Rally-o idzie jak burza! Choć ta dyscyplina sportowa w Polsce (i ogólnie na świecie!) pojawiła się stosunkowo niedawno to jej popularność rośnie wręcz w zatrważającym tempie! Dlaczego tak szybko zdobywa uznanie? Może dlatego, że jest to cudowny sport dla każdego właściciela i każdego psa? Dowiedzcie się więcej!

Co to jest Rally-O?

Hmmm… Jest to dość nietypowy sport. Dlaczego nietypowy? Ponieważ w głównej mierze skupiamy się w nim na przyjemności i korzyściach, które z niego wynikają. Nie ma tu miejsca na niezdrową rywalizację i wycieńczające treningi! Rally-o można opisać jako baaardzo subtelna odmiana obedience w połączeniu z wieloma aspektami agility. Cała zabawa polega bowiem na tym, że każda para (czyli psiak z opiekunem!) ma do pokonania ciekawy tor przeszkód, przeplatany różnymi zadaniami. Zadania są z kategorii tych prostych, często wykorzystuje się tu np. podstawowe komendy jak leżeć, siad, zostaw itp. Reguły nie są więc tak rygorystyczne, jak w typowym obedience. W rally-o liczy się bowiem dobra zabawa i budowanie więzi. 

Dla kogo jest ta dyscyplina?

To w tym sporcie jest najpiękniejsze – jest on właściwie dla wszystkich! W związku z tym, że zasady nie ani zbyt skomplikowane, ani restrykcyjne w rally-o mogą ćwiczyć dzieci, młodzież, a nawet seniorzy ? A co z czworonożnymi zawodnikami? Tutaj również mamy dobre wieści. Ten sport mogą uprawiać wszystkie zwierzaki, bez względu na wiek, rasę czy charakter. Jest jeszcze jedna dobra wiadomość. Ze względu na fakt, że rally-o nie jest sportem stresogennym – a wręcz przeciwnie –  z powodzeniem mogą zainteresować się nim również właściciele psów z problemami behawioralnymi. Jak więc widzicie, wzmianka o tym, że jest to sport dosłownie dla każdego, wcale nie była przesadzona. 

Na czym polega Rally-O?

Przysmak dla psa Maced sushi królik z rybą 500g
Takie przysmaki są doskonałą nagrodą podczas treningu. Podczas Rally-O trzeba sobie radzić bez nich!

Głównym zadaniem i celem tej dyscypliny sportowej jest przede wszystkim doskonalenie umiejętności psa, komunikacji między właścicielem i psem oraz budowanie między nimi cudownej więzi poprzez połączenie treningu posłuszeństwa i wyśmienitej zabawy.

Co może Cię spotkać na treningu rally-o? Poza super atmosferą i masą radości, o których już wspominaliśmy, na Twojego czworonoga może czekać nauka pokonywania slalomu, nauka przywoływania połączona z torem z przeszkodami, seria komend do wykonania bez nagrodzenia wykonania każdej ulubionym smaczkiem, trening skupienia z wykorzystaniem misek z pyszną karmą lub ulubionych gryzaków. Moglibyśmy wymieniać i wymieniać, ponieważ każdy trening to inny scenariusz. Tak więc możesz być pewien, że o nudzie czy monotonii nie ma tutaj mowy.

Czytaj także: Tłumacz pies-człowiek. Podstawy psiego języka

Od czego zacząć?

Kolejna piękna wiadomość. Rally-o naprawdę nie jest wymagający, ani pod kątem sprawności fizycznej, ani specjalnych wymagań. Na pewno pójdzie sprawniej, jeśli Twój pupil zna już kilka podstawowych komend. Jeśli nie, możesz zacząć uczyć go ich samodzielnie albo skorzystać z pomocy specjalisty. Polecamy treningi pod czujnym okiem behawiorysty, albo zapisanie się na profesjonalny kurs rally-o. Jak wspominaliśmy na samym początku – sport ten zdobywa oszałamiającą wręcz popularność w iście szalonym tempie więc ani kursów, ani weekendowych warsztatów, ani klubów zwolenników rally-o nie brakuje!

Dlaczego warto wziąć udział?

Miska Spowalniająca Wymienny Wkład Kaleido Good Manners zielona góra
W takie miski wsypuje się karmę, a następnie trenuje się skupienie naszego czworonoga.

Przede wszystkim dlatego, że rally-o pozwoli Ci na zbudowanie wyjątkowej relacji z Twoim podopiecznym! Sport ten naprawdę wpłynie na Wasze więzi oraz na rozwój umysłowy Twojego pupila. Kolejnym „efektem ubocznym” jest też masa radości, zabawy i fakt, że będziesz miał psa, który z entuzjazmem wykonuje komendy i polecenia.

 

Rally-o z miesiąca na miesiąc jest coraz bardziej doceniane nie tylko przez behawiorystów i trenerów, ale przede wszystkim przez właścicieli psów i … czworonożnym zawodników! Fenomenem tej dyscypliny jest nauka poprzez dobrą zabawę, brak stresu, nieprzyjemnej atmosfery i niezdrowej rywalizacji. Podaruj swojemu pupilowi odrobinę radości i zabierz go na trening rally-o. Gwarantujemy, że pokochasz ten sport równie mocno! 

Czytaj także: Treser czy psi behawiorysta?

Dodaj komentarz