Drapanie – wydaje się, że normalna czynność kiedy coś psa swędzi, ale może za tym kryć się wiele problemów: od alergii, pasożyty do infekcji skóry. Kiedy powinno to wzbudzać nasz niepokój?

 

Jaka częstotliwość drapania powinna wzbudzać obawy?

 

Gdy widzimy, że pies się drapie bardziej intensywnie niż zazwyczaj i dosłownie w każdym momencie. Nie trudno nie zauważyć, kiedy pies po prostu drapie się praktycznie bez przerwy. Tutaj nie ma na co czekać, tylko udać się do lekarza weterynarii i sprawdzić powód świądu, by pomóc naszemu pupilowi.

 

Dlaczego pies się drapie? Najczęstsze powody

 

Świąd skóry należy do najczęstszych objawów problemów ze skórą u psów. Drapie się zapamiętale, wygryza sierść i wylizuje łapy. Pies może też szukać pomocy i będzie się ocierał o wszystko, co znajdzie na drodze – ściana, mebel, drzewo, a także trze pyskiem po dywanie. W słabo owłosionych miejscach na ciele może wystąpić rumień czy silne zaczerwienienie. Może pojawić się łupież, wyłysienia, krosty i wypryski, a sierść nabiera nieprzyjemnego, tłustego zapachu. Mogą pojawić się rany u psa po drapaniu, a to idealne miejsce do wtórnego zakażenia gronkowcem lub grzybicą skórną. Pies trzepiąc głową to sygnał, że mogło dojść do nawracającego zapalenia uszu, a nawet zapalenie spojówek. 

Warto też sprawdzić, czy powodem drapania nie są pasożyty. Poszukaj w sierści czy nie widzicie odchodów pcheł lub kleszczy.

Pamiętajcie też, że uciążliwy świąd czworonoga irytuje i łatwo o konflikty – cierpliwość zwierzęcia spada drastycznie. Może okazać agresywne zachowanie, kiedy będziemy chcieli dotknąć głowy – kojarzy dotyk z bólem, więc będzie się bronić. Apatyczność czy brak chęci do zabawy również dają sygnał, że należy jak najszybciej zająć się pupilem.

Silikonowy kubek do czyszczenia łap to rozwiązanie skierowane do psów które często sobie brudzą łapy.

Czytaj także: Tłumacz pies-człowiek. Podstawy psiego języka

Pies drapie się do krwi – co robić?

 

Nie wolno pozwolić by pies drapał się do krwi – wdać się może wtórne zakażenie i prawdopodobieństwo wystąpienia grzybicy skórnej jest bardzo wysokie. Tutaj nie ma co czekać do takiego momentu, tylko kiedy widzimy uporczywe drapanie psa od razu kierujemy się do weterynarza.

Zestaw pilnik szlifierka do pazurów
Zestaw pilniczków to dobre rozwiązanie dla psów z tendencją do drapania się.

Częstsze mycie pomoże czy pogorszy sprawę?

 

Nawet naszej skórze nie służą częste kąpiele, a co dopiero u psa. Często słyszę, że właściciele widząc zaczerwienioną skórę kąpią je częściej, ale traktowanie ich szamponem, nawet tym specjalnym dla psów pozbawia ją naturalnej ochrony. Dlatego kąpcie pupile raz na pół roku, ewentualnie raz na kwartał.

Czytaj także: Psi pedicure – jak obciąć psu pazury?

 

Domowe sposoby na drapanie się psa

 

Przede wszystkim co możemy zrobić, to szukać przyczyny pierw na własną rękę, kierując się wskazaniami weterynarza. Drogą eliminacji szukamy winowajcy. Nie wpadajcie na pomysł, by podawać jakiekolwiek leki – zostawcie to lekarzowi. 

Fajnym sposobem jest stosowanie mąki ziemniaczanej zagotowanej w wodzie. Nawilża skórę, przyspiesza gojenie. Można też wykorzystać jako suchy szampon – uwierzcie mi, działa! Posypcie psa nią, wetrzyjcie i porządnie wyczeszcie. 

Wywar z płatków owsianych można użyć również do kąpieli psa. 2 – 3 opakowania zalewamy wrzątkiem i czekamy, aż ostygną. Do wanny nalać ciepłej wody i wlać wywar. Woda powinna być mętna. Kiedy oswoi się z wodą, masujemy czworonoga po całym ciele. Zwróćcie uwagę na temperaturę wody, by była ciepła, bo łatwo o przeziębienie psa w takim momencie. Działa cuda na przesuszoną skórę.

 

Nie czekajcie do ostatniej chwili z takim świądem – im szybciej zareagujecie, tym szybciej poczuje ulgę.

Dodaj komentarz