Gdy pojawia się w naszym domu nowy członek rodziny to życie codzienne ulega wielkiej zmianie. Niezależnie czy zdecydowaliśmy się na przygarnięcie szczeniaka czy dorosłego psa, musimy zdawać sobie sprawę z wielu nowych obowiązków. Do takiej zmiany najlepiej jest przygotować się już wcześniej, jeszcze zanim rodzina się “powiększy”. W dobie internetu możliwości na zaznajomienie się z tematem mamy wiele. Jednym z rozwiązań stosowanych w tresurze psów jest obroża elektryczna.

Jak działa elektryczna obroża dla psa?

Jest to urządzenie mające na celu wspomaganie treningu. Czytając opinie o elektrycznej obroży treningowej dowiemy się między innymi o jej sposobie działania. Zasada polega na tym, że gdy zwierzak jest nieusłuchany, właściciel wysyła do obroży elektryczny impuls mający za zadanie hamować jego złe zachowania. Oczywiście nie brak przeciwników tej metody szkoleniowej. Uważają oni, że znacznie bardziej skuteczna jest tresura przez nagradzanie za dobre zachowania przy jednoczesnym nie zwracaniu i niekaraniu zachowań złych. Zgodnie z opiniami o obroży treningowej jej niewątpliwą korzyścią jest możliwość kontrolowania psa na znaczną odległość. Sprawdza się to między innymi w sytuacji, gdy zwierzę ucieknie w pogoni za sarną i nie ma możliwości reakcji na nasze komendy. Wiele obroży tego typu wyposażonych jest również w przycisk wibracji. Ma on duże znaczenie, gdy chcemy psu wysłać tzw. ostrzeżenie w przypadku niewykonywania naszej komendy. Gdy pomimo tego zwierzę nadal nie reaguje w odpowiedni sposób, możemy wysłać impuls elektryczny. Sygnały wysyłane przez właściciela mają na celu korektę niepożądanych zachowań takich jak np. skakanie na ludzi czy rowerzystów, ucieczki, ciągnięcie smyczy, szczekanie czy gryzienie. Na forum o elektrycznych obrożach dla psów opinie pojawiają się również takie, że obroża nie działa. Jeśli jej działania nie przynoszą spodziewanego rezultatu to zazwyczaj wina leży po stronie czynnika ludzkiego. Powinniśmy się wtedy zastanowić, czy obroży nie używamy zbyt rzadko Czy impulsu nie wysyłamy za wcześnie lub zbyt późno. Nasza reakcja na nieodpowiednie zachowanie powinna pojawić się już w przeciągu pierwszych 3 sekund!.

Obroża LED dla psa
Po skończonym treningu warto wybrać się na spacer. Podczas wieczornych spacerów obroża z podświetleniem będzie doskonałym wyborem, ponieważ nasz pies będzie doskonale widoczny.

Dla jakiego psa obroża elektryczna?

Pamiętajmy, że jest to sprzęt treningowy a nie zabawka. Musimy więc nauczyć się w odpowiedni sposób go używać. Pierwszym warunkiem, który pojawia się na forum z opiniami o obroży elektrycznej dla psa jest wiek naszego pupila. Trening z takim wspomagaczem powinniśmy zaczynać dopiero po szóstym miesiącu życia naszego psiaka. Oczywiście model sprzętu zależeć będzie od wagi czworonoga. Większość dostępnych na rynku artykułów przeznaczona jest dla psów o wadze od 5 do 50kg. W zależności od gabarytów docelowego jej posiadacza będą różniły się przede wszystkim wielkością, grubością i wagą. Taki wspomagacz edukacyjny przyda się nam, kiedy mamy trudności z egzekwowaniem wykonywania naszych komend w przestrzeni otwartej. Pamiętajmy, że według opinii obroża elektroniczna dla psa powinna być używana, gdy podstawowe komendy i ich egzekwowanie w domu mamy już osiągnięte. Obroża sprawdzi się również w przypadku gdy nasz czworonóg często znika w pogoni za zwierzyną. W takiej sytuacji działa ona jak “długa ręka” opiekuna. W taki sposób możemy również oduczyć psa skakania na ludzi, niezależnie czy przychodzą do nas goście, czy pojawiają się przypadkowi przechodnie na spacerze. Zgodnie z opiniami o elektrycznej obroży dla psa sprawdzi się ona również gdy pies gryzie i ciągnie smycz podczas spaceru. Elektroniczny gadżet znajdzie zastosowanie również gdy sąsiedzi skarżą się na uciążliwe ujadanie i szczekanie naszego pupila.

Obroża elektryczna – wady i zalety

Musimy sobie zdawać sprawę, że przeglądając  fora o obrożach elektronicznych dla psa, znajdziemy tyle samo zwolenników jak i przeciwników tego rozwiązania. Pomiędzy nimi toczy się oczywiście wiele dyskusji. W piśmiennictwie możemy doszukać się informacji, że kojarzenie przez psa konkretnego zachowania z negatywnym bodźcem może być w dłuższej perspektywie nieskuteczne. Istnieją teorie pojawiające nie często na stronach z opiniami o takich obrożach treningowych dla psa, że złe zachowania naszych czworonożnych przyjaciół mogą wynikać między innymi z zaburzeń neurologicznych, na które zwierzę nie ma wpływu. Niewątpliwy jest fakt, że gadżet ten używany w nieodpowiedni sposób, przez osoby niedoświadczone lub nieświadome jego mocy może nieodwracalnie wpłynąć negatywnie na psychikę naszego psa. Wśród plusów powinny znaleźć się:

 • możliwość natychmiastowej komunikacji z psem;
 • lepsza komunikacja z właścicielem za czym idzie mniej sytuacji stresowych dla psa;
 • większe bezpieczeństwo psa w okolicy: nie pogryzie, nie zrobi krzywdy skacząc;
 • pies nie ucieknie, nie zje niczego przypadkowego, nie potrąci go samochód.

Minusami mogą okazać się opinie o obroży treningowej dla psa, z którymi możemy się spotkać np. pośród naszych znajomych czy innych właścicieli czworonogów. Jeśli jesteśmy przekonani, że taka forma wspomagania codziennego treningu jest dla naszego psa odpowiednia a nawet konieczna, musimy być przygotowani na to, że nie wszyscy będą nasze zdanie podzielać.

Czytaj także: Treser czy psi behawiorysta?

Podwójna smycz Twin
Smycz podwójna automatyczna TWIN to rozwiązanie spacerowe doskonałe do wyprowadzania swoich pupili na jednej smyczy. Smycz posiada przyciski hamowania dobrane kolorem do materiału przy sprzączce.

Elektryczne obroże dla małych psów

Jak się okazuje nie tylko właściciele dużych psiaków mają problemy wychowawcze. Coraz częściej na forum o elektrycznych obrożach dla psów, pojawiają się rozżalone zapytania właścicieli najmniejszych czworonogów. Jak się okazuje rynek takich akcesoriów w naszym kraju jest bardzo bogaty. Dlatego właśnie przed decyzją o konkretnym zakupie powinniśmy skonsultować się z lekarzem weterynarii, który będzie umiał określić czy wybrana przez nas moc i model będą dla naszego “maluszka” bezpieczne. Przeglądając fora o obrożach elektrycznych łatwo zauważymy, że modele różnią się między sobą w szczególności:

 • wielkością;
 • wagą;
 • mocą;
 • zasięgiem.

Starajmy się znaleźć taki towar, który ma certyfikat ECMA. Da nam to pewność, że kupujemy sprzęt sprawdzony i bezpieczny. Dla wielu osób ważny wydaje się również fakt, że obroża jest wodoszczelna. Zważając na pogodę panującą w naszym kraju lepiej mieć pewność, że sprzęt elektroniczny zawieszony na szyi naszego zwierzaka w kontakcie z deszczem nie zrobi mu krzywdy. Według sugestii i opinii obroża elektroniczna dla psa małego powinna być mniejszych wymiarów i obowiązkowo mieć regulację poziomu intensywności impulsów. Jest to niezbędne abyśmy mogli w odpowiedni sposób kontrolować zachowania czworonoga. Dobrze, gdy urządzenie ma możliwość również wysyłania wibracji ostrzegawczych, co jest pomocne przy nauce. Wiadome jest również, że na spacerze zwierzę jest w ciągłym ruchu. Wiszący sprzęt musi być dla niego w pełni wygodny. Nie może go uwierać ani być za luźny by pies nie zgubił go podczas biegania np. w lesie czy na polu.

Czy warto stosować obroże elektryczne?

Nie ma możliwości odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie. Obecnie mając do dyspozycji wiele kanałów informacyjnych powinniśmy przed podjęciem decyzji zrobić rozeznanie. O obroży elektrycznej dla psa opinie znajdziemy na forum. Są to specjalne strony przeznaczone do dyskutowania, dzielenia się informacjami i spostrzeżeniami. Ludzie na nich piszący to zazwyczaj pasjonaci ale również trenerzy i ci, którzy psami zajmują się od strony naukowej. Należy pamiętać, że ile psów tyle różnych temperamentów. Do każdego czworonoga należy podejść w odpowiedni i bardzo indywidualny sposób. Szukając informacji na temat elektrycznej obroży treningowej opinie pojawią się skrajnie różne. Będziemy mieli do czynienia z całkowitymi przeciwnikami jej stosowania. Obok będą ci, którzy nie widzą w jej użytkowaniu nic niebezpiecznego. Decyzja oczywiście zależy całkowicie od nas. Należy jednak pamiętać, że według zaleceń i opinii o obroży treningowej dla psa powinna być ona stosowana jedynie jako przyrząd pomocniczy. Pamiętajmy, że urządzenie w żadnym wypadku nie może zastąpić komend głosowych czy nagradzania psiaka za dobrze wykonane zadanie. Stosowanie takiego rodzaju obroży jest możliwe tylko i wyłącznie u psów które ukończyły już sześć miesięcy i są w nienagannej kondycji zdrowotnej. Na forum o elektrycznych obrożach dla psów znajdują się też informacje o tym, że podstawą do takiego treningu jest znajomość i przestrzeganie przez naszego czworonoga podstawowych komend. Pamiętajmy, że wszystkie treningi powinny oprócz możliwości ułożenia zachowań psa, dawać dużo przyjemności i budować więź między właścicielem a jego pupilem.

Gdzie kupić obroże treningowe dla psów?

Mocne szelki Tucker
Mocne szelki są niezbędne dla większych psów. Szelki tego typu nie powodują ucisku, przez co pies jest zrelaksowany i spokojny.

Szukając informacji o elektronicznej obroży dla psa na forum, znajdziemy wiele postów reklamujących te artykuły. Wiemy już, że sprzęt ten służy do wzmocnienia wydawanych przez nas komend głosowych. Niewątpliwie pomaga to wypracowanie posłuszeństwa i wpływa na ograniczenie niechcianych nawyków. W specjalistycznych sklepach, czy na forum o obroży elektrycznej znajdziemy między innymi podział według:

 • marki;
 • zasięgu;
 • rasy
 • ilości psów
 • typu korekty.

Większość dostępnych na rynku obroży jest dedykowana zwierzakom między 5 a 50kg. W ofertach odpowiednich sklepów mamy możliwość znalezienia sprzętu zarówno dla mini ras jak i dla bardzo dużych psów. Patrząc na opinie o obrożach elektrycznych dla psa warto zwrócić uwagę na markę. Zaopatrując się w takie urządzenie mamy pewność, że jest ono wykonane z bardzo dobrej jakości materiałów, ma wymagane atesty i pozwolenia na stosowanie i będzie bezpieczne dla naszego czworonoga. Na różnych portalach dla psiarzy możemy zasięgnąć opinii o obroży treningowej dla psa. Zapewne znajdziemy tam informacje zarówno o dostępnych i najchętniej wybieranych modelach. Pojawią się również subiektywne opinie posiadaczy i użytkowników, które mogą być najbardziej istotne. Przed zakupem powinniśmy prześledzić dostępną literaturę aby wybierając, świadomie decydować o ważnych dla nas parametrach. Musimy również wiedzieć w jakich problemach obroża ma nas wspomóc, bo inny model będzie dobry gdy chcemy wypracować posłuszne reakcje na nasze komendy, a inny gdy chcemy wyznaczyć teren po którym pies ma się bezpiecznie poruszać. Pamiętajmy, aby nie sugerować się jedynie ceną. Kupujemy sprzęt, który ma być użyteczny, wygodny ale przede wszystkim bezpieczny dla wszystkich.

Jeśli w dalszym ciągu zastanawiacie się nad zakupem obroży elektronicznej rozważcie wszystkie za i przeciw. To opiekun najlepiej zna swojego pupila i wie, czy w jego przypadku takie rozwiązanie będzie korzystne. Powodzenia!

Czytaj także: Jak zbudować zaufanie na linii pies – człowiek?

Dodaj komentarz