-14%
-14%
599.00

Drapaki dla kota

Kochamy swoje kociaki, ale każdego z równowagi wyprowadzić może podrapana nowa kanapa, czy zniszczona tapeta w salonie. Najczęściej, nasi ulubieńcy wyżywają się na ulubionych przez domowników fotelach, sofach czy dywanach. Jest na to jednak rada – drapak dla kota.

Dlaczego warto zaopatrzyć kota w drapak?

Choćbyś nie wiem jak się starał, nie oduczysz kota drapania. Jest to bowiem jego natura, a z nią niestety nie wygrasz. Co zatem należy zrobić? Otóż kup swojemu pupilowi odpowiednią zabawkę, którą będzie drapak dla kota.

Dlaczego koty drapią?

Zastanawiasz się dlaczego Twój futrzak drapie? Powodów może być wiele, ale najważniejsze to znaczenie terenu i ostrzenie pazurów. Koty oznaczają w ten sposób swój teren. Kiedy drapią kanapę, nie tylko niszczą ją ale zostawiają na niej swój zapach. Ponadto drapiąc, koty ostrzą sobie pazurki, oczyszczając je ze złuszczających się warstw płytek.

Jeśli zatem nie zdecydujesz się na zakup drapaka – Twój kot znajdzie sobie coś, co za niego posłuży i z pewnością będzie to Twoja ulubiona kanapa, krzesło albo tapeta. Potrzeba drapania u kota jest związana z Jego naturalnym zachowaniem oraz stanowi swoistą kocią gimnastykę, gdyż po przebudzeniu zwierzęta te lubią się przeciągać i rozciągać mięśnie, wbijając przy tym pazury w podłoże. Należy pamiętać, że kot do drapania wybiera najczęściej powierzchnie pionowe, na które może wspiąć się i oprzeć, oraz meble najczęściej użytkowane przez domowników.

Jaki drapak wybrać?

Rynek proponuje szeroki wybór drapaków w wielu przedziałach cenowych. Warto więc wiedzieć, na co należy zwrócić szczególną uwagę wybierając najlepszy produkt. Przede wszystkim najlepszy drapak dla kota musi być stabilny. Koty lubią wskakiwać na niego odbijając się z impetem od ziemi albo wbiegając szybko na konstrukcję. Drapak, który się przewróci podczas tego manewru z pewnością nie zachwyci Twojego czworonożnego przyjaciela. Idealny koci drapak powinien być odpowiednio wysoki, żeby Twój pupil mógł swobodnie się wyciągnąć podczas relaksu przy drapaniu. Najlepsza budowa drapaka dla kota to wysoka pionowa struktura. Taki solidny drapak dla kota nie tylko ułatwi mu drapanie, ale dodatkowo wzmocni jego mięśnie, co wpływa pozytywnie na jego zdrowie.

Właściwy rozmiar i kształt

Pomysł na drapak dla kota powinien uwzględniać jego indywidualne preferencje i zakup ten musi być przemyślany. Jeśli decydujemy się na zakup drapaka dla kota z dodatkowymi budkami, półkami czy tunelami, warto zwrócić uwagę na ich wielkość. Jeśli nasz zwierzak ma z nich korzystać, musi się w nich swobodnie mieścić i poruszać. Jeśli posiadasz wyjątkowo dużego kota lub w Twoim mieszkaniu żyją co najmniej dwa mruczki, nie kupuj małego drapaka, gdyż nie spełni on swojej roli. W przypadku większej ilości zwierząt najlepiej sprawdzi się drapak dla dwóch kotów.

Z kolei drapak dla dużego kota musi zagwarantować mu możliwość całkowitego rozciągnięcia się. Warto wiedzieć, że małe drapaki dla kota nadają się jedynie dla maluszków, a dorosłe zwierzę potrzebuje co najmniej metrowego, wysokiego drapaka dla kota. W zależności od wielkości i możliwości, rozciągnięte koty mogą osiągać ok. 75 – 100 cm. Dlatego też duże drapaki dla kotów pozwalają im na ostrzenie pazurków, gdy stoją one na tylnych łapach, a tę pozycję w czasie drapania futrzaki zdają się lubić najbardziej.

Modele drapaków dla kotów dużych ras muszą być większe od standardowych. Drapak dla dużego kota maine coon czy drapak dla kota brytyjskiego, posiadać musi większą platformę do leżenia i wyjątkowo grube słupki. Taki drapak dla ciężkiego kota musi być bowiem odpowiednio wzmocniony.

Kocie gusty

Jeżeli posiadamy kota, wskazany jest zakup nie jednego, ale kilku drapaków w różnych kształtach i wielkościach. Ogólnie mówi się, że na jedno zwierzę powinien przypadać przynajmniej jeden pionowy duży, drapak bazowy dla kota, i do niego można potem dokupić kilka mniejszych zabawek różnego rodzaju. Jednak ten najważniejszy sprzęt powinien być wysoki albowiem główny drapak dla kota 100 cm to zdecydowanie za mało. Taki sprzęt powinien mieć sporo powierzchni do drapania , nie chwiać się pod ciężarem kota i stać w atrakcyjnym dla niego miejscu.

Zdarza się, że jeden drapak może się kotu nie podobać, a nowy niespodziewanie okaże się strzałem w dziesiątkę. Czasem drapak może być przez kota ignorowany przez długi czas, po czym nagle stanie się jego ulubioną rozrywką. Należy zastanowić się także się nad dopasowaniem drapaka do wieku kota. Drapak dla małego kota nie może mieć pierwszej półki wysoko nad podłogą. Podobnie ze starszym kotem. Dla niego taki skok będzie oznaczał spory wysiłek, często połączony z bólem.

Gdzie ulokować drapak dla kota?

Istnieje pogląd, iż najlepszym miejscem na drapak jest przedpokój. Inni uważają, że drapak dla kota należy umieścić tam, gdzie drapie on meble najchętniej, bo oznacza to, że to miejsce uznał za strategiczne. Zdaniem behawiorystów, z punktu widzenia kota ważne jest, aby drapak był w miejscu, z którego może on obserwować domowników.

Jeśli kot nie chce używać drapaka, należy zwrócić uwagę na wiele czynników. Znaczenie może mieć złe ustawienie drapaka, a także zapachy, których nasz zwierzak nie lubi albo się boi. W pierwszej kolejności należy udać się do lekarza weterynarii, który sprawdzi też stan zdrowia kociaka. Warto pamiętać, że nie należy umieszczać kuwety obok drapaka, gdyż nasze futrzaki za tym nie przepadają. Dla zachęty można też zabawkę spryskać kocimiętką.

Z czego może być zrobiony drapak dla kota?

Do wyrobu powierzchni do ostrzenia pazurów w drapakach dla kotów wykorzystuje się najczęściej:

  • sizal,
  • juta,
  • karton,
  • naturalne drewno.

Sizalowe drapaki dla kotów

Sizal to twarde i wytrzymałe włókno pochodzące z agawy sizalowej. W drapakach stosuje się je w postaci plecionek lub sznurów. Najprostsze modele takich zabawek to zwykłe sizalowe maty, a bardziej rozbudowane modele posiadają szkielety wykonane z drewna, sklejki lub płyt wiórowych.

Jutowe drapaki dla kotów

Wykonuje się je z roślin z rodzaju Juta. Jutowe sznury i plecionki są mniej szorstkie w dotyku i miększe niż sizalowe.

Tekturowe drapaki dla kotów

Drapaki ze wzmocnionej tektury oferowane są w różnych kształtach, jednak przeważnie są one rodzajami kocich sof, które można układać na sobie modułowo. Z tej przyczyny doskonale służą za miejsce schronienia, oraz nadają się do drapania zarówno w pionie, jak i w poziomie. Powierzchnia wykonana z odpowiednio grubej i mocnej tektury. pozwala na drapanie i niszczenie. Ponadto zwierzaki lubią leżeć na nich, ponieważ tektura daje dodatkowo ciepło. Te tekturowe zabawki to tanie miękkie drapaki dla kotów pozwalające też na ich pogryzienie, dzięki czemu futrzak czyści sobie na nich zęby i masuje dziąsła.

Drewniany drapak dla kota

W drapaku dla kota wykonanym z drzewa powierzchnię do drapania tworzą prawdziwe konary. Z tego powodu nazywa się go często naturalnym drapakiem dla kota. Taka zabawka może wyglądać interesująco i stanowić ciekawy element wystroju wnętrza. Należy jednak pamiętać, że designerskie drapaki dla kota zrobione z drewna są to wyroby ciężkie, i dlatego muszą być szczególnie dobrze wykonane i stabilne. Drapak drzewko dla kota również prezentuje się atrakcyjnie.

Jaki kształt może mieć drapak dla kota?

Najogólniej drapaki możemy podzielić na:

  • wolno stojące drapaki dla kotów,
  • drapaki do sufitu i na ścianę.

Wolno stojące drapaki dla kotów

Drapaki wolno stojące bywają poziome oraz pionowe i ukośne . Aby zdecydować się na konkretny rodzaj, zaobserwuj, czy twój zwierzak częściej drapie leżący na podłodze chodnik, czy woli drapanie kanapy albo ściany.

Drapaki-maty dla kotów

Takie drapaki dla kotów wykonuje się najczęściej z sizalu albo tektury. Niektóre modele zaopatrzone są w zabawki, zachęcające naszych pupili do drapania. Można je kłaść na podłodze oraz wieszać pionowo na ścianie. Świetnie sprawdza się również legowisko dla kota z drapakiem.

Drapak dla kota tuba

Drapak dla kota typu tuba jest okrągły a nasz pupil może bawić się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Niej. Dodatkową atrakcją jest obracanie się zabawki.

Drapak dla kota słupek

Wysoki drapak dla kota typu słupek albo drapak dla kota wieża składają się z podstawy i przymocowanego do niej kółka. Podstawa zazwyczaj pokryta jest miękką tkaniną a powierzchnię do drapania daje sizalowy, owinięty wokół słupka sznurek.

Drapak domek dla kota

Takie modele drapaków dla kota stanowią połączenie kociej budki z drapakiem.

Odpowiednio dobrany domek dla kota z drapakiem pozwoli naszemu pupilowi zyskać naszym mieszkaniu dodatkową kryjówkę, która może zachęcać również do zabawy.

Drapaki-meble dla kotów

Takie nowoczesne drapaki dla kota to sięgające sufitu, rozbudowane konstrukcje, na które składają się powierzchnie do drapania, budki i półki. Istnieją również modele drapaków dla kota z hamakiem.

Dostarczają one kotom dodatkowej rozrywki i ruchu. Szczególnie lubiane przez mruczki są modele bardzo wysokich drapaków dla kotów, gdyż uwielbiają one obserwować z wysoka otoczenie.

Drapaki dla kota na ścianę

Drapaki ścienne dla kotów sprawdzą się gdy dysponujemy niewielką przestrzenią w mieszkaniu. Sufitowy drapak dla kota to po prostu wysoki drapak, który stawia się na podłodze, a sięgającą jego górną część mocuje do sufitu, dzięki czemu jest on stabilny. Jego wysokość oferuje kotu mnóstwo platform, i wiele możliwości do zabawy i polegiwania. Z kolei naścienne drapaki dla kotów występują w postaci mat, deseczek lub półek.

Drapaki dla kota w postaci deseczek

Drapaki dla kotów w postaci deseczek możemy również mocować do mebli, zajmują wówczas mniej miejsca mieszkaniu. Połączenie zawieszanych na ścianie półek do spania i skakania z drapakiem otwiera przed zwierzakiem dodatkową przestrzeń i pobudza do zabawy. Ciekawą odmianą są narożne drapaki dla kotów nadające się do montażu w miejscach schodzenia się pod kątem ścian. Dobrym pomysłem jest również drapak dla kota na balkon, pod warunkiem, że ta zewnętrzna część mieszkania jest odpowiednio zabezpieczona.