Posiadanie psa kojarzy się z posiadaniem przyjaciela. Kogoś, kto zawsze cieszy się na nasz widok i dodaje nam entuzjazmu. Trzeba jednak pamiętać, że oprócz przyjemności są też obowiązki. Poniższy artykuł pomoże Ci w podjęciu decyzji, czy już odpowiednia pora na przygarnięcie zwierzaka. 

smycz furberry
Spacer z psem to doskonała forma ruchu, ale również trening uważności

Mniejsza aktywność fizyczna w ostatnim czasie

Jeśli w ostatnim czasie spadła ilość czasu, jaki poświęcasz na spacerowanie, to zdecydowanie przyda Ci się ktoś, kto zmotywuje do częstszego wychodzenia z domu. Z psem trzeba wychodzić minimum trzy razy dziennie, w tym przynajmniej jeden długi spacer. W zależności od rasy zapotrzebowanie na ruch to od 4 do 20 km dziennie. Przed zdecydowaniem się na tak ruchliwego zwierzaka, warto sprawdzić, czy jesteśmy w stanie tyle czasu poświęcić na spacery i co na to nasz aktualny stan fizyczny. Spacer z psem może poprawić Twoją kondycję, ale pamiętaj, że równie dobrze to Ty możesz zepsuć kondycję psa. Dlatego jeśli masz ogólną tendencję do bunkrowania w mieszkania najlepiej będzie jeśli najpierw zmienisz swoje podejście. 

Duża cierpliwość

Nie można ukrywać, że posiadanie zwierzaka w domu powoduje problemy. Ślady łap na dywanie i wszechobecna sierść to ich najłagodniejsza forma. Oprócz tego pies może podgryzać meble, wydawać hałas lub szarpać na smyczy. Jeśli niestraszny Ci kontakt z dziećmi, to prawdopodobnie również poradzisz sobie nawet ze szczeniakami – które z reguły są bardziej problematyczne niż dorosłe osobniki. Cierpliwość jest potrzebna do konsekwentnego nauczania psa co wolno, a czego nie. Da się tym osiągnąć bardzo wiele, niestety niekiedy jest potrzebna do tego duża cierpliwość. Jeśli nie potrafisz znieść widoku okruszków na podłodze i łatwo się denerwujesz, to znak, że na psa jednak trochę za wcześnie. 

Zadbane rośliny

Stereotypowo testuje się to, czy dziecko jest gotowe na psa, wręczając mu wcześniej roślinę do opieki. Jest to jak najbardziej uzasadnione. Jeśli dobrze wychodzi Ci regularne dbanie o rośliny, to znacznie łatwiej przyjdzie Ci dbanie o psa. Pod pewnymi względami opiekowanie się psem jest nawet łatwiejsze, choć wiąże się z większą odpowiedzialnością. Pies przypomni o tym, że jest głodny lub że chce wyjść, jednak często nie dopomina się o wodę. Z tego powodu dobrze jeśli masz w zwyczaju regularnie ją uzupełniać. Nawet jeśli jesteś zapominalski – to nie koniec świata. Przylep w kuchni karteczkę lub użyj alarmu w telefonie by pamiętać o regularnym uzupełnianiu wody. Ilość płynów jakie potrzebuje pies jest bardzo indywidualna, więc musisz zaobserwować co ile wymieniać wodę w misce.

Chcesz wyjść z negatywnego podejścia do życia

Pluszowa zabawka z piszczalka dla psa tygrys
Psy są porównywalne do dzieci pod względem radości z prezentów

Na negatywne podejście do życia składa się wiele czynników. Między innymi brak bliskich relacji i brak ruchu. Pies jest w stanie zapewnić obie te rzeczy. Dodatkowo zajmie Twoją głowę i odwróci uwagę od problemów. Niewątpliwie pies jest doskonałym lekiem dla ludzi mających bardzo często chandry. Obecność psa również łagodzi nerwowość i napięcie mięśni. Dlatego jeśli czujesz, że za bardzo przejmujesz się życiem, zdecyduj się na psa i zobacz jak bardzo można się nie przejmować. Oprócz tego posiadanie psa wiąże się z możliwością zawarcia nowych znajomości z innymi właścicielami psów lub wielbicielami czworonogów. Pies może dodać śmiałości lub nawet zainicjować kontakt z inną osobą.

Rodzą się w Tobie instynkty macierzyńskie/tacierzyńskie

Pies nie tylko jest dobrym sprawdzianem Twoich możliwości wychowawczych, ale również je rozwija. Mimo wszystko pies, nawet malutki, wymaga mniej opieki niż ludzkie dziecko, dzięki czemu możesz stopniowo przyzwyczaić się do tego, że ktoś jest od Ciebie zależny. Sprawdź czy odpowiada Ci rola opiekuna, jak się z nią czujesz. Dodatkowo nieco oddali w czasie Twoje pragnienie posiadania własnego dziecka, co pozwoli lepiej się na to przygotować. 

Dodaj komentarz