Właściciele czworonogów doskonale wiedzą, z jakim stresem dla ich pupili wiąże się Sylwester. Dla ludzi to świetna okazja do zabawy do białego rana. Dla zwierząt nie tylko stres, ale też ogromny strach. Stres u psa w Sylwestra nie jest niczym zaskakującym. Warto jednak pomóc psiakowi przeżyć te kilkanaście godzin w możliwie najlepszych warunkach. Poniżej podpowiadamy, jak wyciszyć psa na Sylwestra i czy rzeczywiście warto stosować leki uspokajające dla psa? Jak przeżyć sylwester z psem?

Jak rozpoznać stres u psa w Sylwestra?

Stres u psa w Sylwestra może objawiać się na wiele sposobów. Wynika to nie tylko z różnic pomiędzy poszczególnymi rasami i gatunkami czworonogów, ale przede wszystkim ich charakteru. Z tego też względu strach może objawiać się w reakcjach fizjologicznych, jak i wielu zachowaniach. Stres u psa w Sylwestra najczęściej objawia się:

  • głośnym szczekaniem,
  • chowaniem się w różne, często trudno dostępne miejsca,
  • trzęsieniem ciała,
  • dyszeniem i trudnościami w oddychaniu,
  • unikaniem ludzi i zwierząt bądź poprzez przebywanie w ich bliskiej odległości,
  • negatywnym zachowaniem – zwierzęta często niszczą różnego rodzaju elementy wyposażenia i dekoracji,
  • wymiotami,
  • atakami agresji,
  • ucieczką.

Jeśli nadal zastanawiasz się jak wygląda sylwester z psem to niestety może on nie być jednym z najprzyjemniejszych. Panikujący pies nie chce spać, jeść ani rozmawiać. Najlepiej dokładnie przeanalizować jego zachowanie i odpowiednio się zachowywać. Stres u psa w Sylwestra łatwo wyeliminować. Warto zacząć od domowników, a następnie zainteresowanego. Pomocne może być świeże powietrze i spacer – nie tylko dotlenią one psiaka, ale też odwrócą jego uwagę. Aby jednak spacer z zestresowanym psem w Sylwestra był dla wszystkich bezpieczny, należy stale trzymać zwierzę na smyczy i nie pozwalać dzieciom na jego prowadzenie.

Czytaj także: Co drażni psy?

Mata węchowa dla psa z mocnymi przyssawkami girasole miniaturka

Mata węchowa zajmie psa w czasie nocy sylwestrowej. Użycie smakowitych i mocno pachnących smaczków spowoduje, że pies będzie się mniej stresować fajerwerkami.

Czy można przygotować psa na Sylwestra?

Wielu ekspertów zaleca, by odpowiednie kroki związane z przygotowaniem psa do Sylwestra, rozpocząć już kilka tygodni wcześniej. Wielu uważa, że nawet najlepsze starania nie przygotują zwierzęcia na głośne wystrzały petard. Dla wielu ludzi huk ten jest ogromnie nieprzyjemny, a co dopiero dla zwierząt. Chcąc jedna pomóc czworonogowi przetrwać ten trudny czas, warto spróbować wszystkich dostępnych metod.

W ramach przygotowania psa do Sylwestra specjaliści zalecają, by puszczać mu odpowiednio wcześniej nagranie wystrzelających fajerwerków. W początkowym etapie powinny one być możliwie najcichsze. W przypadku zauważenia postępów tj. akceptacji huku na danej głośności można ją stopniowo zwiększać, aż do momentu osiągnięcia zadowalającego poziomu. Zdarza się jednak, że postępy w nauce nie idą tak zadowalająco – wówczas w przypadku wystąpienia negatywnych sygnałów, warto ściszać dźwięk bądź całkowicie go wyłączać. Działanie to pozwala wyeliminować stres u psa w Sylwestra, aczkolwiek najlepszym sposobem na radzenie sobie ze wspomnianymi dźwiękami jest jednoczesne zajęcie pupila zabawą.

Jeśli opiekun psa obawia się Sylwestra z psem, zawsze może skorzystać z profesjonalnej porady lekarza weterynarii – specjalista może zalecić odpowiednie rozwiązania, nie tylko farmakologiczne, które działają wyciszająco i uspokakająco.

Jak zaplanować Sylwester z psem?

Wielu opiekunów zastanawia się jak wyciszyć psa na Sylwestra, a w ich głowie kiełkuje jedynie myśl o lekach uspokajających. Odpowiednio wczesne działania pozwalają właściwie przygotować zwierzę, tak by maksymalnie zminimalizować stres u psa w Sylwestra. Jeśli pomimo usilnych starań pies nadal źle reaguje na głośne huki, warto zastanowić się nad skorzystaniem z terapii odwrażliwiania. Wielu właścicieli psów planując Sylwester z psem, stara się zadbać również o atrakcje dla czworonoga. Ciekawe zabawy mają za zadanie odwrócić uwagę psiaka od stresujących sytuacji, aczkolwiek w takich momentach zwierzę najczęściej zamyka się w sobie i jest niechętne do wspólnej zabawy.

Przysmak dla psa maced sushi królik z rybą 60g

Przysmak dla psa Maced w kształcie sushi, o smaku królika z rybą jest znakomitym uzupełnieniem maty węchowej. Treserki wykonane z naturalnych składników, idealne są także do treningu.

Spędź Sylwestra z psem

Jeśli zastanawiasz się, jak wyeliminować stres u psa w Sylwestra, to najlepszym rozwiązaniem będzie przeczekanie Sylwestra w domu z przyjacielem. Zostawienie psa samego w domu, w tak trudnej sytuacji, tylko przyczyni się do pogłębienia stresu. Czworonóg, czując obecność domowników, będzie czuł się pewniej, ale też będzie wiedział, że nie jest sam i może liczyć na pomoc właścicieli. Sylwester z psem w domu nie musi być dla niego taki straszny. Pomocne może być zasłonięcie okien czy też umieszczenie psa w pomieszczeniu dobrze tłumiącym dźwięki. Stres u psa w Sylwestra może być również wyeliminowany za pomocą kojących dźwięków – nie tylko zagłuszają one dźwięki dochodzące z zewnątrz, ale też wprowadzają przyjemną atmosferę.

Nie wychodź z domu, jeśli nie musisz

Uzupełnieniem rady z pozostaniem właściciela z psem w domu, jest całkowite zrezygnowanie z wyjść w okresie Sylwestra. Część opiekunów myśli, że spacer to dobry pomysł na wyciszenie psa w Sylwestra. Nic bardziej mylnego. Należy pamiętać, że wystraszony pies nie tylko może uciec, ale przede wszystkim biega bardzo szybko i często nie reaguje na komendy właściciela. Zrezygnowanie ze spacerów pozwala wyeliminować czynnik stresogenny.

Czy warto stosować leki uspokajające?

Część opiekunów czworonogów, chcąc wyciszyć psa w Sylwestra, decyduje się na podanie im leków uspokajających. Jest to pewne rozwiązanie, które pozwala przetrwać ten trudny czas. Pozwalają one ukoić nerwy zwierzęcia i złagodzić poziom lęku. Lekarze weterynarii zalecają ich stosowanie w przypadku psów, które skrajnie boją się huków i wystrzałów. Aby jednak leki właściwie zadziałały, podczas sylwestra z psem, powinny być odpowiednio podawane. Każdorazowo dawkę powinien ustalić lekarz weterynarii i wskazać, jaki lek ma być stosowany. Ogromnym błędem, jaki wykonują opiekunowie zestresowanych psów w Sylwestra, jest podanie im substancji działających wyciszająco na człowieka. Owszem – część tego typu środków można stosować również u zwierząt, jednak należy pamiętać, że mogą one nie być wystarczające. Skutecznym lekiem uspokajającym dla psa jest preparat z pregabaliną.

Jeśli właścicielowi psa konieczne zależy na zastosowaniu leków uspokajających, to w pierwszej kolejności lekarz najczęściej zaleca zastosowanie feromonów bądź łagodnych suplementów. Nie działają one jednak natychmiastowo, stąd też dobrze zacząć je stosować odrobinę wcześniej. Skala ich działania jest raczej słaba, stąd też u zestresowanego psa w Sylwestra mogą okazać się niewystarczające.

Chcąc wyciszyć psa na Sylwestra, można również podać mu leki z grupy benzodiazepin, którego częstość stosowania i dawka muszą być oczywiście zgodne z zaleceniem lekarza weterynarii.

legowisko dla psa

Wygodne legowisko również pomaga w zmniejszeniu stresu u psa. Legowisko jest niezbędne, ponieważ pies czuje się w nim najbezpieczniej.

Podsumowanie

Sylwester to trudny czas dla psa. Mają one dużo lepszy słuch niż człowiek, stąd też dokładnie słyszą wszelkie dźwięki i rozbłyski. Co gorsza – nie znają zasad występowania tej sytuacji, stąd też mogą traktować huk petard, jako potencjalne zagrożenie. Właściciele zestresowanego w Sylwestra psa mogą również udać się z nim do behawiorysty, który zadba o odpowiednie ułożenie pupila, ale też przygotowanie do tej trudnej nocy.

Czytaj także: Światowy projekt żółtej wstążki

Dodaj komentarz