Pies w specjalnym ubranku podczas chłodnych dni to już nie tak rzadki widok jak kiedyś. Obecnie ciuchy dla psa stosowane są powszechnie, zwłaszcza w okresie zimowym. Oprócz specjalnych kurtek, oferta ubranek dla piesków jest szeroka, dostępna w różnych fasonach, kolorach, na każdą porę roku, również na lato. Dlaczego warto stosować ubranka dla piesków? Dowiedz się z naszego poradnika.
Ubrania dla psa – dlaczego warto je stosować?
Wielu właścicieli psów, zwłaszcza tych, dla których pupil jest pierwszym czworonożnym przyjacielem ma dylemat, czy stosować kubraczki dla piesków. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi czy każdy pies potrzebuje specjalnego ubranka. Kluczem jest tu obserwacja pupila, zwłaszcza w okresie zimowym. Jeśli psiak trzęsie się z zimna, nie chce wychodzić na spacer w niepogodę może to oznaczać, że konieczne jest zakupienie ciepłego ubranka zimowego dla psa.
Wiele ras psów ma tendencje do marznięcia, a psiaki źle znoszą temperaturę poniżej zera. Są to rasy przystosowane do życia w cieplejszym klimacie, ale i te, które nie posiadają tzw. podszerstka. Jeśli nasz pies ma obniżoną odporność, jest w trakcie rekonwalescencji po zabiegu lub w trakcie choroby, w okresie zimy również warto zaopatrzyć pupila w specjalnej ciuszki dla piesków.
Ubranka dla piesków na każdą pogodę
Większość z nas kojarzy ubrania dla psa wyłącznie jako ciepłe kurtki lub kamizelki, stosowane jesienią i zimą. Są jednak dostępne ciuchy dla psa, które nie spełniają tylko funkcji zabezpieczającej przed chłodem i wilgocią, a mogą być stosowane na tzw. specjalne okazje. Oferta w tym przypadku jest tak samo bogata, jak przy ubrankach typowo zimowych. Na specjalne okazje można ubrać psiaka w garnitur, sukienkę czy spódniczkę. Zafundować gustowną muchę czy krawat, a nawet odpowiednio dobrane buty.
W tym wszystkim warto jednak zachować pewną dozę umiaru i pamiętać, że pupilowi w ubraniu ma być przede wszystkim wygodnie. Ubranka dla małych piesków, ale i tych nieco większych nie mogą krępować ruchów i uniemożliwiać spełnienia potrzeb fizjologicznych. Warto również wcześniej stopniowo uczyć psiaka noszenia ubranka.
Oprócz ubranek dla psiaków, coraz popularniejsze staje się stosowanie butów dla psów, zwłaszcza zimą, podczas intensywnych opadów śniegu. Poduszki na psich łapach są wrażliwe i często reagują ranami, po kontakcie z solą, która posypywane są chodniki. Aby temu zapobiec, warto stosować obuwie dla psów. Buty dla psów znajdą swoje zastosowanie również w czasie silnych mrozów, kiedy lód może uszkodzić łapę.
Docelowo zamiast obuwia dla psów, przed spacerem zimą można pupilowi posmarować poduszki grubą warstwą zwykłej wazeliny, aby zapobiec ranom.
Jak przekonać psa do noszenia ubranka?
Fantazja właściciela co do wyglądu psa i zakładaniu ubrań to jedno, ale nauczenie pupila do noszenia kurtek, sweterków czy okryć przeciwdeszczowych to drugie. Przyzwyczajanie pupila do zakładania ubranka powinno odbyć się wcześniej niż w dniu w którym pupil ma wyjść w kubraczki na spacer. Nie wszystkie psy tolerują i akceptują zakładanie na siebie czegokolwiek, może to być dla nich źródło stresu.
Pupila należy przyzwyczajać do noszenia ubrania stopniowo. Na początek ubranko dla piesków dając do obwąchiwania, a kolejnym kroku założyć je na krótką chwilę w domu. Umożliwi to nie tylko przyzwyczajenie pupila do noszenia odzieży, ale również zweryfikowanie, czy wybrana przez nas kurtka czy sweterek ma odpowiedni rozmiar i nie krępuję ruchów psa.
Istotnym jest również, aby ubrania dla psów były trwałe i wykonane z bardzo wysokiej jakości materiałów, odpornych nie tylko na wilgoć, ale i ewentualne zniszczenia. Pies w trakcie spaceru niejednokrotnie będzie używał ubrania w trudnych warunkach atmosferycznych i podczas zabawy.
Czy ubrania dla dużych psów są konieczne?
Wydawać by się mogło, że duży pies ma mniejsze tendencje do marznięcia i na jesień oraz zimę nie będzie potrzebował dodatkowej ochrony przed chłodem. Nic bardziej mylnego. Gabaryty psa nie mają znaczenia, jeśli psiak nie posiada podszerstka, który to odgrywa kluczową rolę zabezpieczającą pupila przed zimnem. Jak rozpoznać, że pies marznie podczas spaceru? Najważniejsza jest obserwacja samego psa, ale i w przypadku psa rasowego – wymagania konkretnej rasy. Są psy, które doskonale czują się zimą. Ich sierść dostosowana jest do niskich temperatur, psiaki nie marzną, a na spacerach w chłodzie mogą spędzać całe godziny. Jeśli jednak pupil, mimo tego, że jest sporym psem, podczas spaceru kuli się, trzęsie i zwyczajnie marznie, warto zakupić ubranko zimowe i zabezpieczyć czworonożnego przyjaciela przed chłodem.