Karmienie psa nie jest czymś prostym – należy zdobyć o tym troszeczkę wiedzy, jak karmić naszego czworonoga, ponieważ od tego zależy, ile psiak będzie żył i w jakiej kondycji będzie przez swoje życie. Da się tego nauczyć wystarczy wyłącznie chcieć!

 

Jak karmić psa?

 

Jedzenie to codzienna porcja energii, ale też sprawia radość jak każdemu z nas. Musimy przede wszystkim odpowiednio bilansować dietę psa – pokarm powinien zawierać białko, węglowodany, witaminy, mikro oraz makroelementy. Czytajcie co zawiera dana karma, ponieważ są składniki, których należy unikać. Zboża, soja, sztuczne barwniki i konserwanty znajdziemy w większości karm dostępnych w większych sklepach. Wydaje się tańsza na pierwszy rzut oka – leczenie psa później może kosztować Was o wiele więcej. 

 

Ilość jedzenia, a waga psa

 

Zazwyczaj na karmach powinna znaleźć się informacja o kaloryczności pokarmu – dzienna dawka dla psa żywionego pokarmem z domowej kuchni lub mokrą karmą to koło 400-500 g na dobę. Również producenci na opakowaniu umieszczają etykietę, ile przy danej wadze, powinno się podać pokarmu na dobę. Karmienie psa to czasami niesamowite wyzwanie – czworonogi są mistrzami w wymuszaniu dodatkowego jedzenia, kiedy patrzą na Was swoimi pięknymi oczętami. Najlepiej, jakbyście mieli wtedy pod ręką przysmaki dla psa, by nie dawać nic, co mogłoby mu zaszkodzić. Smakołyki są idealnym wyjściem przy takich sytuacjach, sama mam je schowane w kilku miejscach, jak tylko widzę Jake`a, który pędzi za mną, kiedy przekroczę próg kuchni. 

Miska Spowalniająca Wymienny Wkład Kaleido Good Manners różowa góra
Miska spowalniająca jedzenie to rozwiązanie dla każdego psa który brudzi podczas jedzenia. Uczy także szczeniaki jak jeść wolniej i dokładniej.

Ile razy dziennie karmić psa?

 

To zależy od wielu czynników, przede wszystkim od wieku. Szczeniaki karmimy częściej, niż psy dorosłe. Tak samo aktywność psa to kolejny kluczowy element. Pies bardziej aktywny, będzie potrzebował zdecydowanie pokarmu o zwiększonej kaloryczności. Wielkość czworonoga również ma na to wpływ, mniejszy zje mniej, a większy cóż, zdecydowanie więcej. Z założenia dorosły psiak powinien jeść dwie porcje dziennie, a szczeniaki 4-5 posiłków. 

 

Domowe jedzenie dla psa

 

Dieta dla psa nie może być uboga w mięso – podstawowe źródło białka stanowi budulec organizmu. Najlepszy jest drób, ale można też podać wołowinę lub ryby. Jeśli decydujemy się na gotowanie psu jedzenia to polecam różnicować psiakowi dietę. Węglowodany znajdziemy w ryżu, makaronie, świeżo ugotowanych ziemniakach i kaszy. Przy kaszy należy uważać, gdyż nie każdy pies odpowiednio ją trawi! Unikajcie gryczanej. Raz na jakiś czas nic się nie stanie jak znajdzie się w menu, ale miejcie wtedy na uwadze, jak pies trawi pokarm. Wybierając warzywa unikajmy czosnku, cebuli, warzyw strączkowych i kapustnych, szczawiu i rabarbaru. Każde niesie za sobą różne konsekwencje zdrowotne. 

Same jedzenie dla psa wymaga sporo wiedzy, więc warto albo pierw się doedukować z różnych źródeł, ale także można się wybrać do specjalisty żywienia zwierząt, który przygotuje jadłospis dla naszego czworonoga. Pamiętajcie by tylko nic w nim nie zmieniać! Jeśli chcemy dokonać zmiany, skonsultujcie ją z autorem przepisów. 

przysmak dla psa
Żwacze wołowe służą psu do zaspokojenia potrzeby gryzienia. Oprócz tego mają pozytywny wpływ na higienę jamy ustnej naszego czworonoga.

Dieta BARF dla psa

 

Biologically Appropriate Raw Food (BARF) jest surową dietą, która powstała w odniesieniu do naturalnego pożywienia pierwotnych psów, czyli wilków. BARF dla psa zostaje przygotowany ze świeżego surowego mięsa i podrobów, warzyw i suplementów. Jedną z najważniejszych zasad to reguła, by nie podawać wyłącznie mięsa mięśniowego – łatwo o niedobory w żywieniu. Jest to dieta niezwykle wymagająca i czasochłonna, ale coraz częściej w sklepach można zauważyć producentów, którzy odpowiadają na zapotrzebowanie na posiłki tego typu. 

Sam BARF ma ogrom zwolenników i nic dziwnego – zdrowe zęby, błyszcząca sierść, poprawa w przypadku chorób chronicznych oraz polepsza się kondycja wzroku. Nie zawierają wypełniaczy i substancji konserwujących – przynosi od groma korzyści, zwłaszcza psom chorym i z nietolerancjami pokarmowymi. 

Czytaj także: Choroby stawów u psa – przyczyny, objawy i leczenie

 

Sucha czy mokra karma?

 

To tradycyjny podział karmy. W zależności co psiak lubi podajemy albo suchą karmę, bądź mokrą karmę dla psa. Mój pies akurat nienawidzi puszek, ani innego rodzaju karmy mokrej, jest raczej ogromnym zwolennikiem chrupków. Jak zmieszam, to zje z chęcią, ale czasem się zdarza, że ma na jedzenie przysłowiowego “focha” i wybiera z całego pokarmu kawałki suchej karmy. 

Mokra karma jest idealna dla starszych psów, gdzie szczęki nie są tak silne i sprawne jak za młodu. 

Podając suchą karmę należy pamiętać o wodzie, do której musi mieć stały dostęp. Należy ją regularnie wymieniać, przynajmniej raz dziennie. To istotna kwestia, ponieważ kiedy dostanie się tam niewielka ilość jedzenia to zacznie się psuć. 

 

Żywienie psa jak widać można urozmaicać na wiele sposobów, a samych diet jest bardzo dużo. Warto poczytać, popytać się lekarza weterynarii, specjalistów jaką formą chcecie karmić czworonoga. Na samą rękę również można się wiele nauczyć, więc tutaj wszystko zależy od Was samych – w końcu na nas spada odpowiedzialność za to, co psiak będzie jeść.

Czytaj także: Czego nie może jeść pies – fakty i mity

Dodaj komentarz