Czip dla psa – osobisty GPS Twojego pupila
Każdy właściciel czworonoga bez wątpienia słyszał o chipowaniu psów. Czym jednak jest ten tajemniczy zabieg i co daje Twojemu pupilowi i Tobie? Otóż czipowanie psa jest to podstawowy sposób znakowania zwierząt. Wszczepiając w ciało zwierzęcia podskórny implant z mikroprocesorem zawierającym 15-cyfrowy numer, pies zostaje przypisany do swojego właściciela. Czip dla psa stanowi bowiem jego indywidualny GPS, dzięki któremu można odnaleźć zwierzaka, gdy ten ucieknie.
Czip z kodem mieści się w szklanej kapsułce rozmiarem przypominającej ziarenko ryżu. Urządzenie jest niegroźne dla zwierzaka, nie wywołuje reakcji alergicznej i w żaden sposób nie wpływa na jego zdrowie. Już tuż po zabiegu czipowania pies beztrosko macha ogonem, nie zważając na wszczepiony chip.
Czipowania wyłącznie dla rasowych psów? Prawda czy fałsz?
W przypadku natrafienia na błąkającego się psa bez właściciela służby porządkowe informują pracowników schroniska, którzy przejmują opiekę nad zwierzakiem. Gdy tylko zwierzak znajdzie się pod jednym dachem z bezdomnymi psami, w pierwszej kolejności przeprowadza się weryfikację, czy pies posiada czip. Jeśli tak, natychmiast zostaje odczytany numer czipa i odszukanie jego właściciela. Jeśli jednak pies nie posiada czipa, identyfikacja właściciela jest niezwykle trudna, mozolna i czasochłonna.
W Polsce istnieje przekonanie, że czipuje się wyłącznie psy rasowe. Nic bardziej mylnego! Zaczipować można każdego psa, niezależnie od tego czy posiada rodowód czy też jest przeciętnym kundelkiem. Zabieg ten jest prosty i bezpieczny dla zwierząt, a urządzenie wszczepione w skórę psiaka znacznie ułatwia określenie danych osobowych jego właściciela w przypadku zaginięcia.
Czipowanie psów – czy rejestracja psa w bazie danych jest obowiązkowa?
Czipowanie psów jest obowiązkowe w sytuacji, gdy zwierzę ma zamiar przekroczyć granicę państwa (czasowo lub na stałe). Wówczas konieczne jest wyrobienie psu paszportu, a to jest możliwe wyłącznie jeśli zwierzę zostało zaczipowane lub też posiada specjalny tatuaż. Tatuowanie jest to jednak mniej korzystna opcja. Tatuaż z czasem się ściera, a jego wykonanie powoduje dyskomfort. Wprowadzenie mikroprocesora za pomocą strzykawki jest szybsze, mniej bolesne i wykonuje się je wyłącznie raz w życiu zwierzaka. Tuż po zabiegu zwierzę szybko zapomina o całym procesie.
Zobacz również: Choroba lokomocyjna u psa i jej przeciwdziałanie
Chipowanie psa – na czym polega zabieg?
Zabieg wprowadzenia czipa jest przeprowadzany przez lekarzy weterynarii. Przed przystąpieniem do czipowania psa, weterynarz sprawdza przy użyciu specjalnego czytnika czy zwierzę nie zostało zaczipowane wcześniej. Zwłaszcza w przypadku zwierząt z rodowodem lub pochodzących ze schronisk istnieje duże prawdopodobieństwo, że poprzedni właściciele zadbali o czip u psa.
Czipowanie psów polega na wszczepieniu mikroprocesora posiadającego unikalny kod między łopatkami lub po lewej stronie szyi zwierzaka. Zabieg jest prosty i przypomina wykonanie zastrzyku, niemniej może być wykonany wyłącznie w gabinecie weterynaryjnym przez doświadczonego specjalistę. Przed zabiegiem weterynarz odgarnia sierść na boki lub goli obszar aplikacji.
Po wszczepieniu czipa lekarz upewnia się czy urządzenie dobrze funkcjonuje. Następnie umieszcza unikalny numer mikroczipa w rejestrze, książeczce zdrowia psa i ewentualnie w paszporcie, jeśli istnieje taka konieczność.
Czipowanie psa nie ma wpływu na jego funkcjonowanie i nie powoduje skutków ubocznych. Element umieszczony pod skórą psa cechuje się biokompatybilnością i musi spełniać wymagania zawarte w normie ISO 11784 lub załączniku A normy ISO 11785. Jest w pełni bezpieczny dla zdrowia psa.
Niekiedy chip psa może nieco zmienić swoje położenie. Nie ma to jednak wpływu na jego funkcjonowanie, nie utrudnia odczytania zawartych w nim informacji oraz nie wpływa na zdrowie i komfort zwierzaka.
Dlaczego należy zaczipować psa?
Jak już wspomniano powyżej, warto zdecydować się na czipowanie swojego psa z uwagi na jego bezpieczeństwo. Psy i inne zwierzęta mogą wymknąć się właścicielowi, zabłądzić i mieć problem ze znalezieniem drogi powrotnej. Chip daje możliwość szybkiego zidentyfikowania opiekuna psa i jego powrotu do domu. Z punktu widzenia opiekuna, chip jest gwarancją znalezienia psa, co redukuje zbędny strach opiekuna i zwierzęcia.
Rejestracja czipa psa
Po zaczipowaniu należy dokonać rejestracji chipa psa. Czynność ta może być nieco problematyczna z uwagi na fakt, że nie istnieje wspólna, specjalna baza danych obejmująca wszystkie zwierzęta. W Internecie znajdziemy co najmniej kilka baz danych, które nie są ze sobą połączone. Jak zatem zarejestrować chip psa, aby w razie konieczności móc go odnaleźć? Najlepiej odszukać bazę z największą liczbą rekordów i tam umieścić swoje dane, tj. 15-cyfrowy numer czipa oraz imię, nazwisko i numer telefonu jego opiekuna. Dobrym pomysłem jest również umieszczenie danych psa w kilku bazach tak, aby dane znalazły się w rejestrach z całego kraju.
Obok czipowania psa, zabiegiem mającym na celu zapewnienie bezpieczeństwa czworonogowi jest również umieszczenie na jego obroży informacji z numerem telefonu lub adresem jego właściciela. Jeśli zagubione zwierzę trafi w ręce poczciwych ludzi, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zostanie zwrócone opiekunom. Jedynie pracownicy schronisk, kliniki weterynaryjne i służby mundurowe mają dostęp do urządzeń odczytujących dane z mikroczipu, przez co dodatkowe oznakowanie może być niezwykle pomocne w przypadku odnalezienia psa, który zabłądził.
Czipowanie psa – ile kosztuje założenie zwierzęciu chipa?
Pytaniem, które często zadają sobie właściciele psów jest “ile kosztuje czipowanie psa?”. Koszt ten w różnych przychodniach weterynaryjnych waha się od kilkudziesięciu do ok. 150 zł za zabieg. Jest to wydatek jednorazowy, zależy od regionu, gdzie planuje się wykonać zabieg, cen w danej placówce i rodzaju czipa. Teoretycznie im mniejszy czip, tym zabieg czipowania psa jest mniej bolesny dla czworonoga.
Czipowanie psa jest to zabieg mający na celu zmniejszenie liczby bezdomnych zwierząt. Biorąc pod uwagę, że cena zabiegu nierzadko zniechęca właścicieli do podjęcia decyzji o jego przeprowadzeniu, samorządy miast i gmin często organizują darmowe czipowanie zwierząt. Przed umówieniem się na zabieg, warto więc upewnić się czy w danej okolicy dostępna jest opcja chipowania psa za darmo.
Kiedy zaczipować szczeniaka? Ile mamy czasu na zarejestrowanie psa?
Jak już wspomniano powyżej, czipowanie psa nie jest obowiązkowe, przez co nie istnieje również granica wieku, do kiedy przeprowadza się zabieg. Wiek psa nie ma znaczenia, dlatego im szybciej to zrobimy, tym lepiej. Przygarniając dorosłego psa, można go zaczipować niemal od razu. Podobnie, gdy pojawia się konieczność wyrobienia psu paszportu, można wszczepić psu chip bez względu na to, ile ma lat. W trosce o dobrostan swojego pupila zaleca się jednak przeprowadzenie tego zabiegu już u szczeniaka, np. przy okazji pierwszej szczepionki przeciw wściekliźnie. Wówczas skóra i sierść są nadal elastyczne i cienkie, więc pies szybko zapomni o zabiegu.
Jak zaczipować psa?
Czipowanie psa to rutynowy zabieg często realizowany w klinikach weterynaryjnych. Każdorazowo powinien być on przeprowadzany przez wyspecjalizowanego lekarza, który jednym szybkim ruchem wprowadzi mikrochip pod skórę. Z reguły zabieg ten nie wymaga znieczulenia, jeśli jednak Twój pupil zalicza się do tych podatnych na ból, zawsze możesz poszukać przychodni weterynaryjnej, gdzie stosuje się specjalistyczne środki do znieczulania.
Sprawdź także: Na jakie choroby warto zaszczepić szczeniaka?