-64%
-64%
39.90
-43%
-43%
39.90
-39%
-39%
39.90
-36%
-36%
34.90
-25%
-25%
29.90
-33%
-33%
19.90
-40%

Szelki dla kota

Jeśli Twój kot jest kotem domowym, nie wypuszczającym się na samotne wędrówki poza obręb mieszkania, a chciałbyś pokazać mu otaczający świat – sprezentuj mu dobre szelki dla kota i smycz. Tego typu akcesoria nie są jeszcze zbyt popularne w naszym kraju, a spacerujące na smyczy mruczki widuje się stosunkowo rzadko. Jeśli jednak nie chcemy zamykać kota w mieszkaniu na cały dzień, a z drugiej strony szczególnie w mieście, z wielu przyczyn mamy obiekcje co do wypuszczania go na samodzielne wyprawy, można spróbować kontrolowanego wyprowadzania kota na dwór przy zastosowaniu smyczy.

Kiedy szelki dla kota?

W przypadku kota szelki są zdecydowanie lepsze od obroży. Po pierwsze trudniej się z nich uwolnić, po drugie nie narażają one naszego ulubieńca na niebezpieczeństwo uszkodzenia kręgów szyjnych i krtani. Jeśli więc chcemy naszemu pupilowi przypinać smycz, szelki dla kota są najlepszym rozwiązaniem.

Jest wiele powodów, dla których nasz zwierzak może potrzebować kontroli, przebywając poza domem. Jeśli mieszkamy na wsi w dużej odległości od ruchliwej trasy, otoczenie wydaje się dla kota względnie bezpieczne, choć należy pamiętać, że koty pokonują olbrzymie odległości, więc fakt, że droga szybkiego ruchu jest oddalona od naszego domu, nie oznacza, że on tam nie dotrze. Ponadto mieszkając daleko i nie będąc przyzwyczajony do ruchliwych tras, nie będzie on umiał jej bezpiecznie pokonać. Kota czekają też inne niebezpieczeństwa, dzikie zwierzęta, a nawet duże ptaki, które dla naszych mniejszych pupili stanowić mogą zagrożenie.

Szelki dla kota są rodzajem bezpiecznej uprzęży umożliwiającej prowadzenie go na smyczy i znajdują one zastosowanie zarówno na spacerach mających zapewnić naszemu futrzakowi przyjemność, jak i podczas wizyty u lekarza weterynarii albo po prostu w podróży. Szelki ułatwiają nam również zapakowanie kociaka do kontenera, jeśli zdecydowaliśmy o takim sposobie transportu. Łatwiej go bowiem za nie złapać, jeśli spróbuje on nam się wyślizgnąć i czmychnąć w nieznane.

Szelki dla kota na spacery

Jeśli zdarza Ci się wychodzić ze swoich futrzanym przyjacielem na spacery, szelki dla kota mogą stać się niezbędnym akcesorium, którego potrzebujesz. Kot to prawdziwy indywidualista i potrzebuje czasu, żeby się do tego nowego elementu na swoim ciele przyzwyczaić. Kiedy to nastąpi, pupil będzie akceptował kolejne spacery ze swoim opiekunem. Szelki dla kota są przydatne, nie tylko podczas spacerów z czworonogiem. Właściciele kotów często im je zakładają podczas jazdy samochodem. Zapobiega to nagłemu wskoczeniu zwierzaka na kolana kierowcy, co stwarzałoby niebezpieczeństwo podczas jazdy.

Wybierając szelki dla swojego pupila, przede wszystkim dobierz ich odpowiedni rozmiar. Na rynku dostępnych jest wiele szelek przeznaczonych zarówno dla kociąt, jak i dla zwierząt dorosłych. Najlepsze szelki dla kota to uprząż w takim rozmiarze, przy którym między materiał a ciało zwierzaka możesz włożyć 2 palce. Ogromnie ważny jest również rodzaj zapięcia szelek, dlatego wybierz takie, aby nie uwierały Twojego pupila, a jednocześnie łatwo i szybko się zapinały.

O czym pamiętać wybierając szelki

Kupując odpowiednie szelki dla kota pamiętaj, że Twojemu zwierzakowi musi być w nich wygodnie, stąd niezmiernie istotny jest materiał, z którego je wykonano. Musi być on przewiewny, żeby skóra zwierzęcia mogła oddychać oraz komfortowy. Akcesoria te nie mogą też kota dusić ani krępować mu ruchów. Dlatego powinny być miękkie oraz pozbawione twardych zakończeń, grubych przeszyć i nitów. Taką wygodną propozycją są szelki welurowe dla kota, które nie obetrą mu skóry ani sierści. Jednocześnie akcesoria dla kota muszą być wykonane z materiałów wytrzymałych oraz odpornych na drapanie i tarcie, bo tylko takie gwarantują bezpieczeństwo waszego pupila, gdy na przykład znajdziecie się w pobliżu ruchliwej ulicy. Kupując więc szelki dla dorosłego kota, trzeba przede wszystkim zwracać uwagę na trwałość materiału.

Jakie szelki dla kota?

Wybierając szelki dla swojego pupila, nie kieruj się zbyt usilnie względami estetycznymi, kolor i deseń mają naprawdę drugorzędne znaczenia, bo kot nie doceni nawet najbardziej wymyślnych i wyrafinowanych pod tym względem modeli. Dlatego kupując szelki dla małego kota, pomyśl raczej o zakupie szelek regulowanych dla kota, niż daj się ponieść fantazji, nabywając różowe szelki dla kota drukowane w myszki. Te pierwsze sprawdzą się, gdy Twój pupil podrośnie i oszczędzą Ci kosztów zakupu kolejnych, drugie oprócz tego, że się brudzą, nie wnoszą żadnych zalet. Kupując z kolei szelki dla kota w rozmiarze XS, musisz liczyć się z tym, że szybko trzeba będzie dokonać ich wymiany.

Pamiętaj, że najlepsze szelki dla małych kotów to szelki dla kota bezuciskowe, w których będzie on czuł się komfortowo i nie będą go one uwierać na spacerze ani podróży. Jeśli kupujemy szelki dla naprawdę dużego kota albo szelki dla kota brytyjskiego, trzeba poszukać większych rozmiarów. W ofercie sklepów są rozmiary L albo XL, ale warto dobierać je indywidualnie, najpierw mierząc zwierzaka, a dopiero potem dokonując wyboru.

Warto zwrócić uwagę na rzadko spotykane na naszym rynku szelki norweskie dla kota. Składają się one z dwóch obręczy, jednej szyjnej a drugiej piersiowej połączonych poprzecznym paskiem, i zdecydowanie utrudniają naszemu futrzakowi wyślizgnięcie się z takiego sprzętu.

Jeśli szelki będą wykorzystywane głównie podczas podróży autem, wybierz szelki dla kota przeznaczone do samochodu. Dołączona do nich krótka smycz, działająca jak pas bezpieczeństwa, zminimalizuje zagrożenie w czasie jazdy.

Jak założyć szelki dla kota?

Przede wszystkim należy już od małego kociaka zapoznawać zwierzaka z szelkami. Powinny one leżeć w miejscu dla niego dostępnym obok miseczki lub zabawek, aby się do nich przyzwyczaił, oswoił z ich widokiem i zapachem i nie uważał za zagrożenie Natomiast założenie kotu uprzęży nie będzie rzeczą łatwą, bo każdy mruczek kocha nade wszystko swobodę, więc jej ograniczenie i ubieranie go w coś, co dalekie jest od jego natury, musi spowodować protest.

Zanim więc nasz pupil zacznie chodzić w szelkach dla kota, czeka nas wiele zabiegów. Pierwsza ich przymiarka nie może się w żaden sposób kojarzyć z przymusem. Zakładamy je więc bardzo delikatnie, głaszcząc kociaka i nagradzając go smakołykami. Te pierwsze próby powinny trwać krótko, czyli szelki zdejmujemy po chwili, nie wymuszając na zwierzaku noszenia ich przez dłuższy czas. Przyzwyczajając mruczka do uprzęży, nie należy też stosować zabudowanych szelek w postaci ubranka dla kota tylko rozpocząć naukę od lżejszych modeli. Dopiero po paru takich ćwiczeniach możemy spróbować wybrać się na pierwszy spacer, licząc się tym, że jeśli nasz pupil do tej pory przebywał tylko w czterech ścianach będzie za pierwszym razem wystraszony. Jeśli zaobserwujemy silny opór, zwierzęcia nie wolno ciągnąć ani przymuszać go, tylko należy wrócić do domu i spróbować wyjścia kolejny raz. Z czasem nasz pupil powinien przyzwyczaić się do spacerów na smyczy.