Zaufanie jest bardzo istotną kwestią, kiedy chcemy, by relacje z psiakiem układały się jak najlepiej. Bez tego, ciężko jakkolwiek egzystować wspólnie, nawet wśród nas. Jak zbudować to zaufanie? Czego unikać?

 

Jak interpretować zachowanie psa?

 

zachowania psa, które nas zastanawiają, czasami cieszą, co się okazuje, że nie powinno. Niektóre z nich interpretujemy błędnie i można spowodować tym w przyszłości więcej złego, niż dobrego. Obgryzanie ogona dla przykładu, to nie zabawy. To stereotopia – zachowanie, które pomaga w rozładowaniu napięcia nerwowego, gdzie często potrzebne jest wówczas leczenie farmakologiczne. Warczenie na opiekuna na nasz gest jest sygnałem ostrzegawczym – może zareagować agresywnie, gdzie niektórzy odbierają to jako jako zabawę. 

Takim pozytywnym gestem, jest wyszczerzenie kompletu zębów w naszą stronę, przy mocnym pociągnięciu warg w górę. Często wykonują go kiedy się witają lub kiedy się bawią z pobratymcami. Przebieranie łapkami w kiedy śpi, to po prostu sen! Od wielu osób słyszałam, że ich to denerwuje, a tak naprawdę nasz psiak właśnie biega za jakimś zajączkiem i się świetnie bawi. Gonienie za ogonem szczeniaka, to… odkrycie, że coś takiego istnieje! To urocza zabawa, na którą można patrzeć i patrzeć. 

Jeśli zauważycie dziwne zachowania u psa, które Was zastanawiają, niepokoją nawet, warto zasięgnąć porady u behawiorysty. 

Czytaj także: Profilaktyczna kontrola zdrowia psa – czy o niej pamiętasz?

 

Jak zdobyć zaufanie psa

 

To nie jest rzecz, którą zdobycie z dnia na dzień. Dbajcie o zdrowie psa, chodząc do weterynarza. Może to absurdalne, aczkolwiek kiedyś powiedziano mi, że zdrowy pies, czuje się bezpieczniej i pewniej co przekłada się na relacje z właścicielem. Proste, a naprawdę rzadko o tym się wspomina. Zdobyć zaufanie psa możemy poprzez ćwiczenia fizyczne i spacery – spędzajmy z nim więcej czasu. Bawcie się – nic nie zbliża tak, jak wspólne chwile przy dobrej zabawie i rekreacji. Uczcie sztuczek nagradzając go pysznymi smakołykami. Jak to się mówi – przez żołądek, do serca! Nie bijcie, nie krzyczcie. Szanujcie go i kochajcie jak członka Waszej rodziny, a tą miłość odda Wam po stokroć. 

Przysmak dla psa Maced sushi kaczka z rybą 500g

Przysmaki Maced to sprawdzona marka, produkująca wysoko jakościowo przysmaki dla psów.

To są istotne rzeczy, a wierzcie, że widzę bardzo często, jak wiele ludzi o takich podstawach, po prostu nie myśli i nie praktykuje, a później się dziwią, że pies się boi i nie daje się do siebie zbliżyć. 

 

Najpopularniejsze problemy behawioralne psów

 

Zdarza się, że pies szczeka bez powodu? Gryzie rzeczy? Zachowań tego typu, które mogą sprawić problemy jest naprawdę sporo. W punktach opiszę te najpopularniejsze:

 

  1. Szczekanie – normalna rzecz, ale pojawia się już problem, kiedy tak reaguje na każdy, nawet najcichszy dźwięk. Pies często w ten sposób nas alarmuje, ostrzega, okazuje swoje podniecenie, chce zwrócić na siebie uwagę, pokazuje niepokój, albo… się nudzi. Poszukajcie czynnika, który tak na psa działa i spróbujcie się go pozbyć. Jeśli zaczyna ujadać, zwróć jego uwagę i pochwal smakołykiem! Na pewno konsekwencja tutaj najbardziej pomoże. 
  2. Psiak gryzie kiedy się boi, odczuwa ból, chroni czegoś swojego, próbuje dominować bądź posiada drapieżny instynkt. Od szczeniaka trzeba uczyć, że jest to nieprawidłowe zachowanie i nie zwlekać z tym! Niektórzy nie wiedzą jak się za to zabrać, nie każdy to wie, wtedy nie wstydźcie się sięgnąć po pomoc u specjalisty. 
  3. Kopanie psa to częste utrapienie, ale najczęściej wtedy pies coś chowa, albo sam chce się ukryć bądź z nudy! Spędźcie czas z psiakiem ustalając, z jakiego powodu tak robi i spróbujcie usunąć problem na własną rękę.
  4. Lęk separacyjny – tutaj potrzeba specjalisty, który pomoże tęskniącemu psu. Będzie Was szkolić pod zakresem jak sobie z tym radzić i przy konsekwentnym nauczaniu, na pewno nie będziecie musieli się tym martwić dłużej.
  5. Oddawanie stolca i moczu. Pierw wypada udać się do weterynarza, by ewentualnie wykluczyć choroby z tym związane. Jeśli pies jest zdrowy, to próbujemy pozbyć się problemu przez chwalenie psiaka nagrodami, kiedy potrzebę załatwi na dworze. Czasami trzeba sięgnąć po poradę behawiorysty, gdy problem się przedłuża.
  6. Gryzienie w domu przedmiotów to najczęściej efekt nudy. Oczywiście dłuższy spacer, poświęcenie psu uwagi powinno problem powoli rozwiązywać.
  7. Agresja przejawia się warczeniem, gryzieniem właściciela. Warto sprawdzić, czy psu coś nie dolega, ale może się okazać, że będziecie potrzebować pomocy u doświadczonego trenera, który wyeliminuje to zachowanie.

Czytaj także: Witaj w domu mały piesku

 

Pies jest agresywny wobec ludzi

Co robić kiedy pies jest agresywny? Przede wszystkim ograniczamy kontakty z ludźmi, szczególnie z obcymi i dziećmi. Na spacerach pies powinien mieć założony kaganiec oraz być na smyczy. Jesteś odpowiedzialny na psa, więc zapewnij bezpieczeństwu otoczeniu.

Na pewno KONIECZNIE konsultujemy problem ze specjalistą. Pomoc w tym przypadku jest niezbędna, by móc pozbyć się problemu. Ogólnie od szczeniaka należy uczyć, że nie wolno nas podgryzać – wiele osób kojarzy to z zabawą, a tak nie jest. W takim wypadku, kiedy widzicie, że psiak zamierza gryźć Wasze nogawki, podajecie w substytucie zabawkę z hasłem “NIE WOLNO” i ignoruj psa. Dopiero zwróć uwagę na niego jak przestanie gryźć i będzie spokojniejszy. 

Warto psa nagradzać, jeśli zamiast Ciebie zajmie się zabawką. Najważniejszą kwestią jest również fakt, że każdy domownik musi brać w tym czynny udział. Nie może nawet jedna osoba pozwolić na takie zachowanie, ponieważ Wasza praca pójdzie po prostu na marne. 

Taka pluszowa zabawka to świetny wybór. Posiada piszczałkę która zwraca uwagę psa.

Pies nie słucha i ucieka

Ucieczki i brak posłuchu u psa są najczęściej spowodowane brakiem zapewnienia podstawowych potrzeb. Mając berneńczyka bardzo mocno przygotowałam się z tego czego pies najbardziej potrzebuje i jak mam zapewnić najlepsze warunki dla psa. Oczywiście, okazał się nie berneńskim psem pasterskim, a berneńskim psem kanapowym, ale to kwestia temperamentu.

Każdy ŚWIADOMY właściciel musi zaspokoić potrzeby jakimi są:

  • kontakt z człowiekiem, 
  • uczenie się, 
  • gryzienie, 
  • rzucie, 
  • zabawa, 
  • eksploracja terenu, 
  • węszenie, 
  • kontakty z innymi psami. 

Często jest tak, że pies ucieka do suki, która nieopodal ma cieczkę. Warto przemyśleć w tym wypadku o kastracji, by hormony wyciszyły popęd u czworonoga. 

Warto przyjrzeć się, w jakich sytuacjach pies nas nie słucha i kiedy ucieka, a także warto popracować nad relacją z psem. Tutaj należy szukać problemu, niestety najczęściej, w naszym wychowaniu psa i zreperowanie błędów. Jeśli nie wiemy jak za to się zabrać, można zasięgnąć porady u weterynarza bądź u behawiorysty, gdzie na pewno pomogą nam zabrać się do działania. 

 

Relacja człowiek – pies to długa droga, ale warta wszelkich poświęceń. Dajcie sobie czas, a jestem pewna, że Wasza przyjaźń, przetrwa niejedno, a sam psiak miłością zarazi każdego domownika. 

 

Dodaj komentarz