Czym karmić kota?

Jeśli chodzi o dietę, kociaki nie wymagają od swoich opiekunów niespodzianek i różnorodności. Najlepszym co może zrobić koci opiekun jest podawanie swojemu pupilowi porcji jedzenia w określonym miejscu o stałych porach. Zaburzenie rytmu dnia kota może doprowadzić do niepokoju, a nawet zaburzeń na tle nerwowym. Ponadto zbyt długie przerwy w żywieniu kotów mogą doprowadzić do stłuszczenia ich wątroby, co jest niezwykle niebezpieczne dla ich zdrowia. Stałe godziny żywienia korzystnie wpływają również na samopoczucie kotów domowych i są skuteczną metodą na radzenie sobie ze stresem. W życiu kotów pojawiają się liczne nerwowe sytuacje – wyjeżdżasz na wakacje, w domu pojawia się ktoś nowy, robisz remont. Stałe pory karmienia skutecznie niwelują ten stres i pomagają zwierzakowi radzić sobie w trudnych sytuacjach.

Nie tylko myszy – naturalna dieta kotów

Mata do lizania dla psa lub kota spowalniająca jedzenie LIMBA wariant niebieski z rozsmarowanym jogurtem naturalnym i karmą suchą
Mata spowalniająca jedzenie dla kota

Jak żywić kota? Wiele osób jest zdania, że najlepszym rozwiązaniem jest podawanie kotu pokarmu, który sam wybrałby, gdyby żył na wolności. W naturalnych warunkach koty polują na małe gryzonie, ptaki, gady, owady i insekty. Zjadają również ptasie jaja. Jedzą często, lecz w małych ilościach. Szacuje się, że dziko żyjący kot zjada od 12 do 20 porcji jedzenia w ciągu doby. Choć w warunkach domowych może być trudno odtworzyć podobny tryb żywienia kota, warto dołożyć starań, aby utrzymać stały rytm karmienia.

Niektórzy są zdania, że koty mieszkające na wsi same mogą zadbać o swój pokarm. Twierdzenie to niestety jest fałszywe. W środowisku zdominowanym przez człowieka nawet koty żyjące wśród pól mają ograniczone możliwości zdobycia pożywienia. Nie są w stanie same się wykarmić, przez co należy im podsuwać pełnowartościowy pokarm.

Ile posiłków dziennie powinny jeść koty? Jak często karmić kota?

Jak już wspomniano powyżej, układ pokarmowy kotów jest przystosowany do przyjmowania kilkunastu posiłków dziennie. W przypadku kotów niewychodzących za optymalnie uznaje się podawanie im 4-5 posiłków dziennie w określonych porach. Jeśli większość dnia spędzamy w domu, utrzymanie odstępów między między posiłkami nie powinno stanowić problemu. Jeśli natomiast wiele godzin spędzamy w pracy i nie mamy czasu dopilnować pór podawania karmy kotu, możemy zainwestować w dozownik karmy, który zrobi to za nas.

Karma sucha czy mokra? Jaki pokarm dla kotów jest najlepszy?

Ze względu na własny komfort i specjalnie przemyślany przez producentów skład karm dla kotów, większość kocich opiekunów decyduje się na żywienie kotów, podając im gotowe karmy dostępne w sklepach. Wyróżniamy karmy mokre i suche. W zależności od jakości, ich skład może być skrajnie różny. Wysokogatunkowe karmy dla kotów w swoim składzie zawierają przede wszystkim mięso i podroby. Kiepskiej jakości pożywienie składa się w głównej mierze ze zbóż i odpadów, takich jak mączka z piór czy kopyt. Za bezwartościowe uważa się też karmy dla kotów na bazie soi, której zwierzęta te nie trawią. Wybierając pokarm dla kota, warto postawić na produkty z jak najwyższą zawartością mięsa, bez glutenu i ulepszaczy smaku.

Mokra karma – najlepsza karma dla kota?

W naturalnych warunkach koty spożywają “mokry” pokarm. Zjadają swoje ofiary zaraz po ich upolowaniu, przez co są one wciąż wilgotne. Wiele osób uważa zatem, że bazą kociego pożywienia powinna być karma mokra. Zjadając ją, zwierzak otrzymuje z pożywieniem zarówno składniki odżywcze, jak i wodę.

Mokra karma dla kotów to zazwyczaj mięsne kąski w sosie lub galarecie, mięsny mus lub pasztet. Z uwagi na wysoką zawartość wody, karmy mokre są mniej kaloryczne niż karmy suche, w związku z czym zaleca się je podawać w szczególności kotom z nadwagą. Z drugiej jednak strony apetyczność karmy mokrej może skutkować przejadaniem się kociaka i szybkim zwiększaniem jego masy ciała. Miękkość i apetyczny zapach mokrej karmy przypadną także do gustu każdemu kociemu seniorowi, który boryka się z utratą powonienia lub chorobami dziąseł.

Ile mokrej karmy pokrywa zapotrzebowanie na energię dorosłego kota? Zaleca się podawać zwierzakowi ok. 320 – 400 g mokrej karmy dziennie, co odpowiada jednej puszce lub 3-4 saszetkom.

Sucha karma – czy warto podawać ją swojemu kotu?

Składana miska pozwoli Ci karmić kota w odpowiedni sposób w każdym miejscu!

W procesie suszenia produktów spożywczych uzyskuje się karmę suchą, której ogromnym atutem jest dłuższa przydatność do spożycia. Karma sucha dla kotów jest jednak znacznie bardziej kaloryczna niż karma mokra, przez co należy uważać z jej podawaniem kotom mającym tendencję do przejadania się.

Szacuje się, że koty żywione karmą mokrą zaspokajają 90% swojego zapotrzebowania na wodę w czasie posiłków, natomiast koty, które zjadają wyłącznie karmę suchą dostarczają sobie z pożywieniem wyłącznie 4% potrzebnej w ciągu dnia wody. Pozostałą ilość wody należy im zatem dostarczyć w miseczce. Niestety koty nie odczuwają zwiększonego pragnienia, które nakazywałoby im nadrobić braki. Obowiązek ich dopilnowania spada zatem na barki opiekunów. Z tego również względu zaleca się, aby karma sucha nie stanowiła więcej niż 30% diety kota.

Ile suchej karmy powinno znaleźć się w kociej diecie? Zaleca się podawać kotu 120 ml suchej karmy dziennie w 4-5 porcjach.

Karmienie mieszane – czy jest dobre dla zdrowia kota?

Biorąc pod uwagę powyższe, można uznać, że najkorzystniejsze dla zdrowia kota jest tzw. karmienie mieszane. Dzieląc dzienną dawkę mokrej karmy na pół i dzienną porcję suchej karmy na 2-3 porcje, można podawać je kotu kolejno w 4-5 posiłkach i mieć pewność, że zwierzak będzie syty i nawodniony, a jego potrzeby żywieniowe zaspokojone.

Dieta BARF – najlepszy sposób żywienia kota dorosłego?

Wielu miłośników kotów przygotowuje im posiłki samodzielnie w przekonaniu, że dania domowe są zdrowsze niż gotowe karmy dla kotów. Samodzielne przyrządzanie kotom posiłków jest jednak dość wymagające i zajmuje sporo czasu. Pokarm dla kotów powinien być odpowiednio zbilansowany pod kątem ich potrzeb.

Dietą uznawaną przez niektórych za najlepszą dla kotów jest dieta BARF (od angielskich słów “Biologically appropriate raw food”). Zgodnie z jej założeniami żywienie kotów domowych powinno jak najbardziej przypominać sposób odżywiania się zwierząt dziko żyjących. Jako że układ pokarmowy kotów różni się od ludzkiego, w menu kota nie powinny znaleźć się węglowodany, lecz przede wszystkim surowe mięso i podroby z dodatkiem suplementów. Niektórzy jednak krytykują żywienie BARF ze względu na ryzyko zakażenia bakteriologicznego, jakie niesie.

Czy kot może mieć stały dostęp do karmy?

Niektórzy karmią koty do woli, dbając, aby zwierzak miał nieograniczony dostęp do pożywienia. Nie jest to jednak najlepszy sposób żywienia kotów, zwłaszcza tych po kastracji lub sterylizacji. Ze względu na wzmożony apetyt, nieograniczony dostęp do pełnej miski może doprowadzić do otyłości u kota oraz go rozleniwić.

Żywienie kociąt – jaka karma dla kota w pierwszym roku życia jest najlepsza?

Żywienie małych kociąt różni się nieco od karmienia dorosłych kotów. Przez pierwsze dwa miesiące życia mały kotek powinien być karmiony mlekiem matki, które dostarczy mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Pod koniec drugiego miesiąca życia można zacząć wprowadzać do menu kotka karmę suchą i mokrą odpowiednią dla kociąt w tym wieku. Małemu kotkowi podajemy również mniejsze porcje jedzenia niż starszemu osobnikowi. Ponadto, karma dla kotków powinna być bogata w wapń, magnez i fosfor, które korzystnie wpłyną na rozwój ich kości i mięśni.

Zapotrzebowanie energetyczne i potrzeby żywieniowe kotów i kotków. Podsumowanie

Żywienie kotów może wydawać się skomplikowane. To co podajemy kociakom różni się od wieku, trybu życia i wagi zwierzaka. Menu kota należy dopasować do jego indywidualnych potrzeb. W razie wątpliwości warto więc zasięgnąć opinii doświadczonego lekarza.

Dodaj komentarz