Jogging z psem – dlaczego warto biegać z psem?

Jogging to forma aktywności fizycznej ciesząca się dużą popularnością. Jeśli Ty również uwielbiasz spędzać czas wolny w ten sposób, dobrym pomysłem jest bieganie z psem. Istnieje nawet specjalna nazwa dla tej dyscypliny sportowej, a mianowicie canicross.

Bieganie w parze z czworonogiem staje się coraz popularniejsze z uwagi na korzyści jakie z sobą niesie. Nie od dziś wiadomo przecież, że ruch to samo zdrowie, a z udziałem towarzysza to czysta przyjemność. Łącząc opiekę nad zwierzakiem z treningiem, można znacząco wzmocnić więź łączącą opiekuna z psem, a w dodatku zyskać dodatkową motywację do pokonywania coraz to dłuższych dystansów. Warto również wiedzieć, że opiekując się psem rasy stworzonej do biegania, np. border collie czy wyżłem, przez codzienną aktywność fizyczną dajemy mu możliwość realizowania swoich naturalnych zachowań. Dzięki joggingowi z psem, utrzymujemy zwierzaka w dobrej kondycji i zdrowiu, chronimy go przed nadwagą i rozwojem niektórych chorób. Co więcej, wspólne bieganie z psem sprawia, że jest on spokojniejszy, łagodniejszy i bardziej wyciszony. Pies czerpie radość z biegania, w efekcie czego nie przejawia zachowań destrukcyjnych wynikających z niedoboru ruchu.

Aktywne rasy psów

Świecąca Obroża Led USB SuperLux dla Psa Niebieska Husky
Bieganie z psem jest znakomitą metodą zacieśniania więzi ze swoim pupilem, jak i dobrą metodą dbania o kondycję. W razie wieczorowego biegania, warto jednak zadbać o bezpieczeństwo swoje i pupila, wykorzystując świecącą obrożę LED.

Rasa psa ma znaczący wpływ na jego usposobienie, zachowanie i odczuwane przez niego potrzeby. W zależności od rasy pies przejawia pewne cechy charakteru, na które należy zwrócić uwagę, rozważając opiekę nad zwierzęciem. Tak zwane psy dla aktywnych nie tylko lubią, ale i potrzebują spędzać czas w ruchu na świeżym powietrzu. Pokonywanie długich tras biegiem po wymagającym terenie to dla nich czysta przyjemność. Wiele z tych ras zalicza się do psów myśliwskich lub pasterskich. Jeśli rozważasz bieganie z psem, to aktywne rasy psów będą najlepszym wyborem! 

Zobacz również: Popularne zabawy z psem

Wyżeł – kompan, który uwielbia wysiłek fizyczny

Wyżły to psy należące do grupy myśliwskich charakteryzujące się wytrzymałością i wytrwałością. Są lojalne wobec ludzi, choć potrafią być również niezależne i samodzielne. Wyżły uwielbiają biegać, więc codzienne bieganie z psem powinny być dla ich właścicieli rutyną. Czują ogromną potrzebę ruchu. Ich codzienny harmonogram warto jednak urozmaicać zabawami łowieckimi. Pod koniec joggingu warto rozładować pozostałe pokłady energii skryte w mięśniach wyżłów zabawą w wyszukiwanie ukrytych skarbów czy aportowanie.

Syberyjski Husky – pupil, który pokona z Tobą każdy dystans

O psach rasy Husky mówi się, że drzemie w nich wilcza natura. Są wytrzymałe, odporne na niskie temperatury i niepogodę. Uwielbiają różne aktywności fizyczne i wymagają od swoich opiekunów dużej dawki ruchu. Świetnie radzą sobie w biegach długodystansowych, przez co jeśli planujesz przygotować się do maratonu, Husky to idealny partner dla Ciebie. Żądny przygód i chętnie podejmujący wspólną aktywność ramię w ramię ze swoim panem, to idealny pies do biegania dla osób lubiących długie dystanse. 

Dalmatyńczyk – pies, którego pokocha każdy biegacz

Choć dalmatyńczyki często kojarzone są z eleganckimi psami do towarzystwa, drzemie w nich zamiłowanie do biegania. Przez lata towarzysząc myśliwym w czasie polowań, dalmatyńczyki bieganie mają we krwi. Uwielbiają bieganie połączone z zabawami łowieckimi, koniecznie na dużej przestrzeni. Jeśli zadajesz sobie pytanie, które psy lubią biegać, nasza odpowiedź to dalmatyńczyki.

Chart – psiak uwielbiający spędzanie czasu na świeżym powietrzu

Kolejnymi psami do biegania bez wątpienia są wszystkie charty – afgany, wilczarze, charty polskie, charciki włoskie itd. Szczupłe i zwinne charty zaliczają się do psów aktywnych, które regularne bieganie mają we krwi. Pokonanie dużych dystansów to dla nich nie problem. Zwłaszcza greyhoundy są mistrzami w pokonywaniu krótkich dystansów w jak najkrótszym czasie.

Owczarek niemiecki – aktywność to jego drugie imię!

Butelka podróżna dla psa PETRAVEL miętowa 300ml z pojemnikiem na karmę
Podróżna butelka dla psa jest znakomitym wyborem, gdy wybieramy się na dłuższe trasy. Pojemniczek z wodą i przekąskami, a także z woreczkami na odchody jest znakomitym rozwiązaniem, ponieważ w razie postoju pozwala nam na zaspokojenie wszystkich psich potrzeb.

Owczarki niemieckie zaliczają się do grupy tzw. psów pracujących. Do ich cech charakterystycznych zaliczamy przyjazne usposobienie i dużą inteligencję, a także wytrzymałość i chęć do biegania. Są silne i wytrwałe, przez co zaliczają się do grona idealnych psów do joggingu. Mocne i silne fizycznie są perfekcyjnymi partnerami dla wytrwałych biegaczy.

Jack Russel terrier – bomba energii, która dotrzyma Ci tempa!

Jack Russell terrier to pies, w którym drzemie wulkan energii. Choć niewielki, uwielbia biegać ze swoim opiekunem, czerpiąc z tego maksimum przyjemności. Dziarska dusza, żywiołowy temperament i niechęć wobec nudy to tylko niektóre cechy charakteryzujące to wesołe psiaki. Wyjątkowo lojalne, podążą za swoim panem wszędzie, co sprawia, że śmiało możemy je nazwać wymarzonymi psami do biegania.

Pies do biegania – o czym powinien pamiętać psi opiekun?

Choć bieganie z psem to znakomita zabawa, warto pamiętać, że zwierzę to nie kolejne akcesorium do biegania, lecz żywe stworzenie, o którego potrzeby należy dbać w czasie wspólnego treningu. Nim więc przygarniesz psa do biegania pod swój dach, zastanów się dobrze, czy będziesz w stanie sprostać jego potrzebom i zapewnić mu odpowiednią opiekę. Z psem nie można wyłącznie biegać, trzeba z nim również regularnie chodzić do weterynarza, dbać o jego dietę i obdarzyć go miłością. Jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę z joggingiem i nie masz pewności, czy pokochasz tę dyscyplinę sportową, wstrzymaj się z nabyciem czworonoga. Każdemu z psów wyżej opisanych ras należy poświęcić odpowiednią ilość czasu i spędzić na wspólnym bieganiu lub spacerowaniu co najmniej półtorej godziny dziennie.

Kwestią, która nie pozostaje bez znaczenia jest także środowisko, w którym mieszkamy. Mając psu do zaoferowania wyłącznie małe mieszkanie w bloku, nie powinniśmy decydować się na opiekę nad takim psem do biegania jak husky czy owczarek niemiecki. Należy także zwrócić uwagę na dietę psa lubiącego biegać. Aktywność ta wiąże się z dużym wydatkiem energetycznym, przez co trzeba zadbać o odpowiednia podaż kalorii.

Od czego zacząć bieganie z psem? Jak nauczyć psa biegać?

Kamizelka chłodząca dla psa BECOOL tęczowa
Kamizelka chłodząca na lato to dobry wybór dla osób, które obawiają się udaru cieplnego u swojego pupila. Ponadto, kamizela sprawdzi się również u psów, które dużo biegają, utrzymując komfortową temperaturę. Sprawdź sam!

Podobnie jak w przypadku ludzi, tak i w przypadku psów, bieganie jest sportem wymagającym wprawy. Nabywając psa do biegania nie należy więc rozpoczynać od długich, wielokilometrowych tras. Najlepiej zacząć od dłuższych spacerów, powoli przechodząc w trucht, stopniowo zwiększając zarówno tempo, jak i pokonywany dystans. Należy także zapoznać psa do joggingu z wykorzystywanym ekwipunkiem i przyzwyczaić do reagowania na komendy w czasie joggingu. W prawo, w lewo, naprzód i stop to podstawowe sygnały, na które powinien reagować zwierzak, aby z łatwością móc przemieszczać się wspólnie na trasie.

Obroża, smycz czy szelki? Jakie akcesoria do biegania z psem wybrać?

Przed rozpoczęciem joggingu z psem warto wyposażyć się w odpowiednie akcesoria do biegania. Dobrym pomysłem jest zakup smyczy z amortyzatorem do biegania, szelek biegowych dla psa czy pasa biodrowego. Akcesoria te zostały przemyślane w ten sposób, aby nie krępować ruchów zwierzaka i zapewnić jak najwyższy komfort biegaczowi. W czasie joggingu z psem warto mieć również przy sobie składaną miskę dla zwierzaka i zapas wody oraz ulubione przysmaki pupila, którymi można go nagradzać za trud włożony w wysiłek.

Rasy psów do biegania – podsumowanie

Jogging to Twoja pasja? Śmiało powinieneś więc pomyśleć o przygarnięciu psa lubiącego biegać, który podzieli z Tobą zamiłowanie do tego sportu. Wspólne bieganie zbliży Was do siebie i pomoże rozładować nadmiar nagromadzonej energii. Ponadto, czworonożny kompan będzie znakomitą motywacją do codziennych treningów i pokonywania kolejnych barier własnych osiągnięć.

Zobacz również: Jak obcinać psu pazury?

Dodaj komentarz