Głód u zwierząt jest bardzo niezwykłym zjawiskiem. Niektóre psiaki są wiecznie głodne, a u innych karma może leżeć w misce całymi dniami zanim zostanie zjedzona. Koty bywają bardzo wybredne, a kozy jedzą wszystko co napatoczy się w otoczeniu. Specjalnie przygotowywane posiłki i gotowe karmy nie zawsze spełniają wymogi naszych pupili. Dlaczego tak jest i co można z tym zrobić?
Pies je za dużo – jak nad tym zapanować?
Jak już zostało wspomniane, większość psów należy do jednej z grupy: wiecznie głodnych lub gardzących jedzeniem. Pierwsza grupa jest zdecydowanie bardziej liczna, szczególnie wśród psów nierasowych lub pochodzących ze schroniskach i innych miejsc niedoli. Takie psy jedzą właściwie wszystko co wydaje się mieć jakiekolwiek kalorie. Jeden z moich psów był w stanie zjeść właściwie wszystko, oprócz grzybów i ogórków kiszonych. W tym wszystkim bardzo ciężko utrzymać prawidłową wagę zwierzęcia i większość właścicieli liczy, że wyreguluje się sama. Połowicznie jest to możliwe, ale niezbędne ku temu jest zapewnienie czworonogowi odpowiedniej dawki aktywności fizycznej. Jest to bardzo trudne zadanie, ponieważ psy potrzebują o wiele więcej ruchu niż nam się wydaje. Możliwe to jest właściwie tylko wtedy gdy uprawiamy z psem sport, taki jak jogging czy jazda na rowerze. W przeciwnym razie należy nieco ograniczyć psie smakołyki.
Nie opanuje się głodu psa, ale można opanować sposób jego jedzenia. Jest na to kilka rozwiązań. Po pierwsze można kupić niskokaloryczną karmę. Jest to rozwiązanie najprostsze i przy odrobinie szczęścia pies nie zauważy różnicy. Niesie to jednak ryzyko tego, że psu nowa karma nie posmakuje. Kolejnym rozwiązaniem jest specjalna miska spowalniająca jedzenie. Posiłek zajmuje wtedy psu więcej czasu, przez co myśli, że jest bardziej najedzony. Żołądek ma pewne opóźnienie z wysyłaniem sygnału najedzenia, spowalniając jedzenie dajemu mu więcej czasu na poinformowanie mózgu, że jedzenia wystarczy. Trzecią metodą jest metodyczne nauczanie psa kiedy spożywa posiłki. Ciągłe podjadanie w ciągu dnia sprawi, że faktycznie zje o wiele więcej niż potrzebuje i ciągle będzie odczuwał głód. Należy pamiętać o tym, że pies może się cieszyć dobrym zdrowiem jedząc posiłek raz dziennie.
Czytaj także: Co robić gdy pies nie chce smakołyków
Natura smaku i głodu u zwierząt domowych
To, że psom wystarczy jeden posiłek dziennie wynika z ich ewolucyjnego pochodzenia. Psowate mają bardzo duże żołądki relatywnie do wielkości ciała. Żołądek wilka szarego potrafi rozciągnąć się do pojemności 9 litrów. Przy standardowym trybie życia pozwala to przedstawicielom tego gatunku przetrwać w dobrym stanie nawet tydzień bez jedzenia. Choć przewagę diety wilków stanowi mięso, to są one wszystkożerne. Ta cecha jeszcze bardziej rozwinęła się u psów, przez co mogą one żyć w przeważające mierze na diecie wegetariańskiej. Dość popularna teoria mówi o tym, że psy powinny mieć w diecie nawet 70% pokarmu pochodzenia roślinnego. Niestety nie do końca odpowiada to im gustom smakowym, ponieważ psom z reguły najbardziej smakują narządy wewnętrzne, nastepnie mięso i tłuszcz, potem niezielone części warzyw (np. korzeń marchewki), a dopiero na samym końcu zielenina.
U kotów mięsożerność dorosła do absurdalnie wysokiego poziomu. Ich języki przestały nawet wyczuwać słodki smak, a ich układ trawienny nastawiony jest w dominującej mierze na produkty pochodzenia odzwierzęcego. Z tego powodu podawanie kotu łakoci mija się z celem – na deser lepiej dać mu kawałek mięsa.
Czy pies z nadwagą może być zdrowy?
Na koniec chciałbym dodać trochę optymizmu wszystkim właścicielom zwierząt domowych, którzy nie potrafią powstrzymać się przed karmieniem swoich pupili za każdym razem jak widzą ich błagalne spojrzenie. Osobiście znam przypadki, zarówno kotów i psów, które dożyły sędziwego wieku pomimo ogromnej otyłości. W naszej rodzinie krąży wręcz opinia, że pewien 16-letni pies żyje nadal tylko po to, żeby zjeść kolejną krówkę. I pomimo wagi trzech zwykłych psów jego postury, nadal jest w stanie samodzielnie się poruszać. Jego zdrowie mogłoby być lepsze, ale wciąż można cieszyć się jego towarzystwem. Na koniec rada: możesz karmić swojego psa ile chcesz, ale pamiętaj dostarczyć mu również odpowiednią dawkę aktywności fizycznej. Wyjdzie to na zdrowie zarówno Twojemu pupilowi, jak i Tobie.
Czytaj także: Dieta psa – co i ile pies może jeść?