Opiekunowie czworonogów muszą wiedzieć, że ból brzucha u psa jest dość częstą przypadłością. Może to być zarówno zwykła niestrawność, jak i poważniejsza choroba wymagająca interwencji lekarza weterynarii. Wielu początkujących właścicieli psów obawia się, że nie rozpozna bólu brzucha u psa. Warto wiedzieć, że występuje on najczęściej z innymi objawami. Co warto wiedzieć o bólu brzucha u psa? Jak sobie z nim radzić? Podpowiadamy.
Jak objawia się ból brzucha u psa?
Ból brzucha u psa występuje zazwyczaj wraz z innymi objawami. Jest to dobra wiadomość dla właścicieli czworonogów, gdyż jak wiadomo – pies nie zasygnalizuje, że źle się czuje czy że boli go brzuch. W przypadku delikatnego pobolewania zauważenie dyskomfortu może być wręcz niemożliwe. Gdy psa boli brzuch, to najczęściej jest przygnębiony, nie jest chętny do zabawy czy aktywności fizycznej, więcej śpi bądź też ma problemy z wypoczynkiem. Oczywiście symptomy te mogą towarzyszyć nie tylko bólowi brzucha, ale też innym dolegliwościom.
Objawami towarzyszącymi bólowi brzucha u psa są najczęściej wymioty i biegunka. Wynika to z faktu, iż dolegliwość dotyczy całego układu pokarmowego. Chcąc zyskać pewność, że psa boli brzuch, warto ścisnąć tę część ciała i zobaczyć, jak zareaguje na to czworonóg. Jeśli pojawi się dyskomfort, pies z pewnością zasygnalizuje go, w wybrany dla siebie sposób. Co może wywoływać ból brzucha u psa?
Niestrawność
Jednym z najczęstszych powodów występowania bólu brzucha u psa jest niestrawność. Dolegliwość ta spotyka tak samo ludzi, jak i zwierzęta, choć tych drugi częściej. Wynika to z faktu, iż mają one tendencję do zjadania różnych pokarmów, nawet tych, które im nie odpowiadają. Chcąc uniknąć dolegliwości bólowych brzucha u psa, właściciel powinien kontrolować to, co zwierzak je. Najlepszym rozwiązaniem jest podawanie mu zawsze tej samej karmy – żołądek czworonoga przyzwyczaja się do niego i nawet niewielkie zmiany mogą doprowadzić do bólu brzucha u psa.
Ważne jest również pilnowanie ilości zjadanych pokarmów. Jest to ważne, gdyż zbyt obfite bądź zbyt małe posiłki, również wpływają na pracę układu pokarmowego i mogą zakończyć się bólem brzucha u psa. Warto jednak pamiętać, że jeśli ból brzucha u psa wynika z typowej niestrawności, nie jest to powód do stresu. Wystarczy, że pies odpocznie i kilka godzin nie będzie jadł bądź też spożyje lekkie posiłki, by żołądek odpoczął i wrócił do prawidłowej pracy.
Czytaj także: Akcesoria dla psa
Pasożyty
Ból brzucha u psa może być również wywołany obecnością pasożytów w żołądku. Najczęściej dochodzi do tego, gdy podczas spacerów czworonogi zjadają odchody innych zwierząt. Wówczas dochodzi do powstania stanu zapalnego w żołądku, pojawiają się wymioty oraz biegunka. Aby uniknąć bólu brzucha u psa z tego powodu, warto regularnie odrobaczać zwierzę. Jest to proste działanie – wystarczy podać mu odpowiednią pigułkę z lekiem, otrzymaną oczywiście od weterynarza. Oczywiście tego typu środków nie można podawać zbyt często ani w nadmiarze – najlepiej stosować je zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii.
Skręcanie żołądka
Kolejnym powodem występowania bólu brzucha u psa może być również skręt żołądka. Gdy dochodzi do tego rodzaju sytuacji, konieczne jest natychmiastowe odwiedzenie lekarza weterynarii – najczęściej konieczna jest pilna operacja, gdyż może dojść nawet do śmierci psa. Do skrętu żołądka dochodzi najczęściej podczas spożywania przez czworonoga dużych porcji posiłków. W tym również ważne jest odpowiednie zachowanie opiekuna. Dbając o dobrą jakość jedzenia i odpowiednie porcje może on uniknąć wystąpienia bólu brzucha u psa. Lepiej, jeśli pies zje raz czy dwa razy więcej w ciągu dnia, niż ma zjeść jedną, a zbyt dużą porcję.
Wzdęcia
Równie często do bólu brzucha u psa dochodzi podczas występowania wzdęć. Objawiają się one dokładnie tak samo, jak u człowieka. Występuje twardy i napięty brzuch, odbijanie oraz przelewanie się treści żołądka. Objawy te występują w efekcie stosowania nieprawidłowej diety. Ból brzucha u psa mogą powodować zbyt duże ilości ciężkostrawnych białek i węglowodanów, z którymi nie radzi sobie układ trawienny. Oczywiście żołądek i jelita poradzą sobie z pokarmem, jednak powstanie duża ilość gazów, które powodują wzdęcia i w konsekwencji ból brzucha u psa. Wybierając karmę dla czworonoga, warto zwrócić uwagę, czy zawiera ona produkty wzdymające. Soja, brokuł, mleko, a nawet fasola są często umieszczane w składzie, a wywołują ból brzucha u psa.
Czytaj także: Ile kosztuje wizyta u weterynarza
Co robić, gdy psa boli brzuch?
Występowanie bólu brzucha czy wzdęć u psa jest oczywiście stresem zarówno dla samego zwierzęcia, jak i jego opiekuna. Ich pojawienie się nie oznacza jednak, że należy od razu odwiedzać weterynarza. Warto spędzić z psem więcej czasu i poobserwować jego zachowanie. Najczęściej w przypadku wystąpienia bólu brzucha u psa wystarczy zastosowanie lekkostrawnej diety, jeśli jednak po 2-3 dniach nie zajdzie poprawa w zachowaniu czworonoga, warto odwiedzić weterynarza.
Dodatkowymi sygnałami, występującymi przy bólu brzucha u psa, które powinny zaniepokoić właściciela i zmusić do natychmiastowej wizyty u lekarza są krwawe wymioty i stolce. W przychodni weterynaryjnej czworonóg będzie pod dobrą opieką – zostaną wykonane wszelkie niezbędne badania, które ustalą przyczynę występowania bólu brzucha u psa. W zależności od stanu, w jakim znajduje się pies oraz od występujących objawów, konieczne może być wykonanie badań krwi czy też USG brzucha.
Jak pomóc psu, gdy ma wzdęcia?
Postępowanie w przypadku wystąpienia wzdęć u psa może być podobne, jak w przypadku wzdęć u człowieka. Wielu opiekunów zastanawia się, czy pomocne będą leki stosowane przez człowieka. Mogą one pomóc czworonogowi, jednak musi to być podawana odpowiednia substancja i w odpowiedniej dawce. Z tego też względu, w przypadku bólu brzucha u psa wywołanego wzdęciami, warto skonsultować się z weterynarzem. Najczęściej pomocny jest również węgiel aktywny.
Pomocny przy wzdęciach u psa jest również ruch na świeżym powietrzu. Spokojny spacer pobudzi układ trawienny do działania, ale też pozytywnie wpłynie na samopoczucie zwierzaka. Chcąc skierować uwagę pupila na coś innego niż ból brzucha, warto wybrać nową trasę spaceru, która sprawi, że bardziej skupi się na poznawaniu otoczenia niż odczuwaniu bólu. Na wzdęcia u psa, tak jak i u człowieka, pomaga również masaż. Warto psu wymasować podbrzusze bądź rozgrzać je przy wykorzystaniu lekkich okładów – oczywiście pod warunkiem, że pies zaakceptuje wskazane działania.
Kluczowe jednak w uniknięciu wzdęć u psa i bólów brzucha u psa jest stosowanie właściwej diety. Powinna być ona zbilansowana, lekkostrawna i najlepiej w kilku mniejszych porcjach. Żywienie można uzupełnić o podawanie probiotyków, które również doskonale wpływają na działanie układu trawiennego. Wzdęcia u psa może również wywoływać sucha karma, stąd też warto ją ograniczyć bądź podawać te wysokiej jakości. Nie należy zapominać o nawodnieniu – pies musi mieć stały dostęp do świeżej wody.
Jeśli wskazane działania nie pomogą uniknąć wzdęć u psa i bólów brzucha u psa, należy skonsultować się z weterynarzem, który wskaże właściwe postępowanie.