-76%
-40%
-40%
Original price was: 250.00zł.Current price is: 150.00zł.
-60%
-60%
69.9079.90

Maty chłodzące dla kota

Za oknem upał, Ty uparcie szukasz cienia, albo innej możliwości schłodzenia się, a co ma zrobić Twój futrzany przyjaciel? Najważniejsze jest zapewnienie mu stałego dostępu do zimnej wody, ale możesz mu pomóc dodatkowo w inny sposób.

Jak chłodzi się kot?

Wysokie temperatury latem zagrażają nie tylko ludziom, są także bardzo niebezpieczne dla zdrowia zwierząt, a zwłaszcza kotów. Choć uwielbiają się one wylegiwać na słońcu, zbyt wysoka temperatura jest dla nich nieprzyjemna, bo mogą pocić się tylko w bardzo ograniczonym zakresie. Warto wiedzieć, iż koty mają tylko kilka gruczołów potowych, i służą one głównie do wysyłania sygnałów zapachowych. Nie są one natomiast przystosowane do regulowania temperatury ciała. Na gorącą temperaturę powietrza, nasze futrzaki zazwyczaj reagują ospałością, mniejszą ilością ruchu i wycofywaniem w chłodne miejsce. Czworonogi nie pocą się na całym ciele, a jedynie na uszach, nosie oraz poduszkach łap. Mogą też regulować temperaturę przez wzmożoną pielęgnację ciała śliną, gdyż parująca ślina ochładza ich ciało, oraz przez dyszenie.

Podczas upałów, pokryte futrem ciało kota powinno zostać schłodzone za pomocą zimnych powierzchni. Dbanie o zapewnienie kotu właściwej temperatury w czasie upałów jest obowiązkiem każdego właściciela. Przegrzanie zwierzaka grozi bowiem wystąpieniem u niego udaru cieplnego, a to może stanowić zagrożenie dla jego życia. Najważniejsze jest zapewnienie mruczkowi stałego dostępu do zimnej wody, uzupełnianej na bieżąco. Równie ważne jest pozostawienie mu dostępu do łazienki, która zwykle jest najchłodniejszym miejscem w domu. Można mu także pomóc w inny sposób.

Czym są maty chłodzące dla kota?

Gdy żar leje się z nieba najlepszym rozwiązaniem dla Twojego pupila, są maty chłodzące dla kota. Z pewnością Twój zwierzak doceni je, izolując się dzięki nim od upału, i leżąc wygodnie z dala od promieni słonecznych.

Mata chłodząca to rozwiązanie, które powstało specjalnie z myślą o bezpieczeństwie czworonogów. Wysokie temperatury mogą być bardzo niebezpieczne zarówno dla psów jak i dla kotów i prowadzić do odwodnienia, płytkiego oddechu, dezorientacji oraz ogólnego osłabienia organizmu. Aby im zapobiec, można uszczęśliwić pupila specjalną matą.

Mata chłodząca dla kota to wygodna wyściółka, której celem jest zapewnienie Twojemu zwierzakowi odpowiedniej temperatury. Pozwala ona w jak najkrótszym czasie przywrócić prawidłową ciepłotę ciała Twojemu kociakowi, i sprawia, że przestaje on cierpieć podczas letnich skwarów.

Mata pomaga w ochłodzeniu nagrzanego słońcem ciała zwierzaka. Często wykorzystuje się ją, w samochodzie, szczególnie w starszych modelach bez klimatyzacji kiedy konieczne jest zamknięcie zwierzaka w transporterze .

Nasz kot może korzystać maty chłodzącej na co dzień, gdy panują upały a w powietrzu jest duszno. Kiedy ciało twojego pupila zetknie się z jej powierzchnią, doznaje on przyjemnego uczucia chłodu.

Rodzaje mat chłodzących

Na rynku dostępne są różne rodzaje mat chłodzących dla kotów. Właściciele futrzaków najczęściej wybierają podkładki z żelem chłodzącym, które zapewniają ich pupilom długi efekt chłodzenia. Co ciekawe, proces ten rozpoczyna się automatycznie pod wpływem ciężaru kociaka. Drugi typ mat chłodzących to legowiska wypełnione naturalną wełną. Zaletą tego rodzaju mat chłodzących jest fakt, iż zapewniają one efekt chłodzenia nawet przez 48 godzin.

Jak działa mata chłodząca dla kota?

Mata chłodząca przeważnie wypełniona jest żelowym wkładem, który pod siłą nacisku zwierzaka uaktywnia się prawie natychmiast i chłodzi go nawet przez kilka godzin. Po upływie dłuższego czasu korzystania z takiego chłodzącego posłania wystarczy zrobić krótką przerwę, aby mogło ono ponownie wytworzyć chłód.

Mata chłodząca dla kota – na co zwrócić uwagę?

Wybierając odpowiednie legowisko dla Twojego futrzaka, zwróć przede wszystkim uwagę na rozmiar maty chłodzącej. Nie może być ona zbyt mała, bo nie spełni swojej podstawowej funkcji – nie zapewni odpowiedniej ochrony przed upałami. Wybierając właściwy rozmiar maty, dobrze jest porównać jej rozmiary do kociego legowiska. Aby zachować jej funkcjonalność, Twój pupil powinien mieć możliwość swobodnego położenia się na niej całym ciałem. Szukając odpowiedniej maty chłodzącej dla kota, zwróć uwagę na trwałość produktu, czyli materiał z którego jest ona wykonana. Stawiaj ponad wszystko na bezpieczeństwo swojego pupila.