Hamak dla kota

Hamaki dla kotów i inne oryginalne legowiska dla czworonogów przykuwają uwagę kociarzy zarówno w sklepach zoologicznych, jak i na zdjęciach umieszczonych na portalach internetowych. Fikuśne, przytulne i oryginalne aż proszą się do naszych domów i mieszkań. Jak moglibyśmy odmówić ich naszym pupilom? Czy aby jednak na pewno podwieszane legowisko to dobry zakup? Skąd mamy mieć pewność, że nasz zwierzak będzie chciał w nim spać? A co jeśli tylko rzuci ku niemu pogardliwe spojrzenie i wróci na swoje stare miejsce? W niniejszym artykule odpowiemy na te pytania.

Czym jest hamak dla kota i dlaczego Twój kot go pokocha?

Szacuje się, że koty śpią dwa razy więcej niż ludzie. Złośliwi mówią, że przesypiają wręcz połowę swojego życia. Faktem jednak jest, że w zależności od wieku i trybu życia koty śpią od 12 do 18 godzin dziennie. Niezwykle ważne jest zatem dla nich wygodne miejsce do snu.

Każdy opiekun kota wie, że sprostanie oczekiwaniom swojego pupila to nie lada wyzwanie. Znalezienie legowiska, które przypadnie do gustu zwierzakowi i zostanie przez niego zaakceptowane jako miejsce do spania niekiedy jest bardzo trudne. Warto mieć zatem świadomość, że z kilku prostych względów, które wynikają z kociej natury, hamaki dla kotów są dla nich idealnym wyborem. Koty uwielbiają bowiem obserwować swoje otoczenie z wysoka, więc legowiska umieszczone ponad poziomem podłogi są dla nich co najmniej interesujące. Zainwestuj w solidny hamak dla kota i przekonaj się, że Twój pupil nie jest wyjątkiem!

Hamak dla kota Catzar kot na hamaku
Hamak dla kota Catzar

Hamak – drapak dla kota, hamak – legowisko na kaloryfer dla kota i inne wiszące, wygodne posłania dla Twojego kotka

Na rynku znajdziemy szeroki wybór hamaków dla kotów, spośród których bez wątpienia wybierzesz model idealny dla swojego pupila. Ogromną popularnością cieszą się m.in. hamaki dla kotów na grzejnik. Złożone ze stelaża z uchwytami i pluszowego pokrowca, hamaki na kaloryfer są jednocześnie bardzo solidne, stabilne i komfortowe dla zwierzaka. Zanurzony w pluszowym pokrowcu, Twój kot z chęcią będzie się wylegiwał na kocim hamaku i obserwował świat z góry, tym bardziej, że zimą będzie dodatkowo ogrzewany ciepłem kaloryfera.

Innym rodzajem widzącego legowiska dla kotów jest hamak dla kotów na ścianę. Jego konstrukcja jest podobna do konstrukcji hamaku na kaloryfer, z tą różnicą, że miejsce zaczepów zastępują tu uchwyty montażowe. Hamak na ścianę można przymocować do wybranej powierzchni i umieścić na dowolnej wysokości. Warto jednak pamiętać, że po zamontowaniu wiszącego legowiska tuż pod sufitem, koniecznie należy zadbać również o drogę dla kota, po której mógłby się on wspiąć tak wysoko.

Kolejnym wariantem hamaków dla kota są modele mocowane do szyby okiennej. Jeśli z jakichś powodów nie masz ochoty na wiercenie w ścianach, być może właśnie taka opcja jest dla Ciebie najkorzystniejsza? Montaż hamaków dla kota na szybę jest niezwykle prosty – wystarczy użyć specjalnych przyssawek i przymocować je do szyby w miejscu, gdzie ma wisieć hamak. Hamaki dla kota na okno są wykonane z lekkich materiałów i wyściełane pluszem lub filcem. Legowisko to jest idealnym wyborem dla kota w szczególności na lato. Wylegując się na słońcu, Twój pupil będzie mógł obserwować otoczenie i cieszyć się spokojem.

Zalety hamaków na kaloryfer

Dwupiętrowy hamak dla kota ENZO z leżącym kotkiem
Dwupiętrowy hamak dla kota ENZO

Jak widzisz, rynek oferuje szeroki wybór hamaków dla kotów, spośród których bez dwóch zdań wybierzesz model idealny dla swojego mruczka. Hamaki dla kotów można montować praktycznie wszędzie, dopasowując je do warunków pomieszczenia i preferencji naszego kociaka. Ogromną zaletą hamaków dla kotów jest również ich różnorodność. Dostępne w wielu kształtach, rozmiarach i kolorach dają Ci szansę wyboru modelu, który będzie aranżacyjnie spójny z wystrojem Twojego mieszkania. Ponadto wiele modeli wiszących legowisk dla kotów jest wyposażona w dodatkowe funkcje, np. drapak.

Odpowiednio dobrany i zamontowany hamak dla kota daje zwierzęciu poczucie bezpieczeństwa i kontroli. Zwierzęta te, z natury nieufne i “chodzące własnymi ścieżkami”, odczuwają silną potrzebę samodzielności i odizolowania od grupy. Hamaki spełniają tę ich potrzebę, pozwalając na relaks i komfort.

Czy hamak – legowisko dla kota ma jakieś wady?

Biorąc pod uwagę szeroki wybór hamaków dla kotów dostępnych na rynku, można powiedzieć, że właściwie jedyną wadą tego gadżetu jest nieodpowiednie dopasowanie legowiska do potrzeb naszego kociaka. Przykładowo jeśli nasz pupil jest dość ciężki, koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę na udźwig modelu, który planujemy kupić, aby nie spotkała nas przykra niespodzianka. Ponadto warto upewnić się, że udało nam się przeprowadzić montaż akcesorium zgodnie z instrukcją dołączoną do opakowania. Jedynie stosowanie się do zaleceń producentów hamaków dla kotów daje gwarancję ich stabilności i komfortu użytkowania.

Hamak dla kota
Hamak dla kota Carpetti

Jak wybrać najlepszy hamak dla kota?

Wybierając legowisko wiszące dla kota w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na jakość wykonania gadżetu. Jedynie solidny, mocny hamak dla kota daje gwarancję bezpieczeństwa naszego mruczka na wiele lat. W czasie zakupów koniecznie należy mieć na uwadze również rozmiar hamaka. Zbyt mały nie będzie komfortowy dla mruczka i zwierzę będzie z niego spadać. Zbyt duży może natomiast być postrzegany przez zwierzę jako plac zabaw i legowisko w jednym, przez co ciężko będzie odciągnąć od niego zwierzę. Kolejnym punktem, jaki trzeba skontrolować, kupując hamak dla kota jest jakość materiału, z którego został on wykonany. Hamak powinien być solidny, wytrzymały i odporny na działanie kocich pazurów. Jeśli masz wątpliwości co do trwałości zakupionego modelu, zawsze możesz przeprowadzić test i wyładować hamak obciążeniem o masie równej masie Twojego kociaka. Jeśli legowisko wytrzyma test, oznacza to, że Twój kotek jest bezpieczny. Istotne jest także, aby hamak dla kota się nie pruł i nie strzępił. Warto skontrolować linki i mocowania, aby mieć pewność, że model nie ma defektów. Wiele osób docenia również hamaki dla kotów, które są odporne na zabrudzenia, a w razie konieczności można je prać w pralce. Nie zachęcamy do zakupu śnieżnobiałych hamaków dla kotów, ponieważ kolor ten aż prosi się o plamy. Najlepiej wybrać model w kolorze zbliżonym do koloru sierści naszego kotka, aby nie było jej widać na tkaninie, którą wyścielony jest hamak.

Idealny hamak dla kota na kaloryfer

Jaki hamak dla kota wybrałby Twój pupil, gdyby miał prawo głosu? To pytanie nie należy do najłatwiejszych. Nie od dziś wiadomo, że koty to zwierzęta z charakterkiem, które lubią postawić na swoim. Nikt nie da Ci zatem gwarancji, że hamak, który wybierzesz Twój kot pokocha całym sercem. Prawdą jest, że niektóre koty od razu po zamontowaniu hamaku na ścianie lub kaloryferze wskakują na niego i czują się jak u siebie. Nie dotyczy to jednak wszystkich zwierząt. Niektóre potrzebują czasu, aby oswoić się z gadżetem. Przed zakupem warto zatem przyjrzeć się swojemu czworonogowi i ocenić, gdzie najbardziej lubi spędzać czas. Przykładowo, jeśli widzisz, że Twój pupil z chęcią wskakuje na parapet, być może najlepszym wyborem dla niego będzie hamak dla kota na szybę?

Dodaj komentarz