Wspólna podróż i wakacje razem z psem? Owszem, czemu nie! Wszystko jest przecież możliwe. Niemniej jednak, jeżeli planujemy podróż z pupilem publicznym środkiem transportu takim jak pociąg czy samolot, musimy dokładnie zapoznać się z obowiązującym regulaminem przewozu zwierząt oraz odpowiednio przygotować się do podróży.
Pies, który jeździł koleją
Już od dawna przewoźnicy transportu kolejowego umożliwiają nam podróże z naszymi pupilami. Jest to bardzo duży plus dla tych, którzy planują wyjazdy z psem i decydują się właśnie na podróż pociągiem. Zanim jednak wyruszymy w podróż z psem, powinniśmy zapoznać z dostępnymi informacjami i regulaminem dotyczącym przewozu zwierząt PKP.
Zasady podróżowania pociągiem z psem
Regulamin przewozu zwierząt pociągiem jasno określa jego zasady, do których każdy z podróżujących ma obowiązek się dostosować. Aby dowiedzieć się czego one dokładnie dotyczą, należy skontaktować się z konkretnym przewoźnikiem. Niemniej jednak w każdym przypadku zobowiązani jesteśmy do zakupu biletu na przewóz psa. Ale to nie wszystko. Możemy podróżować z psem w pociągu jeżeli nie będzie to przeszkadzać innym podróżnym. Jeżeli współpodróżni zgłoszą wobec temu sprzeciw, konduktor wskazuje nam inne miejsce w pociągu. Jednak w przypadku braku takiego miejsca jesteśmy zobowiązani opuścić pociąg na najbliższej stacji a przewoźnik zwraca nam zwrot kosztów za częściowo niewykorzystany bilet. Dodatkowo odpowiedzialni jesteśmy za stan sanitarny przedziału, w którym przewozimy psa, przy czym nie może on zajmować miejsc siedzących. Nie zapominamy o smyczy i kagańcu. Sama podróż może być stresująca dla psiaka, co może wywołać u niego agresję. W przypadku małych psów, które przewożone są np. w klatce czy transporterze opłata za przewóz nie jest pobierana, a pojemnik, w którym umieszczamy zwierzę traktowany jest jako bagaż podręczny. Dodatkowo musimy mieć przy sobie książeczkę zdrowia z ważnym szczepieniem przeciw wściekliźnie.
Komfort podróży pociągiem
Nieważne czy będzie to krótka przejażdżka czy dłuższa podróż, powinniśmy zadbać o jej komfort. Aby podróż pociągiem była spokojna i odbyła się bez większych niespodzianek warto zabrać czworonoga wcześniej na dłuższy spacer. Dzięki temu będzie miał więcej czasu na załatwienie swoich potrzeb. W przypadku tych, które cierpią na chorobę lokomocyjną warto zrezygnować z posiłku przed podróżą, co z pewnością ułatwi mu zniesienie jazdy. Zabieramy ze sobą także akcesoria podróżne dla psa takie jak poidło oraz miskę. Aby umilić czas pupilowi warto pomyśleć dodatkowo o zabawkach dla niego. Dzięki nim podróż nie będzie taka nudna. Nie zapominajmy też o dokładnym wyczesaniu psa przed podróżą, co z pewnością zmniejszy ilość pozostawionej sierści w pociągu.
Pies w samolocie
O ile podróż z psem w pociągu nie jest zbyt skomplikowana, w przypadku podróży samolotem wygląda to nieco inaczej. Jeżeli planujemy podróż samolotem z naszym pupilem, musimy odpowiednio wcześniej się do niej przygotować. Chodzi tu o wszystkie formalności, dokumenty a także szczepienia, co jest istotne zwłaszcza w przypadku szczeniąt. Aby dowiedzieć się szczegółów na temat obowiązującego regulaminu przewozu psów w samolocie należy skontaktować się z konkretnym przewoźnikiem, ponieważ każda linia lotnicza określa ściśle swoje zasady.
Jakie formalności należy załatwić, by zabrać psa do samolotu
Jeżeli planujemy i przygotowujemy się do podróży samolotem z psem najlepiej skontaktować się z danym przewoźnikiem w celu uzyskania wszystkich informacji na temat przewozu zwierząt. Podstawą oczywiście jest wyrobienie paszportu dla psa, o ile go jeszcze nie posiada. Dokument wydawany jest przez lekarza weterynarii. Znajdują się tam wszystkie najważniejsze informacje na temat psa i jego właściciela. Dodatkowo pies obowiązkowo musi posiadać chip, który umożliwia identyfikację za pomocą przypisanego mu numeru.
Pies musi także być zaszczepiony przeciw wściekliźnie i to minimum 21 dni przed wylotem. Jeżeli nie jesteśmy formalnym opiekunem psa musimy mieć także pisemne upoważnienie do przemieszczania o charakterze niehandlowym psa.
Czytaj także: Urlop z psem
Opcje przewozu lotniczego dla psów
Zanim zaplanujemy podróż samolotem, w którą chcemy także zabrać naszego pupila musimy upewnić się, czy dany przewoźnik zgadza się na taką opcję. Niestety, ale nie wszystkie linie lotnicze umożliwiają podróżnym lot z psem. Jeżeli jednak taka opcja jest dozwolona, obowiązujący regulamin ściśle określa zasady co do przewozu zwierząt. Pies może być przewożony na pokładzie samolotu lub w luku bagażowym. W pierwszym wypadku będzie to możliwe, jeżeli waga psa wraz z klatką transportową o odpowiednich wymiarach, w której powinien być umieszczony nie przekroczy 8 kg. Wtedy taki transporter będzie traktowany jako dodatkowy bagaż podręczny, który należy opłacić. Natomiast w przypadku większych psów i klatek transportowych zwierzęta przewożone są w luku bagażowym. Z racji tego, że nie możemy się nim wtedy zajmować, musimy pamiętać o przygotowaniu mu wygodnego posłania w transporterze oraz pojemników z piciem i jedzeniem.
Sprawdzanie przepisów w kraju docelowym
Regulamin linii lotniczej czy kolejowej odnośnie przewozu zwierząt to jedno, a przepisy obowiązujące w kraju zagranicznym to drugie. W przypadku podróży za granicę musimy dokładnie zapoznać się z obowiązującym tam prawem co do przewozu i podróży z psem. Psy należą do zwierząt domowych, z którymi możemy podróżować na terenie Unii Europejskiej jak i do pozostałych, tak zwanych trzecich krajów. Każdy z nich ma jednak swoje wymagania co do przewozu zwierząt w obrębie jego granic, z którymi należy się zapoznać przed wyjazdem. Niemniej jednak w każdym przypadku obowiązkowy będzie pet paszport, wszczepiony chip, który umożliwia identyfikację psa oraz szczepienie przeciwko wściekliźnie co najmniej 3 tygodnie przed podróżą. Warto także pamiętać o tym, że przewożenie niektórych niebezpiecznych ras psów jest zabronione, dlatego należy zapoznać się z aktualnym prawem kraju, do którego się wybieramy.
Czytaj także: Czy choroba lokomocyjna występuje u psów