Psy, choć to drapieżne ssaki, żyjąc wśród ludzi bardzo się do nich przywiązują. Jeżeli znajdą miejsce w kochającej i przyjaznej mu rodzinie, będzie to dla niego raj na ziemi a między nim a jego właścicielami  może nawiązać się naprawdę głęboka więź emocjonalna. W Końcu pies bywa często najlepszym przyjacielem człowieka. Ale jak każdy z nas, również nasz pupil potrafi przywiązać się nie tylko do nas ale także do różnych przedmiotów.

 

Jak objawia się przywiązanie do przedmiotów u psa?

 

Każdy psiak z pewnością może pochwalić się różnymi zabawkami. Tymi do zabawy w domu, w ogrodzie lub podczas spaceru. I z pewnością każdy z nich ma wśród nich te ulubione, do których psy się przywiązują Jak je zatem rozpoznać? Ot w bardzo łatwy sposób. Już na pierwszy rzut oka widać, do których przedmiotów pupil jest przywiązany. Przede wszystkim będzie on z daną rzeczą wszędzie chodził. Może to być na przykład ulubiona zabawką, z którą nie będzie się praktycznie rozstawał, najlepiej, żeby miał ją cały czas przy sobie. Może to być także przytulanka dla psa w postaci pluszowej maskotki lub kocyka. Przedmioty tego typu mogą także odgrywać bardzo ważną rolę. Jak wiemy, również i naszego czworonoga mogą spotkać stresujące dla niego sytuacje, np. jazda autem czy wizyta u weterynarza. Jeżeli pies posiada taką zabawkę, z pewnością w takich momentach go uspokoi. 

zabawka dla psa wooble wag giggle golden

Piłka interaktywna emitująca dźwięk chichotania to ulubiona zabawka wielu czworonogów.

Upodobanie danej rzeczy nie odnosi się jedynie do psich zabawek. Dobrym przykładem może być tutaj na przykład miska, z jakiej je lub pije. Są to akcesoria, które z czasem się niszczą i należy je po prostu wymienić na nowe. Ale nie zawsze może się to podobać naszym czworonożnym pociechom. Powinniśmy wtedy zwrócić uwagę na jego zachowanie, bo może nie chcieć jeść z nowej miski i na przykład wysypywać karmę. W tym przypadku jest to kwestia czasu, aby pies polubił także i nową miseczkę. Niemniej jednak próbując zabrać mu jakąś zabawkę, może to go nieco zdenerwować i powodować agresję u zwierzęcia. Wtedy na pewno będziemy wiedzieć, że jest pies jest przywiązany do danego przedmiotu.

 

Ulubiona zabawka – przedmiot na wyłączność?

 

Producenci akcesoriów dla psa oferują naszym pupilom naprawdę bogaty wybór zabawek. Czy to zabawki interaktywne, z jedzeniem, do gryzienia, do przeciągania lub aportowania-każda z nich z pewnością znajdzie swoich miłośników. Każdy pies ma swoje upodobania i w zależności od tego, jaką formę zabawy lubi, znajdzie z pewnością swoją ulubioną zabawkę. Po czym poznać, że właśnie ta konkretna jest jego ulubioną? Ulubiona zabawka psa to taka, którą zwierzę będzie mogło bawić się nawet i godzinami. W takim wypadku świetnie sprawdzi się w sytuacji, kiedy musimy zostawić naszego czworonoga samego w domu czy mieszkaniu na dłuższą chwilę. Dzięki temu będzie miał on zajęcie, czas w samotności szybciej zleci i na pewno w ten sposób unikniemy zniszczeń, do jakich może doprowadzić psa nuda, bowiem podrapane meble, drzwi, rozszarpane poduszki i pogryzione buty to niestety zmora każdego właściciela psa.

 

Przywiązanie psa do ulubionej zabawki to nie tylko długie zabawy nią. W momencie, kiedy będziemy na przykład chcieli mu ją zabrać, pies może być poirytowany i pokazywać w takiej sytuacji agresję. Równie niechętnie nasz pupil będzie się dzielił taką zabawką z innymi psami. Ulubiona zabawka dla czworonoga to będzie zatem przedmiot na jego wyłączność. Często ulubionymi przedmiotami psów bywają ich pluszowe maskotki. Stanowią dla nich nie tylko pewnego rodzaju zabawkę do gryzienia, ale też będą w wielu przypadkach przedmiotem, który w stresujących sytuacjach będzie je uspokajał. Tak więc biorąc pod uwagę przywiązanie czworonoga do zabawki, dobrze jest postawić na produkty wysokiej jakości. Dzięki wysokogatunkowym materiałom będą mogły służyć psiakom przez długi czas i nie będą musiały się z nimi tak prędko rozstawać.

Pluszowa zabawka piszczalka rozowy flaming miniaturka

Pluszowy flaming z piszczałką to świetny wybór dla psa który posiada dużą potrzebę gryzienia.

Pies nie daje sobie odebrać zabawki

 

Istnieje coś takiego jak agresja posiadania, czyli zjawisko, kiedy pies pilnuje według niego wartościowych rzeczy. Fakt posiadania sprawia, że zwierzę czuje się bezpiecznie. Jest to też sposób na zwrócenie na siebie uwagi. Dlatego też często się zdarza, że nasz pupil kradnie nam po prostu rzeczy i nie ma zamiaru wcale ich nam oddawać. Taka sama sytuacja będzie także w przypadku zabawek. Nie można jednak na siłę niczego psu zabierać. Może to wywołać agresję u czworonoga, co z kolei stanowić dla nas będzie niebezpieczeństwo. Nikt na pewno nie chce zostać pogryzionym przez psa. W takiej sytuacji trzeba najzwyczajniej w świecie uzbroić się w cierpliwość, podejść go w inny sposób lub po prostu zignorować. Ale jeżeli pies trzyma w pysku coś, co może go okaleczyć lub w inny sposób zagrażać jego zdrowiu i życiu należy jak najszybciej interweniować. Najlepszym rozwiązaniem okazać się może zaoferowanie mu czegoś innego w zamian.

 

Jak poradzić sobie z zachłannym psem?

 

Chęć posiadania różnych przedmiotów to naturalny odruch wśród psów. Bycie w posiadaniu różnych rzeczy dla czworonoga wiąże się z poczuciem bezpieczeństwa i zaspokajania  swoich potrzeb. “Kradzież” przedmiotów przez naszego pupila to także jego sposób na zwrócenie na siebie naszej uwagi. Często się jednak zdarza, że nasz psiak przywłaszcza sobie nasze rzeczy, na przykład upodoba sobie nowe buty, których za żadne skarby nie oddać. Zasadą numer 1 w takim wypadku jest przede wszystkim spokoju. Nie możemy używać pod żadnym pozorem siły wobec zwierzęcia. Może to wywołać efekt odwrotny do zamierzonego i budzić agresję u zwierzęcia, która może być dla nas niebezpieczna. Również w takim wypadku pies czuć się może zagrożony i stracić poczucie bezpieczeństwa. Musimy pamiętać, aby zachować spokój i znaleźć inne rozwiązanie, na przykład wymiana na inna zabawkę lub pozostawienie go samego w pomieszczeniu. Zignorowany pies często po prostu zajmie się czymś innym. Taką sytuację możemy także wykorzystać do nauki poleceń typu “zostaw”, ”puść” czy “rzuć to” a dobre zachowanie nagrodzić smakołykiem.

Dodaj komentarz