Behawioralna smycz treningowa to zaciskowa smycz dla psów wykorzystywana w trakcie korekcji problematycznych zachowań czworonogów. Jej konstrukcja jest niezwykle prosta, a skuteczność działania wynika z dawkowania psu negatywnych bodźców po jego niewłaściwym zachowaniu. Smycz behawioralna popularnie nazywana jest “ringówką”, ponieważ często stosowana jest na pokazach psów do tego, by zmusić zwierzę do chodzenia przy nodze właściciela.

Jeśli zainteresował Cię temat behawioralnych smyczy treningowych, jednak nie wiesz na jakiej zasadzie działają oraz czy warto w nie inwestować koniecznie przeczytaj poniższy tekst. Znajdziesz w nim odpowiedzi na takie pytania czym jest i jak działa smycz behawioralna oraz czy korzystając z niej wyrządzamy psu krzywdę. Mamy nadzieję, że lektura poniższego tekstu pozwoli Ci całościowo spojrzeć na kwestię wyboru smyczy dla psa oraz podjąć odpowiedni wybór.

Smycz behawioralna dla psa – co to jest?

Behawioralna smycz treningowa, powszechnie nazywana ringówką, to rodzaj smyczy połączonej z obrożą zaciskową ze stoperem. Jej działanie jest niezwykle proste i polega na pociągnięciu za uchwyt smyczy w chwili, gdy pies nie zachowuje się odpowiednio. Pętla na szyi psa zaciska się wówczas podduszając go, karząc za niestosowne zachowanie i zniechęcając do jego powtórzenia.

Czytaj także: Reaktywność smyczowa – jak ją rozpoznać?

Producenci smyczy behawioralnych promują je jako najlepszy sposób na szybkie wyszkolenie psa i poprawę jego zachowania. Ale czy właśnie tak wygląda prawda? Czy jest to odpowiedni sposób na oduczenie czworonogów niepoprawnego postępowania? O tym poniżej.

Czarna Smycz Dla Psa KotaPet8

Smycz behawioralna – jak działa?

Działanie smyczy behawioralnej wynika z jednoczesnego wystąpieniu dwóch następstw niewłaściwego zachowania psa, tzn.

  1. W chwili gdy pies zachowuje się nieodpowiednio, rusza do ataku, itp. na jego szyi zaciska się pętla, będąca zdecydowanie nieprzyjemnym, a niekiedy wręcz bolesnym bodźcem zniechęcającym do powtórzenia zachowania, które przyniosło taki efekt.
  2. Pies odczuwając wyrządzaną mu krzywdę rezygnuje z działania, w związku z czym pętla na jego szyi luzuje się, w wyniku czego pies czuje się nagrodzony.

Smycz Dla Psa Kota Czerwone Pet8

Behawioralna smycz treningowa – czy to rozsądne?

Wielu behawiorystów upiera się przy stwierdzeniu, że behawioralna smycz treningowa to znakomity sposób na wyszkolenie psa jak się prawidłowo zachowywać, ale czy na pewno mają oni rację? Czy na 100% metodę polegającą na wyrządzaniu zwierzakowi krzywdy można określić jako najlepszą? Mocno wątpliwe!

Nawet abstrahując od rozterek moralnych można wyliczyć kilka wad smyczy behawioralnych i innych akcesoriów przeznaczonych do tresury zwierząt, które wyrządzają im ból. Weźmy na przykład fakt, że gadżety tego typu nie dają psom żadnej informacji na temat tego jak mają się zachowywać, lecz jedynie tłumią ich odruchy wpędzając w poczucie bezradności. Co więcej, niekiedy zwierzak może źle zinterpretować nasze oczekiwania i powiązać moment zaciskania się pętli na szyi nie z faktem, że jest głośny lub porywczy, lecz z innymi czynnikami, takimi jak np. nasza obecność lub obecność bawiących się dzieci.

Smycz dla psa UNICORN różowa

Smycz behawioralna – zamienniki

Wiedza z zakresu zachowania psów jest nieustannie zgłębiana, dzięki czemu powoli rezygnuje się ze stosowania akcesoriów, takich jak smycz behawioralna i coraz częściej wykorzystuje się bardziej etyczne i nowoczesne metody kreowania pozytywnych zachowań zwierząt. Jedną z takich metod jest np. metoda BAT (ang. Behavior Adjustment Training) lub pomoc fachowców niewykorzystujących narzędzi awersyjnych.

Czytaj także: Smycze spacerowe – jak wybrać odpowiednią?

Jak wychować psa bez użycia smyczy behawioralnej?

Jeśli dałeś się przekonać do tego, że używanie smyczy behawioralnej dla psa nie pomaga, a wręcz szkodzi Twojemu czworonożnemu przyjacielowi oto kilka wskazówek, jak poradzić sobie bez niej:

  • jeśli Twój pies jest jeszcze młody zapisz go na zajęcia kształtowania osobowości dla szczeniąt, na których nauczy się zachowania wśród innych zwierząt;
  • zwróć szczególną uwagę na umiejętność skupienia uwagi przez Twojego pupila i staraj się rozwijać u niego tę sprawność;
  • skup się na budowaniu pozytywnej relacji ze swoim psem. Jeśli będzie Cię lubił łatwiej będzie Ci go kontrolować.

Popularne rodzaje smyczy dla psa

Zamiast behawioralnej smyczy treningowej rozważ zakup:

Pamiętaj jednak, aby przy wyborze odpowiedniej smyczy dla psa zwrócić uwagę na jej długość, wielkość Twojego pupila i warunki, w jakich będzie stosowana.

Dodaj komentarz