Mały, słodki szczeniak w domu to z pewnością marzenie większości dzieci. Potrafią one skraść serce wielu z nas, co przyczynia się do decyzji o adopcji lub kupnie psa. Decyzja ta powinna być odpowiedzialna i świadoma, na którą składa się także wiele czynników. Oczywiście będzie to przede wszystkim rasa psa, jego wygląd a także płeć. I choć na pozór określenie jej u szczenięcia może wydawać się dość proste, w praktyce nie zawsze jest to łatwe zadanie.
Jak rozpoznać płeć u psa?
W przypadku dorosłego psa narządy płciowe są widoczne, dlatego gołym okiem rozpoznać jego płeć. Ale jak wygląda sprawa ze szczenięciem? Określenie jego płci w pierwszych kilku tygodniach życia jest dość trudne, ponieważ na podstawie samego wyglądu i zachowania nie jesteśmy w stanie jednoznacznie rozpoznać jego płci a narządy płciowe są słabo widoczne. Biorąc pod uwagę jednak sam wygląd, psy zazwyczaj są cięższe i większe niż suczki tej samej rasy. Różnica może sięgać nawet do kilku centymetrów. Niektórzy określając płeć psa zwracają uwagę na sposób ich siusiania. Psy z reguły załatwiają swoją potrzebę podnosząc zazwyczaj łapę do góry, suczki natomiast przykucają. Niemniej jednak należy pamiętać, że od każdej reguły jest wyjątek, dlatego też to narządy płciowe są podstawą rozpoznania płci u czworonoga. U psa występuje niewielkie prącie znajdujące się na środku brzuszka i jądra w mosznie, które znajdują się między udami. U suczki zaś narządy płciowe występują znacznie niżej, bliżej odbytu. Najprościej będzie położyć szczeniaka na plecach i wtedy sprawdzić, w którym miejscu one się znajdują. Jeżeli będą wyżej oznaczać to będzie, że mamy do czynienia z pieskiem, a jeżeli niżej – z suczką.
Czy są różnice w zachowaniu suki i psa?
Nie tylko wygląd i narządy płciowe mogą pomóc nam rozróżnić psa od suki. Również ich zachowanie może nam wiele powiedzieć. Oczywiście suczki posiadają więcej cech damskich. Będzie to przede wszystkim łagodne i przyjazne zachowanie. Suki są także z reguły bardziej towarzyskie, co pozwala im się łatwiej odnaleźć wśród ludzi. Psy natomiast bywają bardziej agresywne, ciekawe wszystkiego i bardziej skłonne do wybryków. Oczywiście nie jest to stałą zasadą i bywają wyjątki od tej reguły.
Krótka charakterystyka psa
Jak wiemy, psy są zazwyczaj większe i cięższe od suczek tej samej rasy. Są bardziej stanowcze i władcze, dlatego idealnie sprawdzają się jako stróż i obrońca. Szybciej się uczą, łatwiej znoszą zmiany i są bardziej odporne na zmiany. Dorosłe psy bywają także dość agresywne i pewne siebie. Ponadto psy mają silną potrzebę znaczenia swojego terytorium, mogą więc posikiwać w domu. Dlatego decyzja o kupnie lub adopcji psa powinna być dobrze przemyślana. Wiąże się ona z bardzo dużą odpowiedzialnością i świadomością obowiązków, jakie się z tym wiążą.
Krótka charakterystyka suczki
Suczki, jak większość kobiet, cechują się subtelnością zarówno w wyglądzie jak i zachowaniu. Są bardziej przyjazne i uległe, przez co łatwiej się je wychowuje. Bardzo przywiązują się do miejsc, w których przebywają, co świadczy o ich uczuciowości i wrażliwości, co nie oznacza jednak, że mogą równie dobrze sprawdzić się jako nasz obrońca. Warto także dodać, że w porównaniu do samców zachowują większą czystość w domu, co jest równie bardzo istotna kwestią przy wyborze psa, a dokładniej jego płci.
Jakiej płci psa wybrać dla siebie?
Jeżeli zapada decyzja o adopcji lub kupnie psa, musimy przeanalizować kilka ważnych rzeczy, które będą mieć znaczenie przy jego wyborze. Jedną z nich z całą pewnością będzie rasa psa. Każda z nich charakteryzuje się innymi cechami. Jedne z nich na przykład będą potrzebować bardzo dużo ruchu i miejsca dla siebie, dlatego ważne będzie miejsce, w którym mieszkamy. Jeżeli mamy dom z ogródkiem na pewno odnajdzie się w nim pies większej rasy. Natomiast w przypadku małego mieszkania ten sam piec może mieć problemy z adaptacją miejsca i najzwyczajniej w świecie może się w nim męczyć. Małe psiaki zazwyczaj są ciepłolubne i nie przepadają za zimnem, dlatego w ich przypadku także pamiętać trzeba będzie o odpowiedniej dla nich garderobie. Ale nie tylko rasa psa ma znaczenie. Również jego płeć może mieć znaczenie, powiem charaktery psów i suczek znacznie mogą się różnić.
W takim razie pies czy suka? Zarówno w jednym jak i w drugim przypadku posiadanie psa wiąże się z ogromem obowiązków i odpowiedzialności. Z pewnością wybór będzie łatwiejszy, jeśli wiemy, czego będziemy oczekiwać od naszego pupila. Jeżeli potrzebujemy obrońcę i stróża naszego domu, lepiej sprawdzi się pies. Posiada on bowiem cechy typowego samca, który charakteryzuje się stanowczością, pewnością siebie, odwagą i gotowością do walki. Będzie także idealnym towarzyszem podczas różnego typu aktywnościach sportowych, np. biegania. Należy jednak pamiętać o tym, że natura samca odzywa się podczas cieczki suczki. Wtedy skłonny jest do ucieczek, dlatego wymagać będzie w takiej sytuacji większej uwagi z naszej strony.
Suczka natomiast idealnie sprawdzi się, gdy w domu mamy dzieci. Jest opiekuńcza, wrażliwa, co sprawia, że nawiązuje głęboką więź z domownikami. Ma zazwyczaj łagodniejszą naturę, przez co będzie łatwiejsza w wychowaniu. Biorąc pod uwagę jednak fakt, że 2 razy w roku ma cieczkę, wymaga od nas szczególnej opieki. Jeżeli nie planujemy powiększenia rodziny, ważne jest by w tym okresie(kilkanaście dni 2 razy do roku) dobrze zabezpieczyć ją przed adoratorami. Z całą pewnością ochrona jej w tym czasie będzie wymagająca i męcząca, ale pomocne w tym wypadku będą na pewno specjalne majtki ochronne, które zapobiegają pokryciu suczki. Innym rozwiązaniem może być także sterylizacji suczki.
Decydując się na psa, powinniśmy z całą pewnością zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, w tym jego rasę i jej usposobienie. Dla wielu z nas bardzo ważna będzie także płeć psa, która z reguły wpływa na to, jaki ma charakter. Musimy jednak pamiętać, że od każdej reguły występują wyjątki. To, jakimi cechami nasz pupil będzie się charakteryzował często bywa kwestią także genów jak i indywidualnego wychowania psa. Najważniejsze, by obdarować naszego przyjaciela miłością i należycie o niego dbać jak o każdego członka rodziny 🙂