Pies jest uważany za najpopularniejszego zwierzaka domowego. Czworonożny członek rodziny towarzyszy Ci wszędzie. Podróżowanie jest zwykle nieskomplikowane. Jeśli jednak zwierzę cierpi na chorobę lokomocyjną, transport samochodem jest torturą. Jeśli choroba lokomocyjna u psa zostanie wcześnie wykryta i podjęte zostaną odpowiednie kroki, problem może zniknąć. Umożliwi Ci to codzienną mobilność w zrelaksowany sposób.
Choroba lokomocyjna – kinetoza u psa
Wiele osób o tym wie, podczas jazdy samochodem lub na morzu można odczuwać nudności i wymioty, zawroty głowy, zimne poty i bladość. Choroba lokomocyjna jest zjawiskiem powszechnym. Cierpią na nią nie tylko ludzie, ale także zwierzęta. Choroba lokomocyjna jest szczególnym problemem dla psów, które jako „zwierzę stadne” i pełnoprawny członek rodziny są prawie zawsze obok. Kinetoza jest nie tylko nieprzyjemna i nieapetyczna dla właściciela zwierzaka. Przede wszystkim oznacza to dla psa wysoki poziom wysiłku i stresu.
Co jest przyczyną choroby lokomocyjnej u psów?
Przyczyną choroby lokomocyjnej jest nieznany wzorzec ruchu w pojeździe. Narząd równowagi, który znajduje się w uchu wewnętrznym, jest przytłoczony tymi bodźcami. Dostrzega ruchy, które nie są spowodowane przez zwierzę. To tworzy strach. Sytuację pogarsza nieznane otoczenie, nowe dźwięki i zablokowana droga ewakuacyjna. Choroba lokomocyjna to mieszanka fizycznych objawów spowodowanych podrażnieniem układu przedsionkowego i strachem.
Objawy choroby lokomocyjnej u psów
Kinetoza jest łatwa do rozpoznania. Typowe objawy to:
- niepokój,
- apatia,
- ślinotok,
- dyszenie w normalnych temperaturach,
- wymioty
- oddawanie moczu lub kału.
Jeśli pies będzie w takim stanie częściej podróżować samochodem, objawy się pogorszą. Większość zwierząt z czasem odmawia wejścia do pojazdu. Niektórzy już reagują z wyżej wymienionymi objawami, gdy zapowiadana jest podróż samochodem.
Od 15% do 20% wszystkich psów cierpi na chorobę lokomocyjną
Walizki są spakowane, a rodzina już nie może się doczekać wspólnych zajęć na wakacjach. Gdyby nie męcząca podróż do wakacyjnego miejsca. Wiele psów nie czuje się komfortowo podczas długich podróży samochodem. Są niespokojne, mają mdłości i wymiotują.
Jeśli Twój pies miał już złe doświadczenia, pierwsze oznaki dłuższej wakacyjnej podróży mogą wywołać chorobę lokomocyjną.
Podobnie jak u dzieci, nudności często ustępują, gdy psy przyzwyczajają się do jazdy samochodem wraz z wiekiem.
Czytaj także: Pasy dla psa
Choroba lokomocyjna to coś więcej niż wymioty
Nudności i wymioty są głównym objawem choroby lokomocyjnej. Twój pies jest zdenerwowany, trzęsie się, ślini i stale oblizuje wargi. Powieki drżą, pies panikuje. Objawy mogą się znacznie różnić w zależności od zwierzęcia. Niektóre psy siedzą też cicho – jakby były zamrożone w samochodzie i nagle Twój pies zaczyna wymiotować.
Co powoduje chorobę lokomocyjną (choroba morska lub choroba lokomocyjna) u psa?
Samochód kołysze się podczas jazdy. Organ równowagi, który znajduje się w uchu wewnętrznym, zgłasza do mózgu sygnał -> „ruch”. Jednocześnie oczy nie są w stanie wykryć ruchu. Pies siedzi cicho w samochodzie. Zwłaszcza gdy Twój pies nie ma możliwości wyjrzenia przez okno, ta rozbieżność staje się jeszcze większa. „ruch bierny” powoduje:
- podrażnienie układu przedsionkowego,
- dezorientacje autonomicznego układu nerwowego.
Narząd równowagi reaguje wrażliwie na halucynacje (ruch bierny). Następuje dezorientacja układu nerwowego i pojawiają się objawy choroby lokomocyjnej.
Objawy choroby lokomocyjnej u psów
Każdy pies inaczej reaguje na halucynacje. Niektóre zachowują się histerycznie i panikują, wyją i ledwo reagują na to, co się do nich mówi. Inne siedzą lub leżą nieruchomo i w pewnym momencie patrzą takim nieobecnym wzrokiem gdzieś w dal. Kiedy mdłości osiągną swój szczyt, Twój pies zacznie wymiotować w kółko. Strach pogarsza objawy.
- mdłości,
- nerwowość,
- niepokój,
- ślinotok,
- wymiociny.
Choroba lokomocyjna może zacząć się już w wieku szczenięcym – szczeniaki i choroba lokomocyjna
Szczeniak po raz pierwszy doświadcza strachu przed podróżą, kiedy zostaje przekazany nowemu właścicielowi. Musi opuścić znajome otoczenie i rodzinę. Wpływają na niego dziwne odgłosy i zapachy. Nie może przewidzieć, co go czeka. W tej sytuacji szczeniak reaguje niespokojnie. Szczenięta są zazwyczaj odbierane samochodem od hodowcy. Piesek łączy nieprzyjemną sytuację z jazdą samochodem. Każda podróż samochodem będzie tym obciążona w przyszłości. Strach może nawet wywołać objawy przed rozpoczęciem jazdy. Widok skrzyni transportowej, samochodu czy walizki przypomina psu mdłości.
Jak można leczyć chorobę lokomocyjną u psa?
Poznaj nasze wskazówki dotyczące zapobiegania choroby lokomocyjnej u psów.
Młode psy powinny być przyzwyczajane do jeżdżenia w samochodzie od najmłodszych lat, aby nie wywoływało to u nich niepokoju. Podróż samochodem powinna zawsze kojarzyć się z pozytywnymi doświadczeniami.
Dobrzy hodowcy szkolą szczenięta, i adaptują je do jazdy samochodem, zanim je oddadzą – szczenięta mogą dokładnie obejrzeć wnętrze samochodu. Przyzwyczajają się do działającego silnika. Ewentualnie można również odbyć z nimi krótkie wycieczki oraz z psem-matką.
Jadąc do nowego domu szczenię należy traktować ze szczególną ostrożnością:
- drzwi samochodu nie powinny być zatrzaskiwane – tylko lekko zamykane bez zbędnego hałasu,
- należy unikać gwałtownych manewrów przyspieszania i hamowania,
- najlepiej od czasu do czasu robić sobie krótkie przerwy i postoje.
W ten sposób pierwsza jazda może być dla Twojego szczeniaka bezstresowa.
Terapia – choroba lokomocyjna – jak wyleczyć psa?
Dawniej psy cierpiące na chorobę lokomocyjną leczono środkami uspokajającymi i antyhistaminowymi. Pies stał się senny i oszołomiony. Ponieważ tym leczeniem leczono tylko objawy, choroba lokomocyjna powracała.
Obecnie istnieją bardziej skuteczne metody leczenia połączone z ukierunkowanym treningiem.
Jeśli Twój piesma ciężką chorobę lokomocyjną, weterynarz może przepisać leki przeciwwymiotne. Tabletki łagodzą mdłości psa i sprawiają, że jazda samochodem jest dla niego bardziej komfortowa.
Spraye z feromonami również pomagają psu czuć się bezpiecznie i przezwyciężać strach.
Terapia na chorobę lokomocyjną u psa środkami homeopatycznymi
Można dać psu specjalny lek przepisany przez weterynarza na nudności, które nasilają się i prowadzą do wymiotów. 2 – 3 dni przed wyjazdem 1x dziennie.
Co jeszcze możesz zrobić dla swojego psa jeśli ma on chorobę lokomocyjną? Oto kilka propozycji:
- odwróć uwagę ulubioną zabawką,
- Twój pies powinien być w stanie wyglądać przez okno,
- przyzwyczaj psa do jazdy samochodem w odpowiednim czasie,
- niech Twój weterynarz przepisze leki przeciwwymiotne,
- zapewnij przyjemny klimat wewnątrz auta,
- rób częste przerwy podczas dłuższych podróży,
- nie wykonuj gwałtownych manewrów przyspieszania i hamowania,
- pozwól swojemu psu regularnie pić świeżą wodę,
- zaoferuj swojemu psu nosidełko – niektóre psy wolą bezpieczeństwo,
- przed jazdą podawaj tylko małe porcje jedzenia,
- podaj swojemu psu leki homeopatyczne w porozumieniu z weterynarzem.
Kontr warunkowanie – pozytywny trening na chorobę lokomocyjną dla psa
Aby pies pozbył się strachu, należy przeprowadzić kontr warunkowanie. Twój pies musi kojarzyć samochód z przyjemnym doświadczeniem. Krok po kroku pozwalasz mu redukować strach. Ważne jest, aby postępować powoli i uzbroić się w cierpliwość.
Przyzwyczajania psa do samochodu – pozbądź się strachu
Najpierw pies przyzwyczaja się do samochodu. Aby to zrobić, spaceruj z nim w pobliżu samochodu. Nagradzaj go za spokojne, opanowane zachowanie. Możecie spacerować wokół auta.
Następnie otwórz drzwi samochodu. Poproś go, aby wszedł, ale go nie popychaj! Gdy tylko pies dobrowolnie wsiądzie do samochodu, do swojej skrzynki transportowej, daj mu nagrodę. Może natychmiast wyjść z powrotem – to nic złego.
Jeśli Twój pies zgodzi się na pobyt w aucie, w skrzyni transportowej możesz go tam nakarmić. Nie przytłaczaj swojego czworonożnego przyjaciela. Jeśli Twój pies zareaguje niespokojnie, trening jest po prostu przerywany i kontynuowany następnym razem.
Powoli zamknij drzwiczki, zwracając uwagę na zachowanie psa. Nagródź go. Poćwicz wsiadanie, zamykanie drzwi i wysiadanie, zanim zaczniesz pierwszą przejażdżkę.
Zawsze ostrożnie i cicho zamykaj drzwi samochodu / tylną klapę.
Uruchom silnik, pojedź trochę i zatrzymaj się ponownie. Otwórz drzwi samochodu, tylną klapę i nagródź swojego psa.
Wskazówka dotycząca treningu na chorobę lokomocyjną u psa:
Nigdy nie zapomnij nagrodzić psa, gdy zachowuje się zrelaksowany!
Gdy pies zaakceptuje sytuację, możesz zacząć od krótkich przejażdżek.
Szkolenie to należy przeprowadzić ze szczególną cierpliwością, aby pies nie był przytłoczony. Daj mu wystarczająco dużo czasu, aby stracił strach i przyzwyczaił się do biernego ruchu.
Czytaj także: Jak szkolić psa?