Sterylizacja to popularny zabieg chirurgiczny polegający na podwiązaniu jajowodów u samic lub nasieniowodów u samców. To skuteczny sposób na ograniczenie niekontrolowanego rozmnażania się zwierząt i zmniejszenie prawdopodobieństwa zachorowania przez nie na niektóre choroby. Decydując się na sterylizację kotki unikniemy rui, która bywa utrapieniem zarówno dla niej samej, jak i dla jej właściciela.
Zdecydowałeś się poddać swoją kotkę sterylizacji i szukasz informacji na temat tego jak prawidłowo powinien wyglądać zabieg? A może rozważasz taką ewentualność, jednak nie wiesz z jakim ryzykiem się to wiąże? Niezależnie od powodu, dla którego postanowiłeś poszukać informacji na temat sterylizacji kotów dobrze, że tu trafiłeś! W niniejszym artykule wyjaśnimy Ci na czym polega zabieg sterylizacji, kiedy warto się na niego zdecydować i jak przygotować zwierzę do zabiegu. Wyjaśnimy Ci również jak wygląda rana po sterylizacji kotki oraz jak o nią dbać. Przeczytaj, a dowiesz się co zyskujesz decydując się na oddanie kotki do sterylizacji oraz jakie ryzyko niesie zabieg. Mamy nadzieję, że lektura tekstu rzuci nieco światła na zagadnienie sterylizacji kotów i pomoże Ci podjąć wybór.
Na czym polega sterylizacja kotki?
Sterylizacja jest zabiegiem weterynaryjnym polegającym na ubezpłodnieniu zwierząt. Dotyczy zarówno samców, jak i samic, choć ze względu na oczywiste różnice w ich anatomii jest realizowana odmiennie. W przypadku samic sterylizacja polega na podwiązaniu jajowodów, natomiast w przypadku samców na podwiązaniu nasieniowodów. Sterylizacja uniemożliwia przemieszczanie się komórek rozrodczych i tym samym zapobiega zapłodnieniu.
W przypadku kotów i kotek zabiegiem cieszącym się większą popularnością i przynoszącym podobny efekt do sterylizacji jest kastracja. Polega ona na całkowitym usunięciu macicy i jajników u kotek lub jąder i najądrzy u kocurów, przez co jest zabiegiem poważniejszym niż sterylizacja. Również rana po sterylizacji kotki lub kocura jest mniejsza niż w przypadku kastracji i szybciej się goi, jednakże mimo to więcej ludzi decyduje się na kastrację. Dlaczego? Już tłumaczymy!
Wycinając całe gruczoły rozrodcze sprawiamy, że u kotów przestają być produkowane hormony płciowe mające ogromny wpływ na ich zachowanie. Dlatego też kastrując kotki i kocury nie tylko pozbawiamy ich możliwości rozrodu, lecz także sprawiamy, że stają się spokojniejsze.
Jak przygotować kotkę do sterylizacji?
Sterylizacja kotek i kocurów powinna mieć miejsce wyłącznie w specjalistycznym gabinecie weterynaryjnym. Przed zabiegiem koniecznie należy przedyskutować z weterynarzem kwestię przygotowania zwierzęcia do sterylizacji, omówić ewentualne skutki uboczne oraz uzyskać informacje na temat tego jak opiekować się kotem po ubezpłodnieniu i jak powinna wyglądać rana po sterylizacji.
Z reguły przed zabiegiem niezbędne jest przeprowadzenie odpowiednich badań, na podstawie których określa się czy zwierzę może zostać poddane operacji i czy nie zaszkodzi mu narkoza. Częstym zaleceniem jest również 12-godzinna głodówka poprzedzająca zabieg. Niekiedy zdarza się, że kotki mają ruję permanentną, tzn. że po zakończeniu jednego cyklu rujowego następuje u nich kolejny uniemożliwiający przeprowadzenie operacji. Wówczas konieczne jest podawanie kotu odpowiednich medykamentów, które zahamują cykl.
Czytaj także: Ile kosztuje wizyta u weterynarza?
Sterylizacja kotki – jak opiekować się zwierzakiem po zabiegu?
Pierwsze chwile po zabiegu mogą być trudne zarówno dla kotki, jak i dla jej właściciela. Zwierzę może mieć problem z poruszaniem się, sprawiać wrażenie markotnego, dużo spać i mało jeść. Dlatego też zaleca się pozostawić je w spokoju i pozwolić wypocząć w legowisku.
W celu ochrony rany po sterylizacji koty często są zmuszone do noszenia specjalnego kołnierza lub fartuszka pooperacyjnego. Akcesoria te uniemożliwiają wylizanie przez kota szwów, chronią przed wdaniem się zakażenia i przyspieszają gojenie się ran. Dlatego też nie należy zdejmować kotu owych akcesoriów przed otrzymaniem wyraźnego polecania od weterynarza.
Z podaniem kotu pokarmu warto wstrzymać się przed kilka godzin od jego wybudzenia z narkozy. Może on bowiem mieć problem z przełykaniem, a nawet skłonność do wymiotów. Do miski kota najlepiej najpierw wlać nieco czystej wody i sprawdzić czy nie występują żadne negatywne efekty, a dopiero później podać mu jedzenie.
Zalety sterylizacji kotek
Sterylizacja kotów jest zabiegiem wykonywanym w celu ograniczenia ich możliwości rozpłodowych. W czasach, gdy naprawdę wiele zwierząt jest bezdomnych lub czeka w schronisku na właściciela zabieg ten jest jednym z najskuteczniejszych sposobów walki z tym problemem.
Warto jednak wiedzieć, że poza przeciwdziałaniem bezdomności zwierząt istnieje wiele korzyści wynikających ze sterylizacji kotów. Przykładowo sterylizując lub kastrując zwierzaki zmniejsza się prawdopodobieństwo wystąpienia u nich nowotworu narządów rodnych, infekcji gruczołu mlekowego i wystąpienia powikłań poporodowych, w efekcie czego długość życia kotki może wzrosnąć nawet o jedną trzecią. Co więcej, zaletą, na którą często zwraca się uwagę promując sterylizację i kastrację jest wyeliminowanie rui, która może być naprawdę uciążliwa zarówno dla kota, jak i dla właściciela. Dlatego też nawet uwzględniając aspekty takie jak rana po sterylizacji kotki, konieczność odbycia okresu rekonwalescencyjnego i możliwość powikłań zabieg sterylizacji jest powszechnie uważany za dobroczynny i korzystny.
Rana po sterylizacji kotki – jak o nią dbać?
Po sterylizacji należy bezwzględnie przestrzegać wskazówek weterynarza dotyczących opieki nad zwierzakiem. Prawdopodobnie zaleci on, aby założyć kotu kołnierz lub odpowiedni kubraczek uniemożliwiający mu dostęp do rany po sterylizacji. Zwierzęta mają bowiem zwyczaj wygrywania szwów po operacji, co wybitnie niekorzystnie wpływa na gojenie się ran. Niewykluczone, że konieczne będzie również przemywanie ran po sterylizacji kota specjalnym środkiem odkażającym. Istotne jest również obserwowanie jak wygląda rana po sterylizacji kotki i ewentualne reagowanie w przypadku nieprawidłowości.
Sterylizacja kotki – możliwe powikłania
Podobnie jak w przypadku każdego innego zabiegu weterynaryjnego, tak i w przypadku sterylizacji może dojść do powikłań, niemniej nie są one częste. Najczęściej komplikacje są skutkiem niewłaściwej pielęgnacji rany po sterylizacji, dlatego też gdy tylko zobaczymy jakieś nieprawidłowości, np. ropień, konieczna jest wizyta u weterynarza.
Czytaj także: Pies po operacji – opieka i rekonwalescencja