Zima za pasem, więc rozglądamy się za wszelakimi kurtkami, kombinezonami, kożuchami by spełniały podstawowe funkcje, były praktyczne i cieszyły oko. Na co powinniśmy zwrócić uwagę i jak sprawdzić, czy aby odzież na zimę była strzałem w dziesiątkę?

kurtka dla psa

Materiał 

Pamiętajmy, by kurtka zimowa była z zewnątrz wykonana z materiałów, które nie przepuszczą wody do środka, chroniła naszego czworonoga przed mroźnym wiatrem. Odzież zimowa powinna zadbać przede wszystkim o izolację ciepła za pomocą wewnętrznej strony kurtki. Tkanina, która bezpośrednio przylega do ciała psa nie powinna drażnić skóry, być miła w dotyku, by psiak odczuwał ogólny komfort z noszenia odzieży wierzchniej i nie czuł się w niej “nieswojo”. Często wszyte są tam materiały takie jak polar. Między warstwami kurtki jest wypełnienie z  wyściółki, która pomaga w utrzymaniu odpowiedniej temperatury. Warto zwrócić uwagę czy dana odzież posiada kaptur, czy nie. Niektóre psy nie lubią mieć niczego na głowie, więc warto zaopatrzyć się w kurtkę z odpinanym kapturem, albo w przypadku pikowanej ocieplanej kurtki, w którą nie posiada kaptura. Nie ma sensu zmuszać psa do noszenia takiego dodatku. 

Są również dostępne wszelkie płaszcze i kożuchy dla małych i dużych psów, które mogą służyć jako świetna opcja na zimę – są ocieplane ciepłym futerkiem czy barankiem, oraz mają dodatkowe możliwości regulacji na brzuchu co ułatwia dopasowanie odzieży dla psa.

Zakładanie i zapięcie czworonoga

Niektóre z czworonogów bardzo nie lubią zakładania bądź zapinania kurtek na brzuchu, więc rozsądny jest zakup czegoś, co można zapiąć na plecach pupila. Kamizelka z kapturem zakładana jest tradycyjnie, czyli zapięcie mamy na brzuchu. Większość psów nie ma problemów z tego typu zakładaniem odzieży, więc dużo kurtek jest produkowanych w ten sposób, a wybór ich jest naprawdę duży. Za to kurtka zimowa z szelkami w kolorze moro jest opcją drugą – zamek znajduje się na plecach, co daje komfort założenia odzieży wierzchniej czworonogom, które nie znoszą żadnych zapięć od strony brzusznej. Nie ma sensu męczyć pupila, kiedy na szczęście są różne możliwości. 

Obecnie rzadko można spotkać kurtkę, która zakładana jest jak bluza czy sweter, ale uważam, że to nic straconego. Jedna z obu powyższych form zapięcia, na pewno będzie odpowiednia dla Waszego czworonoga. 

Odpowiednie dobranie rozmiaru 

Rozmiar kurtki jest kwestią najistotniejszą. Należy pamiętać o odpowiednim zmierzeniu psa i dodatkowych centymetrach, które należy dodać do wymiarów. Luz w pomiarach nie dopuści do ogólnego dyskomfortu w trakcie noszenia odzieży wierzchniej, nie będzie krępować w codziennej aktywności.
Ogólne zasady mierzenia odzieży są przedstawione w innym artykule, ale dla przypomnienia najistotniejsze są trzy wartości:

  • obwód klatki piersiowej w najszerszym miejscu,
  • obwód szyi,
  • długość pupila od linii barków po początek ogona.

Te trzy dokładne wymiary gwarantują nam odpowiednie dobranie rozmiaru samodzielnie, jeśli za to pojawią się wątpliwości czy dobrze jest dobrany, piszcie śmiało o pomoc! Lepiej tak, niż dobrać za małą kurtkę zimową i później dodatkowo tracić czas na formalności związaną z wymianą. Kurtka zimowa z szelkami ocieplana dla psa czarna białe kropki łapki różowe z kapturem obszytym futerkiem na modelu bok

Dodatkowa odzież 

Prawda też jest taka, że mimo odpowiedniej kurtki czy kożucha niektóre z psów nadal odczuwają zimno – są bardziej podatne na chłód przez wzgląd choroby, przebytej operacji i wynikającego z tego osłabienia bądź wieku. Zalecamy wtedy dokupić dodatkową bluzę, sweter czy inny ubiór, by założyć pod odzież wierzchnią w takich sytuacjach. 

Oczywisty jest fakt, że psiaki są różne i nieraz już spotkaliśmy się z takimi sytuacjami, stąd w tej kwestii przemawia przez nas doświadczenie i potrzeby czworonoga, które przedstawia Właściciel. 

Można też spróbować zakupić do kurtki buty – one również rozwiązywały problem zimna, który często doskwiera w chłodniejsze czy mroźne dni. 

Jeśli stoicie właśnie przed wyborem odpowiedniej kurtki, płaszcza czy innego okrycia wierzchniego mam nadzieję, że ten wpis pomoże w wyborze i czworonóg nie będzie już musiał cierpieć z powodu chłodu.

 

Dodaj komentarz