładnie zapoznać się z obowiązującym regulaminem przewozu zwierząt oraz odpowiednio przygotować się do podróży.

 

Pies, który jeździł koleją

 

Już od dawna przewoźnicy transportu kolejowego umożliwiają nam podróże z naszymi pupilami. Jest to bardzo duży plus dla tych, którzy planują wyjazdy z psem i decydują się właśnie na podróż pociągiem. Zanim jednak wyruszymy w podróż z psem, powinniśmy zapoznać z dostępnymi informacjami i regulaminem dotyczącym przewozu zwierząt PKP.

 

Zasady podróżowania pociągiem z psem

Wygodne szelki są przydatne dla psa, gdyż zwiększają komfort i odczucie bezpieczeństwa.

 

Regulamin przewozu zwierząt pociągiem jasno określa jego zasady, do których każdy z podróżujących ma obowiązek się dostosować. Aby dowiedzieć się czego one dokładnie dotyczą, należy skontaktować się z konkretnym przewoźnikiem. Niemniej jednak w każdym przypadku zobowiązani jesteśmy do zakupu biletu na przewóz psa. Ale to nie wszystko. Możemy podróżować z psem w pociągu jeżeli nie będzie to przeszkadzać innym podróżnym. Jeżeli współpodróżni zgłoszą wobec temu sprzeciw, konduktor wskazuje nam inne miejsce w pociągu. Jednak w przypadku braku takiego miejsca jesteśmy zobowiązani opuścić pociąg na najbliższej stacji a przewoźnik zwraca nam zwrot kosztów za częściowo niewykorzystany bilet. Dodatkowo odpowiedzialni jesteśmy za stan sanitarny przedziału, w którym przewozimy psa, przy czym nie może on zajmować miejsc siedzących. Nie zapominamy o smyczy i kagańcu. Sama podróż może być stresująca dla psiaka, co może wywołać u niego agresję. W przypadku małych psów, które przewożone są np. w klatce czy transporterze opłata za przewóz nie jest pobierana, a pojemnik, w którym umieszczamy zwierzę traktowany jest jako bagaż podręczny. Dodatkowo musimy mieć przy sobie książeczkę zdrowia z ważnym szczepieniem przeciw wściekliźnie.

 

Komfort podróży pociągiem

 

Nieważne czy będzie to krótka przejażdżka czy dłuższa podróż, powinniśmy zadbać o jej komfort. Aby podróż pociągiem była spokojna i odbyła się bez większych niespodzianek warto zabrać czworonoga wcześniej na dłuższy spacer. Dzięki temu będzie miał więcej czasu na załatwienie swoich potrzeb. W przypadku tych, które cierpią na chorobę lokomocyjną warto zrezygnować z posiłku przed podróżą, co z pewnością ułatwi mu zniesienie jazdy. Zabieramy ze sobą także akcesoria podróżne dla psa takie jak poidło oraz miskę. Aby umilić czas pupilowi warto pomyśleć dodatkowo o zabawkach dla niego. Dzięki nim podróż nie będzie taka nudna. Nie zapominajmy też o dokładnym wyczesaniu psa przed podróżą, co z pewnością zmniejszy ilość pozostawionej sierści w pociągu.

 

Pies w samolocie

 

O ile podróż z psem w pociągu nie jest zbyt skomplikowana, w przypadku podróży samolotem wygląda to nieco inaczej. Jeżeli planujemy podróż samolotem z naszym pupilem, musimy odpowiednio wcześniej się do niej przygotować. Chodzi tu o wszystkie formalności, dokumenty a także szczepienia, co jest istotne zwłaszcza w przypadku szczeniąt. Aby dowiedzieć się szczegółów na temat obowiązującego regulaminu przewozu psów w samolocie należy skontaktować się z konkretnym przewoźnikiem, ponieważ każda linia lotnicza określa ściśle swoje zasady.

 

kuferek transporter składany
Taki składany kuferek transportowy to dobre rozwiązanie dla mniejszych psów. Pozwala na zabranie psa ze sobą jako dodatkowy bagaż podręczny.

Jakie formalności należy załatwić, by zabrać psa do samolotu

 

Jeżeli planujemy i przygotowujemy się do podróży samolotem z psem najlepiej skontaktować się z danym przewoźnikiem w celu uzyskania wszystkich informacji na temat przewozu zwierząt. Podstawą oczywiście jest wyrobienie paszportu dla psa, o ile go jeszcze nie posiada. Dokument wydawany jest przez lekarza weterynarii. Znajdują się tam wszystkie najważniejsze informacje na temat psa i jego właściciela. Dodatkowo pies obowiązkowo musi posiadać chip, który umożliwia identyfikację za pomocą przypisanego mu numeru. 

Pies musi także być zaszczepiony przeciw wściekliźnie i to minimum 21 dni przed wylotem. Jeżeli nie jesteśmy formalnym opiekunem psa musimy mieć także pisemne upoważnienie do przemieszczania o charakterze niehandlowym psa.

Czytaj także: Urlop z psem

Opcje przewozu lotniczego dla psów

 

Zanim zaplanujemy podróż samolotem, w którą chcemy także zabrać naszego pupila musimy upewnić się, czy dany przewoźnik zgadza się na taką opcję. Niestety, ale nie wszystkie linie lotnicze umożliwiają podróżnym lot z psem. Jeżeli jednak taka opcja jest dozwolona, obowiązujący regulamin ściśle określa zasady co do przewozu zwierząt. Pies może być przewożony na pokładzie samolotu lub w luku bagażowym. W pierwszym wypadku będzie to możliwe, jeżeli waga psa wraz z klatką transportową o odpowiednich wymiarach, w której powinien być umieszczony nie przekroczy 8 kg. Wtedy taki transporter będzie traktowany jako dodatkowy bagaż podręczny, który należy opłacić. Natomiast w przypadku większych psów i klatek transportowych zwierzęta przewożone są w luku bagażowym. Z racji tego, że nie możemy się nim wtedy zajmować, musimy pamiętać o przygotowaniu mu wygodnego posłania w transporterze oraz pojemników z piciem i jedzeniem.

 

Sprawdzanie przepisów w kraju docelowym

 

Regulamin linii lotniczej czy kolejowej odnośnie przewozu zwierząt to jedno, a przepisy obowiązujące w kraju zagranicznym to drugie. W przypadku podróży za granicę musimy dokładnie zapoznać się z obowiązującym tam prawem co do przewozu i podróży z psem. Psy należą do zwierząt domowych, z którymi możemy podróżować na terenie Unii Europejskiej jak i do pozostałych, tak zwanych trzecich krajów. Każdy z nich ma jednak swoje wymagania co do przewozu zwierząt w obrębie jego granic, z którymi należy się zapoznać przed wyjazdem. Niemniej jednak w każdym przypadku obowiązkowy będzie pet paszport, wszczepiony chip, który umożliwia identyfikację psa oraz szczepienie przeciwko wściekliźnie co najmniej 3 tygodnie przed podróżą. Warto także pamiętać o tym, że przewożenie niektórych niebezpiecznych ras psów jest zabronione, dlatego należy zapoznać się z aktualnym prawem kraju, do którego się wybieramy.

Czytaj także: Czy choroba lokomocyjna występuje u psów

Dodaj komentarz