Szelki dla psa to ważny element wyposażenia każdego czworonoga. Dobrze dopasowane zapewniają komfort pupilowi, a jednocześnie dbają o jego bezpieczeństwo. Producenci oferują szeroki wybór modeli – są dostępne w różnych kolorach, wykonane z różnych materiałów czy o różnym kształcie. Nic dziwnego – cieszą się taką samą popularnością niemal jak obroże. Czym kierować się przy wyborze odpowiedniego modelu i jak dopasować szelki dla psa? Wyjaśniamy poniżej.

Co warto wiedzieć o szelkach dla psa?

Właściciele czworonogów najczęściej inwestują w obroże dla swoich pupili. Ostatnimi czasy niezwykle popularne są również szelki dla psów. Cieszą się uznaniem nie tylko wśród opiekunów, ale też doceniają je same psiaki. Oczywiście, jak każde rozwiązanie, również i tego rodzaju uprząż dla psa ma swoich przeciwników. Decydując się na jej zakup, warto nie tylko poznać jej plusy i minusy, ale też wziąć pod uwagę preferencje zwierzęcia i jego sposób zachowania. Nie każdy pies będzie tolerował szelki dla psa. Są jednak takie rasy, które bezwzględnie nie mogą nosić obroży, a jedynie szelki. Wynika to głównie z ich delikatnej budowy szyi – obroża może nie tylko zapewniać dyskomfort, ale też stwarzać niebezpieczeństwo. Uprząż dla psa jest szczególnie zalecana np. Yorkom.

Szelki dla psów są szczególnie polecane psiakom uwielbiającym ruch, wręcz o sportowym uosobieniu. Warto wiedzieć, że można je wykorzystywać nie tylko podczas aktywności fizycznych, ale też w wielu innych sytuacjach. Są bowiem dostępne ich różne rodzaje, przeznaczone do użycia w różnych warunkach.

Aby jedna pies czuł się maksymalnie komfortowo, należy odpowiednio dopasować szelki dla psa. Jak dopasować szelki dla psa? Jaki rozmiar szelek dla psa wybrać? Co warto wiedzieć o ich regulacji?

Czytaj także: Jaka obroża dla psa?

szelki dla psa
Mocne szelki dla większych psów Tucker to dobre rozwiązanie dla psów, które wymagają kontroli. Szelki są tak zrobione, że przeciwdziałają ciągnięciu i szarpania smyczy.

Rodzaje szelek dla psa

Producenci oferują szeroki wybór szelek dla psów. Dostępne rodzaje uprzęży dla psów przybierają różną formę – ich konstrukcje dla początkujących opiekunów czworonogów mogą być na tyle skomplikowane, że prawidłowe ich założenie może być kłopotliwe. Bez względu na to, na jaki ich rodzaj się zdecyduje, wszystkie są komfortowe. Wygodne szelki dla psa są również bezpieczne – wbrew obawom wielu właścicieli, nawet przy gwałtownym szarpnięciu smyczą nic się pupilowi nie stanie. Jest to również dobre rozwiązanie dla psiaków, które nie lubią chodzić na smyczy – szelki dla psa nie podduszają zwierzęcia, a jednocześnie umożliwiają opiekunowi sprawowanie właściwej kontroli nad zachowaniem pupila.

Spacerowe szelki dla psa

Najpopularniejszym rodzajem szelek dla psa spacerowe szelki dla psa. Doskonale sprawdzają się podczas codziennego użytku. Są dostępne w różnych wariantach nie tylko kolorystycznych, ale też pod względem materiałów, z jakich są wykonane. Opiekunowie psów mogą się zdecydować na spacerowe szelki dla psa w wersji guard bądź walk-in. Czym się różnią?

Spacerowe szelki dla psa guard pomimo konstrukcji wyglądającej na skomplikowaną, są wyjątkowo łatwe w założeniu. Składają się z dwóch kół połączonych ze sobą paskami w górnej i dolnej części. Mniejsze koło jest przeznaczone do założenia na szyję, a drugie na klatkę piersiową. Istnieje możliwość regulacji ich szerokości, co pozwala dopasować rozmiar szelek dla psa do jego postury i indywidualnych preferencji.

Spacerowe szelki dla psa walk-in również nie są skomplikowane w użytkowaniu. Przed ich założeniem, wystarczy uprząż dla psa na podłodze i równomiernie ją rozłożyć. Opiekun zauważy wówczas dwa trójkąty – są to miejsca, w których należy umieścić przednie łapy. Następnie wystarczy podnieść uprząż do góry, otoczyć nią klatkę piersiową i zapiąć na grzbiecie.

szelki bezuciskowe dla psa Pet8
Szelki bezuciskowe dla mniejszych psów. Idealne na wycieczki i spacery, nie uciskają psa oraz nie krępują ruchów. Nasze najlepsze szelki dla psa z przyjemnej, oddychającej siateczki.

Wygodne szelki dla psa szczeniaka

Szelki dla psa można również stosować również u szczeniąt. Na rynku są dostępne spacerowe szelki dla psa typu guard. To, co je odróżnia, od tradycyjnej uprzęży dla psa dorosłego to miękka przednia część szelek oraz mocniejsze ich zabudowanie. Dzięki takiej konstrukcji mały psiak jest bardziej zabezpieczony. Jest to szczególnie ważne, gdyż wygodne szelki dla psa są nawet podczas konieczności gwałtownego przytrzymania smyczy.

Szelki samochodowe

Podróżując z psem – czy to małym, czy dużym, warto zainwestować w samochodowe szelki dla psa. Zapewniają one mu odpowiedni poziom bezpieczeństwa podczas bliskich i dalekich podróży. Są one wyposażone w specjalne zapięcie, które wpina się do pasów bezpieczeństwa. Jak są skonstruowane samochodowe szelki dla psa? W miejscu klatki piersiowej są one wyposażone w specjalną piankę, której zadaniem jest amortyzowanie wszelkiego rodzaju szarpnięć pojazdu. Tak jak wszystkie uprzęże dla psów mają możliwość regulacji, dzięki czemu podróż w nich jest wyjątkowo komfortowa.

Sportowe szelki dla psa

Ostatnim rodzajem szelek dla psa są wersje sportowe. Zostały one wyprodukowane z myślą o opiekunach, którzy zabierają swoje zwierzaki na zajęcia sportowe na świeżym powietrzu. Zapewniają one psu bezpieczeństwo, a jednocześnie maksimum komfortu i bezpieczeństwa. Szelki dla psa w wersji sportowej są dostępne również w kilku wariantach. Najpopularniejsza sportowa uprząż dla psa to tzw. sledy. Są one bardziej rozbudowane niż tradycyjne spacerowe szelki dla psa. Swoim wyglądem nieco przypominają modele wykorzystywane w psich zaprzęgach. Dzięki temu odpowiednio rozkładają siłę powstałą podczas ciągnięcia przez psa, a w konsekwencji chronią jego układ kostny i stawy. Sportowe szelki dla psa mogą być wykorzystywane podczas różnego rodzaju sportów, w których pies ma znajdować się przed człowiekiem i nieco ciągnąć go do przodu.

Szelki dla psa z plecakiem franco biały buldog francuski
Szelki dla psa z plecakiem zapinany na napy. Plecak posiada kieszonkę na woreczki na kupy wraz z otworem do łatwego wyciągania. Serdecznie polecamy!

Jaki rozmiar szelek dla psa wybrać?

Wybierając odpowiedni rozmiar szelek dla psa, warto dokładnie dowiedzieć się, który model będzie odpowiedni. Oczywiście uprząż dla psa ma możliwość regulacji, jednak nie jest to zbyt duży zakres – dobranie nieodpowiedniego modelu nie pozwoli dopasować konstrukcji do małego czy dużego psa. Najlepszym sposobem na dobranie odpowiedniego rozmiaru szelek dla psa jest zmierzenie obwodu szyi czworonoga oraz klatki piersiowej, tuż za przednimi łapami. Producenci wskazują bowiem tabele rozmiarów, które ułatwiają podjęcie decyzji.

Jak dopasować szelki do psa, jeśli uzyskane wyniki znajdują się pomiędzy dwoma rozmiarami? W takiej sytuacji warto wziąć pod uwagę budowę ciała czworonoga – nie każdy pies jest smukły czy też muskularny. W przypadku chudych psiaków lepszym rozwiązaniem będzie wybór mniejszej smyczy i odwrotnie.

O czym jeszcze pamiętać wybierając wygodne szelki dla psa?

Wygodne szelki dla psa muszą być również wykonane z odpowiedniej jakości materiałów. Idealnie, jeśli będzie on miękki i lekki, gdyż zapewni komfort pupilowi, a przy tym będzie to materiał szybkoschnący. Wytrzymałość jest równie ważna – solidna uprząż dla psa przetrwa wiele sytuacji, nawet gdy jest użytkowana przez dużego czworonoga. Kolejnym ważnym elementem szelek dla psa jest szerokość taśmy – w przypadku większych psów musi być ona odpowiednio szersza, dopasowana do jego wielkości, gdyż zbyt cienka będzie się wbijać w skórę. Dobrym rozwiązaniem jest również zainwestowanie szelki dla psa wzbogacone o elementy odblaskowe – zapewniają one bowiem odpowiedni poziom bezpieczeństwa podczas spacerów po zmroku.

Wybór wygodnych szelek dla psa jest ogromny. Właściciele mogą nie tylko dopasowywać je do potrzeb psa, ale też własnych upodobań.

Czytaj także: Jak oduczyć psa ciągnięcia na smyczy?

Dodaj komentarz