Maltańczyki (tj. bichony maltańskie) to radosne, małe psiaki kochające zabawę i spacery. Ich przyjazne usposobienie sprawia, że są doskonałym towarzystwem dla rodzin z dziećmi i osób starszych. Historia maltańczyków sięga aż do IX w. p. n. e., co czyni je jedną z najdłużej znanych ludziom psich ras. Obecnie są postrzegane jako psy ozdobne i do towarzystwa. Chętnie wybierają je osoby, którym nieustanne towarzystwo psa nie przeszkadza, a wręcz przeciwnie daje satysfakcję i radość.

Psy rasy maltańczyk są marzeniem wielu osób. Ich uroczy wygląd, łagodny temperament i duża łatwość przyswajania wiedzy sprawiają, że należą do najpopularniejszych i najchętniej kupowanych ras psów zarówno w Polsce, jak i za granicą. Co prawda, wymagają sporo uwagi, zabiegów pielęgnacyjnych i odpowiedniej dawki ruchu, jednakże za zaangażowanie potrafią odwdzięczyć się miłością i posłuszeństwem.

Zastanawiasz się nad kupnem psa rasy maltańczyk? A może właśnie zostałeś właścicielem jednego z nich? Niezależnie od powodu, dla którego postanowiłeś zgłębić wiedzę na temat maltańczyków serdecznie zachęcamy do przeczytania poniższego artykułu! Znajdziesz w nim informacje na temat charakterystycznych cech rasy maltańczyk, ich usposobienia, częstych chorób i koniecznych zabiegów pielęgnacyjnych. Podpowiemy Ci również jak prawidłowo karmić maltańczyki oraz jaki rodzaj aktywności najbardziej im odpowiada. Mamy nadzieję, że lektura tekstu pozwoli Ci zgłębić wiedzę na temat tych uroczych psiaków i sprawi Ci przyjemność!

Maltańczyk – opis wyglądu

Zgodnie z klasyfikacją FCI maltańczyki należą do grupy IX (psów ozdobnych i do towarzystwa) do sekcji biszonów. Od wieków towarzyszą ludziom na całym świecie, niezależnie od ich warstwy społecznej i majętności. Często były uwieczniane w sztuce i literaturze m.in. przez artystów takich jak Tycjan, Landseer, Rembrandt i Rubens. Nawet w grobowcu faraona Ramzesa II panującego w XIII w. p. n. e. archeolodzy znaleźli rzeźby maltańczyków, co jest dowodem na to, że były popularne i lubiane już w dawnych czasach.

Obecny psy rasy maltańczyk wyglądają nieco inaczej niż ówcześnie, co jest wynikiem hodowli nastawionej na zintensyfikowanie wybranych cech. Są małe i posiadają białą, puszystą sierść, a ich cechą charakterystyczną są duże, czarne, okrągłe oczy. Samce maltańczyków są nieco większe od samic i osiągają wzrost 21-25 cm. Wysokość samic z reguły nie przekracza 23 cm w kłębie.

Waga maltańczyków waha się między 3 a 4 kg, a w przypadku miniaturek 1,8 – 2,5 kg. Mają czarny, zaokrąglony nosek, trójkątne, wysoko osadzone uszy oraz gruby u nasady i cienki na końcu ogonek. Ze względu na swój uroczy wygląd, białą, lśniącą sierść i wrodzoną dystynkcję uznawane są za jedne z najbardziej eleganckich psich ras, przez co często goszczą na wystawach, a cena szczeniaka potrafi osiągnąć nawet 9000 zł.

Maltańczyki charakteryzuje szczupła, nieco wydłużona sylwetka i płaska czaszka. Ich kończyny są krótkie i równie owłosione co reszta ciała, natomiast ogony o długości ok. ⅔ wysokości psa w kłębie są osadzone na poziomie zadu i zaginając się opadają między biodra.

Ze względu na swój wygląd maltańczyki często są mylone z rasami takimi jak bichon frise oraz coton de tuléar, niemniej w odróżnieniu od nich maltańczyki wyróżnia długa (nawet do 20 cm!), gładka i lśniąca sierść.

Miska Felli Pet Oblik Supreme wymienny wkład stal nierdzewna szara bok 300ml

Charakter maltańczyka

Psy rasy maltańczyk są wesołe, grzeczne i bardzo inteligentne, dzięki czemu z reguły nie stwarzają problemów wychowawczych i z powodzeniem mogą być przygarnięte przez rodziny z małymi dziećmi lub osoby starsze. Ze względu na łagodne usposobienie i brak przejawiania agresji maltańczyk to również dobry wybór dla osób, które zastanawiają się nad adopcją psa, lecz mają nieduże doświadczenie w opiece nad zwierzakami.

Charakterystyka maltańczyka przedstawia się następująco:

  • jest bardzo radosny i wesoły – maltańczyk to bardzo towarzyski psiak kochający wspólną zabawę z właścicielem. Lubi pieszczoty i jest pełen pozytywnej energii.
  • charakteryzuje go duża łatwość przyswajania wiedzy – jedną z najważniejszych informacji o maltańczykach jest fakt, że są to psy, które chętnie się uczą i szybko przyswajają nowe umiejętności. Tresura maltańczyków nie powinna sprawić problemu nawet osobom, które z psami nie mają zbyt wiele wspólnego. Niemniej, warto pamiętać, że są to bardzo wrażliwe psiaki, których nie należy traktować szorstko i oschle. Przeciwnie, obchodząc się z nimi warto postępować subtelnie, choć również stanowczo. Nie należy tolerować nawet pojedynczych wyskoków, a w przypadku wadliwego zachowania każdorazowo okazywać niezadowolenie.
  • silnie przywiązuje się do swojego właściciela – z reguły opisując charakter rasy maltańczyk zwraca się uwagę na ich silne przywiązanie do osób z najbliższego otoczenia oraz niechęć do przebywania w odosobnieniu. Maltańczyki wymagają wiele miłości, dużo uwagi i bezpośredniego kontaktu z ludźmi. Często namawiają swoich właścicieli do wspólnej zabawy i igraszek. Z drugiej jednak strony w kontaktach z obcymi są nieufne, a swoje niezadowolenie wyrażają głośnym szczekaniem.
  • jest spokojny – maltańczyki nie należą do nadpobudliwych zwierząt, choć mogą psocić gdy zostaną pozostawione w domu same na zbyt długo. Z reguły nadmiar energii rozładowują na spacerach i w trakcie zabawy, a w wolnych chwilach uwielbiają leniuchować i być rozpieszczane.
  • sporo szczeka – opis rasy maltańczyk nie byłby kompletny bez zaznaczenia tego faktu. Podobnie jak i wszystkie małe psy, tak również maltańczyki szczekaniem wyrażają wszystkie swoje emocje – radość, strach, ekscytację, frustrację, itp.
  • jest “mieszczuchem” – maltańczyki świetnie odnajdują się w mieszkaniach i domach z ogrodem. Są wówczas blisko ludzi, a na tym zależy im najbardziej.
  • dobrze znosi podróże – maltańczyki to małe pieski, które nie stwarzają problemów w trakcie podróży. Niezależnie od rodzaju środku komunikacji zachowują się grzecznie i nie uprzykrzają się współpasażerom. Warto jednak, aby zwłaszcza w samochodach i autobusach były przewożone w specjalnych transporterach, które będą dla nich zabezpieczeniem w przypadku kolizji drogowej.
  • w relacjach z innymi zwierzakami bywa zaborczy – charakter psa rasy maltańczyk można opisać jako nieco egoistyczny, dlatego w trakcie jego wychowania warto położyć nacisk na akceptację potrzeb współtowarzyszy, a wszelkie relacje z innymi zwierzakami budować już od najmłodszych lat psa.

Plecak Astronauta Transporter APOLLO model pies

Karmienie i pielęgnacja maltańczyków – wszystko o rasie

Cechą charakterystyczną psów rasy maltańczyk są długie, białe, lśniące włosy, o które należy odpowiednio dbać. Konieczne są regularne kąpiele maltańczyków z zastosowaniem specjalistycznych szamponów i odżywek. Każdorazowo po spacerze maltańczyk powinien być rozczesywany, zwłaszcza gdy żyje on na wsi. Przydatne mogą okazać się również wizyty u psiego fryzjera, który skróci psie włosy i nada im odpowiedni wygląd.

Czytaj także: Witaj w domu mały piesku

Do wymagań maltańczyków trzeba zaliczyć również regularne przemywanie oczu specjalnymi preparatami. Mają one bowiem tendencję do łzawienia i wypływów, które przebarwiają sierść psa na pyszczku. Już od najmłodszych lat zwierzaka warto przyzwyczaić go do usuwania wydzieliny, by prezentował się schludnie i higienicznie.

Jedną z czynności pielęgnacyjnych z zakresu troski o zdrowie i wygląd maltańczyków powinno być również czyszczenie uszu. W sklepach zoologicznych można znaleźć szereg specjalistycznych środków przeznaczonych do usuwania zabrudzeń z psich uszu, których stosowanie zapobiega rozwojowi stanu zapalnego, a nawet poważniejszym chorobom.

Każdy kto opiekuje się psem rasy maltańczyk powinien pamiętać również o regularnym obcinaniu im pazurów do poziomu uniemożliwiającego kontakt z podłożem. Jeśli nie wiesz jak to zrobić samemu zawsze możesz skorzystać z pomocy weterynarza lub psiego fryzjera.

W misce maltańczyka powinny znaleźć się produkty dopasowane do jego wieku, stanu zdrowia i poziomu aktywności fizycznej. Biorąc pod uwagę, że psy te ważą z reguły ok. 3-4 kg przyrost masy ciała nawet o 1 kg mógłby być dla nich szkodliwy i niekorzystnie wpłynąć zarówno na zdrowie, jak i na samopoczucie. Maltańczyki z nadwagą często mają problemy ze stawami i sercem, co w znaczącym stopniu może uprzykrzyć im spacery i zniechęcić do aktywności fizycznej. Dobrym pomysłem jest np. karmienie maltańczyków suchą karmą dobrej jakości na bazie mięsa. Należy unikać karm dla psów z dużą zawartością wypełniaczy i konserwantów. Do wymagań maltańczyków należy zaliczyć również ciągły dostęp do wody pitnej.

Plaszcz Przeciwdeszczowy RAiNY różowy strony

Choroby maltańczyków

Odpowiednia pielęgnacja, właściwe kamienie i szybkie reagowanie na potrzeby maltańczyków są niezbędne, aby były one zdrowe i pełne wigoru. Otoczone odpowiednią opieką maltańczyki mogą dożyć nawet 20 lat, co czyni je jednymi z najdłużej żyjących ras psów. Niestety nawet odpowiednio pielęgnowane maltańczyki posiadają pewne wady i ułomności, które mogą doprowadzić do rozwoju poważnych chorób. Przykładowo są one dość podatne na alergie pokarmowe, których nierozpoznanie może mieć fatalne skutki dla czworonogów. Niewłaściwa dieta może doprowadzić je do problemów gastrycznych i utrudnić wchłanianie się pokarmu, a co za tym idzie spowodować znaczną utratę wagi, wypadanie włosów i inne dolegliwości. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem w przypadku maltańczyków jest podawanie im specjalnych karm o odpowiednim dla nich składzie.

Do cech maltańczyków należą również wspomniane powyżej wydzieliny z oczu, a niekiedy także z ust. Przyczyn dlaczego ma to miejsce jest kilka, np. zapalenie spojówek, podrażnienie sierścią oczu, niedrożność kanalików łzowych.

Kolejnym popularnym wśród maltańczyków problemem jest wypadanie rzepki. Profilaktykę w tym zakresie warto rozpocząć już od najmłodszych lat zwierzaka i praktykować regularne, choć nie nazbyt intensywne spacery oraz dbać o jego właściwą dietę. Nadwaga jest bowiem jednym z czynników, które zwiększają prawdopodobieństwo zwichnięcia rzepki przez maltańczyka.

Psy rasy maltańczyk często mają również problem z kamieniem nazębnym i zapaleniem dziąseł. Aby przeciwdziałać rozwojowi tych schorzeń warto regularnie czyścić psie zęby oraz stosować specjalne preparaty ograniczające odkładanie się kamienia.

Oddychajace szelki dla psa kota w czerwone pieski

Ubranka dla maltańczyków

Ubranka dla zwierząt to nie tylko wymysł współczesności, lecz sprawa, którą należy traktować jak najbardziej poważnie. Wielu renomowanych weterynarzy zaleca noszenie przez psy ubrań, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, kiedy podobnie jak ludzie, są one narażone na częstsze zachorowania. Dlatego też warto potraktować kwestię kupna ciuszków dla swojego pupila absolutnie poważnie i skompletować mu odpowiednią garderobę. W szafie maltańczyka nie powinno zabraknąć m.in. ciepłych kombinezonów, kurtek i swetrów wykonanych z naturalnych tkanin, które ochronią go przed mrozem, deszczem i śniegiem w chłodne dni. Na uwagę zasługują również koszule i T-shirty, które mogą okazać się przydatne jesienią i wiosną, gdy wieje zimny wiatr, a pogoda nie zachęca do biegania na golasa.

Kompletując garderobę dla maltańczyka warto pomyśleć również o butach ochronnych. To dość często pomijany element psiego wyposażenia, który ma ogromny wpływ na komfort i bezpieczeństwo zwierzaka. Psie stopy często są bowiem narażone na czynniki zewnętrzne, które mogą mieć na nie negatywny wpływ. W trakcie spacerów po chodniku posypanym solą, gorącym asfalcie, kamienistej drodze lub gdy jest po prostu zimno mogą zostać podrażnione, a nawet ulec zranieniu. Warto więc zapobiegać takim sytuacjom i zawczasu zainwestować w buty dla maltańczyka.

Jeśli natomiast zależy Ci na tym, aby Twój psiak prezentował się modnie i przyciągał wzrok ludzi na spacerach nic nie stoi na przeszkodzie, abyś kupił mu jakieś ciekawe akcesoria. Bandany, chusty, muszki, krawaty, spinki, a nawet okulary wpłyną jak najbardziej korzystnie na prezencję Twojego zwierzaka, nadadzą mu stylu i oryginalności.

Czytaj także: Ubranko dla maltańczyka – co kupić?

Gdzie kupić maltańczyka?

Prawdą o maltańczykach jest to, że są naprawdę drogie. Ich ceny rozpoczynają się od ok. 3000 zł za samca i od ok. 4000 zł za suczkę. Jeśli zależy Ci na kupnie psa wystawowego cena jest jeszcze wyższa i wynosi ok. 5000 – 6000 zł wzwyż za samca i ok. 7000 – 8000 zł wzwyż za suczkę. Kwoty te dotyczą szczeniąt pochodzących z hodowli. Dorosłe osobniki z reguły nie są wystawiane na sprzedaż, więc ich cena jest dość trudna do ustalenia. Podczas zakupu warto jednak pamiętać, że cena nie jest jedyną z kategorii, na które należy zwrócić uwagę kupując psa rasy maltańczyk. Przed zakupem koniecznie trzeba zwrócić uwagę również na reputację hodowli, z której pochodzi zwierzę. W Polsce największa renomą cieszy się ZKWP, czyli Związek Kynologiczny w Polsce. Hodowle zrzeszone w tej organizacji dbają o to, aby sprzedawane psiaki były zgodne ze wzorcem danej rasy zarówno pod względem charakteru, jak i wyglądu.

ZKWP to oczywiście nie jedyna hodowla maltańczyków w Polsce. Dużą popularnością cieszą się również inne organizacje, np. ZHPR, w przypadku których cena psa może być nieco niższa.

Dodaj komentarz