Opieka nad psem lub kotem wymaga od właściciela wiele zaangażowania i troski. Należy dobrze poznać potrzeby swojego pupila, aby był on zdrowy, szczęśliwy i chętny do zabawy. Każdy zwierzak jest bowiem inny i każdy wymaga indywidualnego żywienia, odmiennej dawki aktywności fizycznej i dopasowanych do własnych potrzeb akcesoriów. Niemniej, można wyróżnić jedną potrzebę jednakową dla wszystkich zwierząt, a mianowicie zapewnienie im fachowej opieki medycznej. Dla każdego właściciela troska o zdrowie czworonoga powinna być kwestią nadrzędną, niestety bywa, że w obawie o domowy budżet wizyty u weterynarza są odsuwane na wieczne nigdy, a to duży błąd!

W poniższym tekście wyjaśniamy ile kosztuje wizyta u weterynarza z kotem lub psem. Przeczytaj, a dowiesz się na wydatek jakiego rzędu przygotować się podczas rutynowej wizyty kontrolnej, zlecając zabiegi higieniczne oraz w razie konieczności przeprowadzenia poważniejszych badań. Objaśnimy również ile kosztują szczepienia oraz jaki jest koszt poważnych zabiegów specjalistycznych. Mamy nadzieję, że lektura tekstu będzie dla Ciebie pomocna!

Wizyta u weterynarza – jak się przygotować?

Adoptując psa lub kota w pierwszej kolejności powinniśmy udać się z nim do weterynarza. Przeprowadzi on wówczas ogólną ocenę stanu zdrowia zwierzaka, sprawdzi jego uszy, zęby i oczy oraz ustali harmonogram niezbędnych badań. Najlepiej, aby to badanie miało miejsce jeszcze tego samego dnia, w którym przygarniasz zwierzę pod swój dach. Jeśli jednak nie jest to możliwe najlepiej umówić się na wizytę u weterynarza w najbliższym wolnym terminie.

Szary Kosmiczny Plecak Dla Kota Psa Z Roletą Sputnik
Plecak kosmiczny to dobry wybór, jeżeli chodzi o transport swoich zwierzaków do weterynarza. Plecak jest przewiewny i wygodny – zarówno dla zwierzaka jak i właściciela.

Biorąc pod uwagę, że w poczekalni u weterynarza aż roi się od zwierzaków, które nierzadko są przerażone tym, co je czeka warto umówić się na wizytę na konkretną godzinę i przyjść tuż przed czasem. Dzięki temu nasz pupil nie przesiąknie strachem innych zwierząt, co korzystnie wpłynie na jego relację z weterynarzem. Jeśli jednak mimo to masz obawy, że nie zdołasz utrzymać psa lub kota w spokoju przed wejściem do gabinetu lekarza zawsze możesz wykorzystać transporter i w nim zaprowadzić zwierzę na badanie.

Wartym zapamiętania trikiem na przetrwanie wizyty u weterynarza jest zabranie ze sobą ulubionych smakołyków zwierzaka. Dzięki nim będziesz mógł wynagrodzić mu stres związany z badaniem oraz pochwalić za prawidłowe zachowanie. Dobrym pomysłem jest również wcześniejsze zapoznanie się z rasą psa lub kota, aby w razie konieczności móc zapytać lekarza o profilaktykę na wypadek częstych dolegliwości oraz konieczność zakupu wymaganych dla danej rasy akcesoriów.

Koszt wizyty u weterynarza z kotem lub psem to 70 – 150 zł w zależności od lecznicy.

Ile kosztuje rutynowa wizyta u weterynarza?

Zwierzak to również członek rodziny, dlatego przygarniając go pod swój dach trzeba mieć świadomość, że jego wychowanie i pielęgnacja generują koszty. Konieczność kupna karmy, akcesoriów spacerowych i legowiska oraz opłacenie wizyt u weterynarza to absolutne minimum, które trzeba uwzględnić w swoim budżecie, aby zapewnić pupilowi zdrowy i szczęśliwy rozwój.

Jak już wspomniano powyżej pierwszą wizytę w gabinecie weterynaryjnym pies lub kot powinny odbyć jak najszybciej. Lekarz sprawdzi wówczas w jakim stanie przekazał nam go hodowca, upewni się czy zwierzak został prawidłowo odrobaczony, zapozna się ze stanem jego uzębienia, uszu, sierści, oczu i zaleci dalsze postępowanie. Jeśli stwierdzi obecność pasożytów w organizmie zwierzaka poda mu specjalne środki farmakologiczne, które je zabiją oraz udzieli rad w zakresie dalszego odrobaczania.

Jeśli pierwsza wizyta u weterynarza nie wykaże żadnych poważnych nieprawidłowości wymagających ponownego badania w najbliższym czasie kolejna wizyta powinna odbyć się po ok. roku. Jej przebieg będzie z grubsza podobny do pierwszej wizyty. Również badaniu zostaną poddane oczy, uszy, zęby i sierść zwierzaka. Weterynarz oceni również czy nie występują żadne nieprawidłowości w funkcjonowaniu jego narządów wewnętrznych.

To ile kosztuje wizyta kontrolna u weterynarza zależy od wielu czynników, m.in. renomy i miejsca lecznicy (duże miasto czy mała wieś) oraz terminu wizyty (w ciągu tygodnia pracy czy w weekend). W większości placówek cena wizyty kontrolnej u weterynarza to 70 – 150 zł. Jeśli natomiast ze względów logistycznych zastanawiasz się ile kosztuje wizyta weterynarza w domu musisz być przygotowany na nawet dwukrotnie wyższy koszt badania.

Czytaj także: Obroża dla psa – bezpieczeństwo przede wszystkim

Zabiegi higieniczne – koszt wizyty u weterynarza

Wielu osobom zabiegi pielęgnacyjne zwierząt kojarzą się głównie z ich myciem, czyszczeniem łap lub z wizytą u groomera. Rzecz jasna, wszystkie te czynności są niezwykle ważne, jednakże w trosce o zdrowie naszych kupili raz na jakiś czas powinniśmy im zafundować również dodatkowe zabiegi higieniczne, takie jak np. usuwanie kamienia nazębnego, obcinanie pazurów oraz wyciąganie kleszczy. Działania te nie tylko korzystnie wpłyną na wygląd naszego zwierzaka, lecz przede wszystkim pozytywnie odbiją się na jego zdrowiu pełniąc funkcję profilaktyki. Ile jednak wynosi koszt wizyty u weterynarza z psem lub kotem, którego celem jest zadbanie o higienę zwierzaka? Już wyjaśniamy!

Usługi weterynaryjne – cennik:

 • obcinanie pazurów – 15-70 zł;
 • czyszczenie zębów – 80-120 zł;
 • usuwanie kamienia nazębnego – 50-250 zł;
 • czyszczenie uszu – 10-30 zł;
 • usunięcie kleszcza – 20-30 zł;
 • kąpiel, strzyżenie – 80-250 zł.

Duża rozpiętość wyżej wymienionych cen usług weterynaryjnych wynika z rozbieżności w stawkach poszczególnych lecznic zwierzęcych, a także czynników, takich jak np. wielkość zwierzęcia i zakres koniecznych do przeprowadzenia zabiegów (ile kleszczy trzeba usunąć? jak rozległy jest kamień nazębny?).

Leczenie zwierząt – cena wizyty u weterynarza

Czasami, gdy nasz pupil jest chory konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych, specjalistycznych zabiegów, których koszt może wynieść nawet kilkaset złotych. Do najpowszechniej realizowanych zabiegów leczniczych można zaliczyć:

 • proste zabiegi chirurgiczne – 150-350 zł
 • dializy – od 600 zł wzwyż;
 • kroplówki witaminowe – 30-60 zł;
 • inseminację – 100-150 zł;
 • odebranie porodu – 100-200 zł.
Majtki dla psa kota na rzep turkusowy
Majtki dla psa lub kota to rozwiązanie podyktowane zabiegami weterynaryjnymi lub problemami z nietrzymaniem moczu.

Jednym z najpopularniejszych zabiegów weterynaryjnych jest również ubezpłodnienie, tj. kastracja i sterylizacja. Wielu ludzi nie dostrzega różnicy między nimi lub sądzi, że kastrowane są samce, a sterylizowane samice, co nie jest prawdą. Zarówno kastracja, jak i sterylizacja może zostać przeprowadzona u zwierząt obojga płci, choć oczywiście wygląda inaczej. W przypadku samców sterylizacja polega na podwiązaniu nasieniowodów, natomiast kastracja na wycięciu jąder i najądrzy, z kolei u suczek sterylizacja polega na podwiązaniu jajowodów, natomiast kastracja na wycięciu macicy i jajników. Obie te metody uniemożliwiają zwierzętom rozmnażanie, jednakże można wskazać między nimi pewną istotną różnicę. Mianowicie zwierzęta poddane kastracji są w pełni pozbawione narządów rozrodczych, co zaburza ich gospodarkę hormonalną i sprawia, że są spokojniejsze, lecz również bardziej podatne na przybieranie na wadze.

Ile kosztuje wizyta u weterynarza w celu sterylizacji lub kastracji zwierzęcia? Otóż w zależności od wielkości zwierzaka koszt sterylizacji to 170-600 zł, natomiast koszt kastracji to 100-550 zł. Niekiedy gminy oferują dofinansowanie do kastracji i sterylizacji psów, wówczas można liczyć na zniżkę, jednakże z reguły trzeba samodzielnie ponieść cały koszt.

W lecznicach zwierzęta często poddawane są również czipowaniu, np. w sytuacji gdy konieczne jest wyrobienie im paszportu. Koszt takiego zabiegu z reguły nie przekracza kilkudziesięciu złotych.

Szczepienia – cena wizyty u weterynarza z psem lub kotem

W trakcie pierwszej wizyty u weterynarza powinien on m.in. poinformować Cię o konieczności przeprowadzenia szczepień oraz ustalić ich harmonogram. Biorąc pod uwagę fakt, że szczepienia mogą być zrealizowane wyłącznie wówczas gdy zwierzak jest odrobaczony wpierw trzeba ustalić czy nie ma on pasożytów i ewentualnie je usunąć. W przypadku szczeniąt odrobaczenie każdorazowo przeprowadza się w trzecim i piątym tygodniu życia, ponieważ mogło dojść do zakażenia przez łożysko matki jeszcze przed narodzinami. Stąd też wynika fakt, że szczepienie psa może być najwcześniej realizowane w 2. miesiącu jego życia, lecz nie później niż w trzecim, ponieważ taki obowiązek nakłada na właścicieli czworonogów prawo.

Do szczepień zasadniczych psa możemy zaliczyć szczepienie przeciwko:

 • wściekliźnie – szczepienie przeciw wściekliźnie powinno odbywać się co roku, a właściciele psów niezaszczepionych mogą zostać ukarani mandatem w wysokości 500 zł!
 • parwowirozie;
 • nosówce;
 • chorobie Rubartha.

Do szczepień dodatkowych psa można zaliczyć szczepienia przeciwko:

 • boreliozie;
 • leptospirozie;
 • dermatofitozie;
 • herpeswirozie.

Koszt wizyty u weterynarza z psem w celu zaszczepienia go przeciwko wściekliźnie to 30 zł. Pierwsze szczepienie przeciwko nosówce i parwowirozie to koszt ok. 30-50 zł, natomiast kolejne szczepionki wieloskładnikowe kosztują między 60 a 100 zł.

Szczepieniu przeciwko wściekliźnie warto poddać również kota. Koszt wizyty u weterynarza z kotem jest wówczas podobny, jak w przypadku psa i wynosi ok. 25-50 zł. Inne szczepienia dla kotów przeciwko chorobom zakaźnym kosztują ok. 50-120 zł w zależności od preparatu.

RTG, EKG i inne zabiegi specjalistyczne – cena

Niestety nasze zwierzaki są również narażone na wiele poważnych, zagrażających życiu chorób, takich jak np. nowotwory, niewydolność nerek i choroby serca. W sytuacji podejrzenia jednej z tych dolegliwości konieczne jest przeprowadzenie specjalistycznych badań, które przyspieszają rozpoznanie choroby i niejednokrotnie umożliwiają jej wyleczenie. Jaka jest cena usług weterynaryjnych tego typu?

 • EKG – 30-150 zł;
 • RTG – 30-150 zł;
 • USG jamy brzusznej – 40-200 zł

Cena wyżej wymienionych badań jest zależna od wielkości zwierzaka.

Niekiedy przydatne mogą okazać się również badania laboratoryjne takie jak:

 • analiza kału – 25-30 zł;
 • analiza moczu – 25-30 zł;
 • badanie krwi – 15-300 zł;
 • testy alergologiczne – 150-250 zł.

Czytaj także: Choroby psów i ich objawy

Dodaj komentarz