Piękne i słoneczne dni to idealna pogoda na wakacje, na które niecierpliwie czekamy. Niemniej jednak upały potrafią być także dokuczliwe zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Letni żar bywa często niebezpieczny, dlatego powinniśmy też zadbać o odpowiednią ochronę dla siebie jak i naszych czworonogów. Przegrzanie się, poparzenia słoneczne czy udar cieplny bywają bowiem niebezpieczne tak samo dla ludzi jaki i zwierząt.

Jak schłodzić psa?

Kąpiel w basenie lub zimny napój to idealny sposób na ochłodzenie się w upalne dni. Ale czy będzie to także dobre rozwiązaniu w przypadku naszych czworonogów? Niestety ze względu na sierść nie mają one łatwo. Podstawą podczas upałów jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Pies musi mieć przede wszystkim dostęp do czystej, świeżej i chłodnej wody. Jeżeli przebywamy z naszym pupilem na zewnątrz, musimy mu także zapewnić miejsca, w których znajdzie cień. Niemniej jednak starajmy się unikać wyjść na zewnątrz podczas największego żaru w ciągu dnia. Jeżeli jest taka możliwość, zostańmy z nim w domu, gdzie z pewnością nasz pupil znajdzie ukojenie leżąc na zimnych płytkach. Również chłodne okłady z mokrych ręczników na grzbiecie psa będą dla niego ulgą podczas upałów. Będąc na zewnątrz zaś warto pomyśleć o kąpieli dla psa. Idealny okazać się może mały basen, w którym nasza pociecha będzie mogła się ochłodzić.

Silikonowa składana miska turystyczna to świetny wybór. Dostępne są w dwóch rozmiarach.

W jakich sytuacjach pies może się przegrzać?

Hipertermia inaczej przegrzanie organizmu to stan podwyższonej powyżej normy temperatury ciała, który jest spowodowany nadmiernym przegrzaniem organizmu. Jego najczęstszą przyczyną są czynniki zewnętrzne, głównie nadmierne przebywanie na słońcu. Na hipertermię narażeni są nie tylko małe dzieci i ludzie w podeszłym wieku ale także zwierzęta, w tym psy. Kiedy może zatem dojść do przegrzania psiego organizmu? W wielu przypadkach. Przede wszystkim wtedy, kiedy mamy do czynienia z bardzo wysokimi temperaturami, na przykład siadając na nagrzaną powierzchnię – ziemi lub chodnika. Do przegrzania psa może także dojść w zamkniętym pomieszczeniu, nie tylko z zamkniętym aucie ale także w wystawionym na działanie promieni słonecznych zamkniętym pomieszczeniu w domu, gdzie nie ma żadnej cyrkulacji powietrza.

Czytaj także: Kiedy pies może się przeziębić?

Udar cieplny u psa-objawy

Prawidłowa temperatura psa jest nieco większa niż u człowieka i waha się w granicach między 37,5 ℃ a 39,5℃. Gdy temperatura ta u psa przekracza 40 ℃ mamy do czynienia z gorączką, która może być objawem wielu chorób, stanów zapalnych a także udaru cieplnego. Aby jednoznacznie stwierdzić, że doszło do udaru musimy obserwować zachowanie zwierzęcia i zwrócić uwagę na inne towarzyszące objawy. Będą to także nadmierne ziajanie, drgawki, przyśpieszone bicie serca, wymioty, biegunka, problemy z utrzymaniem równowagi a nawet utrata przytomności.

Jak reagować na objawy przegrzania?

Jeżeli zauważymy objawy udaru cieplnego u psa musimy przede wszystkim jak najszybciej reagować. Oczywiście kontakt z weterynarzem będzie w tym wypadku bezwzględnie konieczny, niemniej jednak to pierwsza pomoc z naszej strony może uratować psa nawet przed śmiercią, do której może dojść wskutek udaru. Jeśli zaobserwujemy pierwsze objawy przegrzania psa musimy natychmiast przenieść czworonoga w chłodne miejsce, ale uwaga, nie za zimne. Nagła zmiana temperatura może doprowadzić do niebezpiecznego szoku termicznego. Najlepiej psa chłodzić stopniowo, na przykład poprzez zimne kompresy. Możemy użyć mokrych ręczników, które najlepiej przykładać do głowy psa, przez którą tracą najwięcej ciepła. Należy także pamiętać o wodzie do picia, a jeżeli zwierzę ma trudności z przyjmowaniem wody to dobrze jest mu zwilżyć usta i nozdrza. Po udzieleniu psu pierwszej pomocy natychmiast udajemy się z nim do weterynarza, który zajmie się już profesjonalnie czworonożnym pacjentem.

Czy pies może ulec poparzeniu słonecznemu?

Nie tylko ludzie narażeni są na oparzenia słoneczne. Przypadki oparzeń słonecznych zdarzają się także wśród psów. Narażone są głównie te bezwłose lub o krótkiej sierści. Jeżeli wiemy, że nasz pupil narażony będzie na działanie promieni słonecznych, np. podczas wyjazdu z nami na wakacje, warto zadbać o odpowiednią ochronę dla niego. W sklepach zoologicznych lub gabinetach weterynaryjnych dostępne są różnego rodzaju preparaty z filtrem typowe dla zwierząt. Zabezpieczą czworonoga przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB oraz oparzeniami słonecznymi. Niezastąpione także okazać się mogą ubranka dla psa typu t-shirt. Będą dobrym i praktycznym rozwiązaniem w przypadku ochrony przed słońcem w letnie upalne dni. Dodatkowo idealnie sprawdzą się różnego rodzaju nakrycia głowy, np. czapki z daszkiem. Zabezpieczą naszego pupila przed nadmiernym przegrzaniem się, poparzeniem słonecznym a przy tym dzięki nim nasz przyjaciel będzie wyjątkowo uroczo i modnie się prezentował.

Koszulka dla psa Bitches love me czarna przód
Koszulki typu T-shirt to świetne rozwiązanie zabezpieczające psa przed oparzeniami słonecznymi. Dostępne w dwóch kolorach.

Czytaj także: Co oznacza kaszel u psa?

Dodaj komentarz